"Her resmin, ressamın ruhuyla hayat bulan bir hikayesi vardır." - Vincent Van Gogh

Dünya üzerinde müzik dinlemeyi sevmeyen çok az insan vardır.

Peki ya resim yapmayı sevmeyen var mıdır?

Resim yapmak, boş zamanlarda rahatlamak ve zihni boşaltmak için yapılabilecek en iyi aktivitedir. Resim yaparken sessiz ve sakin bir ortam tercih edebilir ya da arkadan hafif bir müzik açabilirsiniz.

Peki hangi teknikle resim yapmak size daha uygun? Yağlı boya mı yoksa sulu boya mı?

Resim yaparken ne tür bir fırça kullanılır? Hangi ressamların tarzı örnek alınabilir?

Resim yapmaya sıfırdan başlayacaksanız sizin için hazırladığımız farklı boyama teknikleri, ipuçları ve yöntemleri anlattığımız bu yazıyı sonuna kadar okuyun!

Hangi boyayı kullanacağınıza dikkat etmelisiniz çünkü boyanın kıvamı, saydamlığı, koyuluğu, kuruyunca nasıl göründüğü gibi bir çok etmen vardır.

En iyi Resim öğretmenleri müsait
Elyesa
5
5 (17 yorum)
Elyesa
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Neslihan
5
5 (22 yorum)
Neslihan
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Rıdvan
5
5 (7 yorum)
Rıdvan
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ceren
5
5 (11 yorum)
Ceren
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mine
5
5 (10 yorum)
Mine
₺120
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Adem
5
5 (8 yorum)
Adem
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mehmet oğulcan
5
5 (8 yorum)
Mehmet oğulcan
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sultan
5
5 (3 yorum)
Sultan
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Elyesa
5
5 (17 yorum)
Elyesa
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Neslihan
5
5 (22 yorum)
Neslihan
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Rıdvan
5
5 (7 yorum)
Rıdvan
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ceren
5
5 (11 yorum)
Ceren
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mine
5
5 (10 yorum)
Mine
₺120
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Adem
5
5 (8 yorum)
Adem
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mehmet oğulcan
5
5 (8 yorum)
Mehmet oğulcan
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sultan
5
5 (3 yorum)
Sultan
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Yağlı Boya ile Resim

Teknik resim dersleri düşündüğümüzde hemen aklımıza kalın kağıtlar olan devasa boyuttaki resim defterleri ve guaj boya çalışmaları gelir. Karakalem dersleri başlangıç olarak iyi bir seçenek olacaktır.

Ancak gerçekte çok az sayıda sanatçı guaj boya kullanır çünkü genelde guaj yerine yağlı boya ile eserlerini oluşturmayı tercih ederler.

yağlı boya malzemeleri
Yağlı boya biraz zordur fakat yağlı boya resim tamalandığında harika bir görüntü ortaya çıkar. |Kaynak: Unsplash

Yağlı boya ile resim yapma ilk defa 15.yüzyılda Van Eyck kardeşler tarafından bulundu ve çağlar boyunca bu yağlar kullanıldı. Bugün gezdiğimiz müzelerde sıkça karşılaştığımız ünlü tabloların çoğu da yağlı boya tekniğiyle yapılmıştır. Van Gogh, Rembrandt, Braque, Monet, Courbet, Toulouse-Lautrec ve Delacroix gibi sanatçılar çalışmalarında yağlı boyayı kullanmıştır.

Yağlı boya pigmentler ve kuruyan yağların karışımıyla meydana getirilir. Yağlı boyanın kurumasından bahsederken aslında tam olarak hiçbir zaman kurumadığı için boyanın katılaşması ve sertleşmesi kastedilir. Bu nedenle yağlı boya kullanarak resim yapmak diğer tekniklere göre daha zordur.

Yağlı boya ile resim yapmak istiyorsanız boyanızın bir süre sonra çatır çatır çatlamaması için izlemeniz gereken birkaç adım vardır. Öncelikle yağlı boyanın karakteristik özelliklerini öğrenmelisiniz.

En önemli kurallardan bir tanesi her bir boya katmanının kuruması için birkaç hafta kadar beklemeniz gerektiğidir. Birçok ünlü sanatçı resimlerine ilk resimleme (underpainting) ile başlar. Makyaj yaparken temele sürülen fondöten görevi gören ilk resimleme, sonraki gelecek katmanlara bir temel oluşturur.

