Göz açıp kapayana kadar bir yabancı dil öğrenebilsek çok güzel olurdu. Ancak şu an bu sadece bir hayal!

Güzel Slav diline layık bir Rusça eğitimi, hem fiziksel (kaliteli çalışmalar) hem de materyal (örneğin sanal Kiril alfabesi kullanmak için özel klavye kurulması gibi) gereksinimleri kapsar.

Rusçada sağlıklı bir şekilde ilerlemek için gereken temel araçlar arasında iyi bir sözlük vardır. Türkçeden Rusçaya veya Rusçadan Türkçeye, bazen de ikisinin de bir arada olduğu sözlükler işinize çok yarayabilir.

Rusça konuşmaya çalışmadan önce dil öğreniminize yazılı kelimeler ve ifadelerle başlamanız gerektiğini anlamanız gerekiyor.

Mesela işe alfabeyi öğrenmekle başlayabilirsiniz. Türkçe Rusça sözlükler kullanırken Kiril alfabesini biliyor olmak size avantaj sağlayacaktır. Zaten hiç bilmiyorsanız sözlükten de bir şey anlamayacaksınız.

Bu ön koşulu yerine getirdiğinizde Türkçe Rusça sözlüklerden maksimum verimi alabileceksiniz!

En iyi Rusça öğretmenleri müsait
İlk ders ücretsiz!
Rahym
5
5 (20 yorum)
Rahym
₺30
/saat
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (20 yorum)
Kadir
₺100
/saat
İlk ders ücretsiz!
Şeyma
5
5 (11 yorum)
Şeyma
₺100
/saat
İlk ders ücretsiz!
Vatansever
5
5 (17 yorum)
Vatansever
₺50
/saat
İlk ders ücretsiz!
Muradova
5
5 (20 yorum)
Muradova
₺65
/saat
İlk ders ücretsiz!
Sabina
5
5 (10 yorum)
Sabina
₺60
/saat
İlk ders ücretsiz!
Onur
5
5 (30 yorum)
Onur
₺180
/saat
İlk ders ücretsiz!
Sümeyra
5
5 (4 yorum)
Sümeyra
₺50
/saat
İlk ders ücretsiz!
Rahym
5
5 (20 yorum)
Rahym
₺30
/saat
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (20 yorum)
Kadir
₺100
/saat
İlk ders ücretsiz!
Şeyma
5
5 (11 yorum)
Şeyma
₺100
/saat
İlk ders ücretsiz!
Vatansever
5
5 (17 yorum)
Vatansever
₺50
/saat
İlk ders ücretsiz!
Muradova
5
5 (20 yorum)
Muradova
₺65
/saat
İlk ders ücretsiz!
Sabina
5
5 (10 yorum)
Sabina
₺60
/saat
İlk ders ücretsiz!
Onur
5
5 (30 yorum)
Onur
₺180
/saat
İlk ders ücretsiz!
Sümeyra
5
5 (4 yorum)
Sümeyra
₺50
/saat
İlk ders ücretsiz>

Neden Türkçe Rusça Sözlük Almalıyız?

Rusça gibi bir yabancı dili öğrenmeye başladığınızda veya orta seviyeden ileri seviyelere geçmek istediğinizde kelime hazneniz çok kısıtlı olur. İlerleme kaydettikçe yeni kelimeler öğrenirsiniz. Çok kelime bildiğinizi düşünseniz de bir çeviri yapmaya kalktığınızda ne demek istediğimizi daha iyi anlayacaksınız.

Çeviri yapmak sanat gibidir, yeni başlayanlar ortaya kusursuz bir eser koyamaz. Ancak Türkçe Rusça sözlüğünüzle mükemmel olma yolunda adım adım ilerleyebilirsiniz!

Kitaplarla dolu masanın üstünde laptopa yazı yazan eller
Online sözlüklerle Rusça sözlüğünüz her yerde! | Kaynak: Unsplash

Türkiye'nin herhangi bir şehrinde Rusça dersi alırken hemen Rusçasını bilmek istediğiniz Türkçe kelimeler olacak.

Türkçe Rusça çeviri için bir sözlüğün yardımına en çok ihtiyaç duyduğunuz zamanlardan biri de bu olacak. Gerçek bir sözlüğü taşımak biraz can sıkıcı ve yorucu olabilir ama bu sözlükler hem yazılı hem de sözlü olarak en ufak bir ihtiyaç hâlinde yardımcınız olacak.

Sözlükler bir web sitesi veya Rusça çeviri programı gibi online seçeneklerin aksine birçok sayfa arasında uzun araştırma yapmayı gerektirebilir. Ama bu süreçte kelimeleri daha iyi ezberlemenize yardımcı olan bir şey olacak.

Bir kelimeye bakarken diğer kelimeleri de ister istemez göreceksiniz. Ve aradığınız her şey sözlükte alfabetik sıraya göre yer alacak. Böylece bir kelimeye bakarken başka kelimeler de öğrenebilir veya o kelimenin farklı kullanımlarını görebilirsiniz. Ayrıca sözlükten kelime ezberlerken görsel hafızanızı da kullanacaksınız. Bu da o kelimelerin aklınızda daha uzun süre kalmasını sağlayabilir.

Yeminli tercümanlar bile bir sözlüğe ihtiyaç duyabilir. Bazen kendi dilimizde bile unuttuğumuz kelimeler oluyor.

Üstelik sözlüklerle kelimelerin nasıl yazıldığını öğrenebilir veya eş anlamlılarını kolayca bulabilirsiniz.

Rusça bir video izlerken bilmediğiniz kelimeleri not edin. Veya telefonunuzda kullandığınız Rusça uygulamasına yeni kelimeler ekleyin.

İyi Bir Türkçe-Rusça Sözlüğün Özellikleri

Türkçe Rusça sözlük içerisinde her iki dildeki tüm kelimeleri bulabileceğinizi düşünmemelisiniz. Yani en iyi Rusça Türkçe sözlük içerisinde bile çok eski kelimeler veya çok spesifik kelimeler olmayabilir.

Ancak alacağınız Rusça Türkçe sözlük özel bir tema üzerinde yoğunlaşmadan olabildiğince eksiksiz olmalıdır. Yani genel Rusça öğrenimine uygun olmalıdır.

Laptopa bakan kulaklıklı adam
Büyük sözlükler size artık demode geliyorsa tercih edebileceğiniz birçok farklı online sözlük var. | Kaynak: Unsplash

İyi bir Rusça sözlükte herhangi bir transliterasyon kullanılmamalıdır. Böyle bir sözlük işinizi büyük ölçüde zorlaştırabilir.

Yani Türkçe kelimelerin karşılığı yalnızca Kiril alfabesiyle yazılmalıdır. Bu da 33 harfli modern Rus alfabesini bilmeniz ve bu alfabede ustalaşmanız gerektiği anlamına gelir.

Bu nedenle birçok sözlüğün giriş veya son kısmında Kiril alfabesini veya hedef dile özgü diğer bazı dilbilimsel noktaları özetleyen sayfalar yer alır.

Kullanımınızı kolaylaştırmak için Kiril alfabesine de yer veren bir sözlük tercih edebilirsiniz. Böylece bir kelimeyi okuyamadığınızda hemen alfabeyi kontrol edebilirsiniz.

Google Translate gibi bazı online çeviri sitelerinde kelimelerin okunuşlarını duyma şansınız da oluyor. Bu da telaffuzunuz konusunda size yardımcı olacaktır.

Rusça öğrenmek veya online Rusça konuşmayı öğrenmek için kendinize iyi bir sözlük bulmalısınız!

En İyi Türkçe Rusça Sözlükler

Her kişi ve her öğretmen için zevkler ve renkler farklıdır. Ancak size yardımcı olabilmek için en çok tercih edilen birkaç sözlükten bahsedeceğiz.

Rusça-İngilizce sözlük tercih edecekseniz Oxford'un sözlüğü en çok tercih edilenler arasında. Rusça metinlerin okunmasında karşınıza çıkabilecek pek çok sorunu da kapsıyor.

Ancak sözlük Türkçe Rusça olsun diyorsanız Fono Yayınları'nın standart sözlüğünü veya cep sözlüğünü tercih edebilirsiniz.

Unutmayın, sözlük Rusça Türkçe kelimeler öğretmekle kalmayacak. Şunları da öğreneceksiniz:

  • Aksan işaretleri
  • Fiillerin tam çekimleri
  • İsimlerin, zamirlerin ve sıfatların çekimleri (hem tekil hem de çoğul formlar için)
  • Perfekt ve imperfekt fiil formları
  • Tüm isimlerin cinsiyetleri
  • Örnek cümleler

Ancak siz cümle çevirmek istiyorsanız yukarıda da bahsettiğimiz gibi Google Translate'i kullanabilirsiniz. Google Translate artık argo ifadeleri bile doğru bir şekilde çevirebiliyor.

Online Sözlükler ve Çeviri Siteleri

İnsan çevirisi diller için genellikle daha uygun görülüyor. Bir makine çevirisi Rusça dilbilgisinin derinliğini kavrayamaz, değil mi? Ama yine de bu kadar sert olmayın: İnternetteki çeviri siteleri sizi sözlük taşıma derdinden kurtarmakla kalmaz, birçok farklı dile çeviri yapma imkânı da tanır. Mesela aradığınız kelimenin tam karşılığını bulamadığınızda İngilizce-Rusça çeviri yapabilirsiniz.

