Piyano çalmayı öğrenmek üç ana şey gerektirir: solfej, temel akorlar ve piyano gamları! Ayrıca size nasıl çalınacağını öğretmek için iyi bir piyano öğretmeni bulmanız da size oldukça yardımcı olur.

Çoğu piyano parçasında görülen c, a, g, f ile ifade edilen do, la, sol ve fa majör ve minör akor gruplarını tamamen öğrendi iseniz ve bunları doğaçlama yaparken de kullanabiliyorsanız zaten hali hazırda temel piyano teorisini öğrenmişsiniz ve sağlam bir temel oluşturmuşsunuz demektir.

İster piyanoda ister klavyede çalın, yeni başlayan bir piyanistin parmaklarını hızlandırmasına ve sağ el-sol el koordinasyonunu geliştirmesine izin verecek olan yegane pratik, gamların tekrarıdır.

Piyano çalmaya başlamak veya çalarken bir sonraki seviyeye geçmek için, bir müzisyenin klavyede sol elle çalınan bir akordaki notaları yavaş yavaş tekrar etmesi ve azar azar sağ eliyle notaları uyumlu hale getirmesi gerekir. Kulağa hoş gelen bir ses ve piyanoya başlarken bir melodi bu şekilde yaratılır! Bunu kolay piyano şarkılarıyla bile yapabilirsiniz.

Ancak yanlış notaları çalmamak için bu notaların kalıplarını ezberlemelisiniz. Bu yüzden solfej veya nota okumayı öğrenmek çok önemlidir ve piyano gamınızı ezbere öğrenmek gerekli, hatta hayatidir.

Peki, gam nedir?
Piyano gamlarını nasıl ezberlersiniz?
Piyano gamları ile nasıl doğaçlama yaparsınız?
Bunlar, Superprof'un bu makalede yanıtlamaya çalıştığı sorulardır. Bu şekilde, piyano gamınızı nasıl çalacağınızı öğreneceksiniz. Mozart gibi o arpejleri hiç vakit kaybetmeden çalacaksınız!

Piyanoyu kolay öğreten yöntemler
Piyanoyu öğrenmenin kestirme bir yolu olmasa da en emin yolu notaları ve solfeji iyi bilmekten geçer. | Pixabay
En iyi Piyano öğretmenleri müsait
Aydan
5
5 (34 yorum)
Aydan
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Timur
5
5 (47 yorum)
Timur
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mehmet serdar garan
5
5 (70 yorum)
Mehmet serdar garan
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gizem
5
5 (20 yorum)
Gizem
₺130
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ekaterina
5
5 (15 yorum)
Ekaterina
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Moni̇
5
5 (11 yorum)
Moni̇
₺125
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Eren
5
5 (30 yorum)
Eren
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gizem
5
5 (27 yorum)
Gizem
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Aydan
5
5 (34 yorum)
Aydan
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Timur
5
5 (47 yorum)
Timur
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mehmet serdar garan
5
5 (70 yorum)
Mehmet serdar garan
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gizem
5
5 (20 yorum)
Gizem
₺130
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ekaterina
5
5 (15 yorum)
Ekaterina
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Moni̇
5
5 (11 yorum)
Moni̇
₺125
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Eren
5
5 (30 yorum)
Eren
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gizem
5
5 (27 yorum)
Gizem
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Piyanoda gam nedir?

Roma'nın bir günde kurulmadığını kendimize hatırlatarak başlayalım. Böylece hiçbir öğrenci sadece birkaç müzik dersinden sonra piyanoda ustalaşmayı hayal edemez. Müzik basit bir çaba değildir!

Alabileceğiniz diğer akademik dersler gibi, gerçekten piyano çalmayı öğrenmek istiyorsanız çok çalışmanız ve pratik yapmanız gerekir. Daha sert piyano müziğine geçmeden önce kolay piyano şarkılarıyla başlayın ve orta Do'yu bulun! Daha gelişmiş olmak için, kendinizi motive etmelisiniz. Disiplin duygusunu korumak, sizi temel şeyler üzerinde düzenli olarak ve yavaş bir tempoda çalışmaya ve uygulamaya zorlayacaktır.

Gamlar; sekiz adet bitişik ve komşu olan notaların meydana getirmesidir. Yani gam dizisi demektir. Gamlar herhangi bir nota ile başlayabilir ve başladığı notanın ismini alır.

Piyano çalmayı öğrendikçe bu biraz karmaşıklaşıyor:

Örneğin Do majör gamını alırsanız, yedi nota artı daha yüksek oktav içerir: c-d-e-f-g-a-b-c.

