Çince öğrenmeyi düşünen herkes için, sesler, tonlar ve farklı aksanlar genellikle kabus malzemesi olabilir. Bizimkine daha çok benzeyen, birtakım Avrupa dillerine kıyasla öğrenmesi "zor" denilen bir dil olduğu düşünüldüğünde, özellikle Mandarin Çincesi öğrenmek çoğu zaman en hırslı dilbilimciler için bile bir zorluk olarak görülüyor.

Ancak, Çin Halk Cumhuriyeti dili standartlaştırdığı, Pinyin romanlaştırma sistemini yarattığı ve uzaktan eğitimde oldukça ilerleme sağlandığından, artık herhangi bir kişi Mandarin Çincesi öğrenebilir ve hatta bu dilde akıcı hale gelebilir. Öyleyse, birtakım öğretim yöntemleri ve farklı kaynaklar sayesinde Çince konuşmayı, telaffuz etmeyi ve anlamayı nasıl öğrenebileceğinize bir göz atalım.

En iyi Çince öğretmenleri müsait
Şehide 夏益达
5
5 (10 yorum)
Şehide 夏益达
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Rufina
5
5 (6 yorum)
Rufina
₺90
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gülsüm
5
5 (9 yorum)
Gülsüm
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mert
5
5 (3 yorum)
Mert
₺70
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Canan
5
5 (26 yorum)
Canan
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Eylül
5
5 (5 yorum)
Eylül
₺90
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Merve tuğba
Merve tuğba
₺180
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Akın alper
5
5 (4 yorum)
Akın alper
₺70
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Şehide 夏益达
5
5 (10 yorum)
Şehide 夏益达
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Rufina
5
5 (6 yorum)
Rufina
₺90
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gülsüm
5
5 (9 yorum)
Gülsüm
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mert
5
5 (3 yorum)
Mert
₺70
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Canan
5
5 (26 yorum)
Canan
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Eylül
5
5 (5 yorum)
Eylül
₺90
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Merve tuğba
Merve tuğba
₺180
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Akın alper
5
5 (4 yorum)
Akın alper
₺70
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Dil banyosu yoluyla Sıfırdan Çince Öğrenebilir misiniz?

İngilizce dünyanın en önemli dillerinden biri olsa da, Çince açık ara dünyanın en çok konuşulan dilidir.

Çince'yi anadili olarak konuşan 900 milyondan fazla ve ikinci dil olarak konuşan da 300 milyon insanla Mandarin Çincesi neredeyse her yerdedir.

Bu, özellikle Çin Halk Cumhuriyeti'nin gelecekte daha da güçlü hale gelmesi beklendiğinden, yurtdışı ayağı olan ve özellikle Çince konuşulan bir ülkede çalışmak isteyen hemen hemen herkes için Çince dil becerilerinin gerekli olduğu anlamına gelir. Çince öğrenmenin birçok yolu vardır.

Konfüçyüs Enstitüsü ortaklığında sunulan Mandarin Çincesi derslerinin yanı sıra, dil banyosu / daldırma yoluyla daha hızlı Çince öğrenmek isteyenler için de Çince öğrenme programı dahilinde konaklama ve değişim programları da vardır. İster ev sahibi bir aileyle, ister işte olsun, Çin'de vakit geçiren herkes Çinlilerle iletişime geçecektir.

Elinizde bir Türkçe-Çince sözlük olsa bile, isteseniz de istemeseniz de dili konuşmak zorunda kalacağınız durumlar olacaktır.Çin diline hakim olmanın en kolay yollarından biri dil banyosu yöntemidir. Örneğin, Pekin'e gidebilir (İngilizcenin çok konuşulduğu diğer gurbetçilerin yaşadığı tüm bölgelerden kaçınırken) ve kendinizi Çin kültüründe kuşatarak Mandarin Çincesini öğrenebilirsiniz.

Bir Organizasyon Aracılığıyla Çin'de Zaman Geçirin

Her şeyi kendiniz organize etmek istemiyorsanız, başka bir seçenek de dili öğrenmek için Çin'e geziler sunan kuruluşlarla iletişime geçmek olabilir. Gezinizi kendiniz düzenlediğiniz takdirde sahip olacağınız özgürlük aynı olmasa da, bu organizasyonlar Çin hakkında hiçbir şey bilmeyen veya kendi seyahatlerini organize edecek vakti olmayan kişiler için oldukça işe yarar seçeneklerdir. Bu kuruluşlar, makul bir konaklama yerinde kalmanızı, Çin yaşamına dahil olmanızı ve yeni dilinizi olabildiğince çabuk kullanmanızı sağlayabilir.

