İngilizce biliyor musun?

Dünyanın neresinde olursanız olun size sorulabilecek en temel sorulardan bir tanesiyle karşınızdayız! Bu soruya “evet” cevabını verdiğiniz halde halen okulda İngilizce öğrenip öğrenmediğinizi tam olarak bilmiyor musunuz?

Söz konusu bir diyalog veya telefon görüşmesi olduğunda, ana diliniz ile ikinci diliniz olarak İngilizce arasında çok zahmetsiz şekilde geçiş yapabiliyor musunuz yoksa İngilizcenizin biraz daha gelişmeye mi ihtiyacı var? Özgeçmişinizde dil becerilerinizi göstermek zordur ve elinizde kesin kanıt olmadan belirli bir seviyeye sahip olduğunuzu iddia etmeniz güçtür.

online ingilizce eğitim alarak kendinizi çok daha fazla geliştirebilirsiniz.

Amacınız ister bir iş bulma, ister özel İngilizce dersleri verebileceğiniz bir öğrenci bulmak ya da İngilizce kurslarına katılmak olsun, İngilizce'nizin ne kadar iyi olduğunu gerekli sertifikalar, diplomalar ve niteliklerle göstermeniz gerekmektedir. Dikkat etmeniz gereken bir diğer şey de, bu belgeleri göstereceğiniz insanların bunlara aşina olmasıdır.

Arkadaş grubu etnik farklılık
Dünyanın herhangi bir yerinden arkadaş edinmek için İngilizce bilmeniz yeterlidir! | Kaynak: Pexels

Şimdi bu kanıt niteliğindeki belgelere biraz göz gezdirelim...

En iyi İngilizce öğretmenleri müsait
Canay
5
5 (19 yorum)
Canay
₺130
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Charles
5
5 (26 yorum)
Charles
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (43 yorum)
Kadir
₺125
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Seda
5
5 (20 yorum)
Seda
₺75
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ni̇lüfer
5
5 (54 yorum)
Ni̇lüfer
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Elif
5
5 (15 yorum)
Elif
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Hammad
5
5 (49 yorum)
Hammad
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Elif
5
5 (33 yorum)
Elif
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Canay
5
5 (19 yorum)
Canay
₺130
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Charles
5
5 (26 yorum)
Charles
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (43 yorum)
Kadir
₺125
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Seda
5
5 (20 yorum)
Seda
₺75
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ni̇lüfer
5
5 (54 yorum)
Ni̇lüfer
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Elif
5
5 (15 yorum)
Elif
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Hammad
5
5 (49 yorum)
Hammad
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Elif
5
5 (33 yorum)
Elif
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

İngilizce Yeterliliğinizi Nasıl Kanıtlayabilirsiniz?

Başka bir İngilizce sınavı kapıda mı? Endişelenmeyin!

Aslında sınav demek de yanlış olur. Bunlar İngilizce değerlendirmelerdir.

Peki neden? Çünkü bu tarz formata sahip değerlendirmelerde geçme veya kalma durumu yoktur, aldığınız veya alacağınız puan sizin dilde ne kadar akıcı olduğunuzu gösterir.

Bu, herkesin seviyelerini en doğru şekilde değerlendirebilir bunu CV'lerine ekleyebileceği ve bu değerlendirmenin de herkes tarafından anlaşabileceği anlamına gelmektedir.

O zaman en çok bilinen üç İngilizce sınavına bir göz atalım. İçlerinden en az bir tanesini duyduğunuza da eminiz!

TOEFL, TOEIC ve GMAT...

Önce Yabancı Dil Olarak İngilizce Sınavı'na (TOEFL) bir göz atalım!

TOEFL

TOEFL, ana dili İngilizce olmayanların İngilizce'de okuma ve yazma becerilerini, dinleme becerilerini ve konuşma becerilerini ölçebilecekleri bir sınavdır. Bu sınav özellikle üniversite gibi akademik kurumlarda öğrenim görmek ya da çalışmak isteyenler veya İngilizce konuşulan bir ülkede eğitim görmek isteyenler için oldukça yararlıdır.