Bu şekilde başlanan eser birkaç seansta bitirilebilir. Resminizi boyamaya başlamadan önce bir kurşun kalem yardımıyla resminizi hafifçe çizebilir, fırçanın ucuna az bir boya alarak üstlerinden geçebilir böylece resimin planını oluşturabilirsiniz. Bazı sanatçılar yağlı boya resimleri bittikten sonra vernikleyerek renklerin daha canlı görünmesini  ve resmin aydınlık bir görüntüye kavuşmasını sağlar.

Her bir katman arasında uzunca bir süre beklemek yorucu gelebilir fakat bu işlemleri sabırla uygulamazsanız eserinizin içi tamamen kurumadığı için bir süre sonra çatlamaya başlayacaktır.

Resmin dış yüzeyindeki katman içindeki katmanlara göre çok daha hızlı kurur çünkü devamlı havayla temas halindedir. Bu da en üstteki katmanın çatlaması sonucunu beraberinde getirir. İşte bu nedenle bir katman daha tam kurumadan diğerini sürmemeniz gerekir.

Yağlı boya ile resim yapma tekniği zamanla alışılan ve deneyimledikçe sevilen bir tekniktir. İyi bir resim ortaya çıkarmak için öncelikle boyaları ve fırçaları iyi tanımalısınız.

Bu teknikte kendinizi geliştirdikçe birçok ünlü ressamın şaheserlerini ortaya koyarken neden ısrarla bu tekniği kullandığını da anlayacaksınız. Yağlarla karıştırılan boyalar kullanarak yapılan resimlerde oldukça gerçekçi ve net sonuçlar ortaya çıkabiliyor.

Eğer bir sanat müzesini ziyaret ederseniz muhtemelen çok sayıda yağlı boya kullanarak yapılan tablo görebilirsiniz.

Superprof'tan size yakın oturan özel resim dersi öğretmenleri bularak yağlı boya resim nasıl yapılır öğrenebilirsiniz.

Akrilik Boya ile Resim

Akrilik boya kullanım kolaylığından ve yağlı boyalarla uyum gösterdiği için resim sanatıyla ilgilenenlerin çokça tercih ettim bir tekniktir.

Akrilik boyalar ilk başta Amerika'da arabalar ve binaları boyamak için üretilmişti daha sonra Avrupa'ya yayılınca dekoratif ürünler için de kullanılmaya başlandı. Andy Warhol akrilikle bolca sanatsal çalışma yapmıştır.

Akrilik boyayı birçok farklı parça üzerinde kullanabilirsiniz; portre, natürmort resim, manzaralar vb. Bu teknik genellikle guaj boya, kara mürekkep, pastel, kara kalem, sulu boya boyama gibi tekniklerle birlikte öğretilir.

akrilik boya çalışmalarında renkli boyalar kullanılır
Uygun fiyatlı ve kaliteli akrilik boya bulabilirsiniz. |Kaynak: Pixabay

Akrilik boya oldukça hızlı kurur. Yağlı boya yaparken olduğu gibi uzunca bir süre boyanın kurumasını beklemenize gerek kalmadan resimlerinizi tamamlayabilirsiniz.

Ayrıca akriliklerin kullanımı da kolaydır. Ancak, boyalar çok hızlı bir şekilde kuruduğu için resim üzerinde oynamalar veya düzeltmeler yapmak neredeyse imkansızdır. Tabi bu yüzden şövalenizde birkaç fırça darbesi ile sürülen kalıcı boyalar izleri oluşabilir.

Van Gogh, Rembrandt, Dali, Picasso, Monet, Manet gibi sanatçıların eserlerini taklit ederek resim yapmaya çalışmak da başlangıçta işinize yarayabilir.

Akrilik boya çalışmaları farklı bir hava katmak için doğru bir seçim. Ayrıca illa fırçayla boyama yapmanıza da gerek yok, palet bıçak kullanarak harika dokulu sonuçlar elde edebilirsiniz.

Akrilikle boyamayı öğrenmek için izlemeniz gereken bazı adımlar vardır. Yakınlarınızda yararlanabileceğiniz sanat okulları, resim kursları veya workshoplar varsa mutlaka bir uğrayın ve deneyim kazanın. İstediğiniz seviyede olun lise, ortaokul, ilkokul resim dersi alabileceğiniz bir öğretmen her zaman vardır.

