"Suluboya yaparken öncelikle suyu kontrol etmeyi öğrenin, daha sonra boyayı - Josh Goldberg

Hiç ressam olmayı hayal ettiniz mi?

Suluboya yapmaya başlamak istiyorsanız bilmeniz gereken birkaç temel kural var. Bu yazıda suluboya tekniklerinden ve suluboya yapmak için gerekli malzemelerden detaylarıyla bahsettik.

En iyi Resim öğretmenleri müsait
Elyesa
5
5 (29 yorum)
Elyesa
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Rıdvan
5
5 (8 yorum)
Rıdvan
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Neslihan
5
5 (24 yorum)
Neslihan
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mehdi
5
5 (19 yorum)
Mehdi
₺125
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sinem
5
5 (6 yorum)
Sinem
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Adem
5
5 (8 yorum)
Adem
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Benan erdi
5
5 (5 yorum)
Benan erdi
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Emine
5
5 (11 yorum)
Emine
₺180
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Elyesa
5
5 (29 yorum)
Elyesa
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Rıdvan
5
5 (8 yorum)
Rıdvan
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Neslihan
5
5 (24 yorum)
Neslihan
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mehdi
5
5 (19 yorum)
Mehdi
₺125
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sinem
5
5 (6 yorum)
Sinem
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Adem
5
5 (8 yorum)
Adem
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Benan erdi
5
5 (5 yorum)
Benan erdi
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Emine
5
5 (11 yorum)
Emine
₺180
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Suluboya Nedir

Suluboya tekniği, birçok sanatçı tarafından kullanılan bir resim tekniğidir. Kullanımının oldukça kolay olması sebebiyle ünlenen suluboyaların aslında ustalık isteyen ileri düzey yöntemleri de mevcuttur.

Peki suluboya nedir?

Suluboya ince öğütülmüş pigmentlerin suyla karıştırılmasıyla elde edilir. Aslına bakarsanız suluboya, suyla boyama yapmaktır diyebiliriz.

Suluboya ile resim yapmak istediğinizde herhangi bir kağıdı kullanamazsınız. Eğer kağıdınızın kırışıp şekil değiştirmesini istemiyorsanız suluboya için özel üretilmiş, kalınlığı normal kağıda göre daha fazla olan defterler kullanmalısınız. Boya yaparken renkler oldukça canlı görünür ancak kuruduğunda bir iki ton daha açılarak ve soluklaşarak renk değiştirir. Bu nedenle elinizdeki boyalardan elde edeceğiniz renkleri tanımanız çok önemlidir.

Suluboya yaparken boyaya ne kadar su eklerseniz o kadar açık bir renk elde edersiniz. Suyu az boyayı fazla tuttuğunuz zaman ise aynı rengin daha canlı ve koyu bir tonunu kullanmanız mümkündür.

suluboya kağıdı üzerine denemeler yapın
Suluboya kuruduğunda rengi değişebileceği için resminize başlamadan önce boyalarınızı başka bir kağıt üzerinde test edebilirsiniz. |Kaynak:Unsplash

Suluboya en eski resim tekniklerinden biridir. Boyama yapmak için çok az su kullanılan guaj boyanın aksine suluboya yapabilmek için en az iki ayrı bardakta su bulundurmanız gerekir.

Bu teknik yüzlerce yıldır kullanılagelmektedir. Kültürel ögelerini boyamak için çeşitli pigmentleri su ile karıştırarak boya elde etme tekniği birçok uygarlık tarafından kullanılmıştır.

Usta sanatçıların, suluboyayı zaman zaman çalışmalarının ilk adımlarını oluşturdukları sırada  bir ön çalışma tekniği olarak kullandıkları da olur. Hatta 17.yüzyıla kadar suluboya bir resim tekniği olarak bile görülmüyordu.

Suluboyalarda yapılan hatalar kolayca düzeltilebilir veya üstü kapatılabilir. Hatta resim tamamlanıp boya kuruduğunda bile daha sonra üstüne biraz su ekleyerek boyayı tekrar aktif hale getirmek mümkündür. Bu nedenle eserinizi oluştururken ilk katmanlarda su ve boya dengesini iyi ayarlamalısınız. Suluboya oldukça hızlı kuruyan bir boya türüdür. Yalnızca suyun buharlaşmasını beklemeniz yeterli, bu da ortalama 4-5 dakikanızı alacaktır.

Resim yapmaya yeni başlayanlar için suluboya ilk tercih edilebilecek boya türüdür çünkü hem ucuzdur hem de kullanımı kolaydır. Herhangi bir hata yaptığınızda, akrilik boyanın aksine, kağıdı tekrar ıslatarak üstünden geçebilir, yeni bir boya katmanı atarak veya biraz daha koyu tonlar ekleyerek hataları kapatabilirsiniz.