Çince konuşma için Çin'deki şehirlere gitmeyi düşünebilirsiniz.
Çince'yi Çin'de öğrenmek her zaman en faydalı yöntemlerden bir tanesi olacaktır. Öğrenci değişim programları ya da seyahat turları aracılığıyla Çin'e gitmeyi düşünebilirsiniz. Kaynak: Pixabay

Ancak, bu kuruluşların talep edeceği ücretin (yemek, ulaşım, geziler, Çince dersleri vb. için) bütçenize uygun olması da düşünmeniz gereken bir husustur. Yine de, Çin'de Çince öğrenmek için mümkün olan en iyi pozisyona sahip olmanızı güvence altına almaktadırlar.

Çince Öğrenmek İçin Özel Dersler Almak

Anlama, telaffuz, tonları anlama ve genel seviyenizi Çince olarak geliştirmek istiyorsanız, özel bir öğretmenle Çince dersleri almak sizin için en iyi seçeneklerden bir tanesidir. Tamamen yeni başlayanlar ve HSK (Çince Yeterlilik Sınavı) veya üniversite çalışmaları için akademik desteğe ihtiyaç duyanlar adına gerçekten yararlıdır. Özel derslerin temel avantajı, okulda veya üniversitede temel dil kursları alıyor olsanız izleyeceğiniz yaklaşımdan farklı bir yaklaşım benimseyebilmenizdir. Peki Çince konuşmanıza yardımcı olacak en doğru Çince özel öğretmenini nasıl seçersiniz?

Hangi dil için olursa olsun, ana dillerini öğreten özel bir öğretmen seçmek çoğu zaman büyük bir avantajdır. Superprof'ta farklı seviyelerdeki öğrenciler için çok sayıda Çinli öğretmen var. Bu da hızlı bir şekilde Çince öğrenmenin harika bir yolu! Genel olarak, özel öğretmenler derslerini öğrenciye ve seviyelerine göre uyarlayacaklardır. Bu, Üniversite sınavları için, Çince Yeterlilik Sınavı hazırlığı için veya sadece eğlenmek için çalışmanıza yardımcı olabilecekleri anlamına gelir!

Ayrıca size şu konularda yardımcı olabilirler:

 • Pinyin sistemini kullanarak Çince karakterlerin şifresini çözme
 • Çince dilbilginizi ve kelime bilginizi geliştirme
 • Çince cümleleri ve cümleleri bir araya getirme

Çince özel ders öğretmeniniz dili olabildiğince fazla kullanmanıza odaklanacaktır. Özellikle de ana dili Çince olan bir kişiyle çalışıyorsanız, sizinle Çince konuşmak isteyecek ve telaffuzunuzu geliştirmenize yardımcı olacaktır. Kariyeriniz açısından, konuşma yoluyla dil becerilerini geliştirmek veya Çince konuşma kültürü hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyen yetişkinler için dersler verebilecek özel öğretmenler de vardır

Kişiselleştirilmiş Mandarin Çincesi dersleri, HSK sınavı için çalışan veya bir üniversite değişim programının parçası olarak Çin'e seyahat edebilmek için sohbet etmek isteyen herkes için de yararlıdır. İster anadili Çince olan bir öğretmen olsun isterse Çince'yi ikinci dil olarak öğrenmiş olsun, özel öğretmenler şu avantajlara sahiptir:

Çince konuşma için Çince karakterlere hakim olmanız gerekir.
İyi bir Çince öğretmeni, Çince karakterleri Pinyin sistemini kullanarak Romanize etmeyi size en eğlenceli yollarla öğretecektir. Kaynak: Pixabay
 • Öğrencileri gerçek diyalog kurabilecekleri durumlarına sokma
 • Güncel olaylar hakkında konuşabilme
 • Uzmanlaşmış kelime dağarcığı kullanma

Ücretleri, dersi nerede vereceklerine veya talep ettiğiniz eğitim türüne göre değişebilir. Bununla birlikte, tecrübeleri ve eğitimleri de belirledikleri ders saati ücretleri üzerinde etki edebilir. Superprof aracılığıyla size en yakın Çince öğretmenlerini görebilir ve ders saati ücretlerine göz gezdirebilirsiniz.

