Her şeyden önce piyano çalmayı öğrenmek kendini ifade etmekle ilgilidir. Çaldığınız piyano türü ne olursa olsun yöntemi aynıdır. Piyanoda ustalaşmak, nota okumak, müzik teorisini anlamak, solfej ve tempo öğrenmek ve akor çalmak gibi yetkinliklerde uzmanlaşmayı içeren yıllarca süren bir eğitimin sonucudur.

Piyano veya klavyede çalmayı öğrenmeye başladığınızda, her yeni başlayan gibi, görünüşte ulaşılamaz bir hedefle karşı karşıya kalırsınız. Sağ ile sol el arasındaki koordinasyonun piyanoya yeni başlayanlar için oldukça zor bir edinim olduğunu bilirsiniz. Bunun dışında nota okumayı öğrenmek ve etkili solfej yetenekleri de piyano ve müzikte ustalaşmanın olmazsa olmaz gereksinimlerindendir.

Ancak piyano çalmaktan zevk almak için Bach veya Schubert gibi harika bir piyano virtüözü olmanıza gerek yok; bazı temel akorlarla, harika eserler çalabileceksiniz. Örneğin, bir Bach Prelüdünü çalmak için, yalnızca nispeten kolay bir akor arpejinde ustalaşmanız yeterli. Sonrasında kararlılık ve pratikle, Beethoven'ın Clair de Lune sonatından çok uzakta olmayacaksınız!

Bu makalede Superprof, temel piyano akorlarını öğretmeye odaklanıyor. Akorları öğrenmek, piyanoya yeni başlayanlar için zor görünebilir, ancak düşündüğünüzden daha kolaydır. Yakında bir akoru nasıl mükemmel şekilde çalacağınızı öğreneceksiniz. Metronomunuzu hazırlayın!

En iyi Piyano öğretmenleri müsait
Aydan
5
5 (32 yorum)
Aydan
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Timur
5
5 (42 yorum)
Timur
₺180
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mehmet serdar garan
5
5 (58 yorum)
Mehmet serdar garan
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Moni̇
5
5 (11 yorum)
Moni̇
₺125
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gizem
5
5 (19 yorum)
Gizem
₺130
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Eren
5
5 (30 yorum)
Eren
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gizem
5
5 (26 yorum)
Gizem
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Su
5
5 (11 yorum)
Su
₺175
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Aydan
5
5 (32 yorum)
Aydan
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Timur
5
5 (42 yorum)
Timur
₺180
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mehmet serdar garan
5
5 (58 yorum)
Mehmet serdar garan
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Moni̇
5
5 (11 yorum)
Moni̇
₺125
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gizem
5
5 (19 yorum)
Gizem
₺130
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Eren
5
5 (30 yorum)
Eren
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gizem
5
5 (26 yorum)
Gizem
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Su
5
5 (11 yorum)
Su
₺175
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Majör ve minör piyano akorları

Temel piyano akorlarını öğrenmek için yoğun bir piyano dersinde solfej çalışılmasına gerek yoktur. Parmak pozisyonu fazla değişmediği için birkaç akor dizisini kolayca öğrenebilirsiniz. Ancak elbette piyano kursları alarak tüm bunları öğretmenden öğrenmek çok daha iyi bir fikirdir!

Genellikle piyanoda sol el akoru, sağ el ise melodiyi çalar. Melodi, akorun çalındığı skaladaki notalardan oluşur. Bu noktada bunu anlamak zor görünüyorsa, bir şeyi hatırlayın: melodiyi çalmak, sol elle çalınan notalarla hokkabazlık yapmak demektir.

Peki minör akorları ve majör akorları nasıl öğrenebilir, tanıyabilir ve çalabilirsiniz? Bunlar, özel bir piyano dersinde veya çevrimiçi bir piyano eğitiminde de öğrenebileceğiniz şeylerdir!

Majör Akorlar

Majör akorlar, kulağa dinamik, neşeli ve aydınlık gelen ses dizileridir. Bir şarkının sözlerinden bağımsız olarak söz konusu müziğe farklı bir duygusallık katarlar. Örneğin Deniz ve Mehtap şarkısı sözleri itibariyle hüzünlü olsa da aslında majör akorlar ile bestelenmiştir. Bu açıdan, sözlerini unuttuğumuzda melodiyi mırıldandığımızda istemsiz olumlu moda geçeriz.

