Seviyeniz ve hedefleriniz ne olursa olsun, bugün şu soruyu soruyoruz: Piyano nasıl çalınır?

Elbette bildiğimiz gibi bu konu hayli geniş bir konu. Bu yüzden konuyu dört parçaya ayırıp anlatacağız. İyi piyano çalmak için doğru duruşa sahip olmanız ve yavaş ama doğru tempoda çalmayı bilmeniz gerekir. Son olarak, elleriniz küçükse de Mozart gibi çalabilir misiniz? Bu soruların cevaplarını ve daha fazlasını keşfetmek için okumaya devam edin!

En iyi Piyano öğretmenleri müsait
Aydan
5
5 (34 yorum)
Aydan
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Timur
5
5 (47 yorum)
Timur
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mehmet serdar garan
5
5 (70 yorum)
Mehmet serdar garan
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gizem
5
5 (20 yorum)
Gizem
₺130
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ekaterina
5
5 (15 yorum)
Ekaterina
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Moni̇
5
5 (11 yorum)
Moni̇
₺125
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Eren
5
5 (30 yorum)
Eren
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gizem
5
5 (27 yorum)
Gizem
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Aydan
5
5 (34 yorum)
Aydan
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Timur
5
5 (47 yorum)
Timur
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mehmet serdar garan
5
5 (70 yorum)
Mehmet serdar garan
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gizem
5
5 (20 yorum)
Gizem
₺130
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ekaterina
5
5 (15 yorum)
Ekaterina
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Moni̇
5
5 (11 yorum)
Moni̇
₺125
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Eren
5
5 (30 yorum)
Eren
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gizem
5
5 (27 yorum)
Gizem
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Uygun duruşla başlayın

Piyano çalarken tüm vücudunuzu kullanmanız gerekecek. Bu nedenle, piyano çalmayı öğrenmeye başladığınızda doğru pozisyonları ve duruşu benimsemek önemlidir, böylece bu duruş size kazınır.

İlk olarak, kendinizi piyanonun ortasına konumlayıp sandalyenize veya taburenize rahatça oturun. Bir kriter olarak klavyenin ortasındaki Sol tuşunu kullanın. Hangi parçayı çaldığınıza bağlı olarak bunun biraz değişeceğini unutmayın. Yüksek notalar gerektiren piyano şarkılarını çalmak için, kendinizi klavyenin hafifçe sağ tarafına, çok düşük notalı müzikler için ise sol tarafa konumlandıracaksınız. Peki hep konuşulan orta Do nerede kaldı?

Ardından, koltuğunuzun yüksekliğini ayarlayarak alt kollarınızı konumlandıracaksınız. İyi yerleştirilebilmesi için dirseklerinizin klavye ile aynı yükseklikte olması gerekir. Veya kısa kollarınız varsa klavyenin biraz altında kalabilir. Alt kollar klavyeye tam olarak dik olmamalıdır.

Bu kol pozisyonu, parmak hareketlerinde maksimum esneklik için klavyede parmaklarınızı daha hızlı ve daha kolay hareket ettirmenizi sağlar. Genel olarak konuşursak, piyanistler piyano çalmayı daha esnek ve akıcı hale getirmek için iyi bir vücut pozisyonuna sahip olmayı amaçlar. Bunların hepsi piyano öğretmeninizin size öğreteceği şeyler. Profesyonellerin nasıl göründüğünü görmek için çevrimiçi bir piyano videosuna göz atın.

Piyano çalmak için en iyi oturak tipi hangisidir? Bir tabure, bank veya sandalye mi?

Bu gerçekten kişisel tercihinize bağlı. Ünlü piyanist Glenn Gould, sandalyelerde çaldı ve bu ona hiçbir sorun yaratmadı. Sandalyelerin dezavantajı, yüksekliklerini ayarlayamamanızdır. Bir sandalyeye oturmayı seçerseniz, vücudunuza ve piyano klavyenizin yüksekliğine uygun olanı seçin.

Yırtık nota kağıdı
Notalar ve solfej piyanoda alıştırmaya başlarken ve doğru duruşu öğrenirken öğrenilmesi gereken en önemli bilgidir. | Pixabay

Yüksekliğini değiştirme olanağına ek olarak piyano taburesinin yararı, genişliğinin piyanistlerin yan hareketlerini kolaylaştırmasıdır. Bu nedenle, piyanistler tarafından kullanılan en popüler oturma türü genellikle tabure veya banktır.

Kollarınızdan sonra, piyano çalmayı öğrenirken kontrol etmeniz gereken bir sonraki şey sırtınızdır! Sırtın pozisyonu mükemmel olmalı, böylece çalarken bel ağrısına neden olmazsınız. Her şeyden önce piyano çalmak bir zevk olmalı! Piyano sırt ağrılarına neden oluyorsa, hedefinizi çoktan ıskaladınız demektir.

