Sanat, ruhlarımızdan günlük hayatın tozunu alıp götürüverir. - Pablo Picasso

Birçoğumuz evinde dekor amaçlı olarak tabloları kullanırız. Evlerde genellikle modern sanat eserleri değil de sanat galerilerinde karşılaşabileceğiniz klasik sanat eserleri daha çok tercih edilir. Empresyonizm, sembolizm, dadaizm, klasisizm, romantizm, kübizm ve dışavurumculuk akımlarının en büyük sanatçılarından bazılarını inceleyeceğimiz bu eğlenceli serinin ilk yazısına hoşgeldiniz!

Natürmorttan otoportreye, tuvallerden duvar resimlerine kadar sanat tarihinde birçok farklı boyut vardır.

Makalemizin devamında gelmiş geçmiş en iyi ressamlarını, sanat tarihinin en meşhur resimlerini ve kısaca sanat tarihini öğreneceğiz. Bu arada resme merakı ve ilgisi ilkokul resim dersi dönemlerinde başlayanlara da selam olsun!

En iyi Resim öğretmenleri müsait
Elyesa
5
5 (29 yorum)
Elyesa
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Rıdvan
5
5 (8 yorum)
Rıdvan
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Neslihan
5
5 (24 yorum)
Neslihan
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mehdi
5
5 (19 yorum)
Mehdi
₺125
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sinem
5
5 (6 yorum)
Sinem
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Adem
5
5 (8 yorum)
Adem
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Benan erdi
5
5 (5 yorum)
Benan erdi
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Emine
5
5 (11 yorum)
Emine
₺180
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Elyesa
5
5 (29 yorum)
Elyesa
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Rıdvan
5
5 (8 yorum)
Rıdvan
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Neslihan
5
5 (24 yorum)
Neslihan
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mehdi
5
5 (19 yorum)
Mehdi
₺125
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sinem
5
5 (6 yorum)
Sinem
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Adem
5
5 (8 yorum)
Adem
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Benan erdi
5
5 (5 yorum)
Benan erdi
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Emine
5
5 (11 yorum)
Emine
₺180
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

En Etkili Ressamlar

Sanat tarihi, daha özelinde resim sanatı, harika ressamlarla doludur. Resim yapmak veya galeri gezmekle ilgili pek deneyiminiz olmasa da hemen herkes Pablo Picasso, Vincent Van Gogh, Leonardo Da Vinci, Salvador Dali ve Michaelangelo gibi ünlü ressamların adını duymuştur.

yıldızlı gece tablosu
Van Gogh dünyanın her yerinde bilinen en ünlü ressamlardan biridir. |Kaynak:Pixabay

Ressamların olağanüstü tablolarını ve farklı akımlara uyan yağlı boya tablolarını inceleyebileceğiniz müzeleri gezerek siz de sanat tarihinin bir parçası olabilirsiniz

Türkiye'nin çeşitli illerinde çok sayıda müze bulunur. Bunlardan bir kısmında yağlı boya tabloları sergilenir. Siz de şehrinizdeki müzeleri ve bu müzelerin içeriklerini araştırarak keşfinize başlayabilirsiniz.

Özellikle İstanbul'da yaşıyorsunuz keşfedebileceğiniz çok sayıda müze bulunuyor örneğin;

 •  Pera Müzesi
 • İstanbul Modern Sanat Müzesi
 • Mili Saraylar Müzesi
 • Sakıp Sabancı Müzesi

Ayrıca pandemi zamanında iyice yaygınlaşan müzeleri online olarak gezme imkanlarından yararlanarak dünyanın en büyük ve renkli müzelerini de gezebileceğinizi biliyor muydunuz?

Mutlaka Bilmeniz Gereken 10 Ressam

Bazı resim tabloları, resmi yapan kişiden çok daha meşhurdur. Mesela birçok tablo görseniz çoğu size tanıdık gelebilir ama o resimleri kimin yaptığı sorulsa sanatçıların adlarıyla eşleştirmeniz gerçekten zordur.

