Piyano çalmayı öğrenmek için sayısız yöntem vardır. Ve sorulacak çok soru var: piyano mu klavye mi? Özel piyano dersleri mi yoksa müzik okulu mu? Online piyano dersi Kadıköy civarında var mı yoksa konservatuara mı gitmeli? Piyano öğretmeni mi yoksa kendi kendine öğretmek mi? Müzik teorisi mi yoksa doğaçlama mı? Majör gam mı minör gam mı?

İnternette yalnızca 10 günde, 2 haftada ya da 1 ayda müzik veya piyano öğretebileceğini iddia eden pek çok ilan, site veya içerik görmüşsünüzdür.

Bu makale, piyano öğretim yöntemlerini kategorize etmenize yardımcı olmaya çalışır ve bunları her biri belirli bir amaca yanıt veren üç kategoriye indirir. Ardından, piyanoyu Mozart gibi çalmaya bir adım daha yaklaşacaksınız!

En iyi Piyano öğretmenleri müsait
Aydan
5
5 (32 yorum)
Aydan
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Timur
5
5 (42 yorum)
Timur
₺180
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mehmet serdar garan
5
5 (58 yorum)
Mehmet serdar garan
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Moni̇
5
5 (11 yorum)
Moni̇
₺125
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gizem
5
5 (19 yorum)
Gizem
₺130
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Eren
5
5 (30 yorum)
Eren
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gizem
5
5 (26 yorum)
Gizem
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Su
5
5 (11 yorum)
Su
₺175
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Aydan
5
5 (32 yorum)
Aydan
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Timur
5
5 (42 yorum)
Timur
₺180
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mehmet serdar garan
5
5 (58 yorum)
Mehmet serdar garan
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Moni̇
5
5 (11 yorum)
Moni̇
₺125
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gizem
5
5 (19 yorum)
Gizem
₺130
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Eren
5
5 (30 yorum)
Eren
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gizem
5
5 (26 yorum)
Gizem
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Su
5
5 (11 yorum)
Su
₺175
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Geleneksel Yöntem

İster kendi kendini yetiştirmiş bir piyanist olmayı, ister bir müzik okuluna gitmeyi ya da özel bir eğitmenle piyano öğrenmeyi planlıyor olun, çalmayı öğrenmenin temel olarak üç yolu vardır.

Birincisi geleneksel yöntemdir. Bu üç alt bölüme ayrılabilir: solfej öğretimi, ritim eğitimi ve notalar ve alıştırmalarla müzik çalma.

Piyano çalmak için solfej öğrenmek

Muhtemelen bildiğiniz gibi solfej, müzik dilinin incelenmesidir. Doğru, müzik kendi kuralları  ve kendi alfabesi (müzik notaları) olan bir dile benzetilebilir.

Solfej eğitimi notaları çalmadan gözle okumayı öğrenmekle başlar. Başlangıç piyano yöntemlerinin çoğu, nota okuma alıştırmalarını içerir. Bu eğitimin olabildiğince verimli ve etkili olması için, çaldığınız notalara solfej uygulamak (örneğin bir piyano dersinde), okuduğunuz notalara sessel anlam kazandırmak gerekir!

Notaların hangi sesi çıkardığını bilmiyorsanız, Do anahtarında hangi dizekte hangi notanın bulunduğunu bilmenin bir anlamı yok! Solfejin teorik yönü bazen müziğin her şeyden önce bir ses, kulak ve dinleme meselesi olduğunu unutturur. Belki siz de yakın bir zamanda kulaktan çalmayı öğrenirsiniz.

Bu yüzden solfej öğrenmeyi yeni başlayanlar ve daha ileri düzey piyanistler için vazgeçilmez bir beceri olarak görüyoruz! Siz de nota okumayı öğrenmek istemez misiniz?

Piyano çalmak için ritim öğrenin

Solfej öğrenirken ritim de çalışmalısınız. Bu, kulak eğitiminizin önemli bir bileşenidir.

Bir müzik bağlamının dışında ritmi çalışmaya başlamak, ritmi hissetmek için sadece vücudunuzu kullanarak öğrenmek tercih edilir. Daha sonra, bir müzik eserinin nota kağıdında yazılı müzikle nasıl ilişkili olduğunu ve müzik notalarında ve piyano çalarken nasıl hayat bulduğunu öğrenebilirsiniz.

Farklı tempolar ve vuruşlar öğreneceksiniz: tam notalar, yarım notalar, çeyrek notalar, sekizlik notalar, otuz saniyelik notalar, vb. En önemli şey, bu ölçüler arasındaki ilişkileri anlamaktır: çeyrek nota iki sekizlik notaya eşittir.  Konsepti anladıktan sonra, iyi bir egzersiz aynı tempoda farklı ritimleri birlikte çalmaktan ve ardından solfej ile birlikte ritim üzerinde çalışmaktan oluşur.

Bu piyano öğrenmenin en iyi yollarından biridir.

piyano çalma

Elbette bu alıştırmaların amacı piyano çalmayı öğrenmektir. Ve tek başına solfej sizi amaca götürmez.

Piyano çalmayı öğrenmek için bu "geleneksel" yöntemin üçüncü kısmı, aslında piyano çalmaktan ibarettir. Bu kısım, piyano parçalarını çalmak için kendinizi eğitmek ve teknik alıştırmalar yapmayı içerir. Bu yüzden doğru duruşu öğrenmeye hazır olun!

Piyano gamları bugün müzik eğitiminin merkezi olmasa da, piyano çalmayı geliştirmek için hala çok iyi bir egzersizdir. Klavyede yeni başlayanlar için tüm yöntemler, önce teknik alıştırmalar ve çalınması kolay piyano şarkıları içerir.

Bu önerilen üç bölümü takip etmenin piyano eğitiminizde birbirini takip eden adımlar olarak görülmemesi gerektiğini unutmayın! Bazıları müzik çalmanın dışında solfej eğitimi önerse bile, daha önce önerildiği gibi ritim ve piyano çalmanın yanı sıra solfej üzerinde çalışmanızı öneririz.

Notaları “çözerek” ritim ve solfejde büyük ilerleme kaydedeceksiniz. Aynı şekilde, düzenli olarak solfej üzerinde çalışmak, bu kod çözme yeteneğinizi geliştirecektir.

Basitleştirilmiş Yöntem

Yukarıda özetlenen geleneksel yöntem çok çalışmayı gerektirir; piyano çalmayı öğrenmeye başlarken oldukça zahmetli ve sinir bozucu olacaktır. Normalde yıllar alan yavaş bir yöntemdir. Ama amacınız Beethoven ve Chopin gibi büyük bestecilerin müziklerini çalmaksa gerçekten tek seçeneğiniz bu. Ancak, sadece en sevdiğiniz melodileri çalmak için piyano öğrenmek istiyorsanız, daha kısa sürede piyano çalmayı öğrenmek için daha basitleştirilmiş yöntemler vardır.

Youtube simgesi ve telefon
Youtube gibi video platformlarında 1 ayda piyano öğreten yöntem gibi videolar görebilirsiniz. Bunların bir kısmı konusunda temkinli olmalısınız. | Unsplash

Bunlar çoğunlukla internetten çıkarılabilen, çevrimiçi piyano kursları ve piyano eğitimleriyle dolu yöntemlerdir. Muhtemelen YouTube'da veya Dailymotion'da bir piyanistin 24 saat içinde piyano çalmