Eğitime yapılan yatırım sizi hiçbir yarı yolda bırakmaz. Özellikle yabancı dil eğitimi için bu durum geçerlidir. Kendiniz ve kariyeriniz için yapabileceğiniz en büyük iyiliklerden bir tanesi de giderek küreselleşen dünyamızda İngilizce öğrenmek olacaktır. Artan talepten dolayı da son yıllarda okullarda İngilizce eğitimine çok önem verilmeye başlanmıştır. Buna ek olarak, size dil kursları ayarlayacak acente sayısında da bir patlama yaşanmıştır.

Peki İngilizce dil kursunuzu bir acente aracılığıyla nasıl organize edebilirsiniz? Bu makalemizde size bilmeniz gereken tüm ipuçlarını veriyoruz!

En iyi İngilizce öğretmenleri müsait
Canay
5
5 (32 yorum)
Canay
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ni̇lüfer
5
5 (84 yorum)
Ni̇lüfer
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (58 yorum)
Kadir
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Seda
5
5 (21 yorum)
Seda
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Charles
5
5 (35 yorum)
Charles
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sinem
5
5 (20 yorum)
Sinem
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Elif
5
5 (19 yorum)
Elif
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Edwin
5
5 (16 yorum)
Edwin
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Canay
5
5 (32 yorum)
Canay
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ni̇lüfer
5
5 (84 yorum)
Ni̇lüfer
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (58 yorum)
Kadir
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Seda
5
5 (21 yorum)
Seda
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Charles
5
5 (35 yorum)
Charles
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sinem
5
5 (20 yorum)
Sinem
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Elif
5
5 (19 yorum)
Elif
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Edwin
5
5 (16 yorum)
Edwin
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Neden İngilizce Konuşulan Bir ülkeyi Tercih Etmelisiniz?

Yurtdışına gitmek birçok öğrencinin, özellikle de İngilizce ile ilgili herhangi bir şey okuyanların hayalidir. Bugünlerde birçok alanda İngilizce yeterliliğine sahip olmak büyük bir önem taşır.

 • Pazarlamada kullanılan evrensel terimleri anlamak için,
 • Etkinlik veya iletişimde uluslararası bir kitleye hitap etmek için,
 • Uluslararası ilişkilerde dünyadaki diğer insanlarla fikir alışverişinde bulunmak için,
 • Turizmde, müşterilerin ihtiyaçlarına cevap vermek için,

Bunların yanı sıra mühendislik veya teknoloji gibi diğer sektörler için de İngilizce yeterliliği önemli bir konuma gelmiştir. Bu nedenle dil kursları öğrenciler arasında çok popülerdir. Ancak İngilizce öğrenmek için yalnızca iyi seviyede kariyer hedefleyen bir öğrenci olmanız gerekmez!

İster dil becerilerinizi geliştirmek, ister bir dil sınavına hazırlanmak veya İngilizce kelime dağarcığı, dilbilgisi, dilbilim ve CV’nizi geliştirmek olsun, İngilizce konuşulan bir ülkede biraz zaman geçirmenin birçok avantajı vardır.

Kazanacaklarınız arasında:

 • Küresel bir dilde hakimiyet ve kendini ifade edebilme gücü,
 • Ana dili İngilizce olan kişilerle bilgi alışverişi,
 • Kültürel çeşitlilik, edebiyat veya mutfak,

Ancak bu noktada İngiltere veya Amerika Birleşik Devletleri gibi resmi dili İngilizce olan ülkelerde konaklayabilmek için haftalar öncesinden planlama yapmanın öneminden bahsetmemiz gerekir.

Dünya küre Kuzey Amerika
Amerika Birleşik Devletlerinde İngilizce öğrenebileceğiniz pek çok İngilizce kursu vardır. Planlamanızı haftalar öncesinde yapmanızsa kritiktir! | Kaynak: Unsplash

Peki bunun sebebi nedir? Çünkü İngilizcede bazı ileri düzey kurslar almaktan farklı şekilde prosedürlerle uğraşmak zorunda kalacaksınız. Aynı zamanda, tamamen İngilizce konuşulan bir ülkede zaman geçireceğiniz için kendinizi öncesinde hazırlamanız gerekir.

Bu nedenle, amacınız İngilizce becerilerinizi geliştirmekse, İngilizce konuşulan bir ülkeye gitmek için genellikle dil eğitiminde uzmanlaşmış bir acenteye başvurmanızı öneririz. Bu makalemizde de dikkat etmeniz gereken her şeyden bahsedeceğiz!

