Shakespeare ve eserlerini yeterince biliyor musunuz? İngiliz şair, oyun yazarı ve oyuncu olan Shakespeare’ın eserleri halen tüm dünyada büyük bir ilgi görür. Oyunları günümüzde de sergilenir ve İngiltere denildiğinde akla gelen en önemli figürlerden bir tanesidir. Siz de tam bir Shakespeare aşığı olarak İngiltere’nin dili, kültürü ve tarihine karşı merak mı duyuyorsunuz?

İngiltere'yi keşfetmek isteyenler için önerebileceğimiz en iyi seçeneklerden bir tanesi Erasmus programı olacaktır. Ancak ne yazık ki İngiltere’nin Avrupa Birliği'nden ayrılması sonrasında Erasmus programının da dışında kalması bu seçeneğe alternatif bulmamızı gerektiriyor. Yine de, tamamen İngiltere’ye özgü bir değişim programından bahsetmeden önce, herhangi bir ülkedeki uluslararası öğrencilerle de İngilizce konuşarak anlaşacağınızı düşünerek bu programdan kısaca bahsetmek istiyoruz!

En iyi İngilizce öğretmenleri müsait
Seda
5
5 (21 yorum)
Seda
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Charles
5
5 (37 yorum)
Charles
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (59 yorum)
Kadir
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Canay
5
5 (32 yorum)
Canay
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ni̇lüfer
5
5 (92 yorum)
Ni̇lüfer
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sinem
5
5 (24 yorum)
Sinem
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Asya
5
5 (18 yorum)
Asya
₺120
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Elif
5
5 (19 yorum)
Elif
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Seda
5
5 (21 yorum)
Seda
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Charles
5
5 (37 yorum)
Charles
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (59 yorum)
Kadir
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Canay
5
5 (32 yorum)
Canay
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ni̇lüfer
5
5 (92 yorum)
Ni̇lüfer
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sinem
5
5 (24 yorum)
Sinem
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Asya
5
5 (18 yorum)
Asya
₺120
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Elif
5
5 (19 yorum)
Elif
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Erasmus Programı Nedir?

İngiltere'de kısa bir süre için bile yaşamak size çok şey kazandırır. İngilizce bilen biri olmak, yurtdışında okumak ve unutulmaz bir zaman geçirmek sizin bu dili öğrenmek için sahip olduğunuz motivasyonu artıracaktır.

Bunun için yalnızca İngilizce konuşulan bir ülkede olmanıza gerek yok, zaten İngiltere’nin Avrupa Birliğinden ayrılması sonrası Erasmus programı dahilinde Avrupa’da ana dili İngilizce olan bir ülkede öğrenci olmanız da mümkün değil. Ancak daha önce de altını çizdiğimiz üzere, herhangi bir Avrupa ülkesinde rahatlıkla İngilizce konuşacak insanlar bulabilirsiniz.

ERASMUS, Üniversite Öğrencilerinin Hareketliliği İçin Avrupa Bölgesi Eylem Tasarısı anlamına gelir. Erasmus programı, uluslararası bir değişim programı aracılığıyla dünya çapında öğretmen ve öğrencilerin uluslararası hareketliliğini teşvik etmek için 1987 yılında uygulanmaya başlamıştır.

Uluslararası öğrenciler İngiltere
Erasmus aracılığıyla yurtdışında hangi ülkeye giderseniz gidin mutlaka İngilizce pratiği yapma şansı yakalayacaksınız! | Kaynak: Pexels

Erasmus, dünya çapında öğrenci değişimleri organize etmeyi amaçlayan ve Avrupa Birliği tarafından finanse edilen bir programdır. Öğrencilerin eğitimlerinin bir kısmı için yurtdışında okuyarak çalışmalarını zenginleştirmelerine yardımcı olmayı hedefler.

Programın temel amacı basittir: öğrenci, Türkiye’de okuduğu üniversitenin sahip olduğuna karşılık gelen bir çalışma müfredatı seçerek, Türkiye sınırları dışında okuyarak denklik elde eder.

Daha sonra, izlenecek konuların yanı sıra boşluk yılı boyunca edinilecek kredi sayısını belirleyen bir çalışma sözleşmesi imzalanır.