Dili Konuşmayı Öğrenmek İçin En İyi Uygulamalar Hangileridir?

Çince öğrenmek için çok sayıda e-öğrenme kaynağı ve uygulaması varken, bunların çoğu konuşma ve dinleme yerine okuma ve yazmaya odaklanıyor.
Ancak aşağıda da size göstereceğimiz gibi, konuşmaya odaklanan uygulamalar da var. İşte eğlenirken Çince öğrenmek için kullanabileceğiniz bazı uygulamalar!

Mandarin Phrasebook ile Çince Öğrenin

Bu uygulama ücretli olsa da Çin'e veya Çince konuşulan başka bir ülkeye seyahat etmeye hazırlanan herkes için gerçekten yararlı olabilir. Uygulama için ödeme yapmak ilk etapta size avantajlı gelmese de, ödeme yapacağınız tam sürüm günlük diyaloglar kurmanızı sağlayan ifadeleri dinlemenize olanak sağlar. Bu durumlar şunları içerir: bir toplantı düzenlemek, hastaneye gitmek, geziler planlamak vb.

Bunlar oldukça özelleşmiş ve kapsamlı durumlardır. Ücretsiz uygulamalarsa genelde,

 • Günlük ifadeler
 • Anahtar ifadeler (temaya göre düzenlenmiştir)
 • Yerlilerle konuşmak için Mandarin Çincesinde ifadeler

gibi diyalogları gösterir.

Baobei Ting Ting (宝贝 听听)

Bu uygulama dinleme becerilerinizi oldukça geliştirir. Özellikle başlangıç seviyesindeyseniz uygulamanın içindeki 100 farklı hikayeyi çince dinleyip dinleme becerinizi ve Çince telaffuzunuzu geliştirebilirsiniz. Hikayelerin Türkçe çevirisi yoktur, bu nedenle kelime öğrenmek için değil tamamen Çince duymaya ve duyduğunuzu tekrar etmeye yönelik kullanabilirsiniz.

Mandarin Madness

Bu uygulama tamamen yeni başlayanlar için tasarlanmıştır ve ana karakterle oynadıkça telaffuzunuzu, kelime bilginizi ve kavrayışınızı geliştireceksiniz. Bu eğlenceli Çince uygulaması hem Android hem de iOS'ta mevcuttur. Kullanmak için İngilizce bilmeniz gerekir.

Çince Öğren

Bu uygulama MetaLanguage tarafından tasarlanmış ve hızlı bir şekilde Çince öğrenmeye çalışanlar için idealdir. Özellikle başlangıç seviyesindeyseniz ve yakın zamanda Çin'e ya da Çince konuşulan bir ülkeye seyahat etme planınız varsa tam da size göredir.

Çince Konuşmayı Öğrenmek İçin Belirli Zaman Aralıklarıyla Tekrar Etme Sistemi

19. yüzyılda Hermann Ebbinghaus tarafından tasarlanan bir sisteme dayanarak, Aralıklı Tekrar Sistemi üzerine yapılan araştırmalar, bunun paha biçilmez bir dil öğrenme yöntemi olduğunu kanıtlamış durumdadır..Bu sistem Ebbinghaus’un Unutma Eğrisine dayanmaktadır ve kelime öğrenmenin en iyi yöntemlerinden biridir. Bu yöntemin üniversite ders kitaplarında, çevrimiçi kurslarda ve hatta e-öğrenme uygulamalarında da kullanıldığını göreceksiniz.

Bu öğrenme tekniği, yabancı dildeki kelimeleri hatırlamak söz konusu olduğunda temel olarak zamanlamaya odaklanır. Yeni öğrendiğiniz ya da öncesinde de bildiğiniz kelimeleri çalışmak için en uygun zaman, onları tam da unutmak üzere olduğunuz zamandır. Bu aynı zamanda hafızanızı yenilemeniz gereken zaman dilimidir.

Teknoloji, yabancı dilleri öğrenme şeklimizi zamanla değiştirmiş olsa da, bu basit yöntem hala daha fazla çalışma için uygun zamanı bulmak üzerine tasarlanmış bir algoritmanın temeli olarak kullanılmaktadır. Üstelik bu yöntemle evde Çince öğrenmek de daha kolay!

Çince öğrenme programı metroda, trende ya da herhangi bir toplu taşımada kitap okumayı gerektirir.
Çince pratik yapmanız ve öğrenmiş olduğunuz kelimeleri belirli aralıklarla tekrarlamanız bu süreçte sizin için oldukça faydalı olabilir. Otobüste, metroda ya da vapurda seyahat ederken Çince kelimeleri tekrarlamaya ne dersiniz? Kaynak: Unsplash

Bu öğrenme yönteminden tam olarak yararlanmak için Anki gibi bir uygulama kullanmanız önerilir. Tablet ve PC için ücretsiz olsa da, Apple cihazlarda kullanmak için ödeme yapmanız gerekir. Tamamen başlangıç seviyesinde olanlar için yararlıdır ve daha önce çalışmış olduğunuz kelime ve kelime dağarcığına tam olarak ne zaman tekrar bakmanız gerektiğini bu sistemi kullanarak belirler.

Son olarak, Mandarin Çincesi gibi bir yabancı dil öğrenmek söz konusu olduğunda, aralıklı tekrarlamanın kullanmanız gereken tek yöntem olmadığı unutulmamalıdır. Aslında, kötü anılarla dil öğrenme süreci yaşamış öğrenci o dili kötü tekniklerle öğrenmiş öğrencidir. Birçok insanın okulda birkaç yıl boyunca dil öğrenmiş olmasına rağmen şu an o dille ilgili hiçbir şey hatırlamıyor oluşunun da ana sebebi kötü tekniklerle öğrenmiş olmasıdır.

İlkokul ve Ortaokulda Çince Öğrenmek

Yabancı diller söz konusu olduğunda ilkokul ve ortaokul düzeyinde öğrenilen yabancı diller genelde İngilizce, Fransızca ve Almanca'dır. Peki Çince dersleri veren okullarda var mıdır? Evet! Bazı özel okullar Çince'yi yabancı dil olarak uzun zamandır öğrencilerine öğretmektedirler. Ne de olsa Çin günden güne gelişen bir ülkedir ve ileride kariyer anlamında birçok öğrencinin işine yarayabilir.

Günümüzde, giderek daha fazla okul Mandarin öğretmenin faydalarını anlamakta ve bu dili Modern Yabancı Diller müfredatına eklemektedir. Bu yalnızca Türkiye'de değil, İngiltere gibi ülkelerde de uygulanmaktadır. Hatta bir Telegraph haberine göre, "Geleceğin dilini" devlet okullarına tanıtmak için hükümet destekli bir girişimle on binlerce öğrenciye Mandarin dilinde dersler verilecektir. Türkiye'de de Çince'nin seçmeli ders olarak okutulmasının önemi üzerinde durulmaya başlanmıştır.

Şu an devlet okullarında bazı özel okullarda olduğu gibi Çince'yi seçmeli olarak öğrenme fırsatı olmasa da, Çin'in büyüyen ekonomisi karşısında ortaya çıkan iş fırsatları daha fazla gencin küresel bir pazarda ticaret yapabilmek ve hatta başarılı girişimciliklere imza atabilmeleri için Mandarin Çincesini öğrenmesini zorunlu kıldığından, okul dışında özel ders alarak ya da dil okuluna yazılarak da öğrenmeleri olasıdır.

Çince Öğreten Okulların Müfredatları

Yurtdışında ve Türkiye'de Çinceyi seçmeli ders olarak sunan okulların müfredatlarına sizin için göz attık. Daha önce de söylediğimiz gibi, dili nerede öğrendiğinizden çok nasıl tekniklerle öğrendiğiniz önemlidir. Bu noktada, çocuğunuz Çince'yi okul müfredatı kapsamında görmüyorsa telaşlanmayın! Çünkü birçok farklı seçeceğiniz var.

Size bir fikir vermesi açısından yurtdışındaki okullarda klasik bir ortaokul Çince dersi müfredatında hangi konuların görüldüğüyle ilgili bilgilendirme yapacağız:

"Temalar
Program genelde üç farklı temayı kapsar.Öğrencilerden, Çince'nin konuşulduğu ülkelerdeki / topluluklardaki insanlar da dahil olmak üzere, kendi deneyimleri ve diğer insanların deneyimleriyle ilgili bu temalar hakkında bilgi ve fikirlerini anlamaları ve sağlamaları beklenir.