Bir perde veya tuş, piyano klavyesindeki iki beyaz tuş arasındaki geçişe karşılık gelir; yarım perde, beyaz bir tuştan siyah bir tuşa hareketi temsil eder; bu, diyez veya bemol anlamına gelir. Dolayısıyla Do'nun ölçeği şu şekilde de anlaşılabilir: adım, adım, yarım adım, adım, adım, adım, yarım adım.

Matematiksel bir hesaplama gibi, piyano çalmak için notalar arasındaki mesafeyi ölçmeniz gerekir.

Ve bu piyanoda kolaydır, bir piyano tuşundan diğerine her geçişinizde, yarım perdeyi veya tuşu daha yüksek veya daha düşük sayın. Bu yüzden klavyede Mi ile Fa arasında veya Si ile Do arasında sadece bir yarım tuş var.

Şimdi, uyum içinde, Do majör ölçeğindeki aralıklar:

 • Tonik (do, birinci derece),
 • İkinci (re, ikinci derece),
 • Üçüncü (mi, üçüncü derece),
 • Dördüncü (fa, dördüncü derece),
 • Beşinci (sol, beşinci derece),
 • Altıncı (la, altıncı derece),
 • Yedinci (si, yedinci derece),
 • Oktav (do).

Bu, armonik majör gamın armonik derecesidir yani notanın müzik gamındaki yeridir.

Sürpriz sınav!

Do majör gamının beşinci derecesindeki akor nedir?
Do majör ölçeğindeki La akoruna ne karşılık gelir?

Majör gamlar ve minör gamlar arasındaki fark nedir?
Acemi piyanist için bu soru biraz zor görünebilir. Ama gerçekte, bu sadece farklı seslerle ilgili bir soru.

Bazı gamlara majör gamlar denir ve diğerleri de minör gamlardır - bu sadece farklı nota aralıklarına, tuşları ve yarım tuşları bir oktavda bölme yönteminize bağlıdır.

Bunu basitçe öğrenmek için, minör bir gamın size piyano parçasına ve melodiye melankolik ve nostaljik bir renk kattığını unutmayın. Majör gamlar ise daha parlak, neşeli, optimistik bir havaya sahip olurlar.

Majör gamlar hakkında bilmeniz gereken her şey

Do majör gam, antik çağda İyon Modu olarak bilinen ilk modern majör gamdır.

Piyanoda majör bir dizi çalmak için tek bir temel kuralı izlemeniz yeterlidir. Her zaman aşağıdaki ana modun aralığına uymalısınız: tuş, tuş, yarım tuş, tuş, tuş, tuş, yarım tuş. Yani bir Do majör ölçeği çalmak için: do-re-mi-fa-sol-la-si-do notalarına sırasıyla basmanız gerekir.

Majör gamı diğer notalar için transpoze etmeniz gerekecek:

(Notalar Batı Müzik Sisteminde şu şekilde ifade edilir "Do: C, Re: D, Mi: E, Fa: F, Sol: G, La:A, Si: B"

Re majör ölçeği: d-e-f#-g-a-b-c#-d,
Mi majör ölçeği: e-f#-g#-a-b-c#-d#-e,
Fa majör ölçeği: f-g-a-b-c-d-e-f.
Ve bu her tonik için böyle devam eder. Bunu daha iyi anlamanıza yardımcı olmak için majör gamlar tablosu çıkartmanızı tavsiye ederiz.

Minör gamlar hakkında bilmeniz gereken her şey

Doğal minör mod, La'nın eski moduna veya Aeolian moduna karşılık gelir. Daha kasvetli bir hisse sahiptir.

La minör ölçeği, Do majör ölçeğinden farklıdır. Do majör modunu taklit etmek için gamın yedinci ve sekizinci notası arasına yavaş yavaş yarım perde eklenir ve bu da minör harmonik gamı ​​yaratır!

Örneğin, Si notası, Do majör ve Do minör gamlarının öncü tonudur - yedinci derecenin notasıdır.

Ve her majör gam için karşılık gelen bir minör gam vardır.

Chopin piyano eserleri notaları
Müzik teorisini öğrendiğinizde bir müzik eseri besteleme şansınız olur. Müzik bestelemeden önce bol bol ünlü bestecilerin müziklerini dinlemeli ve okumalısınız. | Pixabay

Bu adımlarda piyano gamlarını öğrenin

Bu bir sır değil: Piyano ve piyano gamlarını çalmayı öğrenmek istiyorsanız, çalışmanız, pratik yapmanız ve biraz daha çalışmanız gerekir.