Piyano çalarken sırt düz olmalı ama çok sert olmamalıdır. Ve bu kural sadece piyano için geçerli değildir. Oturur pozisyonda sırt her zaman düz olmalı ve asla klavyenin üzerine eğilmemelidir: bu, piyano çalmak için en kötü pozisyondur.

Alt kolların ve sırtınız pozisyonunda ustalaştıktan sonra, ellerinizi düşünmeniz gerekecek! Piyano çalarken tüm vücut kullanımda olsa bile, el en önemli rolü oynar.

Notaları kusursuz çalmak ve tuşlara ulaşmak için parmaklarınızın kavisli olması gerekir. Avucunuz, parmaklarınızdan biraz daha yukarıda olmalıdır, böylece notalara tam güçte basabilirler (neredeyse tamamen düz olması gereken başparmak hariç).

Bu konum, piyano çalarken gerginliği azaltmanıza ve hız kazanmanıza olanak tanır. Tuşlara dokunmak için ihtiyaç duyacağınız güç, bilekten veya kollardan değil parmaklardan gelmelidir;  ancak tabii ki de pek çok şey gibi söylemesi kolay yapması zor.

Bu aynı zamanda elin kavisli pozisyonuna izin veren şeydir. Dengenizi ve güveninizi artırmak için ayaklarınızı yerde düz tutmayı unutmayın. Eğitiminize başlarken ve henüz piyano çalmayı bilmiyor olsanız bile, ayaklarınızın ucunda çalmak iyi bir fikir değildir.

Tüm bu tavsiyelere yürekten bağlı kalsak da, her insanın benzersiz bir fiziksel fıtratı olduğunu unutmamak önemlidir. Zaman içinde pozisyonlarınız, yukarıda belirtildiği gibi kabul edilen kurallardan biraz farklı olabilir ve bireysel çalış tarzınıza ve fiziğinize göre daha fazla farklılık gösterebilir.

Çalarken işlerinizi kolaylaştırın

Piyano öğrenmeye başladığınızda, yavaş yavaş çalarak başlamak önemlidir. Bu, çalmadan önce parmaklarınızı ısıtmanıza olanak tanır. Bir gam, akor dizisi veya piyano şarkısı çalmayı öğrendiğinizde de çok yardımcı olacaktır.

Bazı piyanistler, müzikten daha hızlı çalmak veya parçayı, nota notalarının gerektirdiği hızda çalmak, ancak bunu doğru yapacak seviyede olmadan yapmak isterler. Bunlar doğru yaklaşımlar değil! Aslında çalma hızınızı olabildiğince yavaşlatmak pek bilinmeyen ama oldukça faydalı bir ipucudur.

Çalma hızınızı kademeli olarak artırın, ancak yavaş oynayarak başlayın. Hızlı çalabilmeniz için önce parçayı mükemmel bir şekilde çalmayı başarmalısınız. Baş Parmak, Mini Mini Bir Kuş'tan sonra hemen en karmaşık arpejlere atlayamazsınız. Çalma hızınızı artırmak için bir metronom alın!

Genel olarak, piyanoyu yavaş çalmak şunları yapmanızı sağlar:

  • Ne çaldığınızı daha kolay ezberlersiniz. Beyniniz notadaki her ayrıntıya konsantre olmalı, hepsini özümsemeli ve hatırlamalıdır. Yakında, minör gamlardan majör gamlara hızlı bir şekilde geçebileceksiniz.
  • Teknik ilerlemeyi hızlandırırsınız, çünkü yavaş çalmak sadece müziği daha kolay ezberlemenizi değil, aynı zamanda diğer şarkılarda bulacağınız parmak hareketlerini de ezberlemenizi sağlar.
  • Ne çaldığınıza, piyano akorlarına, temposuna, ritmine vs. dikkat edersiniz. Böylece çaldığınızın doğru olduğundan ve ritimde veya müzik okurken hata yapmadığınızdan emin olacaksınız.
  • Parçanın nüanslarını daha iyi anlayın ve ne çaldığınızı “hissedersiniz". Çalmakta olduğunuz müziğin peşinden koşmak yerine yaklaşan notaları ve melodileri tahmin edersiniz. Yavaş oynayarak beyniniz parmaklarınızdan daha hızlı çalışacaktır.

Yavaş yavaş tekniğinizi geliştirin

Piyano çalıyorsanız, muhtemelen hep daha iyi olmak istersiniz. İster yeni başlayanlar ister daha deneyimli müzisyenler olsun, çoğu piyanistin hedefi budur. Ancak piyano çalmada ilerleme kaydetmek farklı şeyler anlamına gelebilir.

Birincisi, notaları kolayca okuma yeteneğidir. Notaları çözerek solfej ve müzik teorisi hakkında bilgi edineceksiniz. Göreceksiniz, yakında daha karmaşık müzikler ve daha hızlı nota okumaya başlayacaksınız.

