Yazımızın başlığında da belirttiğimiz gibi, Almanca öğrenmek için harcanan zamandan en büyük keyfi almanızı sağlayacak aktivite nedir? Tabii ki oyun oynamak!

Almanca veya herhangi başka bir dili öğrenmek çok kolay olmasa da, belirli öğrenme teknikleriyle normalde dil öğreniminin ilk aşamalarında sıklıkla karşılaşılabilen olumsuzluk ve belirsizliği azaltabilir ve uzun vadede süreci kolaylaştırmaya yönelik yardımda bulunur.

Bu kanıtlanmış ve başarılı yöntemlerden birisi de etkileşimli öğrenmedir, yani bilgilerin daha kolay işlenmesine ve saklanmasına yardımcı olmak için oyunlar, yarışmalar veya diğer etkileşimli etkinlikleri kullanarak öğrenmekten bahsediyoruz.

Oyunların illa ki çocukça olması gerekmez, ancak içeriğin ilginizi çekebilmesi için tüm etkinliklerin eğlenceli bir unsuru olmalıdır. Almanca öğrenmek için birçok taktik vardır!

En iyi Almanca öğretmenleri müsait
Filiz
5
5 (37 yorum)
Filiz
₺350
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Açelya
5
5 (20 yorum)
Açelya
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Deniz
5
5 (21 yorum)
Deniz
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Emre davud
5
5 (13 yorum)
Emre davud
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mert
5
5 (13 yorum)
Mert
₺180
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Krhn
5
5 (11 yorum)
Krhn
₺450
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ayşe
5
5 (8 yorum)
Ayşe
₺125
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ceyda
5
5 (10 yorum)
Ceyda
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Filiz
5
5 (37 yorum)
Filiz
₺350
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Açelya
5
5 (20 yorum)
Açelya
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Deniz
5
5 (21 yorum)
Deniz
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Emre davud
5
5 (13 yorum)
Emre davud
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mert
5
5 (13 yorum)
Mert
₺180
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Krhn
5
5 (11 yorum)
Krhn
₺450
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ayşe
5
5 (8 yorum)
Ayşe
₺125
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ceyda
5
5 (10 yorum)
Ceyda
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Sınıftaki Eğitici Oyunlar

Okullarda oyun vasıtasıyla eğitim popüler bir hale gelmiştir ve her öğrenci için öğrenmeyi eğlenceli hale getirir.

Psikolojik yöntemler vasıtasıyla bir konuyu öğretmek için tasarlanan eğitici oyunlar, son zamanlarda çoğu müfredatta kendilerine yaygın bir şekilde yer edinmiştir.

Sınıf oyunları birçok şekilde karşımıza çıkabilir, ancak en önemlisi sınıfa katılım, okuma, gösteri ve ezberleme şeklinde; bunu şekillerden bir tanesi ya da bunların kombinasyonu halinde görülür. Okuma becerileriniz için birçok yazılı kaynak da sunulur.

Teknolojiye veya diğer materyallere dayalı oyunlar, video ve müzik oyunlarının yanı sıra kart veya masa üstü oyunlarını da kapsar.

Son ikisi sınıfta oynanacak Almanca oyunlar arasında yaygın olarak kullanılmayabilir. Çünkü küçük gruplar için tasarlandıkları için +25 öğrenciden oluşan bir sınıf üzerindeki etkilerini yitirirler.

Çocuklar oyun bahçesi
Yaş fark etmeksizin oyun oynamak birçok konuyu kavramanızda size yardımcı olabilir! | Kaynak: Pexels

Oyunları sınıf ortamında oynamanın amacı öğrenmeyi eğlenceli hale getirmektir ve bu oyun temelli öğrenme kanıtlanmış kanıtlanmış bazı olumlu sonuçlara sahiptir. Oyun, öğrencinin ilgisini çeker ve etkinlik süresince de kavramaya devam eder, yani çoğu öğrenci oyun dışında öğreneceğinden daha çok öğrenebilir.

Böylece, öğrenciler temel dil özelliklerini veya tarihi olayları bunu yaptıklarının farkına bile varmadan daha iyi anlayabilir ve bu kavramları büyük bir tazelik ve canlılıkla genişletebilirler.

