"Sanat, gerçeklerin farkına varmamızı sağlayan bir yanılsamadır." -Pablo Picasso

Günden güne daha fazla insan sanat dallarına ilgi duymaya başlıyor. Siz de resim sanatına ilgi duyuyorsanız bu konuda bilgi almak için doğru yerdesiniz!

Yağlı boya, akrilik boya, sulu boya gibi birçok farklı resim tekniği vardır. Bu makalede sizlere pastel boyalarla nasıl boyama yapabileceğinizden bahsedeceğiz.

Karşınıza çıkan en pahalı pastel boya setine bir servet dökmeden önce pastel boyalar ve boya malzemeleriyle ilgili ayrıntılarıyla anlattığımız bu yazıyı dikkatlice okumalısınız.

En iyi Resim öğretmenleri müsait
Elyesa
5
5 (30 yorum)
Elyesa
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Rıdvan
5
5 (8 yorum)
Rıdvan
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Neslihan
5
5 (24 yorum)
Neslihan
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
İrem
5
5 (7 yorum)
İrem
₺75
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sinem
5
5 (7 yorum)
Sinem
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Adem
5
5 (8 yorum)
Adem
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Benan erdi
5
5 (5 yorum)
Benan erdi
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mehdi
5
5 (19 yorum)
Mehdi
₺125
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Elyesa
5
5 (30 yorum)
Elyesa
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Rıdvan
5
5 (8 yorum)
Rıdvan
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Neslihan
5
5 (24 yorum)
Neslihan
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
İrem
5
5 (7 yorum)
İrem
₺75
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sinem
5
5 (7 yorum)
Sinem
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Adem
5
5 (8 yorum)
Adem
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Benan erdi
5
5 (5 yorum)
Benan erdi
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mehdi
5
5 (19 yorum)
Mehdi
₺125
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Pastel Boya Yapmak için Gerekenler

Pastel boya ile resim yapmak çok yaygın bir resim tekniği değildir. Resim yapmak dendiğinde genelde akla ilk önce yağlı boya, akrilik veya sulu boya gelir.

Ancak pastel boyalar da oldukça orijinal sonuçlar elde edebileceğiniz bir boya türüdür. Pastel boyanın diğer boyalardan farkı, resim yaparken fırça kullanmanıza gerek olmamasıdır.

Pasteller, farklı şekillerde bağlanabilen pigmentlerden oluşan çubuklardır. Bir esere renk katmak için kullanıldığından ötürü resim pastel boya tekniği bir resim tekniği olarak düşünülebilir. Birçok farklı türde pastel boya olduğu için malzemelerinizi seçmeden önce bunları iyice öğrenmelisiniz.

kuru pastel ile boyama yapın
Birçok farklı pastel boya türü vardır. |Kaynak: Unsplash

Kuru Pastel

Başlangıç olarak yumuşak pastelleren bahsedelim. Bu boyalar tebeşir gibidir ve yapımında çok az bağlayıcı kullanılır. Bunlar pudralı bir dokuya ve çok yoğun renklere sahiptir. Sanatçılar genelde renklerin canlılığıyla resme vurgu eklemesi kolay olduğundan bu boyaları tercih eder.

Resim malzemeleri satan yerlerde ve kırtasiyelerde genelde sert kuru pasteller de bulabilirsiniz. Yumuşak pastellerin aksine, sert pastellerin daha fazla bağlayıcıları vardır ve bu sebeple oldukça kalın yapılı ve serttirler. Genellikle detayları oluşturmak için kullanılırlar ve çoğunlukla kare şeklindedirler. Kenarları ise ince detayları şekllendirmek için kullanılır. Kuru pastel boyama teknikleri oldukça çeşitlidir.

Yağlı Pastel ve Wax Pastel

Kuru pastellerin yanı sıra iki tane daha pastel boya türü vardır.

Yağlı pasteller (oil pastel), yumuşak pasteller gibi silindir görünümündedir. Pigment ve yağ karışımından oluşur ve muhtemelen size çocukken kullandığınız pastel boyaları anımsatacaktır.