Akrilikle boyama yapmayı öğrenmek için özel ders de alabilirsiniz. Hatta evinizin rahatlığında Skype aracılığıyla online ders bile alabilirisiniz. Böylece boya malzemelerinizi ordan oraya devamlı taşımak zorunda da kalmazsınız. Superprof'un sitesine girerek yaşadığınız yeri ve almak istediğiniz dersi seçtikten sonra karşınıza çıkan yüzlerce resim öğretmeninden birini seçerek özel dersin birçok avantajından yararlanabilirsiniz.

Eğer yalnız çalışmayı seviyorsanız Youtube'dan videolar izleyerek kendi kendinizi eğitmeye çalışabilirsiniz. Fakat elbette bu videolar aracılığıyla öğrendikleriniz hata yaptığınızda uyaran, yanlışlarınızı düzeltmeye çalışan ve size tavsiye veren bir öğretmenden öğrenmekle eş değer değildir.

Bir kere akrilik boya kullanarak resim yapmaya karar verdiniz mi sakın pes etmeyin ve eğlenmenize bakın! Bu boya soyut resim kompozisyonlar ortaya çıkarmak için, özellikle her bir fırça darbesini görebileceğiniz impasto tekniğini kullanıyorsanız, idealdir. İşiniz bittiğinde tablolarınıza parlaklık vermek için verniklemeyi unutmayın.

Akrilik boyama çalışması yapmak için eğitim almak istiyorsanız iyi ve deneyimli bir özel ders öğretmeniyle derslere başlayarak elinizdeki malzemelerle en iyi resimleri yapmayı öğrenebilirsiniz.

Sulu boya ile Resim

Sulu boya bugünlerde özellikle gençler arasında gittikçe popülerleşmeye başladı. Fakat her zaman bu böyle değildi. Sulu boya aslında yüzyıllardır kullanılan bir tekniktir ve boyama yapmayı öğrenmeye başlayanların ilk denedikleri tekniktir genelde. Ayrıca bazı sanatçılar sulu boyayı daha sonra üstüne yağlı veya akrilik boya uygulayacakları tabloları hazırlamak için de kullanır. Bugünlerde sulu boyanın değeri anlaşılmaya başlandı ve hak ettiği yeri yavaş yavaş geri alıyor.

Suluboyayla şehir manzaraları, doğa manzaraları, natürmort veya portre resimleri yapılabiliyor.

suluboya teknikleri nelerdir
Suluboyalarla ister pastel ister canlı renkler elde edebilirsiniz. |Kaynak:Pixabay

Sulu boya diğer resim tekniklerinden farklıdır çünkü sulu boya pigmentlerini harekete geçiren etmen yalnızca sudur. Sulu boyalar suda çözünürken içindeki bağlayıcılar pigmentlerin tamamen eriyip kaybolmasını önler.

Sulu boyanın diğerlerinden farkı budur. Sulu boya yaparken fırçayı önce suya batırır sonra az bir boya alırsınız. Bu tekniğin en iyi yanlarından biri de oldukça az malzeme gerektirmesidir. İhtiyacınız olan şeyler; boya paleti veya boya tüpleri, belli kalınlıkta resim kağıtları ve fırça. Bu malzemeler çoğu kişinin evinde zaten bulunur.

Sulu boya ile resim yaparken dikkat etmeniz gereken şeylerden biri de bir katmandaki boya kurumadan üstüne başka bir şey boyamak isterseniz renk tamamen dağılacağından istediğiniz görüntüyü elde edemezsiniz. Bu nedenle sulu boyada da kurumasını beklemek önemlidir. Neyse ki 5-10dk civarında hızlı bir kuruma süresi vardır bu boyaların.

Sulu boyada en genel kural en açık tondan başlama kuralıdır. Özellikle gölgelendirmeli bir resim yapılacağı zaman en açık renk önce boyanır ardından git gide koyulaştırarak devam edilir.

İstediğiniz zaman boyaya tekrar müdahale edebilme özelliği aslında sulu boyanın hem avantajı hem de dezavantajıdır.

Sulu boya yaparken kullanabileceğiniz teknikleri öğrenmek ve ipuçları almak istiyorsanız özel resim dersi veren bir öğretmenle iletişime geçebilirisiniz. Okullarda veya sanat merkezlerinde resim dersi veren öğretmenler genelde resim tekniklerinin çoğuna hakimdir. Resim yapmaya yeni başlayanlara öncelikle sulu boya eğitimi verilir. Siz de bu derslerden yararlanarak resim yapma becerilerinizi geliştirebilirsiniz.

