Almanca öğrenmek için çok mu çalıştınız? Belki de okumak için Almanca konuşulan bir ülkeye gittiniz ve orada yalnızca dil seviyenizi geliştirmekle kalmayıp aynı zamanda kültür hakkında da epey bilgi edindiniz.

Peki kendiniz de dahil olmak üzere herkese Almanca'da profesyonel bir yeterliliğe sahip olduğunuzu nasıl kanıtlarsınız?

Anadili Almanca olan kişilerle ettiğiniz sohbetlerden güzel bir geribildirim alıyor olabilirsiniz. Ancak bu tarz geribildirimler maalesef potansiyel işverenlerinize dilde iyi olduğunuzu kanıtlamanız için yeterli değildir. İnsan kaynakları ve işe alım alanında uzman kişiler, genellikle herhangi bir dilde tanınmış bir yerden alınmış yeterlilik sertifikasıyla dil becerilerinizi somut olarak belgelemenizi bekleyeceklerdir. Almanca öğrenme sürecinizi tamamladıktan sonra bu konuda bilgilenmeniz yerinde olacaktır.

Plaza iş dünyası
İşverenler Almanca dil yeterliliğinizi kanıtladığınızı görmek isteyecektir. | Kaynak: Unsplash
En iyi Almanca öğretmenleri müsait
Filiz
5
5 (37 yorum)
Filiz
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Açelya
5
5 (20 yorum)
Açelya
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Deniz
5
5 (21 yorum)
Deniz
₺180
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Emre davud
5
5 (13 yorum)
Emre davud
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mert
5
5 (13 yorum)
Mert
₺180
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Krhn
5
5 (11 yorum)
Krhn
₺350
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ayşe
5
5 (8 yorum)
Ayşe
₺125
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ceyda
5
5 (10 yorum)
Ceyda
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Filiz
5
5 (37 yorum)
Filiz
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Açelya
5
5 (20 yorum)
Açelya
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Deniz
5
5 (21 yorum)
Deniz
₺180
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Emre davud
5
5 (13 yorum)
Emre davud
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mert
5
5 (13 yorum)
Mert
₺180
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Krhn
5
5 (11 yorum)
Krhn
₺350
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ayşe
5
5 (8 yorum)
Ayşe
₺125
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ceyda
5
5 (10 yorum)
Ceyda
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Almanca Öğrenmek İçin Seçenekler

Almanca gibi bir dilde yeterlilik kazanmanın en doğal yollarından bir tanesi, bu dili üniversitede ya da okulda öğrenmektir. Almanca dersi üst düzeyde verilen yerlerdir.

Almanca Mütercim Tercümanlık ya da Alman Dili ve Edebiyatı gibi bölümlerde lisans eğitimi alabilirsiniz. Bununla birlikte, ilerisi için planladığınız kariyerde Almanca bilmenizin çok önemli bir yeri olduğuna inanıyorsanız, Almanca eğitim veren birçok lise, ortaokul ve ilkokul da vardır. Almanca özel ders almak da bir seçenektir.

Bununla birlikte, Almanca'nız için size sertifika sunacak kurumlar yalnızca özel ya da devlet okulları, yabancı okullar veya üniversiteler değildir. Dil becerilerinizi belgeleyebilmek için birçok bağımsız kuruluşlardan da yardım alabilirsiniz. Konu Almanca sertifikasına geldiğinde dünya çapında en popüler dil merkezi Goethe-Institut'tur. Goethe Enstitüsü'nün Ankara, İstanbul ve İzmir'de de ofisleri vardır.

Goethe-Institut Sertifikası

Yukarıda da söylediğimiz gibi, Almanca seviyenizi test etme fırsatı sunan çeşitli web siteleri ve bağısız kuruluşlar vardır. Ancak konu Almanca olduğunda, değerlendirebileceğiniz en iyi yer Goethe-Institut'tur.

Almanca'nızı Goethe yoluyla sertifikalandırmak özellikle de herhangi bir okulda Almanca eğitimi görmeyen kişiler için idealdir.

Goethe-Institut sınavları dünya çapında tanınmaktadır ve kursun sonunda verilen sertifika, birçok ülkede çoğu işveren ve ileri eğitim kurumu tarafından geçerli bir yeterlilik olarak kabul edilmektedir.

Dil kursları, Avrupa Ortak Dil Referans Çerçevesi (CEFR) ile bağlantılı olarak tasarlanmıştır ve A1'den (başlangıç) C2'ye (ileri düzey) kadar değişen seçenekler sunar. Dolayısıyla Almanca'yı yeni yeni öğrenmeye başladıysanız A1 almanca testi için Goethe Enstitüsü'ne başvurabilirsiniz. Şu an için online dil kursları sunulmaktadır.

