Çince öğrenmek için pek çok sağlam neden var. Birincisi, Çin'in inanılmaz fazla olan nüfusu göz önüne alındığında dünyada epey fazla kişi Çince'nin bir türünü konuşuyor demektir! Yani aslında, Çince dünyadaki en popüler dillerden bir tanesi.

Dünyanın en büyük dil grubunun bir üyesi olmak ister misiniz? Çince konuşmayı öğrenmek istiyorsanız, çok sayıda Çince kursu mevcuttur. Özel ders almayı veya bir dil okuluna gitmeyi hiç düşündünüz mü?

Belki kendi başınıza veya akıllı telefon uygulamaları ve dijital ya da çevrimiçi Çince kaynakları kullanarak Çince öğrenmeyi planlıyorsunuzdur. Peki Çince öğrenme sürecinizden keyif alacağınızı düşünüyor musunuz? Ya da bu dili öğrenmekten keyif alacağınızdan emin misiniz? Mandarin Çincesi öğrenme fikri kulağa eğlenceli geliyor mu yoksa daha çok bir angarya gibi mi geliyor? Çince dilbilgisi kitaplarına bakmak sizin için sıkıcı mı yoksa eğlenceli mi olur?

Çince öğrenirken motive olmayı sağlamak istiyorsanız cevaplamanız gereken sorular bunlardır. Çince öğrenmenin birden fazla yöntemi vardır. Sizin de bildiğiniz gibi sihirli bir güçle hemen Çince öğrenemezsiniz ve bu dili öğrenme süreci size sıkıcı görünüyorsa Çince öğrenmeniz de çok olası değildir.

Öyleyse Çince'yi öğrenirken neden siz de eğlenmeyesiniz? Çalışma ve oyunu birleştirerek, farkında bile olmadan çalıştığınız her dakikadan en iyi şekilde yararlanabilirsiniz. Bu kulağa çok inandırıcı gelmedi mi? Şimdi Çince öğrenmekten zevk almanın bazı yollarına bir göz atalım ve siz karar verin.

En iyi Çince öğretmenleri müsait
益达_yi da
5
5 (14 yorum)
益达_yi da
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Rufina
5
5 (9 yorum)
Rufina
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gülsüm
5
5 (9 yorum)
Gülsüm
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Canan
5
5 (26 yorum)
Canan
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mehliya
Mehliya
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ayşe süheyla
5
5 (2 yorum)
Ayşe süheyla
₺130
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Lin
5
5 (1 yorum)
Lin
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Eylül
5
5 (5 yorum)
Eylül
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
益达_yi da
5
5 (14 yorum)
益达_yi da
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Rufina
5
5 (9 yorum)
Rufina
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gülsüm
5
5 (9 yorum)
Gülsüm
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Canan
5
5 (26 yorum)
Canan
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mehliya
Mehliya
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ayşe süheyla
5
5 (2 yorum)
Ayşe süheyla
₺130
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Lin
5
5 (1 yorum)
Lin
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Eylül
5
5 (5 yorum)
Eylül
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Her Gün Eğlenceli Bir Şekilde Çince Öğrenmek İçin Zaman Bulmak

Konu bir şeyleri öğrenmeye gelince en büyük engel bundan zevk almamaktır. Çince kursu size sıkıcı geliyorsa, muhtemelen bu derslerden çok fazla yararlanamayacaksınız. Ne yazık ki herkesin Çin'in başkenti olan Pekin'e veya Tayvan'a gitme ve Çince öğrenmek için bu ülkelerde yaşama fırsatı yok. Yeni bir dil öğrenmek, başlangıçta hiçbir şey anlamadığınızda sinir bozucu olabilir ve bazı öğrenciler ders çalışmamak veya ertelememek için bahaneler aramaya başlar.

Biraz yaratıcılığınızı kullanarak, programınızı tamamen değiştirmek zorunda kalmadan Çince çalışmak için zaman bulabilirsiniz.

1 - Spor Yaparken Çince Öğrenin

Hangi dili öğrenirseniz öğrenin fırsat buldukça pratik yapmak kadar faydalı bir şey yoktur. Spor yapmayı seviyor ve her gün spor için vakit ayırıyorsanız spor yaptığınız zaman içinde Çince öğrenmenize katkı sağlayacak şeyler yapabilirsiniz!

