"Resim sanatı, illüzyonla gözleri boyayan bir sihirbazlık gösterisi gibidir, gördüğünüz şey aslında gördüğünüzü sandığınız şey değildir." -Philip Guston

Her geçen gün müzeleri ve sanat galerilerini ziyaret eden insan sayısı artıyor. Sanat her dönemde olduğu gibi yaşadığımız çağda da oldukça popüler. Peki sanat eserlerine uzun uzun bakmak yerine kendi sanatınızı ortaya çıkarmaya ne dersiniz?

Yağlı boya tablo yapımı için öncelikle bolca pratiğe ihtiyacınız var. İmpasto tekniği, astar atma, birinci katman, eskitme tekniği gibi birçok farklı açıları bulunan yağlı boyaya başladığınızda hiçbir adımı atlamamalısınız.

Yağlı Boyanın Tarihi

Yağlı boya birçok ünlü, yetenekli ve deneyimli ressam tarafından kullanılmıştır. Yağlı boya teknikleri resim yapmaya yeni başlayanlar için biraz zorlayıcı olabilir. Genel teknik resim dersleri alarak başlayabilirsiniz.

Peki yağlı boya nedir?

Yağlı boya, pigmentlerle kuruyan yağları (keten tohumu veya haşhaş tohumu yağı) birleştirerek yavaş kuruyan bir macun elde edilerek oluşturulur. Boyaların kuruma süresinin uzun olması resmi yapan sanatçıya resme daha uzun süre müdahale ederek renkler ve şekiller üzerinde rahatça çalışabilme imkanı sunar.

yağlı boya resmi nasıl yapılır
Yağlı boya yaparken elinizde bulunan renklerden ilham alabilirsiniz! |Kaynak: Unsplash

Muhteşem yağlı boya tabloları yapmanın hayalini kuran kişiler öncelikle doğru br fırça ve kağıt seçerek fırça kullanımı, canlı veya cansız nesne çizim ve boyama tekniklerinde kendilerini geliştirmeleri gerekir.

Yağlı boya tekniği nereden geliyor?

Yağlı boyanın 15.yüzyılda Van Eyck kardeşler tarafından keşfedildiği söyleniyor. Fakat bu iddia hala bir tartışma konusudur çünkü daha önce bazı ressamların boyalarla yağları karıştırarak denemeler yaptığı da bilinmektedir.

Van Eyck kardeşlerin farkı ise fındık, keten tohumu ve terebentin yağını pigmentlerle karıştırma fikrini hayata geçirmeleriydi. Bu karışımla suya dayanıklı ve yavaş kuruyan boyayı elde ettiler.

Yağlı boyanın oldukça yavaş kuruması, bu boyama tekniğini öne çıkaran özelliklerinden biridir. Gerçi 'kuruması' yerine 'katılaşması' sözcüğünü kullanmak daha doğru olur, çünkü bu boya aslında neredeyse hiçbir zaman kurumuyor. Boya katmanı ne kadar kalınsa boyanın sertleşmesi de o kadar uzun sürüyor. Bu süre haftalar, aylar ve hatta bazı kalınca sürülen boya katmanları için yıllar bile alabilir. Bazı resimlerin hiçbir zaman tam olarak kurumadığı da bilinmektedir.

Bu nedenle yağlı boya nasıl kullanılır diye merak edenler şunu bilmeli ki; öncelikle ince katmanlar halinde boyamak tavsiye edilir. Eğer boyayı ince bir katman halinde kullanmazsanız üst üste gelecek katmanlardan alttaki ıslak kalırken yüzeydekiler kurumaya başlar. Günümüze ulaşan bazı eserlerin üstünde gördüğünüz çatlakların asıl nedeni de budur. Dünyanın en ünlü ressamlarının eserlerinde bile bu durumu gözlemleyebilirsiniz.

Yağlı boyanın öne çıkan özelliklerinden bir diğeri de boyanın parlaklığıdır. Yağlı boyaların parlaklığı kullanılan yağa göre değişiklik gösterir.

