Almanca öğrenmenin birçok farklı yolu vardır. Almanca ders kitaplarından, okuma ve yazma becerilerinizi geliştiren derslerden pek çok şey öğrenebilirsiniz. Ancak, konuşulan bir dili duymak gibisi yoktur. Bunun için, anadili Almanca olan insanlarla iletişim kurmayı deneyebilirsiniz, ancak sadece Almanca dil ve kelime bilgisinde iyi olmak değil de aynı zamanda akıcı konuşmayı hedefliyorsanız, ana dili Almanca olan kişilerin birbirleriyle konuşmalarını dinlemek sizin için en iyisi olacaktır.

Alman Radyosunda Konuşulan 1000 Kelime (Kelimenin tam anlamıyla!)

Yeni bir dil öğrenirken dinlemek çok önemlidir.

Sesli Almanca öğrenmek de bu nedenle son derece avantajlıdır. Ancak, oturup Almanca dizi ya da film izlemeye ayıracak zamanınız yoksa, size önerebileceğimiz başka aktiviteler de var. Mesela, çok büyük bir kelime dağarcığıyla konuşulan ve bazı güncel olayların yorumlandığı Alman radyolarını açıp dinleyebilirsiniz. Aynı zamanda, belirli konulara dair diyaloglar da duyacaksınız.

Kulaklık pencere kız
Almanca dinlemenin sizin için son derece faydalı olacağını aklınızdan çıkarmayın. | Kaynak: Pexels

İnternette arama yaparak farklı radyo istasyonlarını arayabilir ve ardından kanalları istediğiniz cihazda yayınlayabilirsiniz.

En iyi Almanca öğretmenleri müsait
Filiz
5
5 (29 yorum)
Filiz
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Açelya
5
5 (15 yorum)
Açelya
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Emre davud
5
5 (13 yorum)
Emre davud
₺40
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Deniz
5
5 (19 yorum)
Deniz
₺140
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Krhn
5
5 (10 yorum)
Krhn
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Tülay
5
5 (9 yorum)
Tülay
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gamze
5
5 (11 yorum)
Gamze
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mert
5
5 (9 yorum)
Mert
₺120
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Filiz
5
5 (29 yorum)
Filiz
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Açelya
5
5 (15 yorum)
Açelya
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Emre davud
5
5 (13 yorum)
Emre davud
₺40
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Deniz
5
5 (19 yorum)
Deniz
₺140
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Krhn
5
5 (10 yorum)
Krhn
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Tülay
5
5 (9 yorum)
Tülay
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gamze
5
5 (11 yorum)
Gamze
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mert
5
5 (9 yorum)
Mert
₺120
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Yeni Başlayanlar Olarak Almanca Sesli Kaynaklardan En İyi Şekilde Yararlanın

Alternatif olarak, Almanca öğrenenler için uyarlanmış podcast'leri dinleyebilirsiniz. Podcast'ler yeni yeni popülerlik kazansa da birçok seveni vardır ve son birkaç yılda oldukça yükselişe geçmiştir. Özellikle gençler ve trafikte geçirdiği zamanı etkili kullanmak isteyenler için iyi bir seçenektir.

Podcast'ler hemen hemen herkes tarafından oluşturulabilir, bu nedenle dinlediğiniz podcast'lerin amacınıza uygun olduğundan emin olmak için dikkatli olmanız gerekebilir.

Almanca Olarak Anlatılan Bir Hikaye Dinleyin

Son olarak, Almanca'nızı orta seviye olarak tanımlıyorsanız, sizi uzun süre boyunca oyalayıp eğlendirecek sesli kitapları dinleyebilirsiniz. Bununla birlikte, dil öğrenme yolculuğunuza yeni başlıyor olsanız bile, Almanca derslerinizi dinlemek size birçok şey kazandırabilir. Almanca online kurslar konusunda bilgi almak için tıklayın!

