Dünyanın çalınması en zor ancak dinlemesi de bir o kadar güzel olan enstrümanlarının başında gelen piyanonun eşsiz sesine ve büyüleyici tınısına kapılmayan insan neredeyse yoktur diyebiliriz. Piyanonun insan ruhunda ve bedeninde yarattığı dinginlik piyanoyu insanlar için vazgeçilmez bir enstrüman yapmıştır. Özellikle gece vakti elinize kitabınızı alıp okurken bir yandan da fonda piyano tınıları dinlemek kadar rahatlatıcı çok az şey vardır. Ancak sabırsızlanmayın; piyano öğrenmek ve piyano öğretmeni araştırmadan önce piyanonun tarihi ve genel bilgilerini öğrenin.

En iyi Piyano öğretmenleri müsait
Aydan
5
5 (34 yorum)
Aydan
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Timur
5
5 (47 yorum)
Timur
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mehmet serdar garan
5
5 (70 yorum)
Mehmet serdar garan
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gizem
5
5 (20 yorum)
Gizem
₺130
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ekaterina
5
5 (15 yorum)
Ekaterina
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Moni̇
5
5 (11 yorum)
Moni̇
₺125
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Eren
5
5 (30 yorum)
Eren
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gizem
5
5 (27 yorum)
Gizem
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Aydan
5
5 (34 yorum)
Aydan
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Timur
5
5 (47 yorum)
Timur
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mehmet serdar garan
5
5 (70 yorum)
Mehmet serdar garan
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gizem
5
5 (20 yorum)
Gizem
₺130
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ekaterina
5
5 (15 yorum)
Ekaterina
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Moni̇
5
5 (11 yorum)
Moni̇
₺125
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Eren
5
5 (30 yorum)
Eren
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gizem
5
5 (27 yorum)
Gizem
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Piyano Hakkında

Bu büyüleyici enstrümanın tarihi hakkında da çok ilginç anekdotlar vardır. Tarihteki ilk piyanonun 1700 lü yıllarda İtalyan Bartolommeo tarafından yapıldığı ve tuşlarının yapımında gerçek fildişi kullanıldığı piyano tarihi hakkındaki ilk detaylardır.

Elbette günümüzde bu yöntemden vazgeçilmiş ve tuşlar fabrikalarda üretilen özel bir plastikten yapılmaya başlanmıştır. İki farklı türde piyano çeşidi bulunmaktadır. Bunlar sırasıyla konsol ve kuyruklu piyanolar olarak adlandırılmaktadır.

Kuyruklu piyanoda konsol piyanoya nazaran daha uzun tuşların kullanıldığı ve yine konsol piyanoya nazaran daha kaliteli bir ses çıkardığı bilinmektedir. Ancak bu yine de kuyruklu piyanoyu evlerde kullanmak için yeterli değildir çünkü oldukça fazla yer kaplamaktadır. 

piyano çalan eller
Kuyruklu piyanolardansa duvar piyanolarının fiyatı daha uygundur. | Unsplash

Dünyaca Ünlü Piyanistler

Sürpriz sayılmayacak bir biçimde, dünyanın en büyük piyanistlerinin hemen hemen hepsi klasik müzik bestecileridir. Ünlü piyanistler sonatları, konçertoları ve soloları ile büyülü, yatıştırıcı ve büyüleyici eserleriyle yıllar boyunca bizi büyülediler. 

Piyano öğrenmeyi hedefleyen biri için ilk sahip olması gereken özellik sabırdır. Bu enstrümanı öğrenirken sabırlı olmayı bilmek birinci kuraldır. Tüm dünyaca ünlü piyanistler iyi bir piyanistin en önemli özelliğinin sabırlı olmak olduğunu söylemişlerdir.

Piyano öğrenme sürecini bir binanın yapımına benzetebiliriz. Binanın ilk yapım aşamaları olan zemin kazma ve yapının iskeletini oluşturma aşamaları inşaat sürecinin en zorlu ve zaman alan aşamalarıdır. Ayrıca tüm bu zahmet ve zaman sonucunda binanın görüntüsü de pek iç açıcı değildir.

Binanın güzelliğini ve estetik görüntüsünü sağlayan işlemler iskelet bittikten sonra üzerinde yapılan boya vs. işleri ile sağlanır. Piyano çalmanın ilk aşamalarını iskelet oluşturma aşamaları olarak düşünebilirsiniz. Zor ve sabır gerektiren bu süreci aştığınızda yavaş yavaş meyvelerini toplamaya başlayacaksınız.

Tarihteki tüm ünlü piyanistler bu zor aşamalardan tek tek geçmişlerdir. Örneğin 20. Yüzyılın en büyük besteci ve piyanistleri arasında gösterilen Sergey Rachmaninov piyano öğrenmeye başladığı süreçte yaşadığı St. Petersburg şehrinde yaygınlaşan difteri salgınları ve maddi imkansızlıklardan dolayı kız kardeşini kaybetmiş, anne ve babasının ayrılığına tanık olmuştur.

