Özel ders vermek istemek ve bunu gerçekleştirebilecek seviyeye sahip olmak birbirinden farklı iki şeydir. Motivasyonun bu konuda çok önemli olduğunu da aklınızdan çıkarmayın. Ancak aslında en önemli şey öğreteceğiniz konuyu bilmenizdir!

Öğrenci bulmak için yalnızca iyi bir profile değil, aynı zamanda İngilizce dersleri verebilmek için gerekli İngilizce becerilerine sahip olduğunuzu gösterebileceğiniz bazı belgelere de ihtiyacınız olacak.

Peki yeterliliğinizi nasıl kanıtlayabilir ve potansiyel öğrencilerinize dilbilgisi, kelime bilgisi, konuşma, okuma ve yazma dahil olmak üzere İngilizceyi tam anlamıyla bildiğinizi nasıl gösterebilirsiniz?

Kendinizi diğer İngilizce konuşanlardan ayırmak için kullanabileceğiniz çok sayıda İngilizce sınavı, diploması ve sertifikası vardır. Bu yazımızda dünyada en çok tanınan en yaygın olanlardan bazılarını değerlendireceğiz.

Elbette, İngilizce dersleri vereceğiniz öğrenci türüne bağlı olarak, sahip olmanız gereken nitelikler de farklı olacaktır.

İngilizceye ilk adım olarak ingilizce başlangıç dersleri alabilirsiniz.

Örneğin, ilkokul çağındaki çocuklara İngilizce öğretmek, gençler ve yetişkinlere İngilizce öğretmekten tamamen farklıdır. Tabii doğal olarak da, özel ders piyasası da rekabete oldukça açık bir alandır.

Sınıf tahta öğretmen
İngilizce dersleri vermek ister miydiniz? | Kaynak: Pexels

Bu rekabetten galip ayrılmak istiyorsanız, potansiyel müşterilerin sizin gibi birçok öğretmenin profillerini karşılaştıracağını bilmeli ve buna göre ihtiyacınız olacak donanımı edinmelisiniz.

En iyi İngilizce öğretmenleri müsait
Ni̇lüfer
5
5 (85 yorum)
Ni̇lüfer
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Seda
5
5 (21 yorum)
Seda
₺180
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Canay
5
5 (32 yorum)
Canay
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (59 yorum)
Kadir
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Charles
5
5 (35 yorum)
Charles
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sinem
5
5 (20 yorum)
Sinem
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Elif
5
5 (19 yorum)
Elif
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Edwin
5
5 (17 yorum)
Edwin
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ni̇lüfer
5
5 (85 yorum)
Ni̇lüfer
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Seda
5
5 (21 yorum)
Seda
₺180
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Canay
5
5 (32 yorum)
Canay
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (59 yorum)
Kadir
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Charles
5
5 (35 yorum)
Charles
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sinem
5
5 (20 yorum)
Sinem
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Elif
5
5 (19 yorum)
Elif
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Edwin
5
5 (17 yorum)
Edwin
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

TOEFL, TOEIC, GMAT: Hangi İngilizce Sınavını Seçmelisiniz?

Günümüzde öğrenciler uluslararası anlamda kendilerine nitelik kazandıracak sınavlara aşinadır. Özellikle TOEFL, TOEIC ve GMAT dünya çapında birçok insan tarafından bilinmektedir.

Dil yeterliliğinizi kanıtlayacağınız ulusal sınavlar da vardır. Örneğin YDS puanınızı profilinize ekleyebilirsiniz. Ancak, YDS formatının TOEFL ve IELTS formatından farklı olduğunu bilmeniz gerekiyor. Büyük ihtimalle, dört temel beceri konusunda uzmanlık kazanmak isteyen bir müşteri, TOEFL sonucunuzu görmeyi daha fazla bekleyebilir. Bununla birlikte, Avrupa çapındaki dil yeterlilik sınavları bile yaygın olarak bilinmez, çünkü bunlar genelde ülkeye özgü olarak kalırlar ve yurt dışına açılmak isteyen öğrenciler için de sorun yaratabilirler.

İşte tam da bu nedenle, uluslararası kuruluşlardan ve İngiliz üniversitelerinden alınan sertifikalar çok büyük bir prestij olarak kabul edilecektir. Yine de, hangi İngilizce seviye tespit sınavına girerseniz girin, dil becerilerinizin belirli bir kısmı test edilecektir.

