Birkaç on yıl önce Rusça öğrenmek için evinize yakın bir Rusça öğretmeni bulmak çok zor olabilirdi.

Kitapçılardaki gramer ve morfolojik filolojiye odaklanan birkaç dilbilimcinin çalışmaları dışında dil piyasasında farklı yöntemler mevcut değildi. Belki bir veya iki sözlük bulabiliyordunuz.

Artık işler değişti: Dijital devrim, yaşam tarzımızı değiştirmenin yanı sıra Rusça öğrenmeyi kolaylaştıran eğitim araçlarına daha kolay erişmemizi de sağlıyor.

Bilgisayar tabanlı yazılım ve programlara ek olarak, tabletler ve diğer akıllı telefonlar aynı anda birkaç dilde çeviri yapabileceğimiz uygulamalarla doldu. Farklı ana dilleri konuşan kişiler tarafından geliştirilen çok çeşitli Rusça dil uygulamalarına erişim artık çok kolay.

Şimdi biz bu makalemizde bu uygulamalardan bahsedeceğiz. Uygulamaları ne kadar verimli olduklarına ve ücretlerine göre sıraladık.

En iyi Rusça öğretmenleri müsait
İlk ders ücretsiz!
Rahym
5
5 (20 yorum)
Rahym
₺30
/saat
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (20 yorum)
Kadir
₺100
/saat
İlk ders ücretsiz!
Şeyma
5
5 (11 yorum)
Şeyma
₺100
/saat
İlk ders ücretsiz!
Vatansever
5
5 (17 yorum)
Vatansever
₺50
/saat
İlk ders ücretsiz!
Muradova
5
5 (20 yorum)
Muradova
₺65
/saat
İlk ders ücretsiz!
Sabina
5
5 (10 yorum)
Sabina
₺60
/saat
İlk ders ücretsiz!
Onur
5
5 (30 yorum)
Onur
₺180
/saat
İlk ders ücretsiz!
Sümeyra
5
5 (4 yorum)
Sümeyra
₺50
/saat
İlk ders ücretsiz!
Rahym
5
5 (20 yorum)
Rahym
₺30
/saat
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (20 yorum)
Kadir
₺100
/saat
İlk ders ücretsiz!
Şeyma
5
5 (11 yorum)
Şeyma
₺100
/saat
İlk ders ücretsiz!
Vatansever
5
5 (17 yorum)
Vatansever
₺50
/saat
İlk ders ücretsiz!
Muradova
5
5 (20 yorum)
Muradova
₺65
/saat
İlk ders ücretsiz!
Sabina
5
5 (10 yorum)
Sabina
₺60
/saat
İlk ders ücretsiz!
Onur
5
5 (30 yorum)
Onur
₺180
/saat
İlk ders ücretsiz!
Sümeyra
5
5 (4 yorum)
Sümeyra
₺50
/saat
İlk ders ücretsiz>

Rusçanızı Geliştirmek için Uygulamaların Gücü

Rusya'ya gitmeden veya Rusça derslerine gömülmeden Slav dillerini öğrenmek mümkün mü?

Rusya deniz kenarında binalar
Uygulamalarla Rusya'ya gitmeden önce en çok kullanılan deyimleri öğrenebilirsiniz! | Kaynak: Pexels

Belli bir dil okuluyla belirli programlara ve saatlere uymak zorunda kalmadan dünyanın her yerinde ücretsiz olarak Rusça çalışma fırsatı yakalamak için her gün kullandığınız küçük cihazlarınızı Kiril alfabesi için kullanma zamanı geldi!

İster Apple kullanıcısı olun ister Android, telefonunuza indirebileceğiniz birçok farklı uygulama var. Bu uygulamalarla Rusça gramerin yanı sıra Rusça sözcüklerin telaffuzlarını, her gün kullanılan önemli kalıpları, kendinizi tanıtmayı vs. öğrenebilirsiniz.

İnternetten Rusça öğrenmek artık çok daha kolay. Çeşitli Rusça videoları, e-kitaplar, Rusça film ve diziler, telefonunuza indirebileceğiniz uygulamalar derken seçeneklerin sonsuz olduğunu siz de fark ediyorsunuz.

Rusça öğrenirken daha geleneksel olup kitapla öğrenmeyi tercih ediyorsanız kaynaklardan en iyi şekilde yararlanmak için ses dosyaları içeren bir kitap almanızı öneriyoruz. Sadece yazılı kaynaklarla kendinizi belli bir seviyeye kadar geliştirebilirsiniz.

Hangi çalışma yöntemini tercih ediyor olursanız olun, harika uygulamaları tekrar yapmak için veya ek bir kaynak olarak kullanabilirsiniz. Özellikle yeni başlayanlar için uygulamalar çok faydalı olabiliyor. Dile basit kelimeler ve cümlelerle başlanıyor ve adım adım ilerleniyor.