Tüm bu olumsuzlukların arasında bir piyano dehasının yetişmesi elbette sabırlı bir karaktere sahip olmasının sonucudur. Ayrıca doğuştan gelen piyano çalma konusundaki yeteneğini de eklemeliyiz elbette. Rus romantizminin son büyük bestecisi olarak anılır.

Yine 20. Yüzyılın en iyi piyanistleri arasında gösterilen bir diğer Rus piyanist Sviatoslav Richter Rusya iç savaşında küçük bir çocukken annesinden ayrılmış ve başka bir şehirde yaşamak zorunda kalmıştır.

Hayatı zorluklarla geçen Ukrayna doğumlu Richter dönemin en iyi piyano ustalarından birisi olarak gösterilen Heinrich Neuhaus’tan piyano eğitimi almış ve hocasının ona artık benim katabileceğim bir şey yok artık ben ondan bir şeyler öğrenebilirim diyerek övgüsünü kazanmıştır. Richter’in otoriteler tarafından tüm zamanların en iyi piyanisti olarak gösterilmesinin en büyük nedenlerinden birisi de onun aynı zamanda büyük bir besteci olmasıdır.

Yine 20. Yüzyılın en iyi piyanistlerinden birisi olarak kabul edilen Polonyalı piyano virtüözü Arthur Rubinstein Yahudi bir ailenin çocuğu olarak Polonya’da dünyaya gelmiştir. Chopin performansları açısından döneminin en önemli yorumcusu olarak kabul edilir.

“Hayatı ve hayatın getirdiklerini kayıtsız şartsız kabul etmek hariç başarıya ulaşmanın hiçbir yolu yoktur” sözüyle hatırlanan bu büyük müzisyenin piyano çalmaya olan yeteneği 2 yaşında fark edilmiş ve 5 yaşına geldiğinde dahi çocuk olarak görülmeye başlanmıştır. Ayrıca yaşadığı dönemde Türkiye Cumhuriyeti tarafından Ankara’ya davet edilmiş ve bir Chopin konseri vermiştir.

Dünyanın gelmiş geçmiş en iyi piyanistleri arasında gösterilen bir diğer piyano virtüözü Fransız- İsviçreli Alfred Cortot‘dur. Otoriteler tarafından en başarılı olarak görüldüğü alan romantik dönem piyano eserlerine yönelik geliştirdiği şiirsel tutum olarak kabul edilir.

Günümüz piyanistlerinin birçoğunun ekol olarak kabul ettiği Cortot piyano tekniği ve Fransız piyano müziği tarihi üzerine de önemli kitaplar yazmıştır. Ayrıca orkestra yönetimi konusunda da oldukça başarılı olan Cortot’un repertuarı romantik ve çağdaş dönem yapıtlarını kapsamaktadır. En dikkat çekici yönlerinden birisi verdiği konserlerde Beethoven’ın konçertolarını yorumlaması olarak görülmektedir.

Şimdi de otoritelerce tüm zamanların en iyi piyanistleri kabul edilen listeye şöyle bir göz atalım. 

Elbette tüm sıralamalar öznel olarak kabul edilse de bu sıralamanın hiçbir otorite veya kurum tarafından öznel bir değerlendirme olarak kabul edilmeyeceği de aşikardır. 

Dünya Tarihindeki Efsane Piyano Dehaları

İşte tüm zamanların en iyi 3 piyanisti kabul edilen ve piyano tarihinde efsaneleşen o ünlü piyanistler: 

Frédéric Chopin: Eşsiz bir müzikaliteye ve sıra dışı bir doğaçlama yeteneğine sahip olan Chopin’i incelediğinizde piyanoya adanmış bir hayat görürsünüz. Piyano için bestelenebilecek en iyi besteleri icra ettiği, birçok müzik çevresince kayıtsız şartsız kabul edilen bu büyük müzisyenin bestelediği eserler hemen hemen her piyanistin konser programlarında başlıca seslendirilen eserler arasında yer almıştır.

Ludwig van Beethoven: Klasik dönem ve Romantik dönem arasındaki geçiş sürecinde önemli katkıları bulunan Ludwig van Beethoven muhtemelen ismi dünyada en çok bilinen besteciler arasındadır.

Klasik müziğin dehası olarak adlandırılan bu müzisyenin ilahi bir beste olarak adlandırılan ”fur elise” adlı eseri okullarda zil sesi olarak da kullanılmaktadır. Bu örnekten de anlaşılacağı üzere Beethoven’ın yalnız piyano severlere değil toplumun bütün katmanlarına nüfuz edebilen bir müzikalite dehasına sahip olduğunu görüyoruz.

Wolfgang Amadeus Mozart: Pek çok harika piyano parçası yaratan ve çok genç yaşta bir dahi olan bu eşsiz piyanisti kelimelerle anlatmak çok zor olacaktır. 1756 Salzburg doğumlu Avusturya asıllı Mozart Tanrı katında çalınan müziği dünyaya ulaştıran adam olarak da bilinir. Ayrıca tüm piyanistlerden farklı olarak hızlı çalmanın yavaş çalmaktan çok daha kolay olduğunu da iddia etmektedir.