Yağlı pasteller, kuru pastellerin aksine daha yoğun renklere sahiptir, bu boyalar keten tohumu yağı veya terebentin ile sıvılaştırılabilir ve yağlı boya gibi kullanılabilir.

Bunlar genellikle belirli renkleri ıslak bir fırça ile vurgulamak için doğrudan boyaya uygulanır. Ayrıca bir fırçayı beyaz ispirto veya terebentine batırarak da bu boyaları sulu boya gibi kullanabilirsiniz.

Yağlı pastellerle işiniz bittikten sonra, yağlı pastel sabitleyici veya yağlı boyalar için kullanılan vernik ile sabitleyebilirsiniz.

Wax pasteller yağlı pastellere çok benzer ancak pigment yoğunluğu ve bağlayıcılar bakımından birbirinden ayrılırlar. Wax pasteller balmumundan yapılır. Wax pasteli eritip kağıda damlatarak ilgi çekici eserler ortaya çıkarabilirsiniz.. Wax pasteller suyla karıştırılarak kullanıma uygun değildir. Genellikle daha az pigmentlidirler. Suluboya gibi su içeren boyama teknikleriyle birlikte kullanıldığında içeriğindeki bağlayıcılar su geçirmez özelliklerini ortaya çıkarır.

Pastel boya setinizi satın almadan önce kırtasiyede veya sanat malzemesi satan yerlerde mutlaka her türden pasteli bir deneyin ve kendiniz görün. Farklı kalitede ve farklı kullanımlar için çeşitli pastel boya çeşitleri bulunur.

Hangi pasteli kullanacağınıza karar verdikten sonra birçok farklı renk tonunu barındıran boya setlerinden almanızda yarar var.

Pastel boyaları kullanırken, guaj boyadaki veya akrilikteki gibi renkleri birbirine karıştıramazsınız, bu nedenle satın aldığınız sette renk skalasının geniş olması sizin yararınıza olacaktır.

Pastel boya kullanımı için özel tasarlanmış kağıtlardan da almayı unutmayın. Ayrıca işiniz bittiğinde resimlerinizi biriktirebileceğiniz bir resim çantası edinmeniz de hiç fena olmaz. Böylece hem resimlerinizi belli bir yerde biriktirerek kaybolmasını önleyebilirsiniz hem de okuldan veya resim kursundan eve dönerken yağmur gibi risklere karşı korumuş olursunuz. Pastel boyalar dokunduğu her şeyde leke bırakma potansiyeline sahiptir bu yüzden iki resim arasına müsvedde kağıdı yerleştirdiğinizden emin olun.

Pastel boya kullanarak, akrilik boyayla elde edebileceğiniz aynı canlı renklere ve tonlara ulaşabilirsiniz hem de tuval, şövale veya bir sürü pahalı boya malzemesi satın almaya gerek kalmadan!

Pastel Boya Teknikleri

Pastel boya kullanarak resim yapmak için birden fazla yöntem vardır. Pastel boya diyince aklınıza yumuşak ve açık renkler geliyorsa keşfedeceğiniz daha çok şey var!

Öncelikle şunu bilmelisiniz ki, pastel boyaları bir palette karıştrımazsınız. Pastel boyalar direk kağıda sürülür bu nedenle yapabileceğiniz en iyi şey birçok farklı rengi barındıran bir boya setine sahip olmaktır.

pastel boya teknikleri
Pastel boya seti satın alırken aynı rengin farklı tonlarını içeren setler almaya dikkat edin. |Kaynak:Unsplash

Pastel boyaları kullanmanın farklı yolları vardır:

  • Düz bir çizgi uygulamak için boyayı yan yatırarak uzun kenarını kenarını kağıda bastırın ve sürükleyin. Bu şekilde boyayarak arkaplanı oluşturabilirsiniz.
  • Pastel boyalarınızın ucu sivriyse veya kendiniz ucunu açtıysanız bu keskin kısımları detaylar ve ince çizimler için kullanabilirsiniz.
  • Düz renk eklemek için pastelin diğer tarafını kullanın.

Peki pastel ile boyama teknikleri nelerdir?