Şimdi hep beraber Goethe Enstitüsü'nün resmi sitesinde de bulabileceğiniz dil yeterlilik seviyeleri ve bunların ne anlama geldiğine bakalım:

Buna göre, A seviyeleri (A1-A2) "sınırlı dil kullanımı" olarak değerlendirilir. Almanca A1 seviye testi için hazırlanan bir öğrenci:

Somut ihtiyaçları karşılamaya yönelik, çok sık kullanılan ifade şekillerini ve basit cümleleri anlayabilir ve kullanabilir. Kendisini ve başkalarını tanıtabilir, başka kişilere kişisel sorular yöneltebilir ve bu tür sorulara karşılık verebilir (nerede oturdukları, kimleri tanıdıkları, nelerden hoşlandıkları vb.). Karşısındakiler yavaş ve anlaşılır konuşur ve yardımcı olurlarsa, onlarla basit şekilde anlaşabilir.

B seviyeleri "bağımsız dil kullanımı" olarak ifade edilir. Örneğin B1 seviyesindeki bir öğrenci:

İş, okul, boş zaman gibi kendisine yabancı olamayan konuların ölçümlü dille ifade edilmesi halinde, anlatılanları ana hatlarıyla anlayabilir. Seyahatlerde, Almanca'nın konuşulduğu yerlerde karşılaşabileceği çoğu durumların üstesinden gelebilir. Bildiği konularda ve kişisel ilgi alanlarında kendisini basit düzeyde ve konuları ilişkilendirerek ifade edebilir. Yaşadığı tecrübe ve olayları anlatabilir. Hayallerini, umutlarını ve hedeflerini tanımlayabilir, plan ve görüşlerini gerekçelendirebilir, açıklayabilir.

Almanca'nızı oyun oynayarak geliştirmek için tıklayın.

Almanca B1 seviye testi öncesi bütün bu niteliklere sahip olmanız beklenir.

Almanca B2 seviyesindeki bir öğrenci ise daha yetkin olacaktır.

C seviyeleri (C1,C2) ise "yetkin dil kullanımı olarak geçer. Örneğin, C1 seviyesindeki bir öğrenci:

Geniş kapsamlı uzunca metinleri anlayabilir, sonuçlar çıkarabilir. Sık sık ve belirgin şekilde sözcük arayışlarına girmeden kendisini tabi ve akıcı bir şekilde ifade edebilir. Dili sosyal yaşamında, iş hayatında, mesleki eğitiminde ve yüksek öğrenimde esnek ve etkili bir biçimde kullanabilir. Karmaşık konularda kendini sistemli, net ve düzgün bir biçimde ifade edebilir.

Podcast ve sesli kaynaklarla dinleme becerilerinizi geliştirebilirsiniz.

Almanca Bölümünden Diploma Almak

Almanca alanında lisans ya da yüksek lisans eğitimi almanız size uluslararası anlamda fırsat sağlayacak diploma kazandırmakla kalmaz, aynı zamanda dilde de yeterlilik sağlar.

Almanca bölümünde, başka bir lisans programıyla da yan dal ya da çift ana dal yapabilirsiniz.

Bu alanda eğitim almak size dili ayrıntılı olarak inceleme, Alman tarihi hakkında bilgi edinme ve Alman edebiyatı konusunda da yeterlilik sağlayacaktır.

Eğitiminize Master derecesi ile devam ederek, Avrupa'nın en etkili kültürleri hakkında daha da fazla bilgi edinebilirsiniz.

Lisans eğitiminizi bir Master derecesini tamamlarsanız, ek olarak bir MA diploması alacaksınız. BA (lisans) eğitimler 4 sene sürmektedir. Ancak, uluslararası seçenekleri de değerlendiriyorsanız bu süre 3 seneye inebilir ya da 5 seneye çıkabilir.

Ülkemizde Almanca Öğretmenliği lisans programına sahip bazı üniversitelere göz gezdirelim:

 • Anadolu Üniversitesi
 • Atatürk Üniversitesi
 • Bursa Uludağ Üniversitesi
 • Çukurova Üniversitesi
 • Dicle Üniversitesi
 • Dokuz Eylül Üniversitesi
 • Gazi Üniversitesi
 • Hacettepe Üniversitesi
 • Hakkari Üniversitesi
 • İstanbul Üniversitesi
 • Marmara Üniversitesi
 • Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
 • Necmettin Erbakan Üniversitesi
 • Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
 • Ondokuz Mayıs Üniversitesi
 • Trakya Üniversitesi
Kepli mezun kız cüppe mezuniyet
Almanca lisans programından mezun olarak Almanca konusunda yeterlilik sağlayabilirsiniz. | Kaynak: Unsplash

