Au Pair ifadesini daha önce duymuş muydunuz? Au Pair Türkçe’ye anne yardımcılığı olarak çevrilebilir. Bu aslında bir uluslararası kültürel değişim programıdır. Au Pair programında ana hedef gençlerin farklı ülkelerdeki bir aile yanında kalarak, o ülkenin dilini ve kültürünü öğrenmesidir. Geçmişte çok daha yaygın olsa da, günümüzde de pek çok genç tarafından İngilizce öğrenmenin bir yolu olarak tercih edilir.

Yabancı dil öğrenirken dil banyosu / daldırma yönteminin ne kadar önemli olduğundan daha önceki makalelerimizde de bahsetmiştik. Kendinizi tamamen öğrendiğiniz dile maruz bırakmak, dili öğrenmenin en iyi yöntemlerinden bir tanesidir.

The Guardian haberine göre, Birleşik Krallık, yabancı öğrencilere eğitim vizesi verilmesini 300.000'den 170.000'e düşürmeye karar verdi. Ancak yine de yabancı öğrenciler devlete yaklaşık 11 milyar sterlin kazanç sağlamaktadır, bu nedenle de her ülkenin tercih edeceği gibi İngiltere’de yabancı öğrencileri dil eğitimi için kabul etmeye devam edecektir.

İngilizce küresel bir dil olduğundan hangi ülkeye giderseniz gidin insanlarla İngilizce konuşarak anlaşabileceksiniz, bu da İngilizce pratiğinizi güçlendirecektir. Fakat tabii ki ana dili İngilizce olan insanlarla etkileşime girmek pek çok konuda tercih sebebi olacaktır.

Peki siz de ana dilinize ek oalrak İngilizce okuyup yazmayı mı hedefliyorsunuz? İkinci dil olarak İngilizce'de uzmanlaşmak ve tüm dilbilim, dil bilgisi ve kelime ayrıntılarını anlamayı mı hedefliyorsunuz?

Masa laptop
Ev sahibi aile odanızda ihtiyacınız olabilecek her şeyi sağlayacaktır. | Kaynak: Pexels

O halde İngilizceyi hızlı bir şekilde öğrenmenin en iyi yöntemi olarak kabul edilen daldırma ile aile yanı konaklama seçeneği tam size göre!

En iyi İngilizce öğretmenleri müsait
Seda
5
5 (21 yorum)
Seda
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Charles
5
5 (37 yorum)
Charles
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (59 yorum)
Kadir
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Canay
5
5 (32 yorum)
Canay
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ni̇lüfer
5
5 (92 yorum)
Ni̇lüfer
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sinem
5
5 (24 yorum)
Sinem
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Asya
5
5 (18 yorum)
Asya
₺120
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Elif
5
5 (19 yorum)
Elif
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Seda
5
5 (21 yorum)
Seda
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Charles
5
5 (37 yorum)
Charles
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (59 yorum)
Kadir
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Canay
5
5 (32 yorum)
Canay
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ni̇lüfer
5
5 (92 yorum)
Ni̇lüfer
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sinem
5
5 (24 yorum)
Sinem
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Asya
5
5 (18 yorum)
Asya
₺120
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Elif
5
5 (19 yorum)
Elif
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Neden Aile Yanı Konaklama Seçeneğini Düşünmelisiniz?

İngilizce öğrenmenizi sağlayacak pek çok yöntem vardır. Özel İngilizce hocası ile çalışmak, dil kursuna yazılmak ya da ingilizce online eğitim seçeneğini kullanmak bu yöntemlerin arasındadır. Peki neden yurt dışında aile yanı konaklama sıyrılıyor?

Öncelikle yurtdışına çıkmak, o ülkenin diline ve kültürüne sabahtan akşama kadar maruz kalıp yabancı hocalarla vakit geçirerek yabancı dil öğrenmenizi sağlar.

Öğrenci olarak ev sahibi ailenizle yemeklerinizi paylaşabilecek, ev işlerine katılabilecek, ortak faaliyetlerde bulunabilecek, zorlanmadan ilerleme kaydedebileceksiniz.

ingilizce ders seçeneği içerisinde öğreneceğiniz İngilizce dilbilgisi, düzensiz fiiller ve İngilizce kelimeleri öğrenmek için tekrar etmek zorunda olduğunuz onlarca kitabın yükü olmadan bunu hayatın kendi akışında gerçekleştireceksiniz.