Akorları öğrenmek ve çalmak düşündüğünüz kadar zor değil. Gitarda da piyanoda da en başta öğretilen bazı temel akorlar vardır. Hatta sevdiğiniz pek çok müziğin aslında 3-4 basit akordan ibaret olduğunu öğrenince şaşıracaksınız. Ancak akorlar piyanonun ya da müziğin her şeyi değil. Yalnızca ufak bir parçası!

Majör akorlar, herhangi bir ses üzerine sırasıyla büyük üçlü ve küçük üçlü aralıkları kurularak oluşturulur (B3+k3). “M” ifadesi ile gösterimi olsa da bu genellikle tercih edilmez. Majör bir akor, daha çok kök sesinin herhangi bir uzantı almadan, direkt yazılmasıyla gösterilir. Örneğin C veya CM:

C-B3-E-k3-G

Majör dizinin I, III ve V. derecelerinden meydana gelen majör akorlar, majör diziye göre “1-3-5” şeklinde formüllenir.

C-D-E-F-G-A-B-C

Bunu takip ederseniz, majör gamın tüm ana akorlarını çalabilirsiniz:

C: c-e-g

D: d-f#-a

E: e-sol#-b

F: f, la, c

G: g, b, d

A: a-c#-e

B: b-d#-f#

Diyez ve bemol majör akorları çalarken bu biraz daha karmaşık hale gelir: Nota aralıklarını sayarak parmaklarınızı siyah tuşlar üzerinde hareket ettirmeniz gerekir.

Unutmayın! Daima tonik ile üçüncü nota arasında iki perde ve üçüncü ile beşinci arasında bir buçuk perde kaldığından emin olun. 

Piyano çalan bir piyanist
Piyanoya başlarken temel akorlar öğrenirsiniz. Bu temel akorlar ile ne kadar fazla parça çalınabileceğini fark ettiğinizde şaşıracaksınız. | Pixabay

Minör Piyano Akorları

Minör akorlar bir piyano parçasına daha melankolik bir ses katarak daha hüzünlü bir atmosfer yaratır.

Artık bir majör akoru nasıl çalacağınızı bildiğinize ve parmaklarınızı çalıştırmaya başladığınıza göre, minör akoru bulmak çocuk oyuncağı olacak!

Herhangi bir ses üzerine sırasıyla küçük üçlü ve büyük üçlü aralıkları kurularak oluşturulur (k3+B3). Minör bir akor, kök sesi ile birlikte, kök sesinin yanına gelen “m” ifadesi ile gösterilir. Örneğin Cm:

C-k3-Eb-B3-G

Görüldüğü üzere do minör akoru, köke yarım ses daha yakın olan üçlüsüyle Do majörden ayrılıyor. Yani tek fark üçlüde. Dolayısıyla minör akorlar, majör diziye göre “1-b3-5” şeklinde formüllenmektedir.

4 vazgeçilmez piyano akoru

Piyano çalmanın en büyük avantajlarından biri, temel akorları öğrendikten sonra, temel gitar veya akordeon akorlarını nasıl taklit edeceğinizi de biliyor olmanızdır. Piyano başlangıç dersleri seviyesinde aldıktan sonra bir gün akordeoncu bile olabilirsiniz!

“Piyano zenginlerin akordeonudur” diyen Michel Audiard mıydı? Her ikisinin de en azından siyah tuşları var!

Müzik eğitiminin ana enstrümanı olan piyano, genellikle tüm yaylı çalgıların “en asil”i olarak adlandırılır. Piyanodaki diyez ve bemoller hakkında her şeyi öğrendikten sonra, başka herhangi bir enstrümanı çalmak sizin için daha kolay olacak!

Yine de, “işlevsel” bir melodi çalmak çok fazla akor gerektirmez. Bunu yapmak için sadece dört akoru, yani en çok kullanılan akorları bilmeniz yeterlidir:

Do majör

Sol majör

La minör

Fa majör

Bu akorlar, Beatles ve Pink Floyd'dan Elton John'a, günümüzün pop ve varyete hitlerinden geçmişin klasik müziğine kadar geniş bir müzik yelpazesinde bulundukları için vazgeçilmez akorlardır.

Bu sihirli akorlar, kulağa iyi gelen "kulağa hoş gelen" ve aynı yapı içinde oluşturulmuş piyano akor dizileridir. 

Sihirli akorlar genellikle şu şekilde oluşur:

Birinci dereceden bir majör akor (gamın ilk notası),

Beşinci dereceye majör bir akor (gamın beşinci notası),

Altıncı derecede minör bir akor (gamın altıncı notası),

Dördüncü derecede majör bir akor (gamın dördüncü notası).

Do majör, Sol majör, La minör, Fa majör takımıyla melodiler oluşturmak, her zaman iyi sonuç veren favorilerdir! Yakında harika bir piyanist olacaksınız!

