Yabancı dil eğitimi almak maalesef her zaman ucuz değildir. Bu durum, küresel dil olan İngilizce için de geçerlidir. Her ne kadar İngilizce öğrenebileceğiniz pek çok yöntem olsa da, birçoğu için astronomik ücretler ödemeniz kaçınılmazdır.

Peki İngilizce öğrenme yöntemleri nelerdir? Ya da içlerinden en çok tercih edilenler hangisidir?

Tahmin edebileceğiniz üzere, bire bir özel eğitimler dil öğrenme konusunda epey revaçtadır. Grup dersleriyle başlamak yerine tamamen kendi hızınızda ve kendi ihtiyaçlarınız doğrultusunda bire bir eğitim almak her zaman iyi bir seçenek olacaktır. Kendinizi dilde daha rahat hissetmeye başladığınızda interaktif bir eğitim için grup derslerini değerlendirebilirsiniz. Bununla birlikte, yurtdışında dil öğrenme opsiyonu da oldukça tercih edilir.

Yaz okulları ve öğrenci değişim programları sayesinde yurt dışında İngilizce öğrenmek artık oldukça ulaşılabilirdir.

Ek olarak, dili ücretsiz bir şekilde ingilizce online eğitim kaynaklarını kullanarak da öğrenebilirsiniz. Ancak maalesef özellikle İngilizce konusunda profesyonel bir kariyer hedefleyenler için bu seçeneği çok tavsiye etmiyoruz. Çalışma şeklinize göre yararlı sonuçlar elde edebilecek olsanız da özel hoca ile çalışmak ya da yurt dışında öğrenme yöntemleri kadar etkili olmayacağını bilmelisiniz.

Gülen eğlenen öğrenci grubu
Yurt dışına çıkmak zorunda kalmadan da yabancı arkadaşlar edinebilirsiniz! | Kaynak: Unsplash

Peki dil yeterliliğinizi, dil bilginizi, okuryazarlığınızı, kelime bilginizi ve okuma ve yazma becerilerinizi ders dışında da geliştirmek mi istiyorsunuz?

En iyi İngilizce öğretmenleri müsait
Canay
5
5 (32 yorum)
Canay
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ni̇lüfer
5
5 (84 yorum)
Ni̇lüfer
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (58 yorum)
Kadir
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Seda
5
5 (21 yorum)
Seda
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Charles
5
5 (35 yorum)
Charles
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sinem
5
5 (20 yorum)
Sinem
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Elif
5
5 (19 yorum)
Elif
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Edwin
5
5 (16 yorum)
Edwin
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Canay
5
5 (32 yorum)
Canay
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ni̇lüfer
5
5 (84 yorum)
Ni̇lüfer
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (58 yorum)
Kadir
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Seda
5
5 (21 yorum)
Seda
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Charles
5
5 (35 yorum)
Charles
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sinem
5
5 (20 yorum)
Sinem
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Elif
5
5 (19 yorum)
Elif
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Edwin
5
5 (16 yorum)
Edwin
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

İngilizcenizi Ülke Sınırları İçerisinde Nasıl Geliştirirsiniz?

Ülkelerin ekonomileri giderek daha fazla birbirine bağımlı hale geliyor ve bu durum da uluslararası rekabeti görünür kılıyor. Her geçen gün daha da küreselleşen dünyada dil becerileri kazanmak kendiniz için yapacağınız en büyük yatırımlardan birisi diyebiliriz. Her ne kadar herhangi bir yabancı dili akıcı konuşmak başlı başına tercih sebebi olsa da, İngilizce söz konusu olduğunda çok daha şanslısınız demektir.

2016 yılında gerçekleşmiş bir Erasmus+ araştırması, her iki şirketten birinin işe alım sürecinde adaylarda İngilizce yeterliliği aradığını gösteriyor. İngilizce öğrenmeye olan profesyonel ilginin ötesinde bu dilde uzmanlaşmak dünyanın dört bir yanından insanla iletişim kurabileceğiniz anlamına geliyor.

Genellikle bir dili öğrenmenin ve uygulamanın, öğrencinin bilişsel yeteneklerini harekete geçirdiği söylenir, hatta yabancı dil bilen insanların demansa yakalanma olasılığının daha az olduğunu gösteren araştırmalar da vardır.