Suluboya Nasıl Kullanılır

Suluboya ile resim yapmaya hazır mısınız?

Suluboya ile resim yapmayı resim kurslarında veya workshoplarda öğrenebileceğiniz gibi evde videolar izleyerek kendi kendinize de öğrenmeniz mümkün.

Suluboya resmi belli kalınlıktaki kağıtlar kullanılarak yapılır. Farklı gramajlarda ve farklı yapılarda birçok kağıt türü vardır. Sizin kendi tercihinize göre favoriniz değişebilir. Suluboya kağıdı epey kalın olmalıdır ki suyla temas ettiğinde buruşmasın ve fırça darbeleriyle yırtılmasın.

Suluboya ile resim yaparken kullanılan tekniklerden biri kuru üzerine ıslak (wet on dry) diğeri ise ıslak üzerine ıslaktır (wet on wet). Yani ya kağıt kuru iken boyma yapılır ya da kağıdı temiz suyla ıslattıktan sonra boyama yapılır. Tabi bu iki tekniğin her birinde farklı sonuç ortaya çıkar.

renkli boya paleti
Suluboya setinizi palet olarak da kullanabilirsiniz. |Kaynak:Unsplash

Kağıdı ıslattıktan sonra boyanın uygulandığı ikinci teknik, renklerin doğrudan kağıt üzerinde karışmasını sağlar. Tabi üst üste gelecek renklerin nasıl bir sonuç vereceğini bilmiyorsanız öncelikle palet üzerinde karıştırarak sonucu görmeniz iyi olacaktır.

Yağlı boyaların aksine suluboya ile resim yaparken çok fazla katman uygulamanıza gerek yoktur çünkü her uygulayacağınız katmanda renkler biraz daha koyulaşacaktır. Bu nedenle her zaman ilk önce en açık tonlardan başlayıp koyuya doğru ilerlemelisiniz. Bu suluboyanın temel kuralı sayılabilir.

Her bir yeni katmanda renk tonunu koyulaştırmak için daha az su ve daha fazla boya kullanmalısınız. Bu şekilde boyadığınız renk kuruyunca daha az soluklaşacaktır.

Suluboya resimleri genelde beyaz renkli kağıda yapılır ki renkler ortay açıksın. Mavi bir kağıt üzerinde renklerin gerçek tonunu göstermek muhtemelen imkansız olurdu.

Ayrıca kağıdın beyaz kısımları, bulut gibi beyazlık içeren bir resim yaparken de işinize yarayacaktır.

Resminizi tamamladıktan sonra kağıdı zarar görmeyecek bir yere kaldırmalısınız. Resim kursuna katılıyorsanız örneğin, resim kağıtlarınızı koyabileceğiniz bir resim çantası edinmenizde yarar var. Eğer böyle bir koruma kullanmazsanız yağmura maruz kalan suluboya resimleriniz akıp gidecektir.

En beğendiğiniz resimlerinizi camlı çerçevelere yerleştirerek sevdiklerinize hediye edebilir veya odanızda dekorasyon amaçlı kullanabilirsiniz. Suluboya ve guaj boya ile yapılmış resimleri korumak için kullanılan birçok ürün vardır. Bu ürünler resim tamamlandıktan sonra en üst katman olarak sprey şeklinde sıkılır ve boyaların dağılmasını engeller.

Suluboyalarla diğer resim tekniklerini karıştırmayı da düşünebilirsiniz.

Suluboyalarla Hayatın İçinden Resimler Yapın

Suluboya birçok sanatçı tarafından kullanılmıştır. Guaj boya, pastel boya, karakalem, renkli boya kalemlerinin yanı sıra sulu boya da resim derslerinin oldukça önemli ve ayrılmaz bir parçasıdır.

Peki durum böyleyken neden tek bir teknikten yararlanasınız ki?

Örneğin karakalem dersleri alarak da tek bir alanda kendinizi geliştirebilirsiniz.

