Rusya deyince aklımıza en çok bilinen şeyler geliyor; Kızıl Ordu, güzel kadınlar, soğuk havalar, Puşkin...

Dünya üzerinde Rusça dilini konuşan 260 milyondan fazla insan var. Bu dil özellikle Kiril alfabesi nedeniyle zor görülüyor. Öğrenmesi zor dillerden biri olarak düşünülüyor. Rusça, Amerika Birleşik Devletleri'nde büyük toplulukların ana dili olarak konuştuğu ve Gürcistan, Ermenistan, Baltık ülkeleri, Ukrayna, Özbekistan ve İsrail gibi birçok ülkede yaşayanların bildiği bir dil.

Bu dilin Lehçe, Ukraynaca, Çekçe, Bulgarca, Sırpça gibi diğer Slav dillerine de ne kadar yakın olduğunu düşününce neden Rusça öğrenmenin iyi bir fikir olabileceğini anlayabilirsiniz.

Okullarda veya kurslarda alacağınız sıkıcı dersler yerine müzik veya radyo yayınları dinleyerek Rusça öğrenmeye ne dersiniz? Bu makalemizde internet üzerinden Rusça dinleyebileceğiniz platformlardan bahsedeceğiz.

En iyi Rusça öğretmenleri müsait
Rahym
5
5 (42 yorum)
Rahym
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Şeyma
5
5 (16 yorum)
Şeyma
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (47 yorum)
Kadir
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Vugar
5
5 (23 yorum)
Vugar
₺120
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sabina
5
5 (20 yorum)
Sabina
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Nivedita
5
5 (7 yorum)
Nivedita
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Madiya
5
5 (8 yorum)
Madiya
₺90
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Muradova
5
5 (20 yorum)
Muradova
₺120
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Rahym
5
5 (42 yorum)
Rahym
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Şeyma
5
5 (16 yorum)
Şeyma
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (47 yorum)
Kadir
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Vugar
5
5 (23 yorum)
Vugar
₺120
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sabina
5
5 (20 yorum)
Sabina
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Nivedita
5
5 (7 yorum)
Nivedita
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Madiya
5
5 (8 yorum)
Madiya
₺90
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Muradova
5
5 (20 yorum)
Muradova
₺120
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Podcast: Rusça Öğrenmenin Ucuz ve Eğlenceli Yolu

Çince, İngilizce veya İspanyolca gibi en çok tercih edilen dillerden biri olmasa da Rusça Avrupa'da ve tüm dünyada çok kullanılan bir dil. Hatta dünyada en çok konuşulan 5. dil olma yolunda ilerliyor!

Karanlık ortamda kalemle yazı yazan el
Skype üzerinden Rusça dersleri almanın yanı sıra online sitelerde podcast yayınları da dinleyebilirsiniz. | Kaynak: Unsplash

Rusça dilinde ilerlemek isteyen öğrencilerin izleyebileceği birçok farklı yol var. Bunun için ayıracak fazla bir bütçeniz yoksa podcast yayınları dinlemek harika bir fikir olabilir. Tabii ki Rusça konuşulan bir ülkeye gidip bir süre orada kalmak hem dinleme hem de konuşma becerilerinizi daha hızlı geliştirebilir ancak buna ayıracak bir bütçeniz olmayabilir.

Podcast yayınları gün geçtikçe daha da popüler hâle geliyor. Özellikle dil öğrenmek isteyenler tarafından tercih ediliyor.

Podcast yayınlarının en büyük avantajlarından biri de her yerde dinleyebiliyor olmanız. Üstelik çoğu zaman ücretsiz oluyorlar. Apple Music ve Spotify gibi programlarda internetin olduğu yerde podcast yayınlarını indirebiliyor, daha sonra offline dinleyebiliyorsunuz! Böylece internetiniz olmadığında veya metro gibi yerlerde çekmediğinde de podcast yayınlarınızı açabilirsiniz.

Rusça dinleyerek yeni kelimeler ve kalıplar öğrenebileceksiniz!

Rusya'da bir kilisenin tavanı
Rusçanızı geliştirdikten sonra Rusya'nın kültürüne dair daha çok bilgi edinebilirsiniz. | Kaynak: Unsplash

Yaz okulu, akşam Rusça ders veya dil kurslarının yanı sıra bu yöntemi kullanarak Rusçanızı geliştirebilirsiniz. Başlangıç seviyesinden başlayarak hızlı bir şekilde ilerleme kaydedebilirsiniz.

Rusça podcast yayınları dinlediğinizde beyniniz bu dile alışıyor, aksanları ve kelimelerin telaffuzlarını öğreniyor. Cümle yapılarını iyice kavrıyor. Bu da ilerleyen zamanlarda Rusça düşünmenizi ve konuşmanızı kolaylaştırıyor. Özellikle evde kendi kendinize Rusça öğrenmek istiyorsanız düzenli olarak podcast yayınları dinlemenizi tavsiye ediyoruz. Her dil gibi Rusça da sadece okuyarak öğrenebileceğiniz bir dil değil. Yayınlar sayesinde dinleme ve duyduğunu anlama becerilerinizi geliştirebilirsiniz.

Kısacası podcast yayınları ile:

  • Rusça duyduklarınızı daha iyi anlamaya başlarsınız
  • Farklı bölgelerde konuşulan Rusçayı ve farklı aksanları keşfedebilirsiniz. Rusya, Belarus, Kazakistan ve Kırgızistan'da konuşulan Rusçada ne gibi farklılıklar olduğunu kendi kulaklarınızla duyabilirsiniz
  • Yeni Rusça kelimeler ve kalıplar öğrenerek kelime haznenizi geliştirebilirsiniz. Farklı deyimler  ve hatta argo kelimeleri bile öğrenebilirsiniz
  • Zaten Rusça dersler alıyorsanız kendinizi daha hızlı geliştirebilir ve bu dile kendinizi alıştırabilirsiniz. Sadece dil öğrenmekle kalmayıp Rus kültürünü ve tarihini de öğrenebilirsiniz

Bu gibi dijital çözümlerdense elinizde bir kitapla daha kolay öğreneceğinizi düşünüyorsanız birbirinden yararlı Rusça kitaplar da sizi bekliyor!