İngilizce bilmenin bütün bu avantajlarının yanı sıra bahsetmemiz gereken bir dezavantajı vardır. Bu da, dil öğrenmek için her zaman yeterli zaman ve bütçeye sahip olamamaktır. En etkili yöntem olan yurtdışında dil öğrenmek söz konusu olduğunda özellikle düzenli bir gelire ihtiyacı olan ya da bir aile geçindiren insanlar dil eğitimi için yurt dışına çıkmayı imkansız olarak nitelendirir.

Bununla birlikte, herkesin ülkesinde İngilizce konuşan yabancılar vardır! Konu Türkiye olduğunda da durum değişmiyor. Öğrenciyseniz kampüsünüzde takılırken bile İngilizce konuşan yabancı öğrenciler olduğunu görebilirsiniz. Bu anlamda, özellikle büyük şehirlerde yaşayanlar çok daha şanslı diyebiliriz. Çünkü değişim programlarıyla Türkiye’ye gelen yabancı öğrencilerin birçoğu genelde İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerdeki üniversiteleri tercih etmektedir. Her üniversitenin bir uluslararası ilişkiler ofisine sahip olduğunu düşünürsek siz de kendi ofisinizdeki yetkiliyle iletişime geçebilir ve değişim programı aracılığıyla gelmiş öğrencilere şehri gezdirmek veya okul hakkında bilgi vermek gibi gönüllülük projelerine katılabilirsiniz.

Yurt dışı hazırlıklarınız için de ayrı bir makalemiz var!

Kitap okuyan turuncu saçlı gözlüklü kız
İngilizce kitaplar okumak ya da dil bilgisi çalışmak, konuşma becerileri için başlı başına yeterli değildir. Öğrendiklerinizi uygulamaya geçirmelisiniz.| Kaynak: Unsplash

Bununla birlikte, dünyanın dört bir yanından dil partneri edinebileceğiniz pek çok uygulama olduğunu da söyleyelim. Örneğin, Tandem uygulaması ile ana diliniz ve öğrenmek istediğiniz dillerin bilgisini vererek dil alışverişinde bulunacağınız arkadaşlarınızı beklemeye başlayabilirsiniz.

Bu uygulamaya ek olarak, Speaky, WorldTalk, Hallo ve Eigooo gibi uygulamaları da önerebiliriz. Türkçe konuşmayı öğrenmek isteyen o kadar fazla yabancı var ki! Bunun bir sebebi de, ülkelerinde yaşayan Türk göçmenler olabilir!

Her şekilde düzenli olarak bu insanlarla pratik yaptıkça konuşma becerilerinizin geliştiğini hissedeceksiniz. Tabii karşılığında sizin de biraz Türkçe öğretmenliği yapmanız gerekecek!

Erasmus konusunda bilmeniz gerekenlere bu yazımızdan ulaşabilirsiniz!

İngilizce pratiği yapmak ülke sınırları içinde çok fazla çaba gerektirse de önemli olan bu işi yeterince ciddiye alabilmek ve her gün sırf pratik için bir zaman ayırabilmektir. Burada dikkat etmeniz gereken nokta, gramer çalışmalarını konuşma pratiğinden ayırabilmektir. İngilizce fiil çekimleri ya da zamanlar konusunda çalışmak sizin İngilizce konuşma pratiğinizi geliştirmez. Bunun için, öğrendiğiniz tüm teknik bilgileri dile getireceğiniz ve diyalog halinde yürüyen bir ortam gerekir.

İngilizce Seviyenizi Güçlendirmek İçin Yurtdışına Gidin

Her zaman söylediğimiz gibi, dil eğitiminizi hızlandırmanın en iyi yolu dili yerinde öğrenmektir. İngilizce seviyesini geliştirmeyi hedefleyen pek çok öğrenci Londra, Dublin, Belfast, Glasgow, Edinburgh veya Birmingham'da yer alan dil okullarını tercih etmektedir.