Harmanlama Tekniği

Harmanlama tekniği, pastel boyanın tozunu veya kırıntılarını parmağınızla, ellerinizle veya özel bir pastel yardımıyla nazikçe yaymanızdır. Bu teknik, basitçe ovalayarak tek bir renk oluşturmak için kullanılır. Bu tekniği kullanırken fazla renk karıştırmamaya çalışın yoksa eseriniz anaokulu çocuklarının yaptığı resimlere benzeyebilir.

Renkleri Karıştırmama Tekniği

Birçok sanatçı renkleri birbirine karıştırmadan resim yapmayı tercih ediyor. Bu şekilde sizler de daha detaylı ve gerçekçi eserler ortaya çıkarabilirsiniz.

Pastel Boyayı Seyrelterek Kullanmak

Daha önce de bahsettiğimiz gibi bazı pastel boyalar suyla karıştırılarak da kullanılabiliyor. Kuru pastellerin tozu suyla karıştırılarak bir fırça yardımıyla sulu boya gibi kullanılabilir.

Bu yöntem yağlı pastellerde de işe yarar. Islak bir fırçayı pastel boyaya sürerek resminize hareket katabilirsiniz.

Pastel boyayı vurgulanacak yerler için kullanarak sulu boya yapmak hakkında daha fazla bilgi almak için yazımıza göz atın!

Pastel Boya ile Resim Yapmak

Her resim tekniğinde olduğu gibi pastel boya ile resim yaparken de öncelikle arkaplan boyanarak başlanır.

Pastel boya kullanırken çizgilerin dışına çıkmak oldukça kolaydır. Yapısından dolayı pastel boyanın tozları yayılır, bu nedenle aynı çizginin üzerinden birkaç kez geçerek renkleri belirginleştirebilirsiniz.

Arkaplanınızı tammaladıktan sonra boyayacağınız resmi yavaş yavaş oluşturmaya başlayabilirsiniz. Boyama yaparken en koyu renkten başlayarak açığa doğru gitmeye özen gösterin. Zaten diğer türlüsünü yapmak oldukça zordur.

kuru pastel boyama teknikleri
Renkleri karıştırırken aşırıya kaçmayın! |Kaynak:Pixabay

Harmanlama Tekniğini Abartmayın

Eseriniz için kullanacağınız renkleri belirledikten sonra dilerseniz daha önce bahsettiğimiz şekilde bazı renkleri karıştırmayı deneyebilirsiniz fakat bu tekniği eserinizin her yanında kullanmayın. Gereğinden fazla kullanıldığında harmanlama tekniği, resim yapmaya yeni başladığınızı belli eder ve karmakarışık renkler ortaya çıkar.

Bu tekniği gökyüzü gibi arkaplan boyamalarında kullanmayı tercih edebilirsiniz örneğin. Yine de üstüne bazı detaylar eklemeye çalışın. Pastel boyanızı yan yatırarak ince bir katman boyayabilir, üstüne farklı bir ton daha ekleyerek her iki tonun da görünmesini ve hoş bir görüntü oluşturmasını sağlayabilirsiniz.

Normalde sulu boya kullanmaya alışkınsanız gölgelendirme veya renk tonlaması yaparken dikkati olmalısınız çünkü pastellerle boyama yaparken sulu boyanın aksine koyudan açığa doğru gidilir, açıktan koyuya değil!

Ünlü Ressamların Çalışmalarını Taklit Edin

Kendi şaheserlerinizi ortaya çıkarmadan önce Monet, Picasso, Rembrandt, Braque, Dali, Van Gogh, Manet ve Courbet gibi ünlü ressamların eserlerini taklit ederek pratik yapabilirsiniz.

Bu çalışmalar hem gözünüzü hem de elinizi geliştirmenize yardımcı olacaktır. Zamanla gördüğünüz şeyleri resmetmeye başlayabilirsiniz. Ayrıca pastel boyaların özelliklerini anlamak için de iyi bir deneyim olacaktır.

Elbette Pinterest ya da Instagram gibi uygulamalarda karşılaştığınız fotoğrafları veya resimleri de bu çalışma için kullanabilirsiniz.

