Bilim dünyasına daha yeni adım atmışsanız evde kendinize bir kimya laboratuvarı yapmak isteyebilirsiniz. Belki de evinizde gerçek bir laboratuvar kuramayabilirsiniz ancak çocuklar ve yetişkinler için kimya kitlerinden alıp amatör bir kimyager olabilirsiniz!

Ama gidip bir şeyler almadan önce temel laboratuvar malzemelerini anlattığımız bu makaleyi iyice okuyun. Mutfağınızda artık yemek pişmeyecek, deneyler yapılacak!

Her şeyden önce genel kimya terminolojisiyle ilgili bilgilerinizi tazelemek iyi bir fikir olabilir.

En iyi Kimya öğretmenleri müsait
İlk ders ücretsiz!
Berk
5
5 (16 yorum)
Berk
₺150
/saat
İlk ders ücretsiz!
Naim
5
5 (10 yorum)
Naim
₺95
/saat
İlk ders ücretsiz!
Hakan
5
5 (8 yorum)
Hakan
₺125
/saat
İlk ders ücretsiz!
Zehranur
5
5 (10 yorum)
Zehranur
₺60
/saat
İlk ders ücretsiz!
Cankat
5
5 (11 yorum)
Cankat
₺65
/saat
İlk ders ücretsiz!
Kaan
5
5 (20 yorum)
Kaan
₺50
/saat
İlk ders ücretsiz!
Elif
5
5 (14 yorum)
Elif
₺75
/saat
İlk ders ücretsiz!
Hümeyra
5
5 (4 yorum)
Hümeyra
₺100
/saat
İlk ders ücretsiz!
Berk
5
5 (16 yorum)
Berk
₺150
/saat
İlk ders ücretsiz!
Naim
5
5 (10 yorum)
Naim
₺95
/saat
İlk ders ücretsiz!
Hakan
5
5 (8 yorum)
Hakan
₺125
/saat
İlk ders ücretsiz!
Zehranur
5
5 (10 yorum)
Zehranur
₺60
/saat
İlk ders ücretsiz!
Cankat
5
5 (11 yorum)
Cankat
₺65
/saat
İlk ders ücretsiz!
Kaan
5
5 (20 yorum)
Kaan
₺50
/saat
İlk ders ücretsiz!
Elif
5
5 (14 yorum)
Elif
₺75
/saat
İlk ders ücretsiz!
Hümeyra
5
5 (4 yorum)
Hümeyra
₺100
/saat
İlk ders ücretsiz>

Temel Kimya Malzemeleri: Deney Tüpleri ve Diğer Kaplar

Deney Tüpleri

Deney tüpleri olmadan kimyayla ilgili hiçbir şey yapamazsınız. Kimya deneylerinin vazgeçilmezi olan bu tüpler, kimyasal tepkimeleri daha iyi gerçekleştirmeniz için özel olarak tasarlanmıştır. Isınınca kırılmazlar, asitle veya tehlikeli maddelerle doldurulunca aşınmazlar. Temizliği, saklanması ve bakımı çok kolaydır. Bu yüzden kimya deneylerinin olmazsa olmazıdır!

Deney tüpü almak istiyorsanız muhtemelen bir deney tüpü standına da ihtiyacınız olacak. Böylece madde ve çözeltiler masanıza damlamaz! Ayrıca sıvıları ısıtmak için ideal olan kaynatma tüplerinden de alabilirsiniz.

Kimya seti ve deney tüpleri
Deney tüpleri kimya kitinin olmazsa olmazıdır. | Kaynak: Unsplash

Cam Kaplar

Kimya, çözeltileri elde etmek ve incelemek için farklı şişelerle ve tüplerle doludur. Yüzlerce farklı araç gereç olduğundan hepsini alamayabilirsiniz ancak kendi küçük kimya setinizi oluşturabilirsiniz.

Beher, üstünde ölçek olduğundan sıvı ölçmede kullanılır. Ayrıca sıvı dökmek için ağzı da vardır.