Yurtdışında dil okuluna giderken yurt yerine aile yanında kalmak çok daha ekonomiktir. Genelde, ders almaya başlayacağınız okulun ayarladığı yurt odaları eğitim masrafıyla birleştiğinde cep yakabilir. Bu durum, aile yanı konaklama için en çok tercih edilen ülkelerden birisi olan İngiltere'de olduğu gibi, Melbourne veya New York için de aynıdır.

Başlangıç ​​seviyesinde olanlar için bile her gün İngilizce konuşmak çok büyük bir gelişme sağlayacaktır. Her gün İngilizce duymak ve konuşmak aksanınız için de faydalıdır.

Gittiğiniz ülkeye bağlı olarak farklı aksanları öğrenebilmeniz de ilgi çekici bir faktördür: Amerikan İngilizcesi, İskoç İngilizcesi, İrlanda İngilizcesi, Avustralyalı bir ailede İngilizce vb.

Bildiğiniz üzere, okullarda verilen dersler genelde İngilizce’nin teori kısmına odaklanır. Dil yeterliliğinde son derece önemli olan 4 temel beceriyi geliştirmek ise genelde arka planda kalır.

Ev sahiplerinizle yaşarken, İngilizce konuşabilmenin yanı sıra, yavaş yavaş anlaşılabilir ve her gün tonlama, tonik aksan, İngilizce telaffuz, deyimsel ifadeler üzerinde ilerleyebilir, İngilizce düşünmeye alışabilirsiniz.

Müstakil ev
Aile yanında konaklarken genelde okulunuza çok yakın ve müstakil ev seçenekleriyle karşılaşırsınız. | Kaynak: Pexels

Ev sahibi aile yanında kalmanın diğer avantajlarından bazıları şunlardır:

 • Aile size bir aile bireyi gibi davranacaktır, onlarla yakın ilişki kurabilir ve hatta ülkeye döndükten sonra da bu ilişkiyi devam ettirebilirsiniz.
 • İngilizce ile sarmalanmış olacaksınız.
 • Kaldığınız ülkede dışarı çıkabilecek ve arkadaş ağınızı uluslararası olarak genişleteceksiniz.
 • Size ait temiz bir oda olacak, öğrencilerin temel ihtiyaçlarını karşılayabilecek her şeyi bu odada bulabileceksiniz.
 • İngilizce yeterliliğinizi TOEIC, TOEFL veya IELTS gibi uluslararası ya da YDS gibi yerel sınavlarla kanıtlamak istiyorsanız büyük bir ilerleme kaydedeceksiniz.
 • İş görüşmelerinizde, Anglo-Sakson kültürünü anladığınızı ve iyi bir İngilizce konuştuğunuzu kanıtlayabileceksiniz.
 • Gittiğiniz şehirde yaşayan insanların hayatı ve kültürleri hakkında daha fazla fikir sahibi olacaksınız. Öğreneceğiniz her yeni bilgi ufkunuzu genişletecektir. Gündelik ve doğal akışında gerçekleşen İngilizce diyalogları dinlemek de kulak dolgunluğu için her zaman faydalıdır!
 • Yurt dışı eğitiminizi planlama konusunda deneyim kazanacaksınız.

Aile Yanı Konaklama Seçenekleriniz

Size aile yanı konaklama imkanı sağlayacak pek çok danışmanlık şirketi ve acente vardır. Seçim yaparken mutlaka şirketin yeterince tanınmış olduğuna ve geçmiş referanslara dikkat etmenizi öneriyoruz.

 • Academix Yurtdışı Eğitim Danışmanlık:  Academix , 1966 yılından beriyurtdışında eğitim almayı hedefleyen öğrencilere ihtiyaçlarına en uygun hizmeti vermektedir. Amerika, İngiltere, Avustralya ve Kanada gibi pek çok ülkede, dil okullarına katılabileceğiniz gibi İngiltere’de aile yanı konaklama ile ilgili danışman yorumlarını da okuyabilirsiniz.
 • Edufix International: Merkezi İstanbul’da olan Edufix’in başkentte de bir ofisi bulunmaktadır. Vize danışmanlığı hizmeti alabileceğiniz gibi ülke, program ve okul seçimi konularında da danışmanlık alabilirsiniz. Bununla birlikte, dil okuluna gidildiğinde yurt yerine aile yanı konaklama tercih eden öğrenciler için tercih edilen ailelerin hepsi güvenlik kontrolünden geçmiştir. Öğrencilerin, bulundukları ülkenin dili ve kültürünü keşfederken bol bol pratik yapabilme şansını da sağlarlar.

Londra'da seçilmiş tüm ev sahibi aileler dil okullarına maksimum 40 dakika uzaklıkta otururlar. Bu da, okulunuza daha rahat gidip gelmek konusunda size büyük bir avantaj sağlar.