Dilde henüz acemiyseniz, bağlamı daha iyi takip etme şansını yakalayabilmek için basit konuları olan hikayeler seçmenizi tavsiye ederiz. Ancak hiçbir şeyi anlayamasanız bile bilinçaltınızın dilin bazı kilit noktalarını özümseyeceğinden emin olabilirsiniz. Almanca A1 dersleri almaya başlayarak dilinizi geliştirebilirsiniz.

İşitsel Öğrenmenin Avantajları Nelerdir?

Radyo, podcast ve sesli kitapların bir diğer güzel yanıysa neyle meşgulseniz ona devam ederken podcast'ları de arka planda dinleyebilecek olmanızdır. Bu; işteyken spor salonunda egzersiz yaparken ya da ev işlerini hallederken podcast'ları diyebileceğiniz anlamına gelir.

Sesli öğrenme tekniklerini kullanarak düşündüğünüzden çok daha fazlasını öğrenebileceğinizi göz önünde bulundurursak, zamanınızın büyük bir kısmını dil öğrenmeye ayırmak için kendinize baskı yapmanıza gerek yok. Ancak yine de vaktiniz varsa, başka yöntemleri de kullanmak elbette iyi bir seçenek olacaktır!

Ayrıca, bu alanda oldukça gelişmiş teknolojisi sayesinde, uluslararası dillerde sesli kitap, podcast ve radyo istasyonlarını bulmak ve indirmek son derece basittir. İnternet bağlantısı, bir bilgisayar, cep telefonu ya da tablet yeterlidir!

Tablet kahve
Gelişmiş teknoloji sayesinde, işitsel öğeleri çok hızlı bir şekilde indirebilirseniz. İndirdikten sonra ise istediğiniz zaman dinleyebilmeniz mümkündür. | Kaynak: Pexels

İşitsel kaynaklar arka planda çalabilir ya da eğlence amaçlı kullanılabilir. Belki başka aktivitelerle ilgilenirken ya da başka bir konuya odaklanmışken arka plandaki herhangi bir ses sizi rahatsız edebilir. Ancak yine de, uzun bir yolculuğa çıkmışsanız arabada, uçakta, otobüste, trende ya da toplu taşıma araçlarında işe veya okula giderken dinlemeniz mümkündür.

Almanca müzik, podcast ya da hikaye dinlemek size yalnızca eğlence sağlamakla kalmaz, aynı zamanda boş zamanlarınızı en iyi şekilde değerlendirmenize de yol açar.

Bu öğrenme yöntemlerinin üçü de çok yoğun programlara sahip olanlar için mükemmeldir ve size güncel içerik sağlarken dinleme becerilerinizi de geliştirirler. Okuma becerileriniz için Almanca gazete ve kitap okumanız ne kadar önemliyse, işitsel becerileriniz için Almanca dinlemeler yapmanız da o kadar önemlidir.

İlgi Alanlarınıza Uygun Sesli Kitaplar Bulun

Sesli kitaplar, birkaç saat süren kısaltılmamış sürümleri ile etkili bir şekilde çeşitli olan örgülerini anlatan kitaplardır. Eski kasetli sesli kitabın bir evrimi olan modern sürümler artık tabletler ve cep telefonları gibi dijital cihazlara indirilebilir ve yayınlanabilir.

Sesli kitaplarla ilgili olarak tavsiyelerde bulunmak bizim için epey zordur çünkü bunlar bir radyo istasyonuna veya bir podcast'ın aksine ilginize daha çok hitap etmelidir.

Bu nedenle, en sevdiğiniz başlıkları Almanca olarak aramanızı (bunu web'de arama yaparak, sesli kitap uygulamaları indirerek veya iTunes aracılığıyla kitap satın alarak yapabilirsiniz). Şanslıysanız, asla duraklatmak istemeyeceğiniz bir hikaye bulacaksınız!

Almanca oyunlar da oynayabilirsiniz...

Yeni Başlayanlar İçin Oluşturulmuş Podcast'leri Dinleyin

Slow German

Adından da anlaşılacağının aksine, Slow (yavaş) Almanca, öğrenme sürecinizi hızlandırmanızın çok iyi bir yoludur. Münihli gazeteci Annik, yeni başlayanlar ve orta seviyedekiler için tasarlanmış bir dizi sesli programa ev sahipliği yapmaktadır.