Piyano çalmayı ilerletmek aynı zamanda daha esnek ve daha hızlı olmak anlamına gelir.

El hareketleriniz ve parmaklarınız giderek daha esnek hale gelecek. Akor dizilerini (sol elle) çalacak ve ilerlemeleri (sağ elle) gerginliğe ve sıkışık parmaklara neden olmadan daha hızlı sağlayacaksınız. Ve çalımınız daha iyi ifade edilmiş ve daha etkileyici hale gelecektir.

Sanatsal potansiyelinizi tam olarak kullanabilmek için iyi bir teknik seviyeye ulaşmalısınız. Teknik, sanatsal, yaratıcı ve performans yönlerine hizmet eder.

Bir piyano eğitmeni ile piyano dersleri almak, kendi kendinize öğrenmenizden çok daha hızlı ilerlemenize yardımcı olacaktır. Piyano dersleri, özellikle bir müzik parçasına takılıp kalıyorsanız veya herhangi bir şekilde öğrenmeniz engelleniyorsa faydalıdır.Piyano dersi kadıköy çevresinde farklı seçeneklerle bulunabilmekte. İnternetteki piyano eğitimlerini ve videolarını incelemek de eğlenceli ve faydalı olacaktır, ancak ücretsiz piyano derslerinden ve yüksek vaatleri olan ve sürekli reklamı yapılan derslere mesafeli durun.

Disiplinliyseniz ve düzenli olarak piyano çalışırsanız büyük ilerleme kaydedersiniz. İlerlemeyi hızlandırmaya çalışmayın, çünkü adımları atlama ve hata yapma riskiniz vardır. Piyano eğitiminde aceleye getirilemeyecek aşamalar vardır.

Bir yetişkin ve bebek eli
Pek çok kişi piyano çalmak için büyük ve uzun ellere sahip olunması gerektiğini düşünür. Oysa küçük ellere sahip kişiler de piyanoyu sorunsuz şekilde çalabilmektedir. | Pixabay

Küçük ellerle piyano nasıl çalınır?

Bazı insanlar küçük ellerinden dolayı piyanonun onlar için olmadığına inanır. Kısa parmaklarla piyano çalmak mümkün mü? Cevabımız evet.

Gerçekte, özellikle büyük ellere ya da daha ziyade piyanist elleri dediğimiz upuzun parmaklara sahip olmayan ve pek çok notaları çok fazla akıcılık ve kolaylıkla çalan birçok piyanist var.

Elbette, bazı müzik bestecileri büyük elleriyle tanınırlar. Ancak el uzunluğunun çalma kalitesi ve piyano tekniği ile hiçbir ilgisi yoktur.

Bu özellikle, efsaneye göre on birinci aralığı tek elle çalabilen Liszt için geçerlidir! Liszt büyüklüğünde ellere sahip olanlar için tasarlandığı için, bazı küçük elli insanlar Liszt'in bazı müziklerini çalmakta zorluk çekebilir!

Genel olarak Romantik Dönem (ondokuzuncu yüzyıl) klasik müziği, yedinci ve dokuzuncularla birlikte çok sayıda aralık ve akor kullandı. Bu nedenle, “Romantik” repertuarının çoğu büyük eller gerektirir. Bunu inkar edemeyiz, ama belki piyano notalarınızda biraz yaratıcı doğaçlama ile üstesinden gelebilirsiniz!

Ancak piyano müziğinin %95'inin mütevazı boyutlarda ve hatta küçük ellerle çalınabileceğini unutmayın. Dahası, kromatik hareketler kullanan şarkılar çalarken küçük ellere sahip olmak bile tercih edilir. Bunu müzik öğretmeninize bile sorabilirsiniz!

Her el konfigürasyonunun avantajları ve dezavantajları vardır ve el boyutunun piyano eğitimi üzerinde sınırlı bir etkisi vardır. Küçük elleriniz varsa ve piyano çalmayı öğrenmek istiyorsanız, hiçbir sorun yok ve hedefiniz için devam edin!

İster klasik piyano, ister caz piyano (veya herhangi bir şey!) çalıyor olun, artık o siyah tuşlara tutkulu şekilde basmak ve o melodileri çalmak için ihtiyacınız olan her şeye sahipsiniz. Başlangıç ​​seviyesindeki piyano becerileriniz filizlenecek ve kulaktan çalmayı ve hatta Mozart gibi müzik okumayı öğreneceksiniz! Ancak unutmayın her şey hırs, disiplin ve çalışkanlıktan geçiyor...

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Beste

Jack of all trades master of none. Her an her şey ilgi alanına girmiş olabilir. Bir bakmışsınız ilgi alanından çıkmış. 1 hafta önce toplama bilgisayar kurarken şimdi mantı açmanın inceliklerini öğreniyor olabilir. Bilgi çöplüğü, ilgi alanı tüketicisi.