Bazı resimler tuhaflıklarıyla ön plana çıkarken, bazılarının konusu çarpıcıdır, bazısı da yeni bir sanatsal akım veya hareket başlattığı için önemlidir.

karışık duvar resmi
Guernica, bugüne dek yapılmış en meşhur resimlerden biridir. |Kaynak:Pixabay

Ünlü çalışmalar baktığımızda, Mona Lisa onu yapan ressamdan dolayı meşhurdur. Leonardo da Vinci’nin bu ünlü tablosu Paris'te Louvre Müzesinde sergilenmektedir. Binlerce turist sırf bu tabloyu görebilmek için Louvre müzesine bilet alır. Mona Lisa'nın gülümsemesi yüzyıllardır sanat sevdalılarının ilgisini çeker. Farklı kesimlerden insanlar bu eseri inceleyerek çeşitli teoriler üretmeye bayılır.

Ünlü resimlerden konu açılmışken Edward Munch'ın "Çığlık" tablosundan bahsetmeden geçemeyiz. 1893'te resmedilen bu eserde hem oldukça korkutucu hem de kendisi korkmuş bir figür yer alıyor. Sanata ilgisi olmayanlar dahi bu esere aşinadır. Dünyaca ünlü olan bu resim günümüzde hala kendinden söz ettirmeyi başarıyor.

Bazı resimler de tasvir ettikleri konularla ünlenmiştir. Mesela Eugene Delacroix’in “Halka Yol Gösteren Özgürlük" tablosunda Frig şapkası (özgürlük şapkası olarak da bilinir) giyen bir kadın ile zamanın Fransa Cumhuriyeti'ni temsil eder. Yine bu eser de gelmiş geçmiş en ünlü resimler arasında yer alır.

Benzer şeyler Théodore Géricault'nın bir gemi enkazını betimleyen "Medusa'nın Salı" eseri yahut Pablo Picasso'nun İspanya İç Savaşı'nın dehşetini anlattığı “Guernica” eseri için de geçerlidir.

Bunların yanı sıra, yepyeni bir akım ortaya çıkarmasıyla meşhur olan bazı eserler de mevcuttur. Claude Monet'nin "İzlenim:Gün Doğumu" tablosuyla birlikte İzlenimci(Empresyonist) akım doğmuştur. Benzer şekilde, Japonyalı ressam Hokusai'nin "Kanagawa'nın Büyük Dalgası" adlı eseri izlemimci ressamları etkilemiştir.

Sanat dünyasını alt üst eden tablolar da vardır. Özellikle Edouard Manet'nin “Déjeuner sur l’herbe”  (Kırda Öğle Yemeği) ilk modern resimlerden, Picasso'nun "Demoiselles d'Avignon” (Avignonlu Kızlar) kübizmin ilk örneklerinden ve Dali'nin "Belleğin Azmi" eseri ise ilk sürrealist eser olarak bilinmektedir. Bu eserler sanat tarihinde önemli bir yer tutar.

Resim Yapmanın Tarihi

Resim sanatı aslında çok eskilere dayanıyor. Leonardo da Vinci ilk ressamlardan değil yani.

Uzun yıllar önce eskiçağda insanlar duvar resimleri yapıyordu. Hayatlarındaki en önemli olayları, hayvanları veya dini ayinleri resmediyorlardı. Mağara resimlerinde sıklıkla domuzlar, mamutlar, atlar resmedilmiş ve siyah, sarı ve kırmızı tonlu boyalar kullanılmıştır.

Antik çağ, aynı zamanda duvarları ve seramikleri resimlerle süsleyen Yunanlılar, Romalılar ve Mısırlılar başta olmak üzere birçok ressama ev sahipliği yapmıştır.

Ortaçağ'da batılı ressamlar, el yazmaları veya ahşap kalaslara resim yaparlardı. Bu dönemde birçok Hristiyan dindarlarından ressam çıkmış. Hatta öyle ki, din yüzyıllar boyunca resimlerin ana konusu olmaya devam edecektir.

İtalyan Rönesansı Botticelli ve Leonardo da Vinci gibi müthiş ressamların yetişmesine ortam hazırlamıştır. Çevreyi inceleyip bilim üzerinde çalışmalar yapmak ressamların sanata bakış açılarını değiştirdi. Bu şekilde, perspektifi ve insan formunu gerçekçi bir şekilde ifade etmeye başladılar.

