İçerik Başlıkları

  1. 01. TOEFL
  2. 02. TOEIC
  3. 03. GMAT

İngilizce mi öğreniyorsunuz? Peki İngilizce dilbilginiz ne kadar iyi? İngilizce'nizi geliştirmeniz gerekip gerekmediğini nasıl anlarsınız?

Tamamen İngilizce bir mülakata katılabilir misiniz?

İngilizce öğrendiğinizde, İngilizce'deki yeterliliğinizi veya akıcılığınızı kanıtlayabilmeniz kullanabileceğiniz pek çok yeterlilik aracı vardır. Ancak, iş için İngilizce öğrenmek istiyorsanız, dil becerilerinizi CV'nizde göstermeniz görece daha zordur çünkü farklı kuruluşlar farklı sınavları kabul eder.

Sizin için en doğru olanı göstermek size birçok kapıyı aralayacaktır. Sertifikanızı aldıktan sonra, sonuçlarınızı CV'nize koyabilirsiniz ve dünyadaki çoğu işveren, bu konuda daha fazla soru sorup mülakat yapmak zorunda kalmadan İngilizce seviyenizin ne olduğunu hemen anlayacaktır.

Dünya çapında ingilizce dersleri tanınmayan veya bir mülakat söz konusu olduğunda göz ardı edilebilecek çok sayıda eğitim sistemi vardır. En azından okulda öğrendiğiniz İngilizce hakkında konuşurken durumun böyle olduğunu söyleyebiliriz. Ancak, endişelenmeyin. İşverenlerin tanıdığı birçok geçerli seviye vardır!

online ingilizce eğitim alarak seviyenizi yükseltebilir ve iyi bir iş imkanı sağlayabilirsiniz.

Altını daha önce de çizdiğimiz gibi, İngilizce'nizin kendi başına ne kadar iyi olduğu çoğu insan ve kurum için önemli değildir. İngilizce'yi çok iyi konuşuyor olabilirsiniz. Dinleme ve yazma becerileriniz üst seviyede olabilir. Ancak bunların hiçbiri gerçekten seviyenizi kanıtlayabilmeniz için yeterli değildir.

Buna ek olarak, herhangi bir yerden alacağınız sertifika da uzun vadede işinize yarayacak diye bir kaide yoktur. Çünkü, her İngilizce kursu ve yeterlilik sınavı tanınmaz. Dolayısıyla, işinizi sağlama almak için uluslararası anlamda tanınan bir sınava girmek zorunda kalacağınızı söylememiz mümkün. Özellikle eğitim ve kariyer söz konusu olduğunda, giderek artan küreselleşme de göz önüne alınırsa, bu tip sınavlar daha fazla kabul görmekte ve uluslararası platformda tanınmaktadır. Aynı zamanda, İngilizce özel ders vermek isteyenler için de bir belgeye sahip olmak önemlidir.

Mezuniyet töreni kep
İngilizce bilmek hem öğrenciler hem de iş hayatındakiler için çok önemli bir niteliktir. Üniversiteden iyi derecede bir İngilizce bilgisiyle mezun olmanız sizin için avantajlıdır. | Kaynak: Pexels

Dahası, iş söz konusu olduğunda İngilizce neredeyse herkesin ikinci dilidir. Seyahat etmeyi seven biriyseniz, gideceğiniz çoğu turistik bölgede o ülkenin dilini konuşmadığınız takdirde konuşacağınız ilk dil İngilizce olacaktır. Yani, bu dilden kaçabilirsiniz ama saklanamazsınız! Çoğu insan İngilizce kullanmak zorunda kalacağı bir durumla muhakkak karşılaşır.

Yazılı ve sözlü İngilizceniz için akredite olmak istiyorsanız, göz önünde bulundurabileceğiniz birkaç sınav vardır. Bu sınavlardan her birinin kendilerine ait avantaj ve dezavantajı olduğunu söyleyebiliriz.

Bu yazımızda, bunlardan birkaçına göz atacağız ve hangilerinin nerede ne açıdan tanındığını, hangilerinin İngilizce gramerinizi, yazma becerilerinizi, dinleme becerilerinizi test ettiğini ve hangilerinin fiil çekimi, kelime bilgisi veya deyimsel ifadeleri çözmeye odaklandığını açıklayacağız.