Telefonlardaki En İyi Rusça Uygulamaları

1. Busuu

Online Rusça dersleri oldukça popüler. Çoğunuz Busuu.com gibi siteleri muhtemelen duymuşsunuzdur. Bu internet sitesinin uygulamasını da telefonunuza indirerek Rusça eğitiminize her yerde devam edebilirsiniz!

Hızlıca ilerleme kaydetmek ve düzensiz fiiller, Rusça telaffuz, zamirler gibi konuları iyice kavramanız için Busuu uygulamasını Android ve iPhone cihazlarınızda kullanabilirsiniz.

Başlangıç seviyesindeki Rusça derslerinde seviyenize göre interaktif egzersizlere yer veriliyor. Böylece hedeflerinize adım adım yaklaşıyorsunuz.

Neredeyse tüm platformlarda olduğu gibi ilk derslerde Rusça gramerine dair temel bilgiler, ezberlemeniz için Rusça kelimeler, konuşma ve dinleme egzersizleri, Rusça alfabe becerilerinizi geliştirecek alıştırmalar oluyor.

Fotoğraflar ve kısa diyaloglarla öğrendiklerinizi daha sonra kolayca hatırlayabiliyorsunuz. Rusçayı hızlıca öğrenmek ve öğrendiklerinizi unutmamak için bu gibi görsel ve işitsel kaynakları kullanıyor olmanız çok önemli.

Gramer egzersizlerinde bir yanlış yaptığınızda ve neyin yanlış olduğunu anlamadığınızda diğer kullanıcılara sorular sorabiliyorsunuz. Anadili Rusça olan veya Rusça öğrenmekte olan kullanıcılar sorularınızı yanıtlıyor!

Busuu ile daha ileri seviyelere geçmek istiyorsanız belli bir ücret ödemeniz gerekiyor. Ancak bunu bir yatırım olarak görebilir, iki dilli olma yolunda ilerleyebilirsiniz.

2. Duolingo

Dil öğrenme uygulaması dendiğinde akla gelen ilk isimlerden Duolingo, kullanıcılara çeşitli görseller ve alıştırmalar sunarak eğlenirken öğrenmelerini sağlıyor. Rusça öğrenmek için uygulamalar arasında belki de en popüler olanı.

Telefonunuza Duolingo indirdiğinizde haftada kaç gün, günde kaç dakika çalışacağınızı belirleyerek kendinize hedef koyabilirsiniz. Ayrıca bildirimleri açtığınızda uygulama size Rusça çalışma saatinizin geldiğini hatırlatacaktır. Bunun için kendiniz belli bir saat belirleyebiliyorsunuz.

St Petersburg kent mimarisi
Rusça uygulamalarını Rusya seyahatinizde de kullanarak etrafınızdaki yerlilerle iletişime geçebilirsiniz. | Kaynak: Pexels

Duolingo tamamen ücretsiz! Bu yüzden de tahmin edebileceğiniz gibi karşınıza reklamlar çıkabiliyor. Reklamlarla zaman kaybetmek istemezseniz premium versiyonunu satın alabilirsiniz.

3. Babbel

Babbel de dil öğrencilerinin çok tercih ettiği uygulamalardan biri. Az önce bahsettiğimiz uygulamaya benziyor ancak daha sade ve yetişkinlere göre bir ara yüzle karşımıza çıkıyor.

Tüm özellikleri ücretsiz değil. Aylık belli bir ücret ödeyerek tüm derslerden yararlanabiliyorsunuz.

Uygulamaya sürekli güncelleme geldiğinden bir sorunla karşılaşma olasılığınız oldukça az. Üstelik bu güncellemelerle öğretme metotlarını sürekli iyileştiriyorlar.

Bu gibi uygulamaların en güzel özelliklerinden biri de birden çok dili aynı anda öğrenebiliyor olmanız. Mesela İtalyancayla Rusçayı aynı anda öğrenebilir, her iki dildeki becerilerinizi de geliştirebilirsiniz.

4. Mondly

Bu uygulamada birçok dersi ücretsiz bulabiliyorsunuz. Ücretli olanlarınsa fiyatı çok makul olduğundan satın alarak rahat rahat kullanabilirsiniz!

Rusçanın gramerini daha yakından tanımaya başladıktan sonra sık kullanılan deyimleri, kalıpları ve ifadeleri de öğreneceksiniz. Üstelik telaffuzunuzu geliştirmeniz için Rusça konuşmanızı gerektiren bölümler de olacak.

Rusça kelime haznenizi geliştirmek istiyorsanız bu uygulamada kelime oyunları oynayarak yeni kelimeler öğrenebilirsiniz.

5. Rusça Nemo

Rusçada en önemli kelimeleri öğrenmek istiyorsanız bu uygulama tam size göre! Belli bir ücret karşılığında hem grameri daha iyi öğrenebilir hem de kelimelerin telaffuzlarını öğrenebilirsiniz. Kiril alfabesini de iyice kavrayabilir, Rusça okuma becerilerinizi geliştirebilirsiniz.