Örneğin TOEFL, yalnızca ana dili İngilizce olmayanlar içindir. Bu sınav esas olarak lisansüstü seviyedeki konuşmacılara odaklanmaktadır.

Test, Princeton Üniversitesi ETS (Educational Testing Service) tarafından yürütülür ve çoktan seçmeli bir sınav şeklinde sunulur.
Adaylar dört temel beceri üzerinde test edilir : okuma, dinleme, yazma ve konuşma.

Bu sınavın birden fazla formatı bulunmaktadır.

kağıt üzerinde (PBT, 677 puan üzerinden)
veya İnternet üzerinden (120 puan üzerinden iBT).

Temel olarak İngilizce konuşulan ülkelerde üniversite eğitimi için bu sınava girmek oldukça önemlidir. TOELF için güncel olarak 1365 TL'lik bir ödeme yapmanız gerekir. Geçme ya da kalma durumu yoktur. Alacağınız puana göre dil seviyeniz hakkında fikir sahibi olunur.

TOEIC (Uluslararası İletişim için İngilizce Testi), ETS’nin faaliyete geçirdiği sınavlardan bir diğeridir. Bu sınav daha çok profesyonel ve iş İngilizcesine odaklanmaktadır.

İki ana sınav vardır: Dinleme ve Okuma (2 saat) ve Konuşma ve Yazma (1 saat 20 dakika).

İlk sınav 990 üzerinden, ikincisi ise 400 üzerinden puanlandırılır. Adaylara renk notu verilir: altın, mavi, yeşil, kahverengi ve turuncu. Altın en iyi puanı temsil ederken, turuncu en kötüsüdür.

Bu sınavdan alacağınız iyi bir sonuç, özellikle Asya'daki şirketler tarafından oldukça takdir edilmektedir. Hatta bu tarz tarz bazı şirketler sınav sonucunuzu görmeyi bir koşul olarak sunmaktadır.

GMAT (Graduate Management Admission Test), işletme alanında bir MBA veya lisansüstü eğitim almak isteyen yönetim veya işletme okulu öğrencilerine odaklanır. Bu sınav için adaylar okuma ve dinleme becerileri üzerinde test edilir ve ardından 800 üzerinden notlandırılır.

Diploma Almanıza Gerek var Mı?

Özel ders vermek için diploma almanıza gerek yoktur. Tabii ki bu durum devlet ya da özel okullarda İngilizce öğretmenliği yapmak isteyenler için geçerli değildir. Böyle bir durumda ya üniversitelerin İngilizce öğretmenliği bölümünden mezun olmanız ya da pedagojik formasyon sahibi olmanız gerekmektedir. Ek olarak, bunun rekabetin oldukça ağır olduğu bir pazar olduğunu daha önce söylemiştik. Dolayısıyla kendinize ne kadar fazla donanım kazandırırsanız öğrenci bulmanız da o kadar kolaylaşır.

Sınıf ders veren öğretmen
Okullarda İngilizce dersi vermek istiyorsanız üniversitelerin İngilizce Öğretmenliği bölümünden mezun olmanız ya da pedagojik formasyona sahip olmanız gerekmektedir. | Kaynak: Pexels

Bir dili çok iyi düzeyde bilmeniz o dili başkalarına çok iyi öğreteceğiniz anlamına da gelmez. Bu nedenle kendinizi sürekli geliştirmeniz beklenir. Öğrencinizi iyi tanımanız, hedeflerini bilmeniz ve bu hedeflere yönelik bir çalışma programı hazırlamanız beklenir. Bu çoğu zaman müfredatın dışına çıkmanız gerekebileceği anlamına da gelir. Öğrenciye eleştirel düşünme becerileri kazandırabilmeniz ve kendilerinin öğrenme biçimini anlayabilmelerini sağlamanız bir öğretmen olarak tercih edilmenizde büyük rol oynar.

Mesleki Deneyim Önemlidir

Daha önceki yazımızda İngilizce'yi “anadili” olarak konuşanlardan bahsetmiştik. İngilizce konuşulan bir ülkede doğup büyüyenler ya da ebeveynlerinden birinin anadili İngilizce olanlar bu konuda kendilerini daha özgüvenli hissedebilirler.

Tabii ki bu durum, özel öğretmen arayan öğrenciler için de son derece tercih edilesidir. Özellikle telaffuz bakımından düşünüldüğünde, İngilizce'yi anadili olarak konuşan birinin size çok büyük yardımı dokunabilir.