"Dil, düşünme şeklimizi şekillendirir ve ne düşünebileceğimizi belirler." - Benjamin Lee Whorf

Doğru Konaklama Türünü Nasıl Seçersiniz?

Her şeyden önce ve kendinizi Harry Potter'ın anavatanında veya James LeBron'un yanında hayal etmeden önce adım adım ilerlemeniz gerekiyor!

Birincisi, neden İngilizce dil kursu almak istediğinizi bilmek. Bu konuda göz önünde bulundurmanız gerekenleri aşağıda listeledik:

 • Okuryazarlığınız: İngilizcede ilerlemek ve boşlukları doldurmak mı yoksa sıfırdan mı başlamak istiyorsunuz?
 • Uygunluğunuz: Birkaç günlük yoğun bir kurs mu istiyorsunuz, yoksa birkaç ayınız var mı?
 • Tercihleriniz: Birleşik Krallık mı, ABD mi, Avustralya mı yoksa Kanada mı?
 • Türü: Bu gezi eğitiminizin bir parçası mı yoksa kişisel bir hobiniz mi? Daha önce İngilizce özel ders aldıysanız seviyenizi yükseltecek bir program mı arıyorsunuz?
 • Bütçeniz: İngilizce seviyenizi geliştirmek için ayırdığınız bütçe nedir? Daha ucuz okulları mı tercih edersiniz yoksa pahalı ve kaliteli olanları mı?

Bu tür sorulara cevap verebilmek, ne tür bir acenteyle iletişime geçmeniz gerektiğini belirlemek için gereklidir. Seçeneklerden bazılarının sundukları:

 • Yaz veya kış tatil kampları,
 • Sınavlara yıl boyu hazırlık,
 • Çocuklar ve gençler için olduğu kadar yetişkinler için de İngilizce eğitimi.
 • Yabancı hocalarla İngilizce konuşma pratiği
ABD bayrak genç öğrenci
Resmi dili İngilizce olan bir ülkede eğitim almak dil banyosu / daldırma yöntemini etkili bir şekilde kullanmanıza olanak tanır. | Kaynak: Unsplash

Bununla birlikte, bazı acenteler ek hizmetler de sunabilir:

 • Ev sahibi bir ailenin yanında konaklama,
 • Uluslararası stajlar,
 • Çalışma Vizeleri,
 • TOEFL veya benzeri herhangi bir sınava hazırlanmanız için tasarlanmış ingilizce ders programlarına sahip okullarda İngilizce dersleri,

Umarım bu yıl içinde hatalar yaparsınız. Çünkü hata yapıyorsanız, yeni şeyler yapıyorsunuz, yeni şeyler deniyorsunuz, öğreniyorsunuz, yaşıyorsunuz, kendinizi zorluyorsunuz, dünyanızı değiştiriyorsunuz. Daha önce hiç yapmadığınız şeyleri yapıyorsunuz ve daha da önemlisi, bir şeyler yapıyorsunuz. - Neil Gaiman

Yabancı dil öğreneceğiniz bu süreçte size yardımcı olacak bir danışmanlık şirketi seçmeden önce ihtiyaçlarınızın bir listesini yapmak çok önemlidir. Bu şekilde, konaklamanızın ana hedeflerine en uygun organizasyonu seçebileceksiniz.

Bütçenizi belirlemenin gerçekten kritik olduğunu da tekrar hatırlatalım! ingilizce online eğitim seçenekleri için Superprof'u ziyaret edebilirsiniz.

Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı ve Acenteleri

Danışmanlarına İngilizce konuşulan bir ülkeye seyahat ayarlayan acenteler genellikle müşterilerine belirli bir hedef ülkede yoğun veya bireysel kurslar aramasına yardımcı olan çevrimiçi platformlardır.

Genellikle birkaç tür acente vardır:

 • Bazı acenteler kursları ve eğitim programları kendileri sunar,
 • Bazı eşleştirme acenteleri, ev sahibi ailelerle ve genç öğrencilerle temasa geçer,
 • Diğer acenteler konaklamanızı baştan sona organize edebilir,
 • Bazıları yurt dışına çıkabilmenizi kolaylaştırabilmek adına sizlere tavsiyeler verir.

Ancak kendinize bir danışmanlık şirketi seçerken dikkatli olmanızı öneririz. İnsanların yabancı dil öğrenmek konusunda ne kadar istekli olduğunu bilen birçok kişi gereken performansı göstermeyebilir. Bu nedenle araştırmanızı tanınmış kuruluşlara yönlendirmenizi şiddetle tavsiye ediyoruz.