3.1.1 Tema 1: Kimlik ve kültür
Tema 1: Kimlik ve kültür, aşağıdaki dört konuyu kapsar ve ilgili alt başlıkları madde işaretleri olarak gösterilir:
3.1.1.1 Konu 1: Ben, ailem ve arkadaşlarımAile ve arkadaşlarla ilişkiler
Evlilik / ortaklık
3.1.1.2 Konu 2: Günlük yaşamda teknoloji
Sosyal medya
Mobil Teknoloji
3.1.1.3 Konu 3: Serbest zaman etkinlikleri
Müzik
Sinema ve TVY
emek ve dışarıda yemek
Spor
3.1.1.4 Konu 4: Çince konuşulan ülkelerde / topluluklarda gelenekler ve festivaller
3.1.2 Tema 2: Yerel, ulusal, uluslararası ve küresel ilgi alanları
Tema 2: Yerel, ulusal, uluslararası ve küresel ilgi alanları aşağıdaki dört konuyu kapsar ve ilgili alt başlıkları madde işaretleri olarak gösterilir:
3.1.2.1 Konu 1: Ev, kasaba, mahalle ve bölge
3.1.2.2 Konu 2: Sosyal konular
Hayırseverlik / gönüllü çalışma
Sağlıklı / sağlıksız yaşam
3.1.2.3 Konu 3: Küresel sorunlar
Çevre
Yoksulluk / evsizlik
3.1.2.4 Konu 4: Seyahat ve turizm
3.1.3 Tema 3: Mevcut ve gelecekteki çalışma ve istihdamTema 3: Mevcut ve gelecekteki çalışma ve istihdam aşağıdaki dört konuyu kapsar:
3.1.3.1 Konu 1: Çalışmalarım
3.1.3.2 Konu 2: Okulda / kolejde yaşam
3.1.3.3 Konu 3: 16 sonrası eğitim
3.1.3.4 Konu 4: İşler, kariyer seçimleri ve tutkuları

Türkiye'de Mandarin Çincesi Kursları

Çince dil kursu her ülkede giderek yaygınlaşmaya başlamıştır. Çince bilmenin avantajları artıkça bu kurslara rağbet de artmaktadır. Türkiye'de birçok üniversitenin Konfüçyus merkezi bulunmaktadır, çoğu üniversite haftasonları halka açık Çince kursları da yapmaktadır. Bu kurslar sayesinde Çince Yeterlilik Sınavı'na hazırlanabilirsini ve Çince konuşmak için dersler alabilirsiniz.

HSK (Çince Yeterlilik Sınavı)'nı daha yakından tanımak gerekirse, ODTÜ Konfüçyus Merkezine göre:

Çince Yeterlilik sınavı HSK (Hanyu Shuiping Kaoshi), Çin Halk Cumhuriyeti'nin anadili Çince olmayanların Çince dilindeki yeterliliklerini ölçmek için uyguladığı tek resmi sınavdır. HSK anadili Çince olmayanların günlük, akademik ve profesyonel yaşantılarında Çince dilini kullanma becerilerini ölçer. Yazılı ve sözlü sınav olmak üzere iki aşamadır. Yazılı sınav test şeklinde yapılmaktadır. Yazılı sınavda 6 seviye, sözlü sınavda 3 seviye bulunmaktadır. Sözlü sınav sırasında sınava girenlerin konuşmaları kaydedilmektedir.

HSK Seviye I sınavında başarılı olanlar çok basit Çince ifadeleri anlayabilirler ve iletişim kurmak için temel bilgiye sahiptirler.

HSK Seviye II sınavında başarılı olanlar doğrudan bilgi alışverişini gerektiren günlük işlerde iletişim kurabilirler.

HSK Seviye III sınavında başarılı olanlar akademik ve profesyonel hayatta temel düzeyde Çince iletişim kurabilirler.

HSK Seviye IV sınavında başarılı olanlar ana dili Çince olanlarla çok rahat iletişim kurabilecek düzeyde Çince bilmektedirler.

HSK Seviye V sınavında başarılı olanlar Çince gazete ve dergi okuyabilir, Çince sinema ve tiyatro keyfini çıkarabilirler.

HSK Seviye VI sınavında başarılı olanlar Çince iletişimi sözlü ve kağıt üzerinde kolayca kurabilir.