Yağlı boya genelde manzara resimleri, insan portresi veya natürmort resim yapılırken kullanılır. Hem sentetik hem de doğal kumaşlı tuvaller üzerinde bu boya kullanılabilir. Çoğunlukla bir yağlı boya resmini tamamlamak uzunca bir süre alır.

Ressamlar önce arkaplan boyamaları yapar, en son da ince detayları ekleyerek resimlerini tamamlarlar. Bu teknik sabırlı ve titiz kişlere daha uygundur.

Akrilik boyama tekniği ile daha fazla bilgi almak için yazımıza göz atın!

Yağlı Boya ile Resim

Birkaç senedir sanatın çeşitli dallarıyla ilgileniyor ve sıranın yağlı boyaya geldiğini mi düşünüyorsunuz?

Veya resim yapmaya ilginiz her zaman vardı fakat başlamaya bir türlü fırsatınız mı olmadı?

Kuru boyalardan, sulu boyalardan, pastel boyalardan, akrilik boyalardan, guaj boyalardan veya kara mürekkepten sıkıldınız mı?

Yağlı boya yaparken resminizin kuruduğunda çatlamaması için dikkat etmeniz gereken birkaç nokta vardır.

Yağlı boya ile ilgilendiğiniz süreçte bilmeniz gerekenlerden aşağıda detaylarıyla bahsettik. İster soyut ister izlenimci (empresyonist) akımı takip ediyor olun, bu tavsiyeler mutlaka işinize yarayacaktır.

"Fat over Lean" Kuralı

Yağlı boya resimde kullanılan en temel kurallardan biridir.

Peki tam olarak nasıl yapılır?

Fat over lean, uyguladığınız her yeni tabakanın alttaki katmandan daha fazla yağ içermesi demektir, yani kullandığınız yağ miktarını (keten yağı, haşhaş yağı vb.) her bir katmanda arttırmanız gerekir. Bu şekilde alttaki katmanlar daha ince bir yapıdayken üstteki katmanlar daha kalın bir yapıda olacaktır. Eğer bu kuralı uygulamazsanız resminizin yıllar içinde gösterdiği değişimden hiç memnun kalmayabilirsiniz.

yağlı boya malzemeleri
Yağlı boya yaparken her bir katmanın kurumasını bekledikten sonra yenisini sürmelisiniz. |Kaynak: Unsplash

Her zaman yüzey içeriden daha hızlı kurur çünkü havayla temastadır. Bu nedenle resim çalışmanız kurumuş gibi görünse de aslında altındaki katmanlar aynı şekilde kurumaz. Zamana meydan okuyan şaheserler ortaya koymak istiyorsanız bu kurala mutlaka sadık kalmalısınız.

Kurumaya Bırakmak

“fat over lean” kuralının işe yaramasını istiyorsanız tuvalinizin her bir katmanının iyice kuruduğundan emin olmalısınız.

Daha önce de açıkladığımız gibi, yüzeyin kuru olması altındaki katmanların da kuru olduğu anlamına gelmez. Her bir katmanı mutlaka 2-3 hafta boyunca kurumaya bırakmak gerekir.

Aman dikkat bu teknik sabırsız insanlara göre değil! Hızlıca boyayıp işinizi bitirmek istiyorsanız akrilik boya kullanmanız daha mantıklı olacaktır çünkü akrilik boya hızlıca kuruma özelliğine sahiptir.

Peki suluboya yaparken kurumasını ne kadar beklemelisiniz?

Geleneksel Yöntemleri İzleyin

Geleneksel yağlı boya yöntemiyle iyi bir eser ortaya çıkarmak haftalarınızı alabilir.

Resim dersinde yağlı boya çalışmaları yaptıran öğretmenlerin de en çok vurgu yaptığı konu iyi bir resim ortaya çıkarmak için katmanların kurumasını sabırla beklemenin ne denli önemli olduğudur. Eğer yeterince beklemezseniz, boyanız bir süre sonra çatlayacak ve kompozisyonunuzda berbat bir doku ortaya çıkacaktır.

yağlı boya tablo yapımı için fırçalar gerekir
Yağlı boya yaparken geleneksel yöntemleri izlemek uzunca bir vakit alır. |Kaynak: Unsplash

Boyama yamaya başlamadan önce bir kurşun kalemle nereye ne boyayacağınızı belirleyebilirsiniz.