Programın adı, Avrupa'nın farklı dillerini ve kültürlerini öğrenmek ve hümanizmini geliştirmek için birçok Avrupa ülkesini dolaşan Hollandalı filozof ve ilahiyatçı Erasmus'tan (1465-1536) gelmektedir.

Öğrenciler Erasmus programının bir parçası olarak yurtdışında ortalama 6,5 ay geçirirler.

Programın sağladıkları arasında:

Dil boyutuna ek olarak, İngiltere'de iş bulmak veya okumak Amerika Birleşik Devletleri veya Avrupa’da birçok ülkede olduğundan daha kolaydır ve aynı dil deneyimini kazandıracaktır.

Gidilecek ülke hangisi olursa olsun, Erasmus programı yurt dışına çıkmak ve yeni deneyimler yaşamak için olmazsa olmazlardandır.

Bununla birlikte, çoğu Avrupa eğitim programında olduğu gibi, bir seçim söz konusu olduğundan gerçekten de adaylar arasındaki rekabet zorludur. Belli başlı ülkeler daha fazla tercih sebebi olabilir. Bu nedenle, hangi ülkeyi seçeceğiniz de belirleyici bir faktördür.

Erasmus programında yer almak için izlenecek adımları kısaca özetledik:

  • Erasmus programına katılan ev sahibi kurumlar hakkında bilgi edinin,
  • En iyi üniversiteleri arayın,
  • Mevcut eğitim hakkında bilgi edinin,
  • Bulunduğunuz üniversitedeki Uluslararası İlişkiler ve Akademik İşbirliği Sorumlusu ile iletişime geçin,
  • Eksiksiz bir Erasmus dosyası oluşturmak ve zamanında teslim etmek,
  • Cevabı beklemek
Üniversite boş amfi
Üniversitenizin Erasmus Program Koordinatörlüğü ya da Uluslararası İlişkiler Ofisinde size yardımcı olacaklardır! | Kaynak: Pexels

The Turing Scheme (Turing Programı)

Birleşik Krallık hükümeti, İngiliz matematikçi, bilgisayar bilimcisi ve kriptolog Alan Turing'in adını verdikleri ve Birleşik Krallık kurumları için Erasmus+'ın yerini alacak yeni bir plan başlattı. Plan, Birleşik Krallık'taki okullardan, kolejlerden ve üniversitelerden 35.000 öğrenciye Eylül 2021 ile Ağustos 2022 arasında yurt dışına yerleşmeleri için 110 milyon sterlinlik fon sağlayacak ve daha dezavantajlı koşullara sahip öğrenciler için de destek sağlayacak.

Yani İngiltere’nin 2016 referandumunun ardından Avrupa Birliği'nden ayrılma kararı, Birleşik Krallık'ın Erasmus+ programında olduğu gibi varlığını sona erdirmedi.

24 Aralık 2020'de Başbakan, Birleşik Krallık'ın artık Erasmus+ programına katılmayacağını ve bunun yerini Turing Planı ile değiştireceğini duyurdu. Covid-19 salgını nedeniyle 2014-2020 döneminde Erasmus+ fonu alan üniversitelerinse bunu kullanmak için Mayıs 2023'e kadar süreleri olduğu biliniyor.

Turing Programı, seyahat masrafları, yaşam masrafları ve konaklama gibi birçok maliyeti karşılıyor. Ancak, Erasmus programında olduğu gibi, ülkeye seyahat etmeden yanınızda o ülkede geçerli olan bir miktar para bulundurmanız iyi olacaktır. Verilen hibe her zaman sizin ihtiyaçlarınızı karşılamayabilir ya da özel durumlarda sandığınızdan daha fazla harcama yapmanız gerekebilir. Bu nedenle, yanınızda muhakkak sterlin olmasına dikkat edin.

Ayrıca, İngiltere'nin hangi şehrinde okuduğunuza bağlı olarak bütçenizi de tekrar planlamanız gerekebilir. İngiltere'nin Londra, Oxford, Birmingham ve Cambridge gibi şehirleri daha pahalıyken, küçük kasabalarında yaşam daha az pahalı olacaktır.

Turing için Katılımcı Ülkeler

Program Ülkeleri, Erasmus+'nın tüm avantajlarından yararlanmaya uygundur. Bu kategori, AB'nin tüm üye devletlerinin yanı sıra Norveç, Türkiye, eski Yugoslav Makedonya Cumhuriyeti, İzlanda ve Lihtenştayn'ı da içermektedir.

