Türkiye'de piyano sahibi olmak büyük oranda gelir düzeyiyle ilişkili. Stanley ya da Yamaha piyanoların fiyatlarını internetten araştırdığınızda göreceğiniz rakamlarla bunu daha iyi anlayabilirsiniz.

Fakat klasik ya da modern piyano eğitimi için bir servet harcamanıza gerek yok!

İlk olarak duvar piyanoları, kuyruklu piyanolardan daha ucuz olmakla; eğer piyanoya yeni başlıyorsanız sıfır piyano almanıza da gerek yok. Elbette alacağınız ikinci el piyano bir süredir çalınmamış ise bir akortçu ile anlaşıp akordunu yaptırmanız gerekecektir.

Bununla birlikte, mutlaka bir akustik piyano satın almak zorunda değilsiniz. Çok daha uygun fiyatlı oldukları için her zaman bir dijital piyano veya klavyeyi tercih edebilirsiniz.

Tabii ki, satılık Kawai piyanoyu aramaya başlamadan önce, muhtemelen piyanonun kendisi hakkında daha fazla şey öğrenmelisiniz. Piyano çalmayı öğrenmek, bir dil öğrenirken belirli bir ülkenin kültürünü öğreneceğiniz şekilde müzik kültürü hakkında bilgi edinmeyi de içerir.

Bu yazımızda en güzel piyano müziğinin yanı sıra yüzyıllar boyunca yer etmiş piyano virtüözlerine de göz atacağız.

Yamaha piyano çalan piyano öğrencisi
Piyanolar, en pahalı enstrümanlardan olsa da yeni başlayan bir öğrenci olarak ona servet harcamak zorunda değilsiniz. İkinci el ve duvar tipi bir piyano alarak çok daha az para ödeyebilirsiniz. | Unsplash
En iyi Piyano öğretmenleri müsait
Aydan
5
5 (32 yorum)
Aydan
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Timur
5
5 (42 yorum)
Timur
₺180
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mehmet serdar garan
5
5 (58 yorum)
Mehmet serdar garan
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Moni̇
5
5 (11 yorum)
Moni̇
₺125
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gizem
5
5 (19 yorum)
Gizem
₺130
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Eren
5
5 (30 yorum)
Eren
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gizem
5
5 (24 yorum)
Gizem
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Su
5
5 (11 yorum)
Su
₺175
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Aydan
5
5 (32 yorum)
Aydan
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Timur
5
5 (42 yorum)
Timur
₺180
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mehmet serdar garan
5
5 (58 yorum)
Mehmet serdar garan
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Moni̇
5
5 (11 yorum)
Moni̇
₺125
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gizem
5
5 (19 yorum)
Gizem
₺130
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Eren
5
5 (30 yorum)
Eren
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gizem
5
5 (24 yorum)
Gizem
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Su
5
5 (11 yorum)
Su
₺175
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Tüm Zamanların En İyi Piyanistleri

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, dünyanın en büyük piyanistlerinin çoğu klasik müzisyenlerdir. Ünlü piyanistler sonatları, konçertoları ve soloları ile büyülü, yatıştırıcı ve büyüleyici eserleriyle yıllar boyunca bizi büyülediler.

Tüm sıralamalar gibi, bu da çok özneldir ve dereceye girmeye değer başka piyanistlerden oluşan bir listeye kolayca ekleyebilirsiniz.

Ancak, bizce küresel anlamda tüm zamanların en iyi 8 piyanisti:

Frédéric Chopin: Eşsiz bir müzikalite, sıra dışı bir doğaçlama yeteneği ve klinik bir dokunuşla Chopin, çalımına hayran kaldı!
Ludwig van Beethoven: Viyana klasiği, parçaları inanılmaz bir uyumla yarattı. Şüphesiz o büyüklerden biridir.
Wolfgang Amadeus Mozart: Pek çok harika piyano parçası yaratan ve çok genç yaşta bir dahi olan eşsiz bir piyanist.
Peter Bence: Piyano tekniğinde uzman. Guinness Dünya Rekorları'na göre, dakikada 765 vuruşla dünyanın en hızlı piyanisti.
Martha Argerich: Piyano çalmaya iki buçuk yaşında başladı. Argerich kısa sürede enstrümanın ustası oldu ve daha 16 yaşındayken iki hafta içinde iki yarışma kazandı.
Art Tatum: Kesinlikle tüm zamanların en büyük caz piyanistlerinden biri. Harika bir müzik kulağına sahip.
Sonya Belousova: Genç bir dahi olan Belousova, hem beste hem de doğaçlama konusunda ustalaştı.
Yiruma: 5 yaşından beri piyano çalıyor, Alacakaranlık filmlerinden River Flows in You şarkısıyla tanınıyor.
Elbette Thomas Waller (Fats Waller), Haydn, Gluck, Prokofiev gibi bu listeye layık daha pek çok piyanist var.