Önerebileceklerimiz arasında:

 • EF (Education First): EF, uluslararsı dil eğitimi konusunda oldukça tanınmış bir kuruluştur. Bu kurum sayesinde uzun dönem dil eğitimi almanın yanı sıra Londra, Oxford ve New York gibi şehirlerde ana dili İngilizce olan insanlarla çevrili bir şekilde dil öğrenebilirsiniz. EF, sektördeki 50 yılı aşkın tecrübesiyle her türlü ihtiyaca hitap edecek şekilde yurt dışı dil eğitimi planlayabilir. Üstelik bunun her ihtiyaca ve çeşitli yaş grubuna yönelik olduğunu da belirtelim.

Örneğin, İngiltere’nin başkenti Londra’da dil eğitimi almak istiyorsanız 10-18 yaş için 2-24 hafta, 18-25 yaş için 2-24 hafta ve 25+ yaş için 1-24 hafta şeklinde dil programları mevcuttur. Yetişkinler için yoğun kurs programına baktığımızda

Haftada 32 öğleden önce ve öğleden sonra dersleri (toplam 21 saat ve 20 dakika ders saati) içeren ve çok yapılandırılmış öğretim programı bizleri karşılıyor. Bu da, öğrencilere en kısa sürede güvenle konuşma ve yazma olanağı sunuyor.

Öğrenciyseniz, Erasmus imkanınız olduğunu da not edelim!

Dolar euro bütçe döviz
Yurt dışında dil öğrenmeye kararlıysanız bütçenize uygun programlar seçmelisiniz. Bunun için bir yurt dışı eğitim danışmanlığı veren firmaya başvurabilirsiniz. | Kaynak: Unsplash
 • ELT Yurtdışı Dil Okulları: ELT, dünyanın dört bir yanında, yüzlerce dil okulu ve lokasyonda yurtdışı dil eğitimi alabileceğiniz çeşitli seçenekler sunar.

2000 yılından itibaren dünya genelinde birçok dil okulunun Türkiye'deki resmi temsilciliğini yapan bu kuruluş, İngilizce’nin yanı sıra Almanca, İspanyolca, Fransızca, İtalyanca ve daha birçok dilde yurtdışı dil eğitimi almak isteyenlere hizmet vermektedir. ELT ile Amerika, İngiltere, Kanada, İrlanda, Avustralya ve Malta’da İngilizce eğitim alabilirsiniz!

 • ICES Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı: ICES Turkey'nin Yurtdışı eğitim danışmanlığı hizmeti verdiği yüzlerce okul vardır. Yurt dışında üniversite, yüksek lisans ya da lise eğitimi almak istiyorsanız tek yapmanız gereken program, okul ve ülke seçmektir.

Tabii ki yabancı ülkede aile yanı konaklama da iyi bir seçenektir.

Yurt dışı partner üniversiteleri de sitesinden görebilmeniz mümkün! Ayrıca, daha önce buradan hizmet almış öğrencilerin görüşlerini de okuyabilir ve sonrasında kendiniz için en uygun okulu seçebilirsiniz.

Bazen hepimiz için zor olan şey karar verme aşamasında hissettiğimiz yalnızlıktır. Bu tarz danışmanlıklar sayesinde her türlü prosedür gerektiren iş ya da aklınızı bulandıran sorunlar bir çırpıda sonuçlanacaktır.

Tekrar altını çizmeliyiz ki bazı konaklama seçenekleri büyük ölçüde farklılık gösterir ve öncesinde muhakkak avantajları ve dezavantajları ele alınarak karşılaştırılmalıdır. Örneğin, mesleki deneyim ve dil kurslarını birleştirmek istiyorsanız, İngiltere'ye gitmek iyi bir seçenektir. CV'nizi, Malta ve Güney Afrika'da eğitim aldığınıza dair bir değişiklikle zenginleştirmek veya kendinizi farklı kılmak istiyorsanız bu ülkeler de iyi bir seçenektir. Bahsettiğimiz her ülkede iyi bir İngilizce öğretmeni bulabileceksiniz...

Şimdiden iyi yolculuklar diliyoruz!

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Nazlı Ece

Merhaba! Ben Nazlı. Farklı kültürlere ve dillere ilgi duyan bir çevirmenim. Bununla birlikte Avrupa Çalışmaları alanında da aktif bir sekilde makale yazıyorum ve çeşitli bloglarda içerik üretiyorum. Kısacası yazmak ve çevirmek benim en büyük hobilerimden!