Ön aşamalar İngilizce olarak Almanca kelimelere yumuşak bir giriş sunarken, orta seviyedeki öğrenciler anlamayı kolaylaştırmak için nispeten yavaş bir tempoya indirgenmiş Almanca anlatımla karşılaşacaktır.

Annik her heceyi vurgulayarak dinleyicilerin hepsinin ne söylendiğini anlamasına olanak sağlar. Ayrıca, herhangi bir kısmı kaçırırsanız indirebileceğiniz bir konuşma metni de mevcuttur.

German Lingq

Maalesef Almanca öğrenen herkes, kendilerini Alman dili ve kültürüyle çevrelemek için Almanya'ya seyahat etme fırsatına sahip değildir. German Lingq bu nedenle Almanya'da günlük olarak duyabileceğiniz konuşma formlarını geniş bir yelpazede pratik konuları tartışarak sunar.

İki ana karakter, günlük aktiviteler hakkında birbirleriyle konuşur, böylece öğrenciler Almanca'daki temel konuşmalar için bir fikir edinebilirler. Kağıt üzerinde görmek istediğiniz herhangi bir şey varsa tam bir konuşma metnine erişebilirsiniz. Almanca öğrenmek istiyorum sesli kaynak arıyorum diyenler için sizce de harika bir seçenek değil mi? Üstelik transkriptiyle sunulduğu düşünüldüğünde okuma becerilerinizi de geliştirecektir.

Learn German By Podcast

Gayet açık ve net bir isim, öyle değil mi? Bu podcast'ın size sağlam bir Almanca temeli sağlayacağından emin olabilirsiniz. Söz konusu podcast oldukça eğitim odaklıdır. Çeşitli senaryoları canlandırıp bunları tekrar eder ve ardından konuşmanın çeşitli bölümlerini daha ayrıntılı olarak inceler.

Öğrenme materyalleri, podcast ile birlikte bir transkript, kelime listeleri ve kendi başınıza deneyebilmeniz için bazı alıştırmalarla birlikte indirilebilir.

Kahve çekirdeği ve molası
Sabah kahvesi keyfinize eşlik etmesi için 30 dakikalık podcast'lerden faydalanabilirsiniz. | Kaynak: Pexels

Coffee Break German

Bu podcast'in formatına göre, ana dili Almanca olan birisi tarafından eğitilirsiniz. Öğrenci, konuyla ilgili soruları doğru zamanda sorabilir, böylece 'nasıl ve 'neden' sorularıyla bir başınıza kalmazsınız.

İşlenen konular daha önce bahsettiklerimiz gibi çok pratiktir ve her ders yaklaşık 30 dakika sürer. Bir kahve molanızı değerlendirmeniz için oldukça iyi bir seçenek değil mi?

Gördüğünüz gibi, Almanca öğrenmek ve dinleme becerilerinizi ilerletebilmeniz için birçok seçeneğiniz vardır. Önemli olan, sizin istikrarlı bir şekilde bu seçenekleri değerlendirebilmenizdir. Aynı zamanda, Almanca seviyenizi sınav aracılığıyla kanıtlamak istiyorsanız, Almanca sınavlarıyla ilgili yazımıza da göz arabilirsiniz.

Daha önce de söylediğimiz gibi, Almanca öğreneceğiniz kaynağın içeriği sizin için ne kadar eğlenceliyse o kadar fazla verim alırsınız. Bu nedenle, yukarıda bahsettiğimiz kaynakları araştırmanızı ve zevkinize hitap eden kaynaklardan faydalanmanızı öneririz.

 

 

 

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Nazlı Ece

Merhaba! Ben Nazlı. Farklı kültürlere ve dillere ilgi duyan bir çevirmenim. Bununla birlikte Avrupa Çalışmaları alanında da aktif bir sekilde makale yazıyorum ve çeşitli bloglarda içerik üretiyorum. Kısacası yazmak ve çevirmek benim en büyük hobilerimden!