En iyi İngilizce öğretmenleri müsait
Canay
5
5 (32 yorum)
Canay
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ni̇lüfer
5
5 (84 yorum)
Ni̇lüfer
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (58 yorum)
Kadir
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Seda
5
5 (21 yorum)
Seda
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Charles
5
5 (35 yorum)
Charles
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sinem
5
5 (20 yorum)
Sinem
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Elif
5
5 (19 yorum)
Elif
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Edwin
5
5 (16 yorum)
Edwin
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Canay
5
5 (32 yorum)
Canay
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ni̇lüfer
5
5 (84 yorum)
Ni̇lüfer
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (58 yorum)
Kadir
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Seda
5
5 (21 yorum)
Seda
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Charles
5
5 (35 yorum)
Charles
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sinem
5
5 (20 yorum)
Sinem
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Elif
5
5 (19 yorum)
Elif
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Edwin
5
5 (16 yorum)
Edwin
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

TOEFL

Bu sınavlar arasında en popüler olan Yabancı Dil Olarak İngilizce Testi, yani TOELF'dır.

TOEFL'a girebilmek için 185 dolar gibi bir harcama yapmanız gerekmektedir. Bu sınav 1964'ten beri ETS (Educational Testing Service) tarafından sunulmaktadır. Bu da GMAC tarafından yürütülmektedir.

Maalesef, bu sınavın ücretsiz olarak sunulması pek olası değildir, bu nedenle sınava girmek isteyenlerin belirli bir bütçe ayırmaları gerekir. Ancak düşünüldüğünde, bu tarz birçok İngilizce sınavı ücretli olduğundan, bu yalnızca TOEFL'a özel bir dezavantaj değildir.

TOEFL Formatı

50 yılı aşkın süredir uluslararası alanda tanınan bir sınav olarak Ets Toefl, üç formatta mevcuttur: kağıt (PBT), bilgisayar (CBT) veya toefl bit (online). Ancak, güncel olarak yalnızca kağıt üzerinde ve internet sürümleri mevcuttur.

Testler çoktan seçmelidir ve dört farklı bölümden oluşur:
Okuma, 60-80 dakika;
Dinleme, 60-90 dakika;
Konuşma, 20 dakika;
Yazma, 50 dakika.

Konuşma, TOEFL Akademik Konuşma Sınavı (TAST) olarak ayrı da yapılabilir.

Puanlar kağıt üzerinde olan sınav için 677, bilgisayar sınavı için 300 ve çevrimiçi sınav için 120'dir.

TOEFL'in bir dezavantajı, yalnızca iki yıl geçerli olmasıdır. Ancak bunun da haklı bir sebebi var. Siz de takdir edersiniz ki, pratik yapılmadığı sürece bir dilde yeterlilik büyük oranda düşebilir ve bu nedenle hızlı bir değişim çok olasıdır.

Bununla birlikte, 2 yıl geçerlilik ETS için müşterilerin çoğunun tekrar bu sınava girecek olması demektir.

Çoğu üniversite TOEFL sonucunu kabul eder ve genellikle mezunların ve stajyerlerin İngilizce düzeylerini kontrol etmek için de kullanılır.

Toefl test için başka dezavantajlarına bakacak olursak:

Birincisi, bu çoktan seçmeli bir format sınavıdır. Bu, dil becerileri söz konusu olduğunda çok ideal değildir. Dil öğrenme birçok dinamiği olan bir süreçtir ve çoktan seçmeli hale gelmesi bu süreci basite indirger.

Ek olarak, birçok kişi için bütçelerini aşmalarına sebep olan bir ücret talep edildiğini de söylemek mümkün.

Sözlük kelime bilgisi
İngilizce kelime hazinenizin geniş olması İngilizce konuşurken daha rahat olmanızı sağlar. | Kaynak: Pexels

Daha küçük yaştaki öğrenciler, 11 yaş ve üzerindeyse "Junior" sürümünü tercih edebilir. Bu, bir öğrencinin seviyesini ölçmenin ve aynı zamanda eğitim sistemini değerlendirmenin iyi bir yolu olabilir.

TOEIC

Uluslararası İletişim için İngilizce Testi (TOEIC) de ETS aracılığıyla girebileceğiniz bir sınavdır. Ancak, bu sınavın farkı genel İngilizce yerine iş İngilizcesine odaklanıyor olmasıdır.

TOEIC, küreselleşmenin getirdikleri ve Japon Ticaret ve Sanayi Bakanı'nın talepleri doğrultusunda 1979'da oluşturuldu. 150 ülkede 14.000'den fazla işletme, TOEIC sınavına girmenizi bir koşul haline getirmiştir.