600’den fazla yapıtı bulunan Mozart’ın ilk bestelediği eserlerinde melodi ve armoni zenginliği ilk göze çarpan detaylar arasındadır. Bu müzik tarzı Bach ve Schobert gibi piyanistler üzerinde de oldukça etkili olmuştur. Orkestra eserlerinin yanı sıra 7 konçertosu 22 sonatı bulunan Mozart çok zengin bir müzikaliteyi dünya piyano tarihine armağan etmiştir.

Dünyaca Ünlü Türk Piyanistlerimiz

Dünyadaki ünlü piyanistleri sıralarken kendi ülkemizde yetişen değerleri de göz ardı edemeyiz. Ülkemizin yetiştirdiği kimi piyanistler şu anda dünyaca ünlü piyanistler olarak sanatlarını icra etmektedirler. Elbette piyanoyla tanışmamız Cumhuriyet dönemi ve sonrası olduğu için geçmiş dönemlerde ünlü piyano ustaları yetiştirmemiz mümkün olmamıştır. Gelin şimdi ülkemizin yetiştirdiği dünyaca ünlü piyanistlerimizi yakından tanıyalım.

Fazıl Say:  1970 Ankara doğumlu olan Fazıl say çok küçük yaştayken aile bireylerinin onu piyanoyla tanıştırmasıyla müzik hayatına başlamıştır. Ankara Devlet Konservatuvarında öğrenim gören Say, müzik hayatını uluslararası arenaya Düsseldorf Müzik Yüksek Okulundan kazandığı bursla taşımıştır.

Kariyeri boyunca sayısız filarmoni orkestrası eşliğinde konserler vermiş olan Say, 2007 Floransa Festivali’nin kapanışında yaklaşık 25 bin kişinin izlediği bir açık hava konseri sunmuştur.

Fiş dişi ve fil hortumu
İlk piyanoların gerçek fildişinden yapıldığı bilinmektedir. | Unsplash

Aşık Veysel’in “Kara Toprak” adındaki halk müziğinden ilham alarak bestelediği bestesi hem ülkemizde hem de uluslararası alanda oldukça fazla beğeni toplamış ve Amerika’da Billboard listelerinde 6. Sıraya kadar yükselmiştir. Avrupa birliği tarafından 2008 yılında “Kültür Elçisi” olarak görevlendirilen Say’ın tarzı Klasik ve Çağdaş klasik olarak nitelendirilmektedir.

İdil Biret:  1941 yılında Ankara’da doğmuş olan müzisyenin müziğe ilgisi birçok piyanistte olduğu gibi çok küçük yaşlarda başlamıştır. Paris Konservatuvarını eşlikçilik, oda müziği ve yüksek piyano eğitimi dallarında birincilikle bitirdiğinde henüz 15 yaşındaydı.

 Amerika’dan Rusya’ya kadar birçok ülkede konserler veren Biret Fransız yazar Xardel’in İdil Biret’in yaşamını ve müzik hayatını anlattığı “İdil Biret- Une Pianiste Turque” (İdil Biret Fransa’da bir Türk Piyanist) isimli kitabı dünyada oldukça büyük bir ilgi görmüştür. Dünyanın en ünlü piyano sanatçılarından birisi olarak kabul edilen İdil Biret, 2007 yılında yorumladığı Chopin besteleri için Polonya Devlet Başkanı tarafından Üstün Hizmet Nişanı ile onurlandırılmıştır.

Güher-Süher Pekinel: Tek yumurta ikizi olan ve dünyanın en iyi piyano virtüözlerinden kabul edilen Güher ve Süher Pekinel kardeşler henüz altı yaşındayken dönemin cumhurbaşkanı Celal Bayar’ın karşısında piyano konseri vermiş ve ülke çapında bir üne kavuşmuşlardır.

1984 yılında Herbert von Karajan tarafından Salzburg’a davet edilen ikili o zamandan itibaren dünya çapındaki orkestralarla müzik kariyerlerini devam ettirdiler. Avrupa’dan Amerika’ya, Japonya’dan Pekin’e kadar dünyanın her yerinde konserler vermiş olan ikili, birbirini görmeden çalmayı tercih eder alışılmışın dışında konserlerde piyanolarını birkaç metre ara ile yerleştirirler. Başta klasik olmak üzere modern müzik repertuvarındaki eserleri de icra etmektedirler. Online piyano dersi ile siz de içinizdeki sanatçıyı ortaya çıkarın!

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Beste

Jack of all trades master of none. Her an her şey ilgi alanına girmiş olabilir. Bir bakmışsınız ilgi alanından çıkmış. 1 hafta önce toplama bilgisayar kurarken şimdi mantı açmanın inceliklerini öğreniyor olabilir. Bilgi çöplüğü, ilgi alanı tüketicisi.