Sınıftaki can sıkıntısını tamamen ortadan kaldıran oyunlardan bazıları yarışmalar ve sınavlar gibi yüksek enerjili etkinliklerdir. Bulmacalar, eksik kelimeyi tamamlama, doğru zamanı seçme ve diğer odaklanma gibi hafıza ve mantık oyunları da en yüksek konsantrasyon seviyesini gerektiren oyunlar ve öğretici görevlerdir

Öğrencilerin oyunlarda küçük gruplar halindeyken mi yoksa kendi başlarına mı daha iyi performans gösterdikleriyse bir dizi faktöre bağlıdır: sınıftaki genel tutum, sunulan etkinlik türü ve çalıştıkları seviye bu faktörlerden bazılarıdır.

Özetlemek gerekirse, eğitici oyunlar, öğrencilerin normal dersten bir geçiş olarak gördükleri ve motivasyonlarını öğrenmeye doğru yükseltmeyi başaran etkinliklerdir. Almanca özel ders alırken de çeşitli etkinlikler yapmak mümkündür.

Veliler Oyunların Eğitim Amaçlı Kullanımı Hakkında Ne Düşünüyor?

Özellikle ortaokul ve lise düzeyindeki öğrencilerin velilerinin bir kısmı sınıfta oyun kullanımına çok sıcak bakmazlar. Ancak aslında bunun sebebi, eğitici oyunların bütün sınıfa sağlayabileceği faydalar hakkında çoğunlukla yanlış bilgilendirilmiş olmalarından ileri gelir.

Velilerin, çocuklarının sınavlardan önce konsantrasyonlarını kaybetmemeleri ve her şeyin rayında olması için çabalaması kadar normal bir şey yoktur. Ancak birazcık eğlenmenin kimseye bir zararı olmayacağı gibi yaklaşan sınavların ağırlığını hisseden öğrenciler için de oldukça iyi gelecektir, özellikle de bu oyunlardan bir şeyler öğrenecekleri düşünüldüğünde...

Üstelik, bu tarz oyunlar çok dikkatli şekilde planlanmıştır ve yalnızca uygun şartlarda oynanır. Bu nedenle, öğrencilerin her ders oyun oynaması söz konusu değildir.

Bağımsız Öğrenme İçin Eğitici Oyunlar

Eğlenceli ve eğitici oyunların sınıf ortamında kullanımının ne kadar faydalı olabileceğinden bahsettik.

Siz de dil öğrenme yolculuğunuzu daha heyecanlı hale getirmek için evinizde oyunlardan yararlanabilirsiniz.

Çalışan iki kadın
Oyunu kazanmak için grup halinde ya da bireysel olarak çalışmak çok eğlenceli olabilir! | Kaynak: Pexels

Normalde öğretmenlere oyun oluşturmayı çok daha kolay hale getirmek için bir dizi öğretim materyali ve rehber verilir, ancak sizde bu tarz kaynaklar yoksa işi bilen birinden yardım almak isteyebilirsiniz.

Yeni başlayanların çevrimiçi Almanca öğrenmelerine yardımcı olmak için anadili Almanca olan kişiler, öğretmenler veya diğer dil uzmanları tarafından oluşturulmuş bir dizi eğitim web sitesi ve blog vardır. Bunların arasında, farklı duyularınızı hedefleyecek bazı oyunlar bulacağınızdan eminiz, çünkü bunlar, eğitim odaklı web sitelerinin çoğu tarafından da desteklenen açık ve net öğrenme yollarıdır.

German-Games.Net web sitesi tam da bu sebeple oluşturulmuştur. Almanca öğrenenler için kaliteli bir çevrimiçi uygulama, öğreticiler ve testler aracılığıyla yeni öğrendiğiniz içeriği gözden geçirmenize yardımcı olmak için tasarlanmış bir dizi oyun sunar; bunlardan bazıları karma ve eşleştirme oyunları, bazıları ise çoktan seçmeli yazım oyunudur.

Yeni başlayanların Almanca öğrenmesinde etkili ve oldukça popüler bir kuruluş olan Goethe Enstitüsü de Almanca'ya yeni başlayanlar için tasarlanmış bir dizi interaktif aktivite de sunmaktadır.

Bu site aynı zamanda öğrencilere temel bilgilerden daha fazlasını öğretebilmek için yeni perspektifleri benimsemiş klasik Alman masallarını kullanıyor. Buna ek olarak, dil bilgisini test etmek için birtakım Almanca seviye tespit sınavları sunulur ve diğer etkileşimli oyunlar, A2 için oynanmaya hazırdır. Bu oyunlardan biri, öğrencinin Almanya'da seyahat ederken bir gizemi çözmesini gerektiren bir macera oyunudur. Göze hoş gelen kullanıcı dostu, canlı grafiklere sahip bu web sitesi, Almanca dersi biraz eğlence katmak isteyen öğrencilerin hoşuna gidebilir...