TOEIC Formatı

TOEFL'dan farklı olarak, İngilizce ile bir şeyler oluşturmak zorunda kalacağınız bir formata sahip değidir. Yalnızca anladığınızı görmek ister ve sadece dinleme ve okuma bölümleri içerir. Yani İngilizce konuşma ve yazma sınavlarından nefret edenler için bu sınavın ideal olduğunu söyleyebiliriz.

TOEFL'dan çok farklı olmadığı alanlar da vardır. Mesela, çoktan seçmeli bir formata sahiptir.

Dinleme bölümü fotoğraflar, diyaloglar ve monologlar içerir, 45 dakika sürer ve 100 soru içerir.
Okuma bölümü (boşluk doldurma çalışmaları ve metinlerden oluşur) 100 soru içerir ve bir saat 15 dakika sürer.

Toeic 990 üzerinden yapılır ve bir renge göre derecelendirilir.

En düşük derece turuncu (10-215), ardından kahverengi (220-465), yeşil (470-725) ve mavidir (730-855). En yüksek derece altındır (860-990).

Son olarak, ETS, anadili İngilizce olmayan orta düzeyde konuşanların yeteneklerini doğrulamak için 2001 yılında TOEIC Bridge'i tanıttı. Yaygın olarak bilinmese de, ortaokul öğrencilerine veya İngilizce'ye yeni başlayan profesyonellere hitap eden bir sınav olduğunu söyleyebiliriz.

TOEIC'e hazırlanmanıza yardımcı olacak birkaç araç vardır. ETS ayrıca TOEIC Official Learning and Preparation Course ayağı olarak bir dizi kaynağa sahiptir. Birçok ülkede bu sınava hazırlanmanıza yardımcı olacak birçok eğitim merkezi ve öğretmen vardır.

GMAT

ETS tarafından gerçekleştirilmeyen başka bir sınava göz atalım...

TOEFL akademik yeteneklere, TOEIC iş İngilizcesine odaklanırken, GMAT (Graduate Management Admission Test), işletme ve yönetim alanlarında kariyer yapmak için İngilizce dersleri alan kişiler içindir.

Bu sınav Lisansüstü Yönetim Kabul Konseyi tarafından 1953'te ABD'nin Virginia eyaletinde oluşturulmuştur. MBA eğitimi almak veya işletme okuluna gitmek isteyen herkes için gereklidir.

Ansiklopedi kadın yorgunluk
İngilizce dilbilgisi, düzensiz fiiller ve dilin yapısı çoğu insan için zor gelebilir. Ancak, İngilizce'ye alışmaya başladıktan sonra hepsini başaracağınıza emin olun. | Kaynak: Pexels

96 ülkede 3.000 işletme okulu için mevcuttur. Sınava 200.000'den fazla öğrenci girmektedir. Bir sene içerisinde en fazla 5 kere bu sınava girebilirsiniz. Kaydolmak için en az 13 yaşında olmanız ve yaklaşık 225 dolarlık bir ödeme yapmanız gerekmektedir.

GMAT Formatı

Gmat 4 saat sürer, ancak daha önce de söylediğimiz gibi, zamanınızı dikkatlice yönetmeniz çok önemlidir.

Sonuçlar birkaç bölüme ayrılmıştır:
AWA (Analitik Yazma): 30 dakika: 6 puan.
IR (Entegre Akıl Yürütme): 12 soru, 20 dakika: 8 puan.
Nicel Bölüm: 37 soru, 1 saat 15 dakika, 60 puan.
Sözlü Bölüm: 41 soru, 1 saat 15 dakika, 60 puan.

Kesin sonuçlar 200 ile 800 arasında bir ölçekte olacaktır.

GMAT sonuçlarında, adayın son beş yılda girdiği her GMAT sonucu dikkate alır!

Yani puanınız yükselebilir ya da düşebilir. Bu da GMAT'ı için diğer sınavlardan farklı tutar.

En prestijli üniversitelerdeki çoğu MBA programının en az 650 GMAT puanı gerektirdiğini de söyleyelim...

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Nazlı Ece

Merhaba! Ben Nazlı. Farklı kültürlere ve dillere ilgi duyan bir çevirmenim. Bununla birlikte Avrupa Çalışmaları alanında da aktif bir sekilde makale yazıyorum ve çeşitli bloglarda içerik üretiyorum. Kısacası yazmak ve çevirmek benim en büyük hobilerimden!