Bunun için elinizde kağıt kalem olmasına da gerek yok! Çince ifadeleri hafızanıza kazımak için yazmanız değil duymanız yeterli olabilir! Sonrasında duyduklarınızı tekrar kağıda geçirecek vaktiniz olacaktır.

Telaffuz pratiği yaparken ve dört “tonu” dinleyerek anlamaya çalışırken podcast'lere göz atmanızı öneririz. Bir dilde telaffuzunuzu geliştirmek için o dilin konuşmalarını dinlemeniz önemlidir. Dinleme becerileri de bir dilin 4 temel becerilerinden bir tanesidir.

2 - Toplu Taşımada Çince Öğrenin

Çince nasıl bir dil sorusu için metroda ya da toplu taşımada çince çalışın
Toplu taşımalarda geçirdiğiniz boş zamanı Çince öğrenerek değerlendirirseniz sizin için oldukça verimli olabilir. Kaynak: Pixabay

Okula veya işe gitmek için her gün toplu taşıma kullanıyorsanız, akıllı telefonunuzdaki veya tabletinizdeki eğlenceli uygulamalarla Çince çalışabilirsiniz. Böylece, hiçbir şey yapmadan oturacağınız zamanı Çince çalışarak geçirmiş olursunuz! Yazının ilerleyen bölümlerinde birkaç iyi uygulamadan bahsedeceğiz. Normalde boşa gidecek zamanı Mandarin Çincesi öğrenerek geçirmek kadar faydalı başka bir şey var mı?

3- Uykuya Dalmadan Önce Çince Öğrenin

Uykuya dalmadan önce ders çalışmanın aslında faydalı olduğunu biliyor muydunuz? Uyumadan önce ders çalışmak, çalıştığınız konuları daha iyi ezberlemenizi sağlayabilir. Genelde hepimizde olan zararlı alışkanlıklardan birisi de yatmadan önce sosyal medyada uzun uzun saatler harcamaktır!

O zamanı Çince öğrenmek için kullanabilirsiniz. Çince kelimelere göz gezdirebilir ya da Çince radyo dinleyebilirsiniz. Böylece, sosyal medya uygulamalarınızla uykunuzu kaçırmak yerine bu zamanı daha faydalı bir amaç için değerlendirebileceksiniz.

Çince nasıl bir dil? Uyumadan önce Çince kitap okuyabilirseniz kolay bir dil!
Uyumadan önce sosyal medya hesaplarınız üzerinde vakit harcamak yerine Çince kitap okuyabilir ya da podcast dinleyebilirsiniz. Kaynak: Pixabay

Çince Öğrenirken Keyif Almanın Üç Yolu

Çince öğrenmenin birkaç farklı yolu vardır. Ancak bazıları gerçekten sıkıcı olabilir. Eğlenirken Çince öğrenmenin bazı yollarına sizinle birlikte bakalım! Ne de olsa eğlenmek, bir dili öğrenmenin en iyi yollarından biridir. Çince öğrenmekten olabildiğince çok keyif almanızın üç yolunu sizler için açıklıyoruz:

1 - İletişiminizin İyi Olduğu Bir Öğretmenden Çince Öğrenin

Çince öğrenme sürecini keyifli hale getirmek için sizi güldürebilecek bir Çince öğretmeninden daha iyisi yoktur. Soğuk ve konuşmaktan hoşlanmayan biriyle Çince öğrendiğinizi hayal edin. Mizah, bir şeyleri hızlı öğrenmenin püf noktası olabilir ve Çince derslerinizde mizah oranı ne kadar fazlaysa, hızlıca Çince konuşma olasılığınız da o kadar artar!

Ancak komik bir öğretmene sahip olmak, evde ders çalışmaktan zorunda kalmayacağınız anlamına gelmez. Elbette Çince konuşmayı öğrenmek istiyorsanız çaba göstermelisiniz Gerçekten motive olsanız bile, özel bir öğretmen ile günde 30 ila 45 dakika çalışarak bir yabancı dil öğrenemezsiniz.