Kelime Sayısına Göre HSK Seviyeleri

Seviye I: 150 Kelime, Avrupa Dil Kriterleri Çerçevesinde A1 Seviyesi

Seviye II: 300 Kelime, Avrupa Dil Kriterleri Çerçevesinde A2 Seviyesi

Seviye III: 600 Kelime, Avrupa Dil Kriterleri Çerçevesinde B1 Seviyesi

Seviye IV: 1200 Kelime, Avrupa Dil Kriterleri Çerçevesinde B2 Seviyesi

Seviye V: 2500 Kelime, Avrupa Dil Kriterleri Çerçevesinde C1 Seviyesi

Seviye VI: 5000'den Fazla Kelime , Avrupa Dil Kriterleri Çerçevesinde C2 Seviyesi

Boğaziçi Üniversitesi Konfüçyus Enstitüsüne Göre;

Haftada 4 saat toplamda 15 hafta verilecek Çince Başlangıç Düzeyi Eğitiminde,

 • Öğrenciler Çince seslerin temel kombinasyonlarını öğrenirler. Bunları doğru bir şekilde seslendirerek ve dört tonun gerektirdiği şekilde telaffuz edebilirler.
 • Öğrenciler dinleme ve konuşma egzersizleri ile temel sözel iletişimde elde ettikleri yeteneği karşılama, soru sorma ve kendini tanıtma gibi basit karşılıklı diyalog kurma amacıyla kullanabilirler.
 • Öğrenciler Çince karakterlerin parçalarını ve kurulumunu öğrenerek, 20-50 adet Çince karakter yazabilecek seviyeye gelirler.
 • Öğrenciler Çin kültür ve toplumunu daha iyi anlayabilirler.

Haftada 4 saat toplamda 15 hafta verilecek Çince Orta Düzey Eğitiminde,

 • Temel telaffuz yeteneği elde edebilmek, karakterleri ve cümleleri standart telaffuzunda okuyabilmek ve konuşabilmek,
 • Günlük yaşam, çalışma ve sosyal iletişim için gereken Çince’ye hakim olmak,
 • Çince gramer yapısının temel kurallarını iyice öğrenmek,
 • Kendini ifade etmek üzere kolay cümleler yazabilmek,
 • Çince karakterleri bilgisayarda yazabilmek.

Haftada 4 saat toplamda 15 hafta alınan Çince İleri Düzey Eğitimde,

 • Öğrenciler sosyal, kişisel ve ekonomik konularda düşüncelerini doğru ve düzgün bir şekilde ifade edebilir,
 • Sosyal, kişisel ve ekonomik konularda Çinli konuşmacılarla tartışabilir,
 • Çince yazma ve okumada yeteneklerini daha ileri seviyeye ulaştırabilir,
 • Çin kültür ve toplumuyla ilgili daha derin bir anlayışa sahip olurlar.

Websitesinde aynı zamanda Çin Kültürü Kurslarına yönelik bilgi de bulabilirsiniz, buna göre,

 1. Genel Çin: Bu kurs Çin tarihi, politikası, diplomasisi, ekonomisi, toplumu, kültürü, eğitimi, bilim ve teknolojisi, gelenek ve adetleri, ve diğer bazı konulardaki ileri analizleri ortaya koyarak öğrencilere Çin’in genel durumunun bir taslağını sunmayı hedefler. İçerikte ana konular Çin’in coğrafi konumu, yönetimsel bölümleri, nüfus ve etnik grupları ile Çin’in tarih, politik sistem, ekonomik gelişim, eğitim, kültür, gelenekler, halkbilgisi ve diplomisisini içeren bir haritadan oluşur. Öğrenciler Çin kültürü, ekonomisi ve ticareti ile ilgili oldukça iyi bir bilgiye sahip olurlar.
 2. Taichi (Taiji): Bu kurs Tai chi’ye yeni başlayanlar içindir. Öğrenciler 24 Tai chi duruşunu öğrenirler. Bunun yanısıra Çin Dövüş Sanatları’nın temel bilgisini edinir ve Tai chi el hücum tekniklerini öğrenirler.
 3. Çin Güzel Yazı Sanatı: Bu kurs öğrencilere Çin güzel yazı sanatına giriş derslerini içerir. Öğrenciler fırçayı kullanmayı, vuruş yapmayı ve çizgi çizmeyi ve graf kağıdı nasıl kullanmaları gerektiğini öğrenirler. Bunun dışında öğrenciler Çince karakter yazabilmek için gerekli temel teknikleri öğrenir ve bunları pratik etme ortamı bulurlar
 4. İş Çincesi: Bu kurs modern Çince’deki iş terimlerine, Çin toplum ve kültür bilgisine hakimiyetini güçlendirmek ve Çin iş ortamında iletişim becerilerini arttırmak isteyen öğrenciler için hazırlanmıştır. Genel olarak şu konuları içermektedir: toplantı, iş ile ilgili tartışmalar, fiyat pazarlığı, sipariş, ödeme, mal tedariği, taşıma, sigorta, sözleşme, hak talep etme, acentalık ve ortak yönetim.