Yavaş yavaş Rönesans dönemi yerini Caravaggio gibi sanatçıların Barok çalışmalarına bıraktı. Barok ressamları genelde İncil'de anlatılan en trajik sahneleri resmediyordu. Bu eserlerde ışık gölge tekniği (karanlık ve aydınlığın oluşturduğu zıtlık) kullanılıyordu.

17.yüzyılda Fragonard gibi ressamlar Rokoko tarzında resim yapıyordu. Bu resimler daha neşeli, şehvetli ve hatta bazen erotik olabiliyordu.

18.yüzyılın sonlarına doğru ressamlar sanatın temellerine doğru yeni bir yöne doğru ilerlemeye başladılar. Sanatçılar antik mimariden ilham aldılar ve bize neoklasik resmi sunarak daha basit ve daha saf resimler yapmaya başladılar. Daha sonra sanatçıların oldukça melankolik eserler ürettiği Romantizm akımı geldi. Courbet 19.yüzyılda Realizm akımına öncülük etti.

Fotoğraf icat edildiğinde ise artık resimlerin realist olmasına ihtiyaç kalmamıştı. Ressamların artık portreler veya organizasyonları resmetmesi gerekmiyordu. Artık resimler sanatçılar için yalnızca kendilerini ifade etme yöntemiydi.

Bununla birlikte, Pop Art ve Fovizm (çiğ renkçilik) akımları doğdu. Günümüzde de ressamlar sanat tarihine damga vuracak eserler ortaya koyarak tüm dünyaya ilham vermeye devam ediyor.

canlı renkler
Canlı ve çiğ renklerin kullanılması Fovizmle birlikte yaygınlaştı |Kaynak:Unsplash

En Meşhur Çağdaş Ressamlar

Eskiçağdaki mağara resimlerinden bu yana resim sanatı çokça gelişti. Çağdaş sanatçılar, hem klasik tekniklerden yararlanır hem de kendi tekniklerini kullanarak resimler ortaya çıkarır. Modern sanat veya çağdaş sanat herkesin zevkine uymasa da soyut resimde, fotoğrafların yakalayamadığı belli bir çekicilik vardır. Modern ve çağdaş sanatta en ünlü ressamlar şunlardır:

 • Gerhard Richter
 • Yan Pei Ming
 • Yue Minjun
 • Martial Raysse
 • Anselm Kiefer
 • Philippe Garel
 • Gérard Garouste
 • Miquel Barcelo
 • Vladimir Veličković
 • Georg Baselitz
 • Pierre Soulages
 • Marlene Dumas

Bir zamanlar krallar sanatçıları görevlendirirdi ve piyasa bir sanatçının popülaritesini belirlerdi. Ressamlar da böylece tanınırdı. Günümüzde güzel sanatlar fakültesine gitmeseniz bile sanat camiasında bir şekilde kendinizi göstermenin yollarını bulabilirsiniz.

Yağlı boya, manzara, otoportre, soyut sanat veya figüratif parçalar, akrilik boyalar, baskılar veya heykelleri incelemek hoşunuza gidiyorsa, birçok farklı sanatçıya ait keşfedilecek çok sayıda sanat eseri ve tablo var. Başlangıç olarak, bir modern sanat müzesine veya bir güzel sanatlar galerisine gidebilir ve ustaların eserlerini görebilirsiniz.

Farklı bir bakış açısı için aşağıdaki videoya göz atın.

Resim yapmaya başlamak istiyorsanız Superprof'un sitesine girerek özel resim dersi hocalarını inceleyebilir ve şartları size uygun olan bir özel ders hocasından online, grup şeklinde veya bire bir ders almaya başlayabilirsiniz. Tek yapmanız gereken kendi bütçenizi ve boş vakitlerinizi belirlemek ardından buna uygun hocayı seçmek. Yepyeni bir maceraya yelken açmaya hazır mısınız?

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Şule

Selam ben Şule! Seyahat etmeyi, keşfetmeyi ve yeni insanlar tanımayı seven, dillerin yapı ve kurallarına büyük ilgi duyan biriyim.