En Popüler Piyano Şarkıları

Piyano tekniklerini öğrendiğinizde sevdiğiniz şarkıları çalmayı da öğreneceksiniz; sizi harekete geçiren, size ilham veren ve enerjik olmanızı sağlayan, ileri aşamaya geldiğinizde çalabileceğiniz bazı ünlü piyano eserleri :

 • Mozart, Türk Marşı: Bir klasik... Ancak yeni başlayanlar için pek uygun bir parça değil.
 • Beethoven, Fur Elise: Bu parça muhtemelen yeni başlayanlar için daha uygundur. Kulaktan çıkarmayı bile deneyebilirsiniz.
 • Renaud, Mistral Gagnat: Piyano akorları olmasaydı bu muhteşem Fransız parçası nasıl olurdu? Oda müziğinden uzak olan bu çağdaş parça içinizi ısıtacak.
 • Ludovico Einaudi, Divenire: Bu parça Can Dostum filminde gösterildi ve sizi kesinlikle duygulandıracak. Neden Ludovico Einaudi'nin parçalarından birini kendiniz çalmaya çalışmıyorsunuz?
 • Ray Charles, Hit the Road Jack: Ritminizi ve zamanlamanızı geliştirmek için caz klasiklerinden daha iyi bir şey yoktur. Bu parçanın yeni başlayanların deneyebileceği bir temposu var.
 • Toto, Hold the Line: Bu şarkıda kadansı takip etmek oldukça karmaşık olsa ve sağ ve sol kısımlar çok fazla konsantrasyon gerektirse de, bir meydan okumadan hoşlanıyorsanız, denemeye değer.
 • Alicia Keys, If I Ain't Got You: Yetenekli şarkıcı Alicia Keys'in bu parçası hem piyano hem de sesi üzerinde çalışmak isteyenler için harika.
 • Adele, Someone Like You: Pop müzik seviyorsanız Adele'in bu şarkısı mutlaka görülmeli. Şarkılarının çoğu piyanistler için harika.
 • Yann Tiersen, Comptime d'un autre été l'après-midi: Bu Fransız piyanistin basit ve hareketli piyano parçaları, Amélie filminin unutulmaz film müziğinde yer aldı ve sanatçı bunları düzenli olarak canlı olarak icra ediyor.
 • Maurane, Le prélude de Bach: Unutulmaz bir sese sahip olan bu şarkıcıya harika bir piyano parçası eşlik ediyor.

İster klasik müzik, ister çağdaş pop veya caz sever olun, beğenebileceğiniz birçok ilginç piyano parçası bulacaksınız.

Ünlü Piyano Bestecileri

Piyano hakkında konuştuğunuzda, en iyi piyanist ve bestecilerden bahsetmediğinizde konunuz yarım kalır.

En iyi piyanistlerimizden bazılarının listemizde bir kez daha yer aldığını görmek sizi şaşırtmasın!
İşte tüm zamanların en büyük bestecilerinden bazıları:

 • Joannes Brahms: Bu besteci ve orkestra şefi, sık sık Beethoven'a benzetilirdi.
 • Ludwig van Beethoven: Beste yapmaya 12 yaşında başladı ve çalışmaları zaman içinde gelişmeye devam etti.
 • Joseph Haydn: Senfoninin babası olarak kabul edilen Haydn, aynı zamanda barok müzikten Romantik müziğe geçişi de başlatmıştır.
 • Wolfgang Amadeus Mozart: Dehanın simgesi! Genç yaşta ölmesine rağmen ardında 600 müzik eseri bıraktı!
 • Robert Schumann: Şiirleri müzikal olarak yeniden yarattı ve kesinlikle harika bir besteciydi.
  Frédéric Chopin: Eşsiz bir piyanist ve besteci olan Chopin, kendisi yüksek yaratıcılıkta bir sanatçıydı ve tek amacı karısı George Sand (gerçek adı Amantine Lucile Aurore Dupin) için müzik yaratmak olan bu besteci, bir odada kilitli olarak saatler geçirebilirdi.
 • Piotr Ilyich Tchaïkovski: Çaykovski'den bahsetmeden en iyi bestecilerden bahsedemezsiniz. Besteci, Romantizmin ön saflarında yer aldı ve eklektizmiyle tanındı.
 • Giuseppe Verdi: İtalyan okulu, bugün hala icra edilen birçok operayı yaratan Verdi de dahil olmak üzere, yetenekli bestecilerin adil payına sahipti. İkisi çağdaş olsa da Wagner'den önemli ölçüde etkilendi.
 • Ludovico Einaudi: Çağdaş bir besteci olan Ludovico Einaudi'yi de bu listeye dahil etmemiz gerekiyor. Mommy gibi filmlerde bulunan minimalist melodileriyle tanınır.
  Ayrıca Igor Stravinsky, Dmitri Chostakovitch, Prokofiev ve Rachmaninov'u da unutmamak lazım.