Bu sınav, 1964 yılında Princeton Üniversitesi Eğitim Test Servisi (ETS) tarafından oluşturulmuştur. Maalesef, girebileceğiniz çok sayıda ücretsiz İngilizce sınavı yoktur. TOEFL için de bu geçerli...Hemen hemen bütün dünya tarafından geçerliliği olan tüm diğer İngilizce sınavlarında olduğu gibi, bunun için de ödeme yapmanız gerekecek.

TOEFL sınavına girdikten sonra alacağınız sonuç iki yıl boyunca geçerli olacaktır. Bununla birlikte, ucuz bir sınav olmadığını göz önünde bulundurursak muhtemelen sınava girmek için ödeme yapmadan önce bu sınavın tam olarak ne olduğunu, neleri içerdiğine ve neyin işe yaradığına bir göz atmalısınız.

TOEFL, iki formatı olan çoktan seçmeli bir sınavdır.
677 puan üzerinden alınan sınavın PBT (paper based test) kayıt formatı
120 puan üzerinden alınan sınavın iBT internet formatı
Her iki sınav, dinleme (1 saat ile 1 saat 30 dakika arasında), okuma (1 saat), yazma (20 dakika) ve konuşma (mikrofon kullanarak 20 dakika) olmak üzere dört bölüme ayrılmıştır.

Shakespeare heykeli
Shakespeare eserlerini İngilizce okuyup anlayabilmek imkansız değil! | Kaynak: Pexels

TOEIC

TOEIC (Uluslararası İletişim için İngilizce Testi) de “ETS” tarafından yürütülmekte ve 1979'dan beri tanınan bir sınavdır. Format olarak birçok yönden TOEFL'a benzer.

En önemli ve temel farklarından bir tanesi, bu sınavın uluslararası iletişime odaklanması ve TOEFL gibi günlük İngilizce yerine iş İngilizcesine yönelik olmasıdır.

TOEIC, 150 farklı ülkeden binlerce işletme tarafından kabul edilmektedir. Hatta, bu fikri Princeton'a veren Japon hükümetiydi!

Sınav, iki saat boyunca dinlemeyi ve okumayı test eder. Sonuçlar, puan sınırlarını gösteren farklı renklerle 990 üzerinden hesaplanır.

Aynı zamanda, çözebileceğiniz 1 saat 20 dakika süren, konuşma ve yazma testi de vardır.

GMAT

Son olarak, Graduate Management Admission Test (GMAT), Türkçe ismiyle Lisansüstü Yönetime Geçiş Sınav'ına bir göz atalım istedik. Bu sınavla, özellikle işletme ve yönetim alanlarında büyük bir adım armış olursunuz.
Amerika'da Lisansüstü Yönetim Kabul Konseyi (GMAC) ilk olarak 1953'te GMAT'ı sunmuştur.

Sınav, İngilizce konuşulan bir üniversitede MBA yapmak isteyenler için bir şart niteliğindedir. Bazı çok uluslu işletmeler ve dünyaca tanınan bazı üniversiteler de, işe alma veya kabul prosedürlerinin bir parçası olarak bu sınavın sonucunu görmek isterler.

GMAT 4 saat sürer ve sizi 800 puan üzerinden değerlendirebilmek için aklınıza gelebilecek her dil becerisini test eder. Aynı zamanda matematik ve mantık sorularını da içerir.

Sonuçlarınızda, son 5 yıl içinde girdiğiniz her GMAT puanınız görünecektir.

İngilizce dil sınavları arasında en fazla üne ve niteliğe sahip bu üç sınava ek olarak, yeteneklerinizi kanıtlamak için alabileceğiniz çok sayıda İngilizce dil sertifikası da vardır.

ETS, çok yüksek bir İngilizce seviyeye sahip olması gerekmeyen kişiler için TOEFL ve TOEIC'in daha hafif sürümlerini de içerir. Örneğin TOEIC Bridge, ortaokul öğrencileri için tasarlanmıştır. Daha genç adaylar için TOEFL Junior da var.

Cambridge English Language Assessment

İngiltere'de yer alan Cambridge Üniversitesi, Avrupa genelinde ana dili İngilizce olmayanlar için daha yaygın olan sınavlar da sunmaktadır.