Çince, Fransızca, Almanca veya İtalyanca'yı akıcı bir şekilde konuşmayı öğrenmek, günlük olarak çok fazla sabır, çalışma ve disiplin gerektirir Ancak, gerçekten kaliteli, işini seven ve ne yaptığını bilen bir Çince öğretmeninden özel ders alırsanız, zaten geriye çok bir şey kalmamış demektir! Çince'yi akıcı konuşmak bir hayal değil!

2 - Kendinizi Çin Kültürüne Kaptıracağınız Filmleri İzleyin

Çince öğrenmek istiyorsanız hem Çin dili hem de Çin kültürü ve tarihi hakkında olabildiğince fazla şey bilmeniz sizi daha da ilerletir. Neyse ki, bu kendi kendinizi de yapabileceğiniz bir şey. Keyifli bulabileceğiniz, dört “tonu” ve konuşma dilini daha iyi anlamanıza ve Çince telaffuzunuzu geliştirmenize yardımcı olacak birçok film vardır.

Bu filmleri ya da dizileri Türkçe altyazı seçeceğiyle izleyebilirsiniz. Tükçe dublajlı film izlemek, özellikle de o filmde konuşulan dili öğrenmek isteyenler için hiçbir işe yaramaz. Bu nedenle, İngilizce biliyorsanız filmlerin Türkçe alt yazı seçeceği yoksa bile İngilizce altyazılı şekilde izleyebilirsiniz.

Her şeye rağmen aşk hikayelerinden hoşlanıyorsanız ve Hollywood filmlerinin sonları sizi rahatsız etmiyorsa, "Büyücü ve Beyaz Yılan" filmini izleyebilirsiniz.Aksiyonu, özel efektleri ve Çin sinematografisini seviyorsanız, bu film tam size göre. Bunun yanı sıra daha önce de söylediğimiz gibi internetten bulabileceğiniz birçok farklı film de var. Aynı zamanda, Çin tarihiyle ilgili kitaplar okuyabilirsiniz, bu sayede daha da motive olduğunuzu hissedeceksiniz. Bu sayede en etkili şekilde evde Çince çalışma süreci yönetmiş olursunuz.

Çince nasıl bir dil sorusu Çin kültürüne hakimiyetinize bağlıdır
Dünyanın en eski medeniyetlerinden bir tanesi olan Çin'i daha iyi tanırsanız dilini öğrenmeniz daha kolay olur. Kaynak: Unsplash

3 - Şarkı Dinleyerek Çince Öğrenin

Gelişmiş teknoloji sayesinde artık dil öğrenmek için online olarak ulaşabileceğiniz birçok farklı kaynak var! Bu kaynaklara Çince şarkılar da dahildir. Müzik dinleyerek dil öğrenmenin nasıl keyifli olacağını düşünebiliyor musunuz?

İkinci bir dil öğrenmiş birçok kişi, o dili öğrenirken şarkıların çok yardımcı olduğunu söyler. En sevdiğiniz müzik tarzlarını dinlemeye ek olarak, yeni sözcükler öğrenebilir, Çince'nin farklı “tonlarını” dinleyebilir ve dinleme becerilerinizi geliştirebilirsiniz. Kendiniz söylemek istiyorsanız, Çince şarkıların karaoke versiyonlarını içeren web sitelerine bakın. Çince konuşan sanatçıları dinlemek sizi akıcı hale getirmeyecek olsa da, dil öğrenmenizi hızlandırabilir ve kesinlikle temel Çincenizi geliştirebilir. Dans ederken Çince öğrenmek kulağa çok güzel gelmiyor mu?

Bilgisayar Oyunları ile Dil Öğrenin

İnternet, eğlenirken Çince öğrenmenize yardımcı olacak farklı kaynaklarla doludur. Bu öğrenme araçlarını kullanırken Çince öğrenme sürecinizden gerçekten keyif alacağınıza eminiz! Örneğin, bir bilgisayar oyunu oynarken Çince öğrenmek için bir uygulamaya ne dersiniz? Ninchanese uygulaması, Çince öğrenmenize yardımcı olabilecek bir oyundur.