Alman Dili ve Edebiyatı Lisans Programı Sunan bazı üniversiteler ise:

 • Akdeniz Üniversitesi
 • Ankara Üniversitesi
 • Atatürk Üniversitesi
 • Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
 • Ege Üniversitesi
 • Fırat Üniversitesi
 • Hacettepe Üniversitesi
 • İstanbul Üniversitesi
 • Marmara Üniversitesi
 • Sakarya Üniversitesi
 • Selçuk Üniversitesi
 • Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
 • Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi

TestDaF

Test Deutsch als Fremde Sprache, yani Yabancı Dil Olarak Almanca Testi, ana dili Almanca olmayanlar için yapılan bir dil yeterlilik sınavıdır.

Bu standartlaştırılmış dil sınavı, Almanya'da ve Alman üniversiteleriyle ortaklaşa çalışmak veya araştırma yürütmek isteyen akademisyen ve bilim insanlarının da çokça tercih ettiği bir sınavdır.

Sınava girecek kişilerin seviyelerinden de anlaşılacığı üzer, sınavın içeriği çok daha ileri düzeydedir ve standart CEFRL testlerinden daha spesifik olur.

Başka bir deyişle, A1, A2 ve B1 seviyeleri bu değerlendirmede bir yere sahip değildir çünkü bu sınavı girmeyi düşünenler zaten Alman dilinin mekaniği ve kelime dağarcığı hakkında temelden daha ileri bir düzeye sahiptir.

Diğer tüm dil sertifikası sınavlarında olduğu gibi, bu da dilin dört bileşenini de test eder.

Almanca dizi ve film izleyerek Almanca'nızı geliştirebileceğinizi biliyor muydunuz?

Goethe sarı kitap
Johann Wolfgang von Goethe eserlerini Almanca okumak ister miydiniz? | Kaynak: Unsplash

Ayrıntılı incelemek gerekirse:

Okuduğunu anladığınızı göstermek için, her biri 10 soru ile takip edilen üç metin sunulacak. Bu metinlerin ileri bir zorluk seviyesi vardır ve yalnızca açık bir şekilde sunulan bilgileri anlamanız değil, aynı zamanda örtük bilgi ve nüansı da anlamanız beklenir.

Okuma becerilerinizi geliştirmeniz için birçok Almanca kitap olduğunu unutmayın.

Konuşma becerileriniz için zorluk nispeten daha azdır - sadece 30 dakika sürer. Bu sürede üniversitede karşılaşabileceğiniz yedi durumu ele almanızı gerektirir: diğer öğrencilerle, araştırma ekibinizle, bir bölüm başkanıyla sohbet vs.

Ayrıca bir grafiği açıklama veya verileri yorumlama, verilen parametrelere dayalı olarak bir hipotez oluşturma ... veya belirli bir konu hakkında fikrinizi ifade etme görevleriyle de karşılaşabilirsiniz.

Birçok uluslararası dil sınavında olduğu gibi, sınavınız geçmek ve kalmak gibi kavramlarla sonuçlanmaz. Bunun yerine, performansınıza bağlı olarak bir yeterlilik seviyesi verilir.

Bu seviyeler aşağıdaki gibidir:

TDN3: Ulaşmanız gereken düşük seviye olarak değerlendirilir. Bu seviyeye ulaşamamanız, sınav sertifikanızın üzerinde "unter TDN3" yazmasıyla sonuçlanacaktır. (Bu, TDN3 seviyesinin altında demektir).

Diğer seviyeler ise TDN4 ve TDN5 olarak geçer.

CERFL’nin A1-C2 ölçeğiyle nasıl eşleştiklerine gelince:

TDN3 ve TDN4'ün alt aralığı, CERFL ölçeğinde B2'ye karşılık gelir
TDN4'ün TDN5'e uzanan üst aralığı ve CERFL’nin C1 düzeyine eşittir.

Adayın test etmek istediği seviyeyi seçtiği diğer sınavların aksine, aynı TestDaf sınavı, adayın beyan ettiği seviyeye bakılmaksızın her adaya uygulanır.

Siz de hiç vakit kaybetmeden Almanca seviye belirleme testi için harekete geçin!

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Nazlı Ece

Merhaba! Ben Nazlı. Farklı kültürlere ve dillere ilgi duyan bir çevirmenim. Bununla birlikte Avrupa Çalışmaları alanında da aktif bir sekilde makale yazıyorum ve çeşitli bloglarda içerik üretiyorum. Kısacası yazmak ve çevirmek benim en büyük hobilerimden!