Peki anadili İngilizce olmayanlar ne yapmalı? Ya da kendilerinin terci edilmesinde ne gibi faktörler rol oynar?

Örneğin: mesleki deneyim kazanmak.

İngilizce konuşulan bir ülkede biraz profesyonel deneyim sahibi olmanız sizi çok geliştirecektir. Ancak bu herkes için mümkün olmayabilir.

Bu durumda yapmanız gereken ilk şey, insanların ne istediğini düşünmektir.Daha önce de bahsettiğimiz gibi bir okulda öğretmen olarak çalışmak istiyorsanız, İngilizce öğretmenliği mezunu ya da pedagojik formasyon sahibi olmanız gerekecek.

Özel dersler öğretmek istiyorsanız, teknik olarak hiçbir şeye ihtiyacınız yoktur. Ancak, gençlere öğretmeye başlamak istiyorsanız durum farklı olacaktır.

TOEFL veya TOEIC sınavı, yetişkin veya profesyonel öğrencilere eğitim vermek isteyenler için şiddetle tavsiye edilir.

Başarılı Bir Öğretmen Olmanın İpuçları

Öğretmen olmak ve iyi bir öğretmen olmak birbirinden çok farklıdır. Öğretmenlik mesleğini icra eden herkes iyi bir öğretmendir diye de kaide yok! Kendinizi bu alanda geliştirebilmek için dikkat etmeniz gereken birkaç şeyden bahsedelim:

1. Hangi konularda özel ders vermek istediğinize karar verin

Artık " İngilizce özel ders vermek istiyorum" dediğinize göre, ders vermek istediğiniz öğrenci profili hakkında biraz düşünmeniz ve tabanı daraltmanız iyi olabilir. Bu şekilde daha fazla uzmanlaşıp onlara daha iyi bir eğitim verdiğinizi göreceksiniz.

Online eğitim öğretmen
Online İngilizce dersleri vermeyi de düşünebilirsiniz. | Kaynak: Pexels

Örneğin, özel okul öğrencilerine veya devlet okulu öğrencilerine mi yoksa her ikisine birden mi ders vereceksiniz? Hangi yaş aralığı ile çalışacaksınız? Kaçıncı sınıfa giden öğrencilere ders vermek istiyorsunuz?

Çocukları seviyorsanız veya daha küçük çocuklarla çalışma deneyiminiz varsa, o zaman ders verirken küçük yaş grubundan öğrencileri tercih edebilirsiniz ve bu sizi daha rahat hissettirebilir. Ancak bu ortaokul öğrencileriyle çalışmaktan ya da bildilerinizi yetişkinlere aktarmaktan çok farklı olacaktır. Her yaş grubunun kendine ait avantaj ve dezavantajı vardır. Önemli olan sizin kendinizi nasıl rahat hissettiğinizdir. Tabii ki TOEFL gibi sınav sonuçlarına sahip olmanız da önemlidir.

2. Ders Verdiğiniz Öğrencinin Müfredatına Hakim Olun

Ders vereceğiniz öğrencinin seviyesini belirledikten sonra

Müşteri türünüzü belirledikten sonra, okulda aldığı dersin yapısını, sınavlarının ne zaman yapılacağını, belirli bir konudaki güçlü ve zayıf yönlerini ve daha fazlasını öğrenerek öğrencinizin ihtiyaçlarını tamamen kavradığınızdan emin olmalısınız.

Öğrencinize ihtiyaç duydukları anda yardımcı olabilmek ve sınıfta işlenen konulardan geri kalmamasını sağlamak için müfredata hakim olmanız ve öncesinde sizin de belirli bir süre çalışmanız önemlidir. İngilizce ders verme kolay gibi görünse de aslında bunu yapabilmek için  iyi seviyede bir İngilizce bilgisinden çok daha fazlasına ihtiyacınız olacaktır.

Superprof aracılığıyla ders vermek isterseniz sitemizi ziyaret edebilir ve kendinize özel bir profil sayfası oluşturabilirsiniz!

İyi şanslar diliyoruz...

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Nazlı Ece

Merhaba! Ben Nazlı. Farklı kültürlere ve dillere ilgi duyan bir çevirmenim. Bununla birlikte Avrupa Çalışmaları alanında da aktif bir sekilde makale yazıyorum ve çeşitli bloglarda içerik üretiyorum. Kısacası yazmak ve çevirmek benim en büyük hobilerimden!