Pilates istediğiniz kadar kolay olabilir. Egzersizlerinizi çıplak ayakla pilates matı üzerinde de yapsanız bütün pilates ekipmanlarını da kullansanız bu yöntem çevrenize ve sahip olduğunuz malzemelere göre uyarlanabilecek egzersizlere sahiptir.

20. yüzyılın başlarında rehabilitasyon metodu olarak geliştirilen pilates, gövdenin orta kısmının (alt karın ve pelvis) tüm vücudun güç merkezi olduğu ve vücudun merkezi üzerinde egzersiz yaparak bütün vücut kondisyonunu sağlanabileceği fikri üzerinde şekillenmiştir.

Pilatesin mucidi Joseph Pilates bir atlet olarak yola çıktı. Hastalıklarla boğuştuğu çocukluk dönemi onu zayıf bıraktıktan sonra da bütün vücudunu güçlü ve sağlıklı hale getirecek yollar aramaya başladı.

Vücut geliştirme, jimnastik, dalış, kayak ve boks sporlarında da başarılı olan Pilates Birinci Dünya Savaşı patlak verdiğinde bir toplama kampında sağlık görevlisi olarak çalışmaya başladı. Kendi tecrübesini hastalıktan ya da yaralarından zayıf düşmüş kişiler üzerinde hastane yataklarını modifiye ederek uyguladı ve bugün egzersiz stüdyolarında kullanılan Pilates mekanizmalarının ilk versiyonunu icat etti.

Joseph Pilates'in kendisi tarafından tasarlanan Pilates ekipmanları ve pilatesin kendisiyle batıyı kasıp kavurması pilates rutinlerini zenginleştirmek için kullanılan diğer birçok pilates malzemesinin de ortaya çıkmasına yol açtı.

Evdeki pilates egzersizlerinizi daha faydalı hale getirmek için pilates malzemeleri hakkında daha çok bilgi almak istiyorsanız ya da pilates stüdyolarında kullanılan pilates ekipmanlarına ilgiliyseniz, okumaya devam edin!

En iyi Pilates öğretmenleri müsait
Gizem
5
5 (23 yorum)
Gizem
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Merve
5
5 (17 yorum)
Merve
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Büşra
5
5 (13 yorum)
Büşra
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ege
5
5 (9 yorum)
Ege
₺85
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Burcu
5
5 (8 yorum)
Burcu
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Anastasia
5
5 (10 yorum)
Anastasia
₺130
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sultan
5
5 (13 yorum)
Sultan
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ebru
5
5 (15 yorum)
Ebru
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gizem
5
5 (23 yorum)
Gizem
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Merve
5
5 (17 yorum)
Merve
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Büşra
5
5 (13 yorum)
Büşra
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ege
5
5 (9 yorum)
Ege
₺85
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Burcu
5
5 (8 yorum)
Burcu
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Anastasia
5
5 (10 yorum)
Anastasia
₺130
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sultan
5
5 (13 yorum)
Sultan
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ebru
5
5 (15 yorum)
Ebru
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Evinizde Kullanabileceğiniz Pilates Ekipmanları

Pilates tarafından geliştirilen pilates malzemeleri genellikle pilates stüdyolarında bulunsa da, birçok pilates aleti evde bulundurmak için fazla büyük ve pahalıdır.

Neyse ki, pilatesin özü size ekipmanlı ya da ekipmansız fark etmez her şekilde gövde gücünüzü geliştirmenin tadını çıkarmanız için uygundur.

Stüdyolarda yaptığınız pilates size yeterli gelmediyse ya da evde pilates yapmak sizin için daha uygunsa bütün vücut egzersizinizi olabildiğince artırmak için kompakt ve uygun fiyatlı birden çok pilates malzemeleri bulunmaktadır.

İşte evde pilates yaparken kullanılan en popüler egzersiz malzemeleri:

 • Pilates Matı

Pilates yaparken mat kullanmak gereklidir. Kendinizi destekleyebilmeniz için kaymayan bir yüzey oluşturmasının yanı sıra sert zemini yumuşatma görevi de görür.

Pilates ya da yoga egzersizleri yaparken her çeşit matı kullanabilirsiniz, hepsi aynı görevi görür. Pilates matınızı yoga için ya da genel esneme hareketleri için de kullanabilirsiniz.

 • Pilates Bandı

Daha önce pilates dersine katıldıysanız nazı egzersizleri yapmadan önce size mutlaka pilates bandı verildiğini görmüşsünüzdür.