Tuvalin üstüne çizimi yaptıktan sonra terebentin yağı ile seyreltilmiş tek bir renk kullanarak kalemle çizdiğiniz yerlerin üzerinden geçmeniz gerekir. Bu şekilde desenin tuvale sabitlenmesi sağlanır. Aynı yöntemi ışığın yönüyle  ve aydınlatmayla oynamak için de kullanabilirisiniz.

Üstüne diğer renkler ve katmanlar eklenerek devam edilir. Tabi bu sırada “fat over lean” ve kuruma süresi ilkelerini de uygulamanız gerekir. Bu kurallara uyduktan sonra istediğiniz kadar katmanı üst üste uygulayabilirsiniz.

Yağlı boyada 3 katman yöntemini de deneyebilirsiniz. İlk katman ana renkleri düzenlemek için kullanılır. İkinci katmanda resmi neredeyse bitirmiş olursunuz. Son katmanda ise eserinizi kusursuzlaştırmak için gerekli ince detayları eklersiniz.

Bazıları resim bittikten sonra vernikleyerek renklerin daha canlı görünmesini sağlar. Siz de bunu deneyebilirisiniz!

Alla Prima Nasıl Boyanır

Zamanla ressamlar tuvalin kurumasını beklemekten sıkılırlar ve resimlerini istedikleri gibi ve istedikleri zamanda boyayabilmenin bir yolunu keşfederler: Alla Prima.

Ancak bu tekniği kullanan sanatçıların kendinden emin ve yeteneğine güvenmesi gerekir çünkü boyamayı bitirdikten bir süre sonra geri dönüp başka katman veya detay ekleyemezler, bunun sebebi artık sizin de bildiğiniz gibi bu durumun resimde çatlaklar oluşturmasıdır.

Bu tekniği kullanmak ayrı bir ustalık gerektirir ve resmi tek seansta bitirmeyi hedefler çünkü boya kurumadan resim bitirilmelidir.

Yağlı Boya Malzemeleri Nelerdir?

Eğer resim sanatına giriş yapmak istiyorsanız belli başlı malzemelere sahip olmanız gerekecektir.

Peki sadece yağlı boya için hangi malzemeler gerekir?

Okuldaki resim derslerinde ortaokul, lise veya ilkokul resim dersi, özel resim derslerinde karakalem dersleri veya bir workshopa katıldıysanız orada öğretmeniniz muhtemelen gerekli malzemeleri sınıf içinde size ödünç verecektir. Fakat düzenli olarak yağlı boya çalışmaları yapmayı hedefliyorsanız elinizde bulundurmanız gereken olmazsa olmaz bazı malzemeler vardır.

Tuval

Yağlı boya yapmak için en iyi yüzey bir tuval yüzeyidir.

Çizim yapmak isteyenler sıradan bir deftere bile çizim yapabilirken yağlı boya için mutlaka özel bir malzeme gereklidir.

Kağıt üzerine yağlı boya kesinlikle yapılmaz!

Yağlı boya nasıl yapılır diye merak ediyor ve özel resim dersleri almak isterseniz Superprof'u ziyaret edin.

yağlı boya resmi yapan ressam
Yağlı boya yapmayı düşünüyorsanız mutlaka bir tuval ve şövale almanız gerekir. |Kaynak: Pixabay

Herhangi bir kağıdın üzerine yağlı boya sürmeyi denerseniz kağıdın bir süre sonra şekil değiştirdiğini görebilirsiniz.

Bu nedenle güzel bir yağlı boya resmi yapabilmek için mutlaka tuval kullanmalısınız. Tuval, kare veya dikdörtgen şeklindeki tahtaların üzerine gerilerek sabitlenmiş kumaşlardır. Tuval üzerine boyama yapmanın avantajlarından biri de resminizi bitirdiğinizde duvara rahatça asabilme olanağının olmasıdır.