Türkiye'nin neresinde olursanız olun, internete "Rusça dinle" yazdığınızda karşınıza birçok farklı seçenek çıkacak. Aralarından seçim yapmak ise size kalmış!

Önerebileceğimiz Rusça Podcast Yayınları

Rusça öğrenmeye karar verdiyseniz size yardımcı olabilecek podcast yayınlarını bir araya getirdik. Bu liste dışında daha yüzlerde seçeneğinizin olduğunu unutmayın. Ancak internetteki o kadar farklı seçenekle uğraşmak istemiyorsanız buyurun bizim listemize!

Learn Russian Step by Step

Learn Russian Step by Step sitesi Rusçaya dair en ufak bir fikri olmayanlar için ideal! Bu sitede Rusça gramer, fiil çekimleri, özneler, en sık kullanılan kelimeleri öğrenebileceğiniz 150'den fazla makale var.

Farklı konularda Rusçanızı geliştirebiliyorsunuz:

  • "İşinize yarayabilecek kelimeler: Eczane": Sağlıkla ilgili kelimeler ve kalıplar öğrenebilir, Rusya gezinize kendinizi hazırlayabilirsiniz.
  • "Sıfatlarda süperlatif": Rusçada sıfatları süperlatif formda kullanmayı öğrenin.
  • "Farklı durumlarda Rusça sıfatların kullanımları": Kendinizi geliştirebileceğiniz ve test edebileceğiniz egzersizler de mevcut.

Russian Podcast

Özellikle gençler ve yetişkinler yeni bir dil öğrenirken o dilde diziler ve filmler izlemeyi tercih ediyor. Bu oldukça işe yarayan bir yöntem ve öğrencilerin Rusça konusunda birçok farklı becerilerini geliştirmelerini sağlıyor.

YouTube sayesinde farklı seviyelerde Rusça videolar, hikâyeler ve hatta kısa filmler de bulabiliyoruz. Birbirinden farklı Rusça podcast kanalları da mevcut. Bu kanallardan biri ve belki de en çok tercih edileni Russian Language Podcast. 

Bu kanalda Rusça dinleyebilir ve videoların transkriptini PDF olarak indirebilirsiniz. Bu da Rusça telaffuz ve duyduğunu anlama konusunda sıkıntı çekenler için çok yararlı olabiliyor. Ama tabii ki sadece yazılara bakmamanız gerekiyor. Önce dinleyip anlamaya çalışın, daha sonra takıldığınız yere tekrar dönüp PDF dosyasından ne dendiğini kontrol edin.

Rusça Haberler

Rusça haberler dinleyerek hem Rusçanızı geliştirmeye hem de olan bitenlerden haberdar olmaya ne dersiniz? Lenta.ru, Vesti.ru, Ytro.ru gibi sitelerde istediğiniz zaman Rusça haberler dinleyebilirsiniz.

Düzenli olarak Rus medyasından haberler dinlediğinizde kendinize daha çok güvenmeye başlayacaksınız ve her gün daha çok şey anlayacaksınız.

A Taste of Russian

A Taste of Russian kanalında 36'dan fazla podcast bulabilirsiniz. Hepsini mp3 formatında indirebiliyor, transkriptlerini de görebiliyorsunuz.

Her ay bir yeni bölüm yayınlanıyor. Dinleyicilerin eğlenerek Rusça öğrenmesi amaçlanıyor. Ayrıca farklı konuları ele alarak öğrencilerin ilgisini çekiyor.

Türkçe-Rusça sözlükler, telefonunuza indirebileceğiniz Rusça programlar, Rusça podcast yayınları ile bu dili öğrenmemeniz imkânsız!

Siyah beyaz laptop fotoğrafı
Online Rusça testleri de çözebilirsiniz! | Kaynak: Unsplash

RussianPod101

Bu sitede Rusçaya sıfırdan başlayıp adım adım ilerleyebilirsiniz. Tahmin edebileceğiniz gibi dil kurslarının ve okulunuzdaki dil derslerinin aksine yazılı dile değil de Rusça konuşmaya odaklanılıyor.

Bu derslerden maksimum verimi almak için yapmanız gereken üç şey olacak: Dinlemek, tekrar etmek, ezberlemek!

RussianPod101 ile:

  • En çok kullanılan Rusça cümleleri ve kelimeleri öğrenebilirsiniz
  • Aktif olarak katılımınızı izleyen bir program sayesinde düzenli çalışabilirsiniz
  • Öğrendiklerinizi tekrar edebilirsiniz

Easy Russian

Easy Russian'da A1 seviyesinden B2 seviyesine kadar Rusça podcast yayınları bulabilirsiniz. Üstelik hepsi ücretsiz! Farklı konulara yoğunlaşarak dil öğrenme sürecinizi kişiselleştirebilirsiniz.

Rusça sayıları, çoğulları, sıfatları öğrenebilir veya daha ileri seviyedeki konulara çalışabilirsiniz.

Bir öğretmenle daha hızlı öğrenebileceğinizi düşünüyor, bu kaynakları ek olarak kullanmak istiyorsanız Superprof'taki Rusça öğretmenlerimize göz atabilirsiniz.

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Seda

Spor yapmayı, film izlemeyi seven; farklı bir kültürü keşfederken ilk yemeklerini deneyen bir çevirmenim.