6. Rosetta Stone

Rosetta Stone'un bilgisayara kurulan programını hatırlayanlar vardır belki. Ancak artık işimiz çok daha kolay. Mağazadan direkt uygulamasını indirebiliyoruz. Bazı özellikleri ücretsiz, bazı özellikleri belli bir ücret karşılığında açılıyor.

Ünlü bir uygulama olmasının nedeni oldukça etkili bir yöntemle dil öğretmesi olabilir. Üstelik Rusça telaffuzunuzu da ileri seviyeye taşıyabiliyorsunuz. Çünkü siz Rusça konuştuğunuzda sistem yanlışlarınızı bulup sizi uyarıyor ve bu yanlışları düzeltiyor.

7. Memrise

Temel seviye için ücretsiz ancak biraz ilerlemek istediğinde ücret isteyen bir uygulama. Memrise piyasadaki en iyi dil uygulamalarından biri.

Yazılı ve sözlü becerilerinizi geliştirmek için başka kullanıcılarla sohbet etme imkânı da sunuyor!

Bu gibi uygulamalara vereceğiniz para, dil kurslarına vs. vereceğiniz parayla kıyaslandığında çok ucuza geliyor. Gerçekten de Rusçayı tüm yönleriyle kavramak istiyorsanız az da olsa bir yatırım yapmayı düşünmelisiniz.

8. Clozemaster

Bu ücretsiz uygulama tamamen oyunlarla öğrenmeye odaklanıyor. Eğlenirken dil becerilerinizi de geliştirebiliyorsunuz.

9. Hello Talk

Ruslarla konuşabileceğiniz bir Rusça öğrenme uygulaması mı arıyorsunuz?

Hello Talk uygulamasını kullanmak için hiçbir ücret ödemenize gerek yok. Başkalarıyla Rusça konuşmak için tasarlanmış harika bir uygulama.

Gramerde temelleri atıp konuşma becerilerinizi geliştirmek istediğinizde bu uygulamayı kullanabilirsiniz!

10. Drop

Android ve Apple telefonlarda bulabileceğiniz bu uygulama tamamen ücretsiz. Yeni kelimeler ve kalıplar öğrenmenin yanı sıra eğlenceli aktiviteler yapabiliyor, öğrenmenizi kolaylaştıracak oyunlar oynayabiliyorsunuz.

Sokakta telefonuna bakan şık kadın
Telefondaki uygulamalarla her yerde Rusça öğrenebiliyorsunuz. | Kaynak: Pexels

Rusça Öğrenmek için Online Seçenekler

Online Rusça öğrenme seçenekleriniz tabii ki bu Rusça uygulama seçenekleriyle kısıtlı değil. Çoğu uygulamanın web sitesi de var. Böylece bilgisayarınızdan rahat bir şekilde Rusça öğrenmeye devam edebiliyorsunuz.

İnternetiniz olduktan sonra izleyebileceğiniz birçok yol var. Mesela Youtube'dan konu anlatımlı Rusça videoları izleyebilirsiniz. Kiril alfabesini videolarla öğrenebilirsiniz. Rusça basit hikâyeler dinleyebilirsiniz. Rusça çizgi filmler izlemek de dil becerilerinizi geliştirmenin harika bir yoludur. Çünkü çizgi filmlerde basit bir dil kullanılır.

İnternetten bir mektup arkadaşı bulabilir, onla Rusça yazışabilirsiniz. Üstelik mektup arkadaşınız yaptığınız yanlışları düzelterek kendinizi geliştirmenize yardımcı olabilir.

Online çeviri programlarıyla uzun cümleler ve paragraflar çevirebilirsiniz. Tabii ki bu çeviriler mükemmel olmayabilir ama eskisine göre çok daha iyi bir sonuç veriyorlar.

Bir başka seçeneğiniz ise online Rusça dersler. Superprof'ta online Rusça dersleri veren yüzlerce öğretmen var! Bu öğretmenler arasından seçiminizi yapabilir, ilk dersinizi ücretsiz yapabilirsiniz! Öğretmenlerin profillerinde eski öğrencilerinin değerlendirmelerini de bulabilirsiniz.

Türkiye'nin neresinde olursanız olun, online dil öğrenme seçenekleriyle Rusça öğrenmek artık çok kolay! O hâlde ne bekliyorsunuz?

начни учиться!

Rusça öğretmenine mi ihtiyacınız var?

Makaleyi beğendiniz mi?

5,00/5 - 1 puan
Loading...

Seda

Spor yapmayı, film izlemeyi seven; farklı bir kültürü keşfederken ilk yemeklerini deneyen bir çevirmenim. Yeni bir dil öğrenmekse hobilerim arasında.