Yağlı Boya Tüpleri

Yağlı boya yapmaya yeni başalayacaksanız önceden hazırlanmış boyalar seçerseniz daha rahat edersiniz. Ayrıca bu boya türünü keşfetmek ve neler yapabileceğinizi görmek için de iyidir.

Piyasada oldukça farklı çeşitlerde yağlı boyalar bulabilirsiniz. Boyaların içerisindeki yoğunlukları da birbirinden farklıdır. Ekstra ince boyaların ince boyalardan daha fazla pigmente sahip olduğunu da bilmenizde yarar var.

Malzemelerinizi seçerken, yakınlarınızda resim malzemeleri satan bir dükkan varsa oradaki çalışanlara da danışabilirsiniz.

Yağlı Boya Fırçaları

Tek bir fırçayla tüm resmi halledebileceğinizi sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Farklı elementlerin boyaması için farklı türde fırçalar gerekir.

Bir fırçanın kalitesi hem kıllarına hem de sapına göre değişir. Çok sayıda değişik fırça bulunur ve doğru fırçayı seçmek neredeyse iyi resim yapma becerisiyle aynı öneme sahiptir. Piyasada doğal kıllı, porsuk kılı, deve kılı fırçaları gibi çok çeşitli ürün bulmanız mümkündür.

Öncelikle kısa kılları ve uzun bir sapı olan fırçayla işe başlayabilirsiniz. Bu tür bir fırçayla boya yaparken bir adım uzakta durmanız gerekir. Özellikle büyük bir tuval kullananlar için uzun saplı fırça kullanmak oldukça önemlidir.

Boyalarınızı seyreltmek veya fırçada kalan boyaları temizlemek için terebentin veya beyaz ispirto gibi bir çözücü almayı da unutmayın. Daha sonra fırçalarınızı sabun ve suyla temizleyin.

Pastel boyalarla çalışma yaparken fırça kullanılır mı? Gelin birlikte öğrenelim

Şövale

Yağlı boya malzemelerinden bahsederken gözden kaçırılsa da aslında şövale resim yaparken oldukça önemli bir araçtır. Şövale sayesinde tuval üzerine boyama yaparken ister ayakta durabilir ister oturabilirsiniz. Yine çok sayıda şövale tipi de mevcuttur. Hepsini incelemeyi unutmayın!

Bazı ressamlar kamerayla çekilmiş bir fotoğraf gibi gerçekçi bir manzara resmi yapmayı tercih ederken diğerleri daha soyut bir görüntü ortaya çıkarmak için boyayı farklı şekillerde uygulamayı tercih ediyor. Hatta bazı ressamların eserlerinde her bir fırça darbesini görebilirken bazılarında da fırça yerine palet bıçağıyla yağlı boya yaptığını fark edebilirsiniz.

Eğer kendinize bir ilham kaynağı arıyorsanız mutlaka sanat galerilerini ve müzeleri gezerek yetenekli sanatçıların eserlerini inceleyin. Van Gogh, Rembrandt ve Monet gibi sanatçılar yağlı boyayı farklı şekillerde kullanmışlardır. İnternet üzerinden bu ressamların eserlerini inceleyebilirsiniz.

Nereden başlayacağınız, fırçayı nasıl tutacağınız veya boyayı ne kadar kullanmanız gerektiği hakkında hiçbir fikriniz yoksa bir özel resim dersi öğretmeniyle iletişime geçerek muhteşem eserler ortaya çıkarmayı öğrenebilirsiniz.

Resim yapmak için gerekli malzemelerle ilgili daha ayrıntılı bilgi almak için yazımıza göz atın.

Resim öğretmenine mi ihtiyacınız var?

Makaleyi beğendiniz mi?

5,00/5 - 1 vote(s)
Loading...

Şule

Selam ben Şule! Seyahat etmeyi, keşfetmeyi ve yeni insanlar tanımayı seven, dillerin yapı ve kurallarına büyük ilgi duyan biriyim.