Tam Seyahat Etmeyi Sevenlere Göre

Suluboya sık sık seyahat eden kişilere oldukça uygundur. Suluboya kağıdından yapılan mini defterler, yolculukta suluboya denemeleri yapmak için harika bir seçenektir. Instagram veya Pinterest gibi uygulamalarda dolaşıyorsanız suluboya ile yapılmış oldukça gerçekçi doğa resimlerine mutlaka rastlamışsınızdır. Siz de gittiğiniz yerlerden anı kalması için gördüğünüz manzaraların resmini not defterinize yapabilirsiniz.

suluboya tekniği ile manzara resimleri
Suluboya ile harika manzara resimleri yapabilirsiniz! |Kaynak:Unsplash

Suluboya, çok fazla malzeme gerektirmemesine rağmen oldukça güzel sonuçlar ortaya çıkardığı için epey popüler bir resim tekniğidir. Birçok farklı ve pahalı ürün kullanımını gerektiren yağlı boyanın aksine suluboya yapabilmek için yalnızca su, kağıt, boya ve fırçaya ihtiyacınız var!

Suluboya fırçaları da kendi aralarında kullanım ve kalite açısından sınıflara ayrılır. Suluboyada deneyimli kişilerin genellikle kullandığı kaliteli iki veya üç tane fırçaları olur ve her şeyi boyamak için o fırçaları kullanır başka fırçaya ihtiyaç duymazlar. Suluboya yapanlar sıklıkla yuvarlak ve sivri uçlu fırçaları tercih eder.

Dünyanın her yanında resim yapmaya başlamak isteyen kişiler suluboya ile resim dünyasına adım atıyor.

Açık hava Aktivitesi

Suluboyanın bütçe dostu olması, hızlı kuruması ve güzel sonuçlar ortaya çıkarması gibi daha birçok sebepten dolayı günümüzde birçok sanatçı tarafından tercih edilen bir tekniktir. Suluboyanın her türlü ortamda kullanılmaya uygun olduğunu göstermek isteyen ve yeni deneyimlere açık olan bazı kişiler bahçelerde, parklarda, piknikte veya doğa gezisinde yanına malzemelerini alarak karşısına çıkan manzaraları suluboyayla resmetmeyi deniyor.

Suluboya, ister resim derslerinde ister dışarıda (yağmur yağmadığı sürece) manzara resimleri yapmak için idealdir. Bazı resim öğretmenleri suluboya eğitimi verirken öğrencilerini açık havaya çıkararak gördükleri manzaraları resme aktarmalarını ister.

Özel Resim Dersi

Suluboya ile resim yapmayı öğrenmek için tercih edebileceğiniz birden fazla yol vardır. Resim kurslarına gidebilir, workshoplara katılabilir veya bir resim öğretmeni ile özel resim derslerine başlayabilirsiniz. Resim yapmanın akademik boyutunda bulunan kısmıyla ilgileniyorsanız teknik resim dersi alma seçeneklerini de düşünebilirsiniz.

Günden güne popülerleşen özel ders sektöründe en çok tercih edilen alanlardan biri de resimdir. Türkiye'nin neresinde yaşıyor olursanız olun özel suluboya dersi alabileceğiniz bir öğretmen bulabilirsiniz. Superprof'un internet sitesinde size yardımcı olacak ve kendinizi geliştirmenizi sağlayacak binlerce öğretmen mevcut.

Özel resim dersini ister kendi evinizden, ister öğretmenin evinden veya Skype gibi çevrimiçi uygulamalar sayesinde istediğiniz yerden alabilirsiniz.

Bir süre sonra Rembrandt, Braque, Van Gogh, Picasso, Monet, Courbet, Delacrois ve Da Vinci'nin eserlerini kopyalamaya başlayabilirsiniz.

Suluboya Resmi Yapmak için Gerekli Malzemeler

Eğer suluboya üzerine çalışmalar yaparak ustalaşmak istiyorsanız çeşitli şekillerde ve kalınlıklarda suluboya fırçaları, suluboya kağıdı, suluboya tüpleri veya setleri, Arap zamkı, suluboya kalemi, sabitleyici, yoğrulmuş silgiler ve bez gibi malzemeleri edinmelisiniz.

Yağlı boya ve akrilik boya malzemelerine kıyasla suluboya malzemeleri oldukça uygun fiyatlıdır ve yoğrulmuş silgi gibi yukarıda saydığımız bazı malzemeler aslında olmazsa olmaz değildir.

Suluboya malzemeleri palet ve fırçalardır
Suluboya malzemelerini istediğiniz yere rahatça taşıyabilirsiniz. |Kaynak: Unsplash

Doğru Kağıdı Seçmek

Suluboya kağıdı önemlidir. Suyla temas ettiğinde kırışmaması ve fırça darbeleri yedikçe parçalanmaması için belli bir kalınlıkta olmalıdır. Pamuklu veya keten bir tuval üzerine suluboya ile resim yapmaya çalışmak anlamsızdır çünkü siz boyayı dağıtana veya şekil verene kadar tuvalin kumaşı boyayı emecektir.