En zor kısım aslında akorları çalmak değil, iyi çalışan bir melodi bulmak!

Bu derece hiyerarşisi sayesinde, piyano derecelerinin anahtarını değiştirmek istiyorsanız, klavyede ilk akoru çaldığınız yeri değiştirmeniz yeterlidir. Örneğin, bir Mi majör ile başlarsanız: Mi majör (e, g#, b), Si majör (b, d#, f#), Do keskin minör (c#, e, g#), La majör (a, c#, e ). Bunu klavyede yapmak kolaydır çünkü her nota arasındaki aralık aynıdır. Piyano öğrenmenin zor olduğunu kim söyledi?

Eğer sorun yaşıyorsanız, işte size bir püf noktası: Do gamının (do, ré, mi, fa, sol, la, si, do) her notasını parmaklarınızda sayın ve akor ilerlemesini bulun. Yeni başlayan tüm piyanistler, birçok şarkının aynı sihirli akorlardan oluştuğunu keşfetmekten mutlu olacaklardır. Müzik düşündüğünüz kadar zor değil, o yüzden piyano tuşlarını korkmadan çalmaya başlayın!

Özel bir eğitmenle piyano akorlarını öğrenin

Özel bir piyano öğretmeniyle (Superprof’un deneyimli öğretmenlerine bakın) piyano çalmayı öğrenmek isteyen her yeni başlayan müzisyen, yalnızca kişiye özel pedagojik piyano yönteminden değil, aynı zamanda düzenli takipten de faydalanacaktır.

Bu nedenle, öğretmeninizle birlikte her piyano dersinde ilerlemenizi ve gelecekteki hedeflerinizi değerlendirdiğinizden emin olun. Bir sonraki hafta için ne revize edilmeli: Für Elise, Bach'ın Prelüd'ü veya daha modern bir parça mı? Üstünde çalışmanız gereken şey duruşunuz, bir akor veya daha ileri seviye bir şey mi?

Özel bir piyano dersinde, bir piyano öğretmeni ilerleme planı oluşturacak ve öğrencinin zayıf yönlerini hedefleyecektir. Bu şekilde, piyano dersi seviyenize uyarlanacaktır. Duruşunuzu, parmak pozisyonlarınızı değiştirmeniz gerekip gerekmediği ya da müzik teorisine ait bazı bilgileri tekrarlamanız ya da daha doğru öğrenmenizin iyi olup olmadığına karar verilecektir.

Ders ister piyano öğrencisinin evinde ister bir müzik okulunda gerçekleşsin, öğrencinin akor eğitimine elverişli bir ortama ihtiyacı vardır. Bu, müzik teorisini uygulamak, nota aralıklarıyla akorların nasıl oluşturulacağını öğrenmek, parmakları mükemmelleştirmek vb. için gerekli zamanı harcamak anlamına gelir.

Akor tablosu ve gitar
Piyanoda temel akorları öğrendiğinizde gitar başta olmak üzere diğer enstrümanları da kolayca öğrenebileceğinizi biliyor muydunuz? | Pixabay

Piyano öğretmeni ayrıca öğrencilere evde üzerinde çalışmaları için bir akor tablosu sağlamalıdır.

Belirli bir seviyeye ulaştıktan sonra, öğrenci ayrıca piyano için kişisel bir eğitmen olan müzik öğretmeninden kendisine Nocturne Opus 9 No. 2 gibi büyük bestecilerin şarkılarını nasıl çalacağını öğretmesini isteyebilir. Bu seviyeye geldiğinizde artık Daha Dün Annemizin gibi şarkılarla uğraşmanız gerekmez!

Öğrenci, nota okumak ve piyano ezgileri öğrenmek dışında, öğretmeninden caz piyano, blues piyano, tango veya klasik müzik gibi farklı müzik türlerini çalmasını da isteyebilir. Size müzik tarzları hakkında bilgi verecek çok sayıda video ve ücretsiz piyano eğitimi bulabileceğiniz İnternet'te neden biraz araştırma yapmıyorsunuz?

Son olarak, özel piyano dersleri, özellikle çocuklar ve gençler için güçlü bir motivasyon aracıdır.

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Beste

Jack of all trades master of none. Her an her şey ilgi alanına girmiş olabilir. Bir bakmışsınız ilgi alanından çıkmış. 1 hafta önce toplama bilgisayar kurarken şimdi mantı açmanın inceliklerini öğreniyor olabilir. Bilgi çöplüğü, ilgi alanı tüketicisi.