En iyi Almanca öğretmenleri müsait
Filiz
5
5 (37 yorum)
Filiz
₺350
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Açelya
5
5 (20 yorum)
Açelya
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Deniz
5
5 (21 yorum)
Deniz
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Emre davud
5
5 (13 yorum)
Emre davud
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mert
5
5 (13 yorum)
Mert
₺180
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Krhn
5
5 (11 yorum)
Krhn
₺450
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ayşe
5
5 (8 yorum)
Ayşe
₺125
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ceyda
5
5 (10 yorum)
Ceyda
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Filiz
5
5 (37 yorum)
Filiz
₺350
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Açelya
5
5 (20 yorum)
Açelya
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Deniz
5
5 (21 yorum)
Deniz
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Emre davud
5
5 (13 yorum)
Emre davud
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mert
5
5 (13 yorum)
Mert
₺180
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Krhn
5
5 (11 yorum)
Krhn
₺450
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ayşe
5
5 (8 yorum)
Ayşe
₺125
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ceyda
5
5 (10 yorum)
Ceyda
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Yeni Başlayan bir Dil Öğrencisi İçin Okumanın Önemi

Almanca'da bol bol dinleme yapmanız dilin birçok yönünü en uygun şekilde kavramanızı sağlar. Ancak imla, dil ve kelime bilgisi söz konusu olduğunda bu alanlardaki becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olacak şeyler nelerdir?

Almanca'da okumalar yapmanız, en az dili konuşmak kadar önemli olan yazma becerilerinizi de geliştirmekte oldukça faydalıdır.

Saat almanca kayıt
Okuma becerilerinizin gelişmesi Almanca öğrenme yolunda size çok büyük bir fayda sağlayacaktır. | Kaynak: Pixabay

Her yabancı dilin kendine özgü benzersiz yazımı, çeşitli gramer kuralları vardır. Bu kuralları anlamanız, dilin özünü ve cümlelerin oluşma şeklini anlamanıza da yardımcı olacaktır.

Bu, özellikle de Almanca gibi bir dilde fazlasıyla önem teşkil eder. Çünkü, sizin de fark edeceğiniz üzere Almanca'da genel olarak birbiriyle birleşmiş iki farklı kelimenin oluşturduğu uzun kelimeler vardır. Bu kelimelerin uyum içinde bir araya gelme şekilleri domino etkisine de benzetilebilir.

Sadece sözlü dil öğeleriyle ilgilenmeniz yazma becerilerinizi ihmal etmenize neden olabilir. Bunun nedeni de bazı bilinmeyen harflerin ve uzun kelimelerin size tamamen yabancı görünebileceği gerçeğinden kaynaklanır.

Örneğin, Alman alfabesine ve kendine mahsus seslerine hakim olmanız, dil öğrenme sürecinizin doğal bir şekilde işliyor olmasına olanak sağlar. Böylesine önemli bir adımı görmezden gelmeniz, ilerlemenizi yavaşlatabilir.

Bu nedenle, okuyarak Almanca öğrenmek iyi bir dil öğrenme yöntemidir ve dinleme, konuşma ve yazma gibi diğer öğrenme teknikleriyle birlikte ele alındığında harikalar yaratabilir. Almanca kitap oku ve farkı fark et diyebiliriz!

Okunacak Temel Gazeteler

Almanca haberlerle ilgili güncel bilgi sahibi olmanız, yalnızca ülkede neler olup bittiğiyle ilgili bir fikir sahibi olmanızı sağlamakla kalmaz, atnı zamanda günlük hayatta da kullanabileceğiniz pek çok pratik kelime öğrenmenizi sağlar.

Bununla birlikte, çok zor bir içeriğe sahip makaleler okumak ilk etapta size biraz ürkütücü gelebilir. Hatta, anlamadığınız yerlerde motivasyonunuzun düştüğünü hissedebilirsiniz. Bu nedenle, bizdeki Hürriyet ya da Sözcü gibi büyük gazetelerin Alman eşdeğerlerinden başlamanızı önermiyoruz.