Aile yanı konaklamanın haftalık fiyatı da 185 Sterlinden başlayıp 305 Sterlin'e kadar yükselebilir.

Yabancı Bir Ülkede Aile Yanı Konaklama: Sıradan Bir Gün

Hangi yaş grubundan olursanız olun yurt dışına çıkmak demek konfor alanınızı terk edip yeni kültürleri keşfetmek demektir.

Bu deneyim sayesinde sosyal bağlantılar oluşturacak ve sosyalleşebileceksiniz. Ancak konu aile yanı konaklama olduğunda, alışkanlıkları ve standartları sizinkinden farklı olan bir ailede yaşamayı öğrenmeniz gerekecek. Öte yandan, ev sahibi ailelerden birçoğu konakladıkları süre boyunca misafirlerini bir üyesi olarak kabul ederler. Ağırlanan kişiye bağlı olarak programlarını veya yaşam tarzlarını değiştirmeyecek olsalar da adaptasyon konusunda mutlaka yardımcı olacaklardır.

Kendi kültürlerini, alışkanlıklarını ve yaşam biçimlerini öğrenmek, ev sahibi ailenin günlük yaşamına adapte olmak katılımcının sorumluluğundadır.

Aile yanı konaklamada kişi her gün İngilizce konuşmaya teşvik edildiğinden dil öğrenimi daha kolay hale gelir. Dilbilgisi kurallarını özümsemek ve kelime dağarcığını zenginleştirmek de bu sürecin en önemli unsurlarındandır. Her şeyden önemlisi, İngilizce öğrenmenin tamamen akışında gerçekleşecek olmasıdır. Bu da bir süre sonra, İngilizce öğrenimini angarya olarak değil eğlenceli görmenizi sağlar.

Peki aile yanı konaklamanın yemek konusunda avantajları nelerdir? Öncelikle, yemek genelde ev sahibi aile tarafından hazırlanır. Sofra toplanırken yardımcı olmanızsa hoş bir davranış olarak algılanacaktır. Kahvaltı ve akşam yemeği için ailenin belirlediği saatler vardır. Akşam yemeği için eve geç gelirseniz kendi yemeğinizi hazırlamak zorunda kalabilirsiniz!

Erasmus ile yurt dışında okumak isteyenler için de bir makalemiz var!

Kırmızı hediye kutusu
Yurt dışında dil eğitimi alırken aile yanında konaklamayı seçtiyseniz gitmeden önce bir hediye almayı düşünebilirsiniz. | Kaynak: Pexels

Kahvaltıda pişirilmiş yiyecekler olabileceği gibi sandviç ya da mısır gevreği de görebilirsiniz. Akşamları genelde protein ağırlıklı besinler olacaktır. Bunların dışında aileye ait besinleri tüketecekseniz mutlaka izin istemelisiniz. Aile ile kurduğunuz ilişkiye bağlı olarak genelde bununla ilgili bir sorun çıkmasa da ara ara siz de mutfak için alışveriş yapabilirsiniz.

Son olarak, yabancı ev sahibi ailenizle iyi anlaşabilmeniz için ipuçları verelim:

 • Açık fikirli olmaya çalışın,
 • Ev sahiplerinizle iletişime açık olun,
 • Gitmeden önce bir hediye alın,
 • Ailenin ritmine uyum sağlayın,
 • Kültürel veya sosyoekonomik farklılıkları kabul edin,
 • Ev işlerine katılın,
 • Konuşmaları dinleyin,
 • Çok talepkar olmayın.

Ve en önemlisi: ülkeye döndüğünüzde ise ev sahibi ailenizle konuşmaya devam edin! Bu konuya özellikle dikkat çekmek istiyoruz. Birçok öğrenci, evinde kaldığı aile ile çok yakın ilişkiler kurup bunu uzun yıllar devam ettiriyor olsa da, kimileri ülkesine döner dönmez yurt dışı ailesini unutabiliyor!

Yurt dışında size yardımcı olabilecek arkadaşlar edinmek her zaman avantaj sağlayacağından aileyle iletişimi kesmemenizi ve ülkeye döndüğünüzde de İngilizce pratiği yapmanızı öneriyoruz.

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Nazlı Ece

Merhaba! Ben Nazlı. Farklı kültürlere ve dillere ilgi duyan bir çevirmenim. Bununla birlikte Avrupa Çalışmaları alanında da aktif bir sekilde makale yazıyorum ve çeşitli bloglarda içerik üretiyorum. Kısacası yazmak ve çevirmek benim en büyük hobilerimden!