Şu anda Android'de mevcut olan bu uygulama, oyun oynarken Çince okumayı, konuşmayı, anlamayı ve yazmayı öğrenmenize yardımcı olabilir. Bu, Çince karakterleri daha iyi tanımak ve genel olarak Çincenizi geliştirmek için harika bir araç olabilir.

Çince nasıl bir dil ? Bol bol bilgisayar oyunları oynayabileceğiniz bir dil!
Oyunlar oynayarak Çince öğrenmek çok zevkli olabilir! Kaynak: Unsplash

Yeni başlayanlar genellikle dilden korktukları için, farklı seviyelerde oynayabilir ve yavru bir ejderhayı takip ederken dili aşamalı olarak öğrenebilirler. Bu uygulama, yeni başlayanların orta seviyeye geçmesine de olanak tanır. Yakın zamanda Çince konuşulan bir ülkeye gitmeyi planlıyorsanız da bu uygulamaya bir şans verebilirsiniz.

Yeni kültürler hakkında bilgi edinmeyi seviyorsanız, Çin Yeni Yılı festivali de kaçırılmayacak bir eğlence sunuyor, tabii ki her şey düzene girdiğinde ve kalabalığa karışmanın mümkün olacağı zamanlarda! Geleneksel kutlamalar, harika bir atmosfer ve bol mutluluk da garantilidir! Çinde Çince öğrenmek gibi bir fırsatı olmayanlar için görüldüğü gibi öğrenirken eğlenmenin birkaç yolu vardır. Bununla birlikte, yeni bir dilde ustalaşmak, konfor alanınızı terk etmek anlamına gelir. İlk başta konuşma konusunda çok hevesli olmasanız da, kendinizi olabildiğince çabuk konuşmaya motive etmelisiniz.

İdeal bir Çince özel öğretmeni bulmak, aynı zamanda konuşma pratiği yapmanızı sağlayacak en iyi yollardan bir tanesidir. Mizahı kuvvetli ve iyi anekdotları olan bir tane Çince öğretmeniyle çalışırsanız çok daha iyi!

Elinizden gelenin en iyisini yapmaya çalışın, her gün disiplinli bir şekilde Çince'ye vakit ayırın ve Çince'de ustalaşana kadar eğlenmeye devam edin. Öğrenirken eğlenmeniz önemlidir!

Dil öğrenen herkes zaman zaman ara verebilmeyi ve aşırıya kaçmamayı da unutmamalıdır. Bununla birlikte, İnternette izleyebileceğiniz çok sayıda komik Çince video var. Online olarak Çince öğrenmenin yolları için YouTube'a bir göz atın.

Bu tarz videolar, Çince becerilerinizi geliştirmenize ve farklı tonlar, yazı sistemi ve hatta farklı Çince aksanlar hakkında bilgi edinmenize yardımcı olabilirler.
Çince bir filmin, dizinin, oyunun ve videonun sizin Çince öğrenme serüveninizi oldukça eğlenceli kılacağına eminiz!

Superprof aracılığıyla tanışacağınız Çince öğretmeninizden de bu tarz konularda tavsiye alabilir ve en kısa zamanda Çince öğrenirken eğlenebilirsiniz. Aynı zamanda, Çince yazı yazma, Pinyin sayesinde Çince yazma gibi konularda da size yardımcı olacaktır. Tekrar söylüyoruz: en iyi öğrenilen dii en keyifli öğrenilen dildir. Öğretmeniniz sizin bu süreçten keyif almanız için elinden geleni yapacaktır.

Çince nasıl bir dil? İstediğinizde kolay ve eğlenceli olabilecek bir dil! Çince öğrenme sürecini hızlandırmak da tamamen sizin elinizde...

İyi eğlenceler!

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Nazlı Ece

Merhaba! Ben Nazlı. Farklı kültürlere ve dillere ilgi duyan bir çevirmenim. Bununla birlikte Avrupa Çalışmaları alanında da aktif bir sekilde makale yazıyorum ve çeşitli bloglarda içerik üretiyorum. Kısacası yazmak ve çevirmek benim en büyük hobilerimden!