Ortak Ülkeler, belirli kriterler veya koşulların karşılanmasına bağlı olarak, Erasmus+'nın bazı bölümleri için uygundur. Bu kategori, Arnavutluk gibi Avrupa kıtasındaki AB üyesi olmayan ülkeleri ve Avustralya, Japonya, Hindistan, Çin, Brezilya ve Nijerya dahil olmak üzere dünyadaki diğer birçok ülkeyi içerir.

İngilizce’yi İngilterede Öğrenmek

Daha önceki makalelerimizde de bahsettiğimiz üzere, ana dili İngilizce olan pek çok ülke vardır. Peki neden İngiltere daha çok rağbet görür?

İş, ekonomi, tarih ve İngilizce öğrenebileceğiniz bir ülke varsa o da İngiltere'dir.

Kampüste üniversite arkadaşları
Öğrenci değişim programları ile İngilizce'nizi yerinde geliştirebilirsiniz! | Kaynak: Pexels

Gerçekten de dünyaca ünlü birçok yazar İngiliz'dir. Örnek olarak, T. Hobbes, A. Smith, D. Ricardo, A. Marshall, J. Locke, C. Dickens, W. Shakespeare, O. Wilde, RL Stevenson, G. Orwell, L. Carroll, A. Huxley, JRR Tolkien, A. Christie, vb. verilebilir.

İngiliz edebiyatı ve felsefesi, İngiliz müziği - Pink Floyd, Rolling Stones, The Beatles, E. Clapton, Radiohead, Queen, The Cure dünya çapında bilinir ve genel kültürünüzü zenginleştirirken İngilizce öğrenmenin harika bir yoludur.

Canterbury, Leeds, Oxford, Cambridge, Edinburgh, Birmingham, Manchester, Glasgow, Londra, dünyanın en iyi okullarından bazılarına sahip büyük üniversite şehirleri ve kasabalarıdır!

Kuzey İrlanda, Galler, İskoçya, İngiltere veya Londra'nın merkezinde olsun, Birleşik Krallık büyüleyici bir ülkedir.

İngilizce ders alırken direkt İngiliz aksanına maruz kalırsınız ve İngilizce hocası size Birleşik Krallık kültüründen de bahsedebilir!

İngiltere’nin en popüler üniversitelerinden bazıları ise:

  • University of Oxford
  • University of Cambridge
  • University College London
  • University of Manchester

Ancak İngiltere'de kalmak ve çalışmak istiyorsanız belirli bir İngilizce seviyesine sahip olmanız gerekeceğinden dil becerilerinizi meşhur İngiliz aksanı ile geliştirebileceğiniz tek ülkedir diyebiliriz!

Bugün İngilizce, dünya ticaretinin %82'sini temsil etmektedir. Uzun yıllardır küresel dil olarak anılan İngilizce, yaklaşık 360 milyon anadili ve 1 milyar ikinci dil konuşmacısı ile en çok konuşulan yabancı dillerden biridir.

Bu nedenle, her yıl on binlerce genç Westminster yakınlarındaki bir dil okulunu seçiyor veya aile yanında dil eğitimi almayı tercih ediyor.

Yurtdışında nerede olursanız olun İngilizce pratiği yapmanız kolaylaşacaktır. Ancak bu dili yerinde öğrenmek isteyenler için İngiltere’yi ziyaret edebilecekleri programların bol olduğunu hatırlatmak isteriz!

İngiltere'deki dil okullarını araştırabilir ve yazın bir ayınızı güzel bir üniversitenin dil okulunda geçirebilirsiniz! Bunun için sizlere yardımcı olacak pek çok acente olduğunu da tekrar söyleyelim! ingilizce online eğitim seçenekleri içinse Superprof'u ziyaret edebilirsiniz.

İyi şanslar...

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Nazlı Ece

Merhaba! Ben Nazlı. Farklı kültürlere ve dillere ilgi duyan bir çevirmenim. Bununla birlikte Avrupa Çalışmaları alanında da aktif bir sekilde makale yazıyorum ve çeşitli bloglarda içerik üretiyorum. Kısacası yazmak ve çevirmek benim en büyük hobilerimden!