Bunların yanısıra, Klasik Çin Resim Sanatı ve Çin Mutfak Sanatı kursları da verilmektedir.

Çin kültürünü Türk halkına tanıtma görevi üstlenen İstanbul Okan Üniversitesi Konfüçyus Enstitüsü'nün websitesine de bakabilir ve programları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Online Mandarin Dersi

Çince öğrenmek için sadece derslere katılmak zorunda değilsiniz. Size yardımcı olacak pek çok çevrimiçi kaynak vardır. Dil uygulamaları, Çevrimiçi dersler ve eğitim web siteleri de bunlardan bazıları...

Birçok websitesi aracılığıyla Çince ifadeler, Çince karakterler ve daha fazlası dahil olmak üzere Çince ses ve videolar ile Mandarin konuşmayı öğrenebilirsiniz. Bunun yanısıra, Çince'yi özel öğretmen aracılığıyla uzaktan öğrenme seçeceğiniz de vardır. Bu seçenek özellikle bulunduğu yere yakın Çince öğretmeni olmayan kişiler için geçerlidir. Eğitimin de uzaktan gerçekleştiği bu zamanlarda yabancı dili neden uzaktan öğrenmeyesiniz ki!

Çince konuşma için kahvenizi alıp bilgisayardan tekrar yapın.
Çince öğrenmenin en keyifli yollarından bir tanesi de gelişmiş teknolojiyi ve binlerce kaynağı kullanıp olabildiğince Çince çalışmaktır. Kaynak: Pixabay

Superprof sitesini ziyaret ettiğinizde birçok filtre uygulayarak öğretmen bulabileceğinizi göreceksiniz. Bu filtrelerde 'yüz yüze' ve 'online' seçenekleri de mevcuttur. Online seçeceğine tıklayarak online ders alabileceğiniz öğretmenleri görebilir ve her birinin profillerini inceleyerek sizin için en uygun olduğunu düşündüğünüz Çince öğretmeniyle iletişime geçebilirsiniz.

An itibariyle Superprof üzerinde online ders vermekte olan 140'a yakın öğretmen vardır. İçlerinde Pekin Dil ve Kültür Üniversitesi mezunu, Türkiye'nin köklü üniversiteleriden bazılarının Çin Dili ve Edebiyatı bölümlerinden mezun, senelerce Çin Halk Cumhuriyeti'nde yaşamış ya da Çin'de yüksek lisansını tamamlamış olan birçok öğretmen vardır. Çince'yi Çince anadili olan birinden öğrenmenin de kendine özel yararlarından bahsetmiş olsak da, bu dili ikinci ya da üçüncü dil olarak öğrenmiş kişiler sizin geçeceğiniz yollardan çoktan geçtiği için bu süreçte size daha farklı şekillerde yardımcı olabilirler.

Sonuç olarak, ister anadili olsun ister sonradan öğrenmiş olsun, iyi bir öğretmenin izleyeceği yöntem her zaman güvenilirdir. Özel ders almanız da öğretmenin tamamen size göre şekillendireceği bir program hazırlamasına olanak sağlayacağından hızlı bir şekilde Çince konuşabilmenizin en ideal yollarından bir tanesidir.

Unutmayın, ideal bir Çince öğrenme programı içinde bol bol çalışma ve pratik olan programdır.

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Nazlı Ece

Merhaba! Ben Nazlı. Farklı kültürlere ve dillere ilgi duyan bir çevirmenim. Bununla birlikte Avrupa Çalışmaları alanında da aktif bir sekilde makale yazıyorum ve çeşitli bloglarda içerik üretiyorum. Kısacası yazmak ve çevirmek benim en büyük hobilerimden!