Pilates bandı grup pilates derslerinde de kullanılır.
Pilates bantları çeşitli direnç seviyelerine sahip uzun ve esnek materyallerdir. Kaynak: Unsplash

Pilates bandı tarafından oluşturulan direnç ağırlık kaldırmanın etkilerini yaratırken vücudunuzun bütün hareketlerini kullanmanızı sağlar.

Direnç sağlamak için kullanılmasının yanı sıra bu elastik bantlar esnekliği artırmak için de oldukça faydalıdır. Mesela, ayak parmaklarınıza dokunabilmek için bir çalışıyorsanız bandı belinizin ya da ayağınızın çevresine sarıp vücudunuzu aşağı çekmek için kullanabilirsiniz.

 • Sihirli Çember

Bu ekipmanın gerçek adı pilates çemberidir.

Aynı adı gibi lastikli bir materyal ya da esnek metalle kaplı bir çemberdir ve iki tarafında da tutacakları vardır. Direnç egzersizi gibi iki taraftan sıkıştırılacak bir şeye benzese de bu çemberin asıl amacı pilates egzersizi yapan insanların merkezlerini bulabilmelerine yardımcı olmaktır. Bununla birlikte, direnç çemberi kaslarınızı nasıl kullanacağınızla ilgili öğreneceğiniz egzersizlerde de kullanılır.

Pilates stüdyolarında oldukça yaygın olan bu ekipmanın boyutu evde kullanmanız için de uygundur.

 • Pilates Topu

Denge topu olarak da bilinen bu pilates topu hamilelikte kullanımıyla da ünlüdür. Aynı zamanda pilates ve yoga dersleri için bütün vücut egzersizlerinizde ağırlık destekleme açısından kullanışlıdır. Pilates topunu ağırlığınızı tamamen desteklemesi için ya da belirli bir egzersizi daha kolay yapabilmeniz adına ağırlığınızın bir kısmını vermek için edinebilirsiniz.

Egzersiz topları kullanıcıların destek için gövdelerini kullanmalarını ve iyi bir denge oluşturmalarını sağlar. Yoga için de kullanılan bu topları spor salonlarında da sıkça görebilirsiniz.

Stüdyolardaki Pilates Mekanizmaları

Joseph Pilates'in hastane yataklarına yaylı mekanizmalar ekleyerek hasta ve yaralı insanlarda bütün vücut kondisyonunun güçlendirici etkisini test etmek için yaptığı değişikliklerin sonucu şu an birçok pilates stüdyosunda görülebilir.

Pilates tarafından "düzenek" olarak adlandırılan bu ekipmanlardan her biri kullanıcılarının daha kuvvetli bir gövdeye sahip olmaları için tasarlanmıştır. Her biri diğerinden farklı olduğu gibi hepsiyle yapılan egzersiz aynı amaca hizmet eder: dengeli bir vücut.

 • Pilates Reformer'ı

Pilates reformer'ı ilk icat edildiğinde bir yataktan başka bir şey değildi. Bugün kullanılmakta olan modern reformer'larda da bunu görmeniz mümkün. Reformer ile yapılan pilates klasik pilates rutininizi çeşitlendirebilir.

Pilates ekipmanları arasında en bilineni de pilates reformer'dır.
Reformer esnekliğinizi artırdığı gibi duruşunuzu da düzeltir. Kaynak: Unsplash

Evde bulundurmanız gereken bir alet olmayan reformer genellikle erkekler ya da tecrübeli pilatesçiler tarafından kullanılırmış gibi bir algı olsa da mekanizmadaki direnç seviyesinin ayarlanacağı birçok parçaya sahiptir. Böylece kullanan kişinin kilosuna ve gücüne uygun olarak belirli bir seviyeden başlamak mümkündür.

 • Cadillac

Cadillac Joseph Pilates tarafından geliştirilen en büyük pilates ekipmanıdır. Büyük metal bir çerçeve tarafından desteklenen düz ve sabit bir yatağa sahiptir. Bu çerçeve kol ve bacakları çalıştırmak için trapez  ve yayların da dahil olduğu eklentilere sahiptir.

Trapez Masası olarak da bilinen Cadillac'ın icadının arkasındaki fikir çok yönlü olmasıdır. Basit bir masa üstü ve aynı şekilde basit olmasına rağmen etkili parçaları ile tek başına kullanılabildiği gibi mat üzerinde yapılan pilates egzersizleriyle bağlantılı olarak da kullanılabilir.

 • Pilates Sandalyesi

Reformer ve Cadillac aletlerine göre daha az bir yer kaplayan pilates sandalyesi aslında normal bir sandalyeyi pek de andırmaz. Pilates sandalyesi hareketi kısıtlamadan vücut ağırlığını destekleyen bir iskemledir. Aslına bakarsanız, geleneksel tasarımı modernleştirildiğinden dolayı şu an piyasada birçok çeşidine ulaşmak da mümkündür.