KET (Key English Test) CEFR A2'ye eşdeğerdir, PET (Preliminary English Test) ve FCE (First Certificate in English) sırasıyla B1 ve B2'ye tekabül etmektedir.

Son olarak, C1 için CAE (İleri İngilizce Sertifikası) ve C2 İngilizce düzeyini akredite eden CPE (İngilizce Yeterlilik Sertifikası) sunarlar.
Cambridge sınavına girmeyi tercih etmiyorsanız, BULATS'ı (İş İngilizcesi Test Servisi) tercih edebilirsiniz.

Bunu yaparak, Fransızca, Almanca ve İspanyolca seviyenizi de kanıtlayabilirsiniz.

British Council aynı zamanda her yıl 3 milyon aday tarafından tercih edilen IELTS'i (Uluslararası İngilizce Dil Test Sistemi) sunmaktadır! İngilizce konuşan birçok ülke konu göçmenlik olduğunda da bu sınavı kullanır. Sonucunuz size CEFR (Avrupa Dilleri Ortak Çerçeve Programı) seviyelerinden biri olarak verilir.

Oxford Üniversitesi
İngilizce konuşulan bir ülkede üniversite eğitimi almak ister miydiniz? | Kaynak: Pexels

Ülkemizde yapılan ulusal sınavları da değerlendirebileceğinizi aklınızdan çıkarmayın. Ancak bunun bazı dezavantajları da vardır. Mesela, bu YDS sonucunuzla yurtdışında bir üniversiteye başvuramazsınız. Çünkü bu ulusal bir sınavdır ve başka bir ülke tarafından tanınmaz. Yurtdışında okumak ya da çalışmak gibi bir hedefiniz varsa mutlaka uluslararası tanınırlığı olan bir sınava girmeniz gerekmektedir.

Bununla birlikte, yakın zamanda taşınma planınız yoksa ve Türkiye'de kullanacağınız bir dil yeterlilik sonucu istiyorsanız, ulusal sınavlar daha mantıklı olabilir.

İngilizce Öğretmenliği Sertifikaları

İngilizce özel dersler vermek istiyorsanız, teknik olarak herhangi bir yeterliliğe ihtiyacınız yoktur.

Ancak, sahip olduğunuz nitelikleri belgelemeniz, İngilizce özel dersler için zar zor bir bütçe ayırabilmiş olan potansiyel öğrenciler için çok büyük bir artı olacaktır. Sonuç olarak, hiç kimse boş yere para harcamak istemez ve konu özel ders olduğunda içine daha fazla sinebilmesi için sertifika görmek isteyen öğrenci çoktur.

Eğer herhangi bir sertifikanız yoksa, İngilizce gramer, kelime bilgisi ve temel dil becerileri konusunda usta olsanız bile öğrenci bulmanız zor olabilir...

Profilinizi daha güçlü hale getirmek için, en azından bir sertifikaya sahip olmanız önemlidir. Bu, potansiyel müşterilerinize güven verecektir ve doğal olarak da sizi tercih edecek öğrenci sayısı artacaktır.

Hiçbir sertifikanız yoksa, diğer bazı niteliklerinizi vurgulamanız yerinde olacaktır. Örneğin, ana dili İngilizce olan biriyseniz ya da bir dil Ingilizce olmak üzere iki dilli bir ailede yetiştiyseniz, bunu mutlaka belirtmelisiniz.

Bununla birlikte, İngilizce konuşulan bir ülkede birkaç yıl yaşadıysanız, bu ülkelerde okuyup çalışma deneyimine sahipseniz bunları da vurgulamalısınız. Yukarıda bahsettiğimiz gibi, ebeveynlerinizden birinin ana dili İngilizce'yse de bu size avantaj sağlar.

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Nazlı Ece

Merhaba! Ben Nazlı. Farklı kültürlere ve dillere ilgi duyan bir çevirmenim. Bununla birlikte Avrupa Çalışmaları alanında da aktif bir sekilde makale yazıyorum ve çeşitli bloglarda içerik üretiyorum. Kısacası yazmak ve çevirmek benim en büyük hobilerimden!