Konik şişe veya Erlenmeyer şişesi, geniş tabanıyla bilinir. Bu şekil iki şey için özel tasarlanmıştır. Çözeltiyi karıştırmak zorunda kalmadan veya dökme riskine girmeden aktarabilirsiniz. Şişenin geniş tabanı ve konik kenarları buharların yoğunlaşmasını sağladığı için kaynar sıvılar için idealdir!

Büret

Büret, bir ucunda musluk bulunan test tüplerine denir. Ayrıca sıvı ölçüleri üstünde yazılıdır. Böylece çözeltilerin miktarını belirleyebilirsiniz. Kimya deneylerinizi bir üst seviyeye taşımak istiyorsanız kimya laboratuvar setinize büretleri de ekleyin!

Pipet

Sıkıştırıldığında sıvı alan küçücük bir plastik deney tüpü hayal edin. Genelde sıvıları bir deney tüpünden diğerine aktarmak için kullanılır.

Petri Kabı

Daha çok biyolojide bakterileri incelemek için kullanılan petri kapları, kimyada da kristaller için kullanılır. Cam olanlar plastiklerden biraz daha kullanışlıdır ancak her ikisini de evde kimya deneyleri yaparken kullanabilirsiniz.

Petri kabında nelerin keşfedildiğini biliyor musunuz? Kimya keşiflerinden bahsettiğimiz makalemize mutlaka bir göz atın!

Kimya laboratuvarı için petri kabı
Petri kabı sadece kimyanın değil, biyolojinin de olmazsa olmazı! | Kaynak: Unsplash

Kimya Deneyleriniz için Güvenlik Malzemeleri

Gözlük ve Eldivenler

Eğlenceli tüm araç gereçleri toplamış olsanız da uygun güvenlik ekipmanı olmadan kimyasallar, asitler veya bazlarla bir deney yapmamalısınız. Gözünüzü koruması için deney gözlüklerine, elleriniz için kimyasallara dayanıklı eldivenlere mutlaka ihtiyacınız olacak.

Deneylerde kullanacağınız şeyler tehlikeli olabilir. Olmasa bile malzemeleri çıplak elle tutmanızı pek önermiyoruz.

Kelepçe ve Kıskaçlar

Deney yaparken her şeyi kendiniz tutamazsınız, değil mi? Kelepçeler tam da bu noktada devreye giriyor. Kıskaçla herhangi bir şeyi standa tutturabilirsiniz.

Bir büret düşünün. Çözeltiyi başka bir çözeltiye damlatırkan kıskaçla tutturursanız işiniz kolaylaşacaktır. Her bilim insanı bu kolay ve kullanışlı aleti mutlaka kullanır.

Diğer Gerekli Bilgiler: Kimyayı Anlamak için Gerekli Şeyler

Termometre

Peki deneyiniz nasıl gidiyor? Soğuk mu sıcak mı? Belli bir kimyasal ısıya maruz kalınca hangi tepkimeye girer? Hangi sıcaklıkta katıdan sıvıya veya gaza dönüşür? Termometre olmadan deneyinizin ısısını nasıl ölçeceksiniz?

Evde kimya seti ile herhangi bir deney yapacaksanız ve deneyinizi iyice gözlemlemek istiyorsanız mutlaka bir termometre edinmeniz gerekir. Kimyasallar farklı sıcaklıklarda çok farklı tepkiler verir. Bu yüzden deney yaparken sıcaklığı mutlaka bilmelisiniz.

İsterseniz kimya özel ders öğretmeniyle de deney yaparken size rehberlik edebilir, anlamadığınız konularda yardımcı olabilir.

Kimya seti ile deney yaparken termometrenin önemi
Termometre olmadan da olmaz! | Kaynak: Unsplash

Turnusol Kâğıdı (Litmus Kâğıdı)

Diyelim ki deney tüpünde bir çözelti var. Peki bu çözeltinin ne olduğunu nasıl öğreneceksiniz?

Kimyanın en temel konularından biri olan asit ve bazları iyice öğrenmek istiyorsanız turnusol kâğıdına ihtiyacınız olacak. Bu kâğıtlar genelde kırmızı veya mavi şeritli olurlar ve çözeltinin asit veya alkali olduğunu gösterir. Mavi kısım kırmızı olursa çözelti asit, kırmızı maviye dönerse çözelti alkali demektir. Eğer her yeri mor olursa çözelti nötr demektir!