Almanca gazete Zeitung
Almanca gazete okumanız hem genel kültürünüz hem de okuma becerilerinizin gelişmesi için çok iyi bir yoldur. | Kaynak: Pixabay

Bunun yerine, öğrenciler veya gençler düşünülerek tasarlanmış kaynaklar bulmaya özen gösterin. Bu tarz kaynakların içerikleri, dilde biraz güven kazanmanız ve okumaya daha çok motive olmanız için yeterince basit olacaktır.,

Yabancı dostu haber sitelerine bazı örnekler:

yeni başlayanlara yönelik olan ve bu nedenle kolaylığıyla bilinen Nachrichtenleicht;

Logo, çok basit bir terminoloji kullanan ve görsel yardımcılar olarak çok sayıda resim, çizelge ve video içeren bir çocuk web sitesi;

ve biraz daha karmaşık olan ancak genellikle bazı ilginç noktaları kapsayan ve bu nedenle dikkatinizi çekebilecek olan The Huffington Post (elbette Almanca!).

Ancak Huffington Post, acemiler için değil B2 seviyesindeki öğrenciler için uyarlanmıştır. Diller için Ortak Avrupa Referans Çerçevesi CEFR'ye bakarak farklı anlama düzeyleri hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Almanca seviye tespit sınavları hakkında bilgi almak için tıklayın.

Öğrenmeyi Hızlandıran Ders Kitapları ve Kitaplar

Almanca film izlemek için olduğu gibi, Almanca kitap okumak da dili kavramanın eğlenceli bir yoludur.

Kitapları avantajlı hale getiren bir başka nokta ise, tamamen kendi hızınıza göre kazanım sağlayacak olmanızdır. Gerekirse paragrafları ve hatta kitap bölümlerini tekrar tekrar okuyabilirsiniz. Almanca öğrenmek için kitap okumak aynı zamanda eğlencelidir de! Almanca dizi ve film seyretmek kadar tatlı bir deneyim!

Çok ileri düzey bir okuyucu değilseniz, daha basit içeriklere bağlı kalmaya çalışın. Hatta belki çocuklara ve gençlere yönelik hikayeler bile seçebilirsiniz.

Birçok açıdan değerlendirildiğinde, tamamen Almanca bir kitabı okumak bir ders kitabından çok daha etkili olabilir. Çünkü, Türkçe bir rehberiniz, açıklamanız ya da ipucunuz yoktur, bu nedenle gerçek anlamı bulmak da tamamen size bağlıdır.

Başka bir deyişle, içerik sizi yönlendirmeyeceği için sizin çaba sarf etmeniz gerekir. Ve siz de takdir edersiniz ki, ne kadar fazla çaba harcarsanız o kadar fazla kazanırsınız. Almanca kitap önerisi için öğretmeninize de danışabilirsiniz...

Hızlı Almanca öğrenmeniz oldukça olası!

Bu arada, ders kitaplarının da önemine değinelim! Bir dili öğrenirken ders kitabınızın olması çok önemlidir. Çünkü bu tarz kitaplar genellikle tek bir kişi tarafından yazılmaz. Dil uzmanları, dili anadili olarak konuşanlar ve profesyonel öğretmenlerin ortak katkılarıyla hazırlanmıştır. Ancak seviyenize uygun olan kitabı bulmaya dikkat edin!

Ders kitaplarıyla, mümkün olan en iyi şekilde öğrenmenize yardımcı olmak için tasarlanmış ve faydası kanıtlanmış bir strateji ile yönlendirilirsiniz. Sizi sadece yazılı olarak bilgilendirmekle kalmazlar, aynı zamanda tüm duyularınızı kullanmanızı sağlayacak yazma, konuşma ve bazen dinleme ve okumayı birleştiren alıştırmalar ve diğer teknikleri içerirler.

Bu ustalıkla tasarlanmış müfredatları kendi başınıza veya bir online Almanca kursunun parçası olarak kullanarak çok büyük bir fayda görebilirsiniz.

Sesli kitap gibi sesli kaynak seçiminde olduğu gibi, ilginizi çekecek ve sizi okumaya devam etmeniz için cesaretlendirecek bir roman, kısa roman veya kısa hikaye bulmak tamamen size kalmıştır. Ancak, birisi size bir kitap önerirse, en azından bir göz atmaktan korkmayın. Tam olarak size hitap etmeyebilir, ancak kullanılan üslup ya da içerik gibi sevdiğiniz veya yararlı bulduğunuz bazı yönler olabilir.

Almanca dersi alıyorsanız, eğitmeniniz Almanca okuma seviyenize bağlı olarak bazı Almanca kitaplar önerebilir de!