Bu nedenle, suluboya kullanımına özel üretilmiş kağıt tipini kullanmanız gerekir. Farklı malzemeden üretilmiş farklı gramajlarda kağıtlar bulmak mümkündür fakat suluboya sanatçıları minimum 300 gr kağıt kullanılmasını tavsiye ediyor. 

Bir de kağıt seçiminde cold press (sıcak baskı)/hot press (soğuk baskı) detayı vardır. Bu iki baskı türü kısaca kağıdın yüzey kaplamasını ve dokusunu ifade eder. "Cold press" kağıt hafif çıkıntılı, dokulu bir yüzeye sahipken "hot press" kağıdın ise pürüzsüz bir yüzeyi vardır. Yeni başlayanlara genellikle cold press kağıt kullanmaları tavsiye edilir çünkü hot press'e göre boyanın kontrol edilmesi çok daha kolaydır. Hot press kağıtların yüzeyi pürüzsüz olduğu için suluboya çok rahat bir şekilde kağıt üzerinde dağılacak ve kontrolü zor olacaktır.

Fırça Seçimi

Resim yapmaya başladığınızda doğru fırçalara sahip olmanın ne kadar önemli olduğunu anlayacaksınız. Ucuz olduğu için tercih edilen fırçalar genelde fazlasıyla kıl döker ve zamanla sapları yerinden çıkar. Bu nedenle daha başlangıçta kaliteli materyaller seçerek işe başlarsanız siz karlı çıkarsınız.

Suluboya fırçalarının genelde daha kısa sapları olur ki kağıda yakın durarak boyanın kontrolü sağlanabilsin. Suluboya ince iş isteyen bir tekniktir, bu nedenle fırça boyu ne kadar kısa olursa ince detayları yapmak o kadar kolaylaşacaktır.

Fırçalarınızın uzun ömürlü olmasını istiyorsanız onlara iyi bakmalı ve asla suyun içinde unutmamalısınız. Boyalı bırakılan veya suyun içinde bırakılan fırçalar kısa sürede yıpranır.

Fırçanızı seçerken özellikle suluboya fırçası olarak tasarlanmış fırça setlerinden alın. Suluboya fırçaları daha çok su ve boya tutma kapasitesine sahipken akrilik boya fırçaları aynı etkiyi yaratmaz.

Suluboya Setleri

Suluboyalar tüplerde veya paletlerde satılır. Suluboya setlerinin içerisinde farklı renklerde boyaların olduğu minik kutucuklar vardır. Çoğu suluboya setinde renkleri karıştırmak veya suyla daha açık bir ton elde etmek için kullanabileceğiniz boş bölmeler de bulunur.

Winsor and Newton ve Van Gogh boya setlerini inceleyerek ihtiyacınıza yönelik ve bütçenize uygun bir seçim yapabilirsiniz.

Elinizdeki renklerle hedeflediğiniz pastel tonlara ulaşamıyorsanız kullanacağınız suluboya renginin üstüne biraz da guaj boya eklemeyi deneyebilirsiniz. Guaj boya suluboyayı matlaştırır ve pastel renkler ortaya çıkarır. Aynı zamanda mat suluboya olarak da bilinen guaj boyalarla akrilik ve yağlı boyaya daha yakın renkler elde edebilir, ancak suda çözünür ve tıpkı suluboyalar gibi tekrar tekrar ıslatılarak kullanılabilir.

Pastel boya ile resim yapmayla ilgili daha fazla bilgi için yazımıza göz atın.

Genelde dokulu bir görüntü vermek için akrilik boyalar tercih edilse de suluboya ile de benzer görüntüler elde etmenin yolları vardır. Resimlerinizi daha dikkat çekici hale getirmek istiyorsanız özel resim dersi almayı düşünebilirsiniz.

Resim kurslarına katılarak veya özel ders alarak resim yapmaya sıfırdan başlayan biri olarak ne kadar hızlı ilerleme kaydettiğinizi görünce şaşıracaksınız.

Bu yazıda suluboya teknikleri nelerdir, suluboya nasıl yapılır, suluboya malzemeleri nelerdir gibi sorularınıza cevaplar bulabilirsiniz. Suluboya yapmak için ilk adım gerekli malzemeleri temin etmektir, sonrasında suluboya teknikleri üzerinde uzmanlaşmaya başlayabilirisiniz!

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (5 puanlama)
Loading...

Şule

Selam ben Şule! Seyahat etmeyi, keşfetmeyi ve yeni insanlar tanımayı seven, dillerin yapı ve kurallarına büyük ilgi duyan biriyim.