Gördüğünüz gibi, Almanca eğitici oyunlar çok dikkatli bir şekilde hazırlanmıştır.

Video ve Masa Oyunlarının Gizli Avantajları

Özellikle de rekabetçi bir çizgisi olanlar için oyun oynamak, temel dil özelliklerini öğrenmeniz ve bunları özümsemeniz için sizi motive eder. Böylece, doğru cevabı bulduğunuzda çok büyük bir mutluluk hissedebilirsiniz.

Almanca ile özellikle de iyi tasarlanmış ve iyi bir içeriğe sahip oyunlar vasıtasıyla eğlenceli bir şekilde etkileşim kurarak öğrendiğiniz bilgileri aklınızda tutma ihtimalinizi artırırsınız.

Bazı acemi dil meraklıları, teknolojik gelişmelerden en iyi şekilde faydalanmaya başladığı için, bu tekniğin oldukça iyi çalıştığı yavaş yavaş ortaya çıkıyor. Almanca öğreten oyunlar da bu alanda oldukça tercih edilmeye başlandı.

Eğer video oyunlarına karşı çok ilgili ve bu alanda hevesliyseniz Almanca oyunlar oynayarak farkında bile olmadan okuma, yazma ve dinleme becerilerinizi geliştirebilirsiniz. Aynı şekilde Almanca dizi ve filmler de izleyebilirsiniz.

Playstation kumandası
Video oyunu oynayarak hiç farkında olmadan birçok dil becerinizi geliştirebilirsiniz. | Kaynak: Pexels

Bu yöntem size dilin her alanında ustalaştırmasa da, temelleri kavramanız için gerçekten iyi bir yoldur. Online dil kurslarına başlamadan önce bu yaklaşımı benimseyenlerin bazıları, dil hakkında hiçbir deneyimi olmayan akranlarından çok daha ileri bir seviyeye sahip olduklarını fark ederler ve dilde ilerlemeleri de kolaylaşır.

Bununla birlikte, çevirebilmeniz için çok az zamanınız kaldığından, sürekli olarak hızlı tempolu oyunlar oynamaktan kaçınmanızı öneririz. Bunun yerine daha çok size durup düşünmeniz için zaman tanıyan stratejik oyunlar oynayabilirsiniz.

Düşündüğünüzün aksine, dili ilk öğrenirken tek oyunculu oynamak tercih edilir çünkü oyunu kendi hızınızda almanıza izin verir. Ancak, geliştikçe, çok oyunculu modları denemek ve diğer oyuncuları gerçek zamanlı olarak dinleme ve onlarla sohbet etme fırsatını değerlendirmek isteyebilirsiniz.

Düşünülenin aksine, dilin ilk öğrenildiği zamanlarda tek oyunculu oynamak önerilir bu sayede dili kendi hızınızda anlayabilirsiniz. Ancak, dilde geliştikçe, çok oyunculu versiyonları deneyebilir ve diğer oyuncuları gerçek zamanlı olarak dinleme ve onlarla sohbet etme fırsatını değerlendirebilirsiniz.

Bildiğiniz gibi, video oyunları artık Playstation'lar ve Nintendo'larla sınırlı değil. Çoğu modern oyun, video grafiklerini gerçek hayatla bir bağlantı aracılığıyla birleştirir, hatta bazıları oyununuzu Sanal Gerçeklik cihazlarını kullanarak kendi oturma odanıza taşımanıza bile imkan sağlar. Bu, bir aktivite olarak oyun oynamayı çok daha canlı hale getirir. Bu sayede Almanca'yı da daha hızlı şekilde öğrenebilirsiniz.

Tabii Monopoly gibi masa oyunlarının Almanca versiyonlarını da göz ardı etmemek gerek...

Ne duruyorsun, hadi hemen bir Almanca oyun oyna! İyi eğlenceler...

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Nazlı Ece

Merhaba! Ben Nazlı. Farklı kültürlere ve dillere ilgi duyan bir çevirmenim. Bununla birlikte Avrupa Çalışmaları alanında da aktif bir sekilde makale yazıyorum ve çeşitli bloglarda içerik üretiyorum. Kısacası yazmak ve çevirmek benim en büyük hobilerimden!