Resim çalışmalarınızı koyabileceğiniz bir resim çantası alırsanız derslere gidip gelirken eşyalarınızı taşımak daha kolay olacaktır. Ayrıca sulu boya eserlerinizi yağmurdan korumalısınız, biliyorsunuz ki su boyayı aktive ediyor!

Pastel Boya Nasıl Kullanılır

Pastel boya ile resim tekniği en nadir kullanılan resim tekniklerinden birridir. Bazıları pasteli yalnızca bir çizim materyali olarak görürken bazıları da resim tekniği olarak kabul eder.

Aslına bakarsanız pastel boyaları ister çizim yapmak için ister boyama için kullanabilirsiniz. Tamamen  kullanacağınız pastel boya tipine bağlı.

Farklı zevklere göre farklı pastel boya türleri vardır. Bunlar; soft-toz pasteller, yağlı pasteller ve sert pasteller olarak sıralanabilir. Toz - Soft pastel boyaların zemine tutunması için fixative yardımıyla sabitlenmesi gerekirken yağlı pastel boyalar için bu işleme gerek yoktur.

Bazı pasteller su ve fırça yardımıyla kullanılabilirken çoğu pastel boyayı tek başına kullanabilirsiniz.

pastel boya ile resim yapma
Hangi tür pastel boya kullanmak istediğinize karar verin. |Kaynak: Pixabay

Pastel boyayla resim yapmaya karar verdiyseniz öncelikle hangi tür pastelleri kullanmanın size daha uygun olduğunu belirlemelisiniz. Tabi böyle bir durumda yine özel resim öğretmeniniz veya okuldaki resim öğretmeniniz size yol gösterecektir.

İyi bir öğretmen size diğer tekniklerle (kara kalem, guaj boya, akrilik boya, sulu boya, kara mürekkep, sangın resim, renkli kuru kalem, keçeli kalem) ilgili de bilgi verir.

Pastel boyaları üst üste katmanlar halinde kullanmalısınız çünkü birbirlerine karışmazlar. Farklı renkler elde edebilmek için belli katmanlar oluşturmalısınız. Kendinizi geliştirmenin en basit yolu eliniz bu boyaları kullanmaya yatkınlaşana kadar evde kendi kendinize bolca deneme yapmaktır.

Pasteller çok yönlüdür ve çeşitli şekillerde kullanılabilir. Resimlerinizin tabanına boyayacağınız yerleri belirlemek için, kenarlara kalın çizgiler yapmak için, geniş alanları kapamak için kullanabilir, renkleri parmaklarınızla dağıtarak katı opak veya mat bir görüntü oluşturabilirsiniz. Ancak boyaları çok fazla birbirine karıştırmayın ki sonucunda çocuksu karman çorman bir görüntü elde etmeyesiniz.

İnternette bulabileceğiniz ünlü ressamların eserlerini taklit etmeye çalışarak pratik yapmaya başlayabilirsiniz. Bazı resim öğretmenleri hep yanlarında kartpostal gibi küçük resimler taşır ve pratik yapması gerektiğinde öğrencisine verir. Siz de böyle bir uygulama yaparak evde kendi kendinize çalışmalar yapabilirsiniz.

Eğer yine de tavsiyeye veya yardıma ihtiyacınız olursa ve pastel boya tekniği nedir öğrenmek isterseniz pastel boyama dersleri veren özel ders öğretmenlerinden yardım almayı düşünebilirsiniz.

Pastel boyalar değdiği yerde leke bırakır bu yüzden çalışmalarınızı mutlaka korumalı bir yere koyun ve birbirlerine değmemelerine özen gösterin.

Resim tekniklerinde ustalaşmak uzunca bir zaman ve emek ister. Bir gecede Picasso veya De Vinci olmayı bekleyemezsiniz sonuçta! Yine de emeklerinizin boşa gitmeyeceğini bilmeli ve kendinizi geliştirmek için elinizden ne geliyorsa yapmalısınız.

Online sanat galerilerini gezerek şaheserinizi oluşturmak için ilham almayı deneyebilirsiniz. Youtube'da veya Skillshare'de de istediğiniz alanda birçok video bulabilirsiniz.

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Şule

Selam ben Şule! Seyahat etmeyi, keşfetmeyi ve yeni insanlar tanımayı seven, dillerin yapı ve kurallarına büyük ilgi duyan biriyim.