Gamları doğru bir şekilde çalmanız ve ilerleme kaydetmeniz için birkaç kullanışlı adım:

 • Her gün 15 ila 20 dakika gam çalın. Bu yeterince söylenemez: gamları ezbere öğrenmek için, her şeyi tek bir günde, büyük bir uygulama seansında yapmaktansa, günde sadece 20 dakika çalışmak daha iyidir. 15 majör ve 15 minör gam olduğu düşünülürse yavaş yavaş, tek tek çalışmak daha mantıklı olacaktır. Zamanla beyninizin farklı alanları uyarılacak ve bu şekilde onları ezberlemeye başladığınızı fark edeceksiniz. Günden güne, piyano çalmanızı geliştirmenize izin veren otomatik alışkanlıklar yaratacaksınız! Ayrıca, bir sonrakine geçmeden önce her bir gamda uzmanlaşmak en iyisidir.
 • Parmaklarınızı mükemmelleştirin. Piyanoya yeni başladığınız andan itibaren kötü alışkanlıklara kapılmamak için uygun parmak hareketlerini ve parmak pozisyonunu benimsemelisiniz. (Ve piyano çalmak için de uygun duruş!) Bir parmağınızı bir tuşa koyun - bu, ilk Do majör gamı ​​için kolay olacak, ancak diyez ve bemoller için bu piyano alıştırmalarını yapmak biraz daha zor olacaktır. Bu piyano yöntemi, sol elinizde ve sağ elinizde ustalık kazanmanızı sağlayacaktır.
 • Do majör gamını uygulayın, ardından diğer tüm minör ve majör gamlara geçin. Do majör, hepsinden ilki ve en basitidir ve sadece piyanonun beyaz tuşlarında (c-d-e-f-g-a-b-c) çalınır. Do majörde artan bir dizi ve azalan bir dizi yapmak sadece müzik kulağınızı geliştirmekle kalmaz, aynı zamanda ustalaştıktan sonra hız ve el becerisi kazanmanıza da yardımcı olur.
  Gamlarda ustalaştıktan sonra, örneğin Bach'ın Prelüd'ü, Beethoven'ın Clair de Lune Sonata'sı veya Für Elise'i veya Mozart'ın Türk Marşı gibi en sevdiğiniz piyano ezgilerini çalarken çalımınız daha akıcı olacaktır. Artık sizin için Daha Dün Annemizin pratikleri kalmayacak!

Artık öğretmeninizin piyano eğitimi başında size neden gamları çaldığını biliyorsunuz!

İşte ilerlemenize yardımcı olacak bazı son püf noktaları:

 • Videoları izleyin ve çevrimiçi piyano başlangıç dersleri seçeneklerinizi değerlendirin(ücretsiz piyano derslerinden sakının!)
 • Bir metronom kullanın
 • Temponuzu kademeli olarak artırın
 • Notaları okumadan ezbere çalın
 • Sol elinizle akorları ekleyin.

Piyanist olmak için gam öğrenmek neden gereklidir?

Piyano virtüözleri ve profesyonel müzisyenler bulundukları yere tesadüfen gelmediler. İyi bir piyanist olmak ve piyanoda kendinizi sanatsal olarak ifade edebilmek için gamları ezberlemeli ve her zaman parmaklarınızın ucunda tutmalısınız!

Piyano gamları doğrudan solfej ile bağlantılıdır. Peki neden?

Öncelikle doğaçlama için önemlidir. Minör gamlarını ve majör gamlarını bilen iyi bir piyanist, müzik türü ne olursa olsun (klasik piyanodan caz piyanoya) her tür şarkıda doğaçlama yapmayı her zaman bilir. Her akorun toniğini tanırsanız, notalarla nasıl hokkabazlık yapacağınızı ve doğaçlamanın önemli bir becerisi olan soloları nasıl çalacağınızı bileceksiniz.

İyi bir müzik kulağına ve profesyonel piyano becerisine sahip müzisyenler için nota okumayı öğrenmek daha uzun sürebilir veya bu becerilerde daha geri planda kalabilirler. Sizin nota okuma yeteneğiniz nasıl? Yoksa şarkıları kulaktan çalabiliyor musunuz?

Piyano gamlarını öğrenmenin son bir nedeni ve belki de en iyisi, müzik bestelemede denemenize ve başarılı olmanıza izin vermesidir: gamları, akorları, müzik teorisini, müzik notalarını ve farklı dereceleri bilmek, kendinizinkini yaratmanıza izin verecektir. Başlamak için şu adımları takip edin:

 • Büyük bestecileri dinleyin
 • Arpejleri gözden geçirin
 • Piyanoya yeni başlayanlar için sınıfları, dersleri ve yöntemleri araştırın.

Makaleyi beğeneceğinizi ve pratik yapmaya hazır olduğunuzu umarız; şimdi bir sonraki piyano dersinize!

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Beste

Jack of all trades master of none. Her an her şey ilgi alanına girmiş olabilir. Bir bakmışsınız ilgi alanından çıkmış. 1 hafta önce toplama bilgisayar kurarken şimdi mantı açmanın inceliklerini öğreniyor olabilir. Bilgi çöplüğü, ilgi alanı tüketicisi.