Wordreference, Reverso, Linguee, Academic, Multitran, Glosbe, Promt, Google, Bing, Dict.com gibi sitelerden faydalanabilirsiniz.

Linguee, sözlü iletişim için çok değerli bir konuşma rehberi olmakla birlikte çok dilli bir sözlüktür.

Ayrıca Goethe-Verlag, Okno, Picture Russian, Ets ve Shtooka gibi sitelere de göz atabilirsiniz. Sitelerin çoğu Rusça klavyeli sözlük olduğundan yazmakta zorluk çekmeyeceksiniz. Ancak isterseniz Windows bilgisayarınıza Rusça klavye de ekleyebilirsiniz!

İnternetiniz olduğu sürece bu gibi çeviri sitelerinden yararlanabilirsiniz. Hatta Google Translate gibi birçok sitenin uygulaması çevrimdışı çeviri seçeneği de sunuyor. Yapmanız gereken tek şey internetin bulunduğu bir ortamda Türkçe ve Rusça (veya İngilizce) dil paketlerini indirmek!

İnternet Rusça öğreniminiz sırasında en iyi arkadaşınız olacak! Çünkü internet üzerinden online Rusça dersleri de alabilirsiniz! Hemen Superprof'taki Rusça öğretmenlerini inceleyin.

Üst üste film kasetleri
Film arşivinize Rusça filmler eklemeye ne dersiniz? | Kaynak: Unsplash

Bazı durumlarda üç dilli eski sözlükler kullanmak ilginç bir deneyim olabilir. Mesela J. Heym ve F'nin Rusça-Fransızca-Almanca, Almanca-Rusça-Fransızca, Fransızca-Rusça-Almanca sözlüğünü kullanabilirsiniz. Tabii bu hangi dilleri bildiğinize bağlı. Ancak yukarıda bahsettiğimiz Türkçe-İngilizce-Rusça olayı gibi böyle bir sözlük kullanmak aradığınız kelimelerin tam karşılıklarını bulma şansınızı arttıracaktır.

Bu tarz sözlükleri Türkiye'de bulamayabilirsiniz ancak internette PDF dosyalarını araştırabilirsiniz. Çoğunlukla Astronautical Multilingual sözlüğü gibi tematik yaklaşımlar için kullanılıyorlar.

Bahsettiğimiz gibi online sözlüklerle artık kelimelerin anlamlarını bulmakla kalmayıp eş anlamlılarını da görebiliyorsunuz. Online çeviri siteleri ise birkaç yıl öncesine kıyasla oldukça iyi bir iş çıkarıyor.

Profesyonel bir çeviriye ihtiyacınız varsa işi direkt Google Translate'e bırakmayın. Böyle bir durumda bir Rusça çevirmen bulmanızı tavsiye ediyoruz. Eğer yaptığınız bir çeviriyi sadece kontrol ettirmek istiyorsanız bir Rusça öğretmeniyle ona göre anlaşabilirsiniz.

Rusça podcast yayınlarıyla da yeni kelimeler öğrenebilirsiniz!

Yeni kelimeler öğrenirken kendi kendinize küçük bir sözlük de yapabilirsiniz. Öğrendiğiniz kelimeleri Excel'e yazdıktan sonra alfabetik sıraya göre sıralayabilirsiniz. En önemli kelimeleri buraya not ettikten sonra bir çıktısını alın ve her gün tekrar yapın. Tekrar yaparken kelimeleri sesli bir şekilde okumanız ise daha sonra bunları hatırlamanızı kolaylaştıracaktır.

Rusça öğrenirken internetteki sözlüklerden faydalanabilir, online Rusça dersleri alabilir veya bir mektup arkadaşı edinebilirsiniz! Mektup arkadaşınıza siz Türkçe öğretirken o da size Rusça öğretebilir!

Kullanabileceğiniz bu kadar çok kaynak varken Rusça öğrenme konusunda hâlâ tereddütleriniz mi var? Hemen Superprof'taki bir Rusça öğretmeniyle konuşun. Çoğu öğretmenin ilk ders saati ücretsiz!

Rusça öğretmenine mi ihtiyacınız var?

Makaleyi beğendiniz mi?

5,00/5 - 1 puan
Loading...

Seda

Spor yapmayı, film izlemeyi seven; farklı bir kültürü keşfederken ilk yemeklerini deneyen bir çevirmenim. Yeni bir dil öğrenmekse hobilerim arasında.