Birleşik Krallık'a olan coğrafi yakınlık düşünüldüğünde, İngilizce’nin ana dil olduğu pek çok ülkeye göre daha avantajlı olduğunu söyleyebiliriz. Bununla birlikte, İngilizce konuşulan tek ülke Birleşik Krallık değildir. Daha önceki makalelerimizde de bahsettiğimiz üzere, Amerika, Avustralya, Yeni Zelanda veya Kanada'da İngilizce eğitimi almak da epey yaygındır. Ancak tabii ki, bu ülkelerin uzaklığını da hesaba katmamız gerekir. İngilizce dil kursu almanın bir başka alternatifi de dil değişimi programlarıdır. Malta, Londra, Sidney, Ottawa veya New York genelde bu program kapsamında tercih edilir.

Kanada bayrak
Yurt dışında İngilizce öğrenmek isteyen pek çok öğrenci Birleşik Krallık'tan sonra Kanada'daki dil okullarını da değerlendirmektedir. | Kaynak: Unsplash

Malta, Birleşik Krallık, Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda ile karşılaştırıldığında kesinlikle en ekonomik ülkedir. Dolayısıyla, diğer ülkelerin özellikle bütçe konusunda sizi zorlayacağını düşünüyorsanız, Malta’yı değerlendirebilirsiniz.

Yabancı Hocalarla Etkileşime Geçmenin Avantajları Nelerdir?

Dil öğrenimi kalışının bir parçası olarak, bir aile yanında kalabilir, arkadaş edinebilir ve ev sahibi ailenin çocukları ve gençleriyle sohbet edebilir, dil okulunda yoğun İngilizce dil programlarına katılabilir ve aynı zamanda ev sahibinize Türk dili ve kültürüyle ilgili bir şeyler öğretebilirsiniz. Tam olarak ne zaman akıcı bir şekilde İngilizce konuşabileceğinizi söylememiz güç. Bu, herkesin hızına, çabasına ve güncel seviyesine bağlı olarak değişebilecek bir durumdur. Ancak buradaki asıl hedef, İngilizce düşünüp hayal edebilecek seviyeye gelmenizdir.

İngilizce konuşma pratiği yapmanın en iyi ve kolay yollarından bir tanesi yurtdışında belirli bir süre yaşamaktır. Ancak maalesef bu yol herkesin bütçesine uygun olmayabilir. Bu nedenle, ülke değiştirmeden İngilizce konuşabilmenizin en etkili yolunu önereceğiz, Superprof aracılığıyla ana dili İngilizce olan bir İngilizce hocası bulmak!

Superprof’ta ingilizce ders vermekte olan binlerce İngilizce öğretmeni vardır. İçlerinden ana dili İngilizce olanları bulmak içinse hepsinin profillerini kontrol etmenize gerek yok! Ana dili İngilizce olarak filtreleyerek size en uygun öğretmeni bulabilirsiniz. Bu öğretmenlerimiz, İngilizce konuşulan bir ülkede doğmuş ve yaşamışlardır. Bu nedenle, size özellikle konuşma konusunda çok büyük destek sağlayabilirler.

Öğretmenlerinizle dersinizi planlarken aşağıda listeleyeceğimiz konulara öncelik sağlayabilirsiniz:

  • Mesleki İngilizce (İş İngilizcesi)
  • İngilizce sınavına hazırlık (BULATS, TOEIC, TOEFL, YDS),
  • İngilizce konuşma kursu,
  • Farklı aksanları öğrenmek (İrlanda, İskoç, Londra, Avustralya, vb.),
  • İngilizce konuşulan ülkelerin tarihini ve kültürünü keşfetmek
  • Birleşik Krallık ülkelerinin siyasi kurumları hakkında bilgi edinmek
  • Sözlü ifadenizi derinleştirmek

Tabii ki, pek çok alanda olduğu gibi İngilizce branşında da online eğitim vermekte olan pek çok eğitmen vardır. Ancak siz daha etkili bir öğrenme deneyimi için bilgisayar ekranının önünde değil de yüz yüze olmayı tercih ediyorsanız, eğitmeninizi buna göre de seçebilirsiniz.

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Nazlı Ece

Merhaba! Ben Nazlı. Farklı kültürlere ve dillere ilgi duyan bir çevirmenim. Bununla birlikte Avrupa Çalışmaları alanında da aktif bir sekilde makale yazıyorum ve çeşitli bloglarda içerik üretiyorum. Kısacası yazmak ve çevirmek benim en büyük hobilerimden!