Birçok sandalye, kullanılırken kollara ya da bacaklara direnç sağlayan yayları kullanan pedallara sahiptir.

 • Pilates Ladder Barrel'ı

Bu da basit ama birçok şekilde kullanılan çok yönlü bir ekipmandır. Kasaya benzer kıvrımlı bir kutu ve merdivenden oluşur, bu yönüyle de bazı açılardan bale barını andırır.

Pilates barı özellikle sırt kaslarını güçlendirmek ve kullananların omurgasını daha sağlam hale getirmek için dizayn edilmiştir.

Pilates İçin Ayak Giyimi

Geleneksel olarak pilates çıplak ayakla yapılır. Çıplak ayakla pilates yapmanın faydalarından en önemli olanları ise kayma ve doğal olarak incinme riskinin de azalması ve ayağa giyilen şeyler ile hareketlerin kısıtlanmamasıdır.

Bununla birlikte kimileri için çıplak ayakla pilates yapmak her zaman mümkün değildir. Mesela kış ayları ayaklara bir şey giymemek için çok soğuk olabilir ve bu soğuk kasların rahat bir şekilde esnemesini daha güç hale getirebilir.

Pilates ya da yoga derslerinde ayaklarınıza bir şeyler giymek isterseniz işte seçenekleriniz:

 • Kaymaz Pilates Çorabı

Egzersizleriniz sırasında üşüyebiliyorsanız ama normal çorap giymek de sizi sıkıyorsa kaymaz pilates çorabı tam size göre.

Aynı okuduğunuz gibi kaymaz materyalden yapılmış bir çorap olma özelliği taşır ve pilates matı üzerinde çalışırken kaymanızı da bu sayede engeller.

Pilates yaparken pilates çorabı ya da ayakkabı giyebilirsiniz
Pilates egzersizleri boyunca ayaklarınızı sıcak ve esnek tutun. Kaynak: Unsplash
 • Fitnes Ayakkabıları

Fitness ayakkabıları hem pilates hem de yoga için kullanılabilir. Aynı pilates çorabı gibi kaymaz bir yapısı vardır fakat daha sarmalayan yapısı vardır ve ayaklarınızı bu sayede çoraptan daha sıkı sarar.

Fitness ayakkabılarının amacı tabanlar için kaymayan bir zemin sağlamaktır ve ayakkabı oluşundan dolayı ikinci deri hissi verir bu sayede hijyen endişeleriniz varsa da kullanabilirsiniz. Ayağınızın hareketliliğini ve egzersizlerinizi kısıtlamadığından dolayı egzersizlerinizi normal bir şekilde yapabilirsiniz.

Fitness ayakkabıları nefes alabilir materyalden yapılmıştır ve genellikle ayağın üst kısmının terlememesi amacıyla tamamını örtmeyecek şekilde tasarlanmıştır.

 • Pilates Ayakkabısı

Diğerlerine göre çok da yaygın olmasa da yine de piyasada rastlayabileceğiniz ayakkabılardandır. İlk bakışta fitness ayakkabılarını andırır ve ayaklarınızın hareketini kısıtlamaz, ancak aradaki farklardan birisi de tamamen elastik bir tabana sahip olmasıdır ve bu özelliğiyle bale pabuçlarına benzer.

Pilates malzemeleri hakkında daha çok bilgi almak istiyorsanız ya da sizin seviyenize en uygun egzersizlerde daha çok hangi aletleri kullanmanız gerektiğini merak ediyorsanız Superprof üzerinden size en uygun pilates eğitmeniyle tanışabilirsiniz.

Pilatesin yıllardır popülerliğinden hiçbir şey kaybetmemiş olmasının en büyük sebeplerinden birisi de gerçekten bütün vücudu güçlendirmeye ve duruşu düzeltmeye yönelik kolay ama etkili egzersizler içermesidir. Siz de bu egzersizleri uzmanından öğrenmek istiyorsanız hemen Superprof sitesi üzerinden pilates eğitmeni aramaya başlayabilirsiniz. Kolay gelsin!

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Nazlı Ece

Merhaba! Ben Nazlı. Farklı kültürlere ve dillere ilgi duyan bir çevirmenim. Bununla birlikte Avrupa Çalışmaları alanında da aktif bir sekilde makale yazıyorum ve çeşitli bloglarda içerik üretiyorum. Kısacası yazmak ve çevirmek benim en büyük hobilerimden!