DuoLingo ya da FluentU ve Welcome To Germerica gibi bloglar da size bu konuda önemli tavsiyelerde bulunabilir. Bu tarz bloglarda genellikle Almanca'yı sonradan öğrenmiş kişilerin önemli önerilerini görebilirsiniz.

Eğer Almanca özel ders kitabı edinmek istiyorsanız öncelikle hangi seviyede olduğunuza karar verin. Temel konularda hali hazırda ustalaştıysanız, yeni başlayanlar için tasarlanmış içeriğe bakmak anlamsızdır. Bununla birlikte çok ileri seviye içerikler de sizin için ideal olmaz.

Ders kitabı kütüphane
Ders kitapları uzmanlar tarafından araştırılır, yazılır, düzenlenir ve yayınlanır. | Kaynak: Pixabay

Hangi Alman Blogları ve Sosyal Medya Hesapları Takip Edilmeli

Öncelikle blogların işleyişinden birazcık bahsedelim. Özellikle dil öğrenme blogları, tek bir kişi tarafından yürütülür ve bu tarz bloglara sahip olan kişiler dili önceden öğrenmişlerdir. Kendi deneyimlerini başkalarıyla paylaşıp dil öğrencilerine tavsiyeler verirler.

Ancak herkes aynı konulara dikkat çekmez. Kimileri daha pratik konular işlerken kimileri daha çok teori üzerinde durur. Blogların sizin için çok avantajlı olmasının bir sebebi de budur: aradığınız ne varsa farklı farklı bloglarda bulabilirsiniz!

Tabii ki farklı kişilere ve zevklerine hitap edecek içerik, blog stili ve anlatımın yanı sıra, aslında size sunulan en büyük fayda bu size bu insanların yaptığı gibi başarma motivasyonu sağlamasıdır.

Onlar yapmışsa, siz de yapabilirsiniz!

Dili İngilizce olsa da, sayfanın çevirisini yapabileceğiniz bir blogdan bahsedelim : fluent in three months! Bu blog, dil öğrenme konusunda tutkulu, seyahat etmeye meraklı ve birçok dili konuşabilen biri tarafından oluşturulmuş bir blogdur.

Ana fikir, yeterince sıkı çalışma, istikrar ve adanmışlık ile yeni bir dili 3 ayda akıcı bir düzeyde konuşabilecek olmanızdır. En azından, blog sahibi bunu iddia ediyor, kendisi için işe yaradığını görmek de cesaretlenmenizi sağlayabilir!

Dil öğrenimiyle ilgili ek ipuçları ve gezginlerin söz konusu ülkelerde neler yaptığını öğrenmek için bloglarını takip edebilirsiniz.

Daha eğitici bir yaklaşıma sahip başka bir blog da, öğrencilerin yararlı günlük güncellemeler yoluyla dili öğrenmelerine yardımcı olmak için Almanca kursu formuna uyarlanmış Daily German !

Bu blog size her gün için yeni bir kelime tanıtır. Bu da kelime dağarcığınızı genişletmenin harika bir yolu olduğu gibi bir sonraki kelimenin ne olduğuna dair size küçük bir heyecan yaşatır! Bu arada, Almanca oyunlar oynamak da Almanca öğrenmenin eğlenceli bir yoludur!

Buna ek olarak, blog çeşitli dersler de sunar.

@LearnXDGerman, Almanca yeni başlayanlar için oluşturulmuş bir Twitter hesabıdır ve Almanca olarak tweet atıp beş dakika sonra bu tweet'i İngilizce olarak tekrar ederler. İngilizce bilenler uygun gibi görünse de Twitter'da da çeviri özelliği olduğunu unutmayın! Almanca'daki o ilk tweet'i doğru anladığınız gün, büyük bir mutluluk duyacaksınız!

Benzer şekilde, @dw_learngerman, takipçilerine sınırlı karakterlerle etkili bir şekilde Almanca öğretir...

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Nazlı Ece

Merhaba! Ben Nazlı. Farklı kültürlere ve dillere ilgi duyan bir çevirmenim. Bununla birlikte Avrupa Çalışmaları alanında da aktif bir sekilde makale yazıyorum ve çeşitli bloglarda içerik üretiyorum. Kısacası yazmak ve çevirmek benim en büyük hobilerimden!