Asit ve alkalilerle ilgili daha çok şey öğrenmek istiyorsanız kimyayla ilgili harika bilgiler verdiğimiz makalemize bir göz atın.

Periyodik Cetvel

Her kimya laboratuvarı veya sınıfında bundan mutlaka bir tane bulunur. Ve periyodik tablo olmadan kimya deneylerinizden bir şey anlamazsınız. Bu tabloda elementleri, atom numaralarını, neyle tepkimeye girebileceklerini görürsünüz. Tabii tabloyu nasıl okuyacağınızı bilirseniz!

Periyodik tablo atom numarasına -her atomun çekirdeğindeki proton sayısına- ve her elementin reaktivitesine göre düzenlenir. Bu tablo size florin ve sezyumun neden bu kadar reaktif olduğunu gösterecek ve iki farklı element tepkimeye girdiğinde ne olacağını anlamanıza yardımcı olacaktır.

Molekül Modelleri

Periyodik tablo size belirli bir atomda neler olduğunu sayısal olarak gösterir. Moleküler modelleriyse moleküllerin ve bileşiklerin nasıl oluştuğunu anlamanızı sağlar. Bu konuyu tam olarak anlamak için temel kimya kavramlarını ve terminolojisini öğrenin.

Molekül modelleri genelde plastikten yapılır ve top şeklindedirler. Toplar atomları, çubuklar kimyasal bağları temsil eder. Bu modellere herhangi bir molekülün şeklini verebilir, deney tüpünüzde neler olup bittiğini anlayabilirsiniz.

Kendi molekül modelinizi de yapabilirsiniz. Farklı renklerde top ve pipetler kullanarak kendi molekül modellerinizi oluşturabilirsiniz!

İşler Ciddileşiyor: Kimya için İleri Seviye Malzemeler

Bunsen Ocağı (Bek Alevi)

Sizin de tahmin edebileceğiniz gibi evde böyle bir şeye ihtiyacınız olmayacak.

Bunsen ocağı, gazdan çok temiz ve berrak bir alev üreten bir araçtır. Çözeltileri ısıtmak, oksidasyon için elementleri ısıtmak ve maddelerin ısıya nasıl tepki verdiğini gözlemlemek için kullanılır.

Ancak şöyle bir şey var ki bu ocaklar gazla çalışır. Bu nedenle eğer yaşınız küçükse ebeveynleriniz bu aleti kullanmanıza izin vermeyebilir. Tabii yetişkinseniz komşularınız da size güvenmeyebilir! Bu ocağı evde kurmak biraz zor olabilir.

Ancak hırslı ve iddialı bir bilim insanıysanız gerekli önlemleri aldıktan sonra bek alevini kullanabilirsiniz! Bunsen olmadan hiçbir bilimsel deney tamamlanmış sayılmaz!

Bek alevine neden Bunsen ocağı dendiğini biliyor musunuz? Öğrenmek için dünyanın en ilginç kimyacılarından bahsettiğimiz makalemize bir göz atın.

Tripod ve Gazlı Bez

Bunsen ocağını kullanıyorsanız bir şeyi aklınızdan çıkarmamanız gerekir: Aleve atılan her şey fazla ısınır!

Tripod ve gazlı bez de işte bunun için var. Bunsen ocağının üzerine tripodu yerleştireceksiniz. Konik şişe gibi cam şişeleri ısınması için bu tripodun üstüne koyacaksınız. Gazlı bez ise şişenin altına gelecek ve böylece ısıyı her yere eşit şekilde yayacak.

Kimya deney seti konusunu hallettik. Peki bir kimyacı olarak bulabileceğiniz işlere baktınız mı? Kimya hakkında daha fazla bilgi edinerek gerçek bir kimyacı olabilirsiniz!

 

Kimya öğretmenine mi ihtiyacınız var?

Makaleyi beğendiniz mi?

3,67/5 - 6 puan
Loading...

Seda

Spor yapmayı, film izlemeyi seven; farklı bir kültürü keşfederken ilk yemeklerini deneyen bir çevirmenim. Yeni bir dil öğrenmekse hobilerim arasında.