En İyi Türk Piyanistler

Pek çok Türk piyanist mevcut olmasına karşın bazılarını daha çok duymuş olabiliriz. İşte onların minik bir listesi:

Fazıl Say: 14 Ocak 1970'te Ankara'da dünyaya gelen Fazıl Say'ın babası müzikolog Ahmet Say, annesi ise eczacı Gürgün Say'dır. 4 yaşında annesinin motivasyonu ile piyanoya başlamıştır.  Ankara Devlet Konservatuarı'nda 'Üstün Yetenekli Çocuklar için Özel Statü'de öğrenim görerek 1987'de Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarının piyano ve kompozisyon bölümlerini bitirmesi ile uluslararası kariyerinin adımları da atıldı. Çalışmalarını Alman bursuyla Düsseldorf Müzik Yüksek Okulu'nda sürdüren Say, 1991'de konçerto solisti diplomasını aldı. 1995 yılından bu yana beş kıtada günümüzün önde gelen şef ve orkestralarının eşliğinde konserler vermekte ve ünlü salonlarda resitaller sunmaktadır.

Piyano çalan çocuk
Pek çok ünlü piyanistin çok küçük yaşlarda piyano çalmaya başladığını duyduğunuzda şevkiniz kırılabilir. Ancak piyano çalmak için bir müzik dahisi olmanıza gerek yok! Biraz daha fazla çalışarak telafi edebilir ve siz de hatırı sayılır güzellikte çalabilirsiniz. | Unsplash

İdil Biret: 21 Kasım 1941 Ankara doğumlu İdil Biret, dört yaşında Bach'ın prelüdlerini çalmaya başladı. İlk derslerini Mithat Fenmen'den aldı. 1948 yılında, henüz yedi yaşındayken, ikinci cumhurbaşkanı İsmet İnönü, Biret'in yurt dışında eğitiminin gereksinimlerinin karşılanması için TBMM'ye bir teklif sundu. Bu teklif sonucunda İdil Biret için özel olarak çıkartılan kanun, "Harika Çocuklar Yasası" olarak bilinir.

1952 yılında Paris Konservatuvarı’ndaki Yüksek Solfej ve Deşifraj bölümlerini Birincilik Ödülü ile bitiren Biret, 1957 Haziran’ında Konservatuvar’da devam ettiği Piyano, Oda Müziği ve Eşlikçilik sınıflarının her birinden Birincilik Ödülü ile mezun oldu ve “Birincilerin Birincisi” unvanını aldı.. Reine Laurent Ödülü ve Popelin mükafatlarını kazandı.

Tuluyhan Uğurlu: 15 Kasım 1965 İstanbul doğumlu olan Uğurlu, 4 yaşında keşfedildi ve o yaşında İstanbul Belediye Konservatuvarı piyano bölümüne kabul edildi. 7 yaşında devlet tarafından açılan Harika Çocuklar Sınavını kazanarak yurt dışında yüksek müziği eğitimi yapmaya hak kazandı. Lise ve konservatuvarın ardından eğitimini Viyana Müzik Akademisi’nde tamamladı. Akademide master yaparken, sanat yaşamının en ciddi kararını vererek, klasiklere veda etti ve sadece kendi eserlerini seslendirmeye başladı.

Çok değerli diğer piyanistlerimiz arasında Verda Erman, Muhiddin Dürrüoğlu, Hüseyin Sermet, Gülsin Onay, Güher & Süher Pekinel, Emre Yavuz sayılabilir.

Emre Yavuz, tüm sanatçılarımız arasında en genci olup 1990 İzmir doğumludur.

Siz de online piyano dersi alarak geleceğin sanatçısı olabilirsiniz!

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (2 puanlama)
Loading...

Beste

Jack of all trades master of none. Her an her şey ilgi alanına girmiş olabilir. Bir bakmışsınız ilgi alanından çıkmış. 1 hafta önce toplama bilgisayar kurarken şimdi mantı açmanın inceliklerini öğreniyor olabilir. Bilgi çöplüğü, ilgi alanı tüketicisi.