Düzenli Olarak Pratik Yapın

Yeteneklerinizi geliştirmek için pastel boyalarla düzenli olarak çalışmalar yapmalısınız. Profesyonel sanatçılar için bile bu kural geçerlidir. Hangi resim tekniğini kullanırsanız kullanın pratik yapmak kendinizi geliştirmeniz için çok önemlidir.

Düzenli olarak boyama yaptığınızda harmanlama tekniğini nasıl daha etkili kullanabileceğinizi ve farklı pastellerin kağıt üzerindeki dokusuyla hareketini gözlemlemiş olursunuz.

Farklı yüzeylerde çalışmalar yapmayı da deneyebilirsiniz tabi. Özellikle pastel boyalarla resim yapmaya yeni başlayanlar farklı dokulu kağıtları denemeli, renk kullanımlarını test etmelidir. Pastel kağıdı üzerinde hızlı birkaç çizimle çok fazla yeni şey öğrenebilirsiniz.

Ayrıca özel resim dersleri veya karakalem dersleri alarak kendinizi geliştirebilir veya online kaynaklardan videolar izleyerek kendi kendinize resim yapmayı öğrenebilirsiniz.

Yağlı boya ile resim yapma tekniğine göz atın!

Özel Resim Dersi Alın

Herkesin öğrenme stili farklıdır. Okuldaki resim derslerinde, workshoplarda veya sanat merkezlerinde uygulanan tek bir eğitim metodunun herkese uyması mümkün değildir. İşte bu noktada özel ders ön plana çıkar. Çünkü özel derslerde öğretmen dersin gidişatını karşısındaki öğrencinin hedef, ihtiyaç ve beklentilerine göre düzenleyeceği için her ders o öğrenciye has olacaktır.

Kendiniz henüz öğrenme metodunuzu keşfedemediyseniz panik yapmayın; iyi ve deneyimli bir özel ders öğretmeni birkaç dersten sonra sizi gayet iyi tanıyacaktır.

oil pastel ile oldukça güzel renkler elde edebilirsiniz
Bu teknik az malzeme gerektirdiği için her yere yanınızda taşıyabilir, istediğiniz yerde boyama yapabilirsiniz. |Kaynak: Pixabay

Resim dersleri alarak pastel boyalarla resim yapmayı öğrenmek istiyorsanız bu konuda uzman bir öğretmenden özel ders almak yapabileceğiniz en mantıklı şey olur. Superprof'ta binlerce resim öğretmeni sizi bekliyor! Ayrıca mühendislik gibi bölümlerdeki öğrencilerin lisans programlarında bulunan teknik resim dersleri için de teknik resim dersi alma seçeneğini aklınızın bir köşesinde bulundurun.

Ayrıca çevrenizdeki resim kurslarını da araştırarak hedefinize yönelik dersler olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Bu tür kurslarda tek bir teknikte sabit kalınmaz genelde guaj boya, yağlı boya, sulu boya, kara kalem, pastel boya gibi çeşitli teknikler de öğretilir.

Bu tarz kurslarda aynı zamanda natürmort, canlı çizimleri, manzara resmi, taslak çizimi veya portre çalışmaları da yaptırılır.

Kurs ortamının avantajı diğer öğrencilerden bir şeyler öğrenirken ipuçları ve tavsiyeler alarak kendinizi geliştirme imkanı bulunmasıdır. Özel dersin en büyük avantajı is kendinizi kimseyle kıyaslamadan ve baskı altında hissetmeden kendi hızınızda ilerleme imkanı sunmasıdır.

Her iki seçeneği de artı ve eksileriyle değerlendirerek size en uygun olan yönteme karar verebilirsiniz.

Resim yapmaya başladıktan bir süre sonra fırçalar, renkli kalemler, sulu boyalar, pastel boyalar, akrilik ve yağlı boyalar gibi birçok alanda fikir sahibi olacaksınız.

Diğer resim teknikleri hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız makalemizi okuyabilirsiniz.

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

4,33 (3 puanlama)
Loading...

Şule

Selam ben Şule! Seyahat etmeyi, keşfetmeyi ve yeni insanlar tanımayı seven, dillerin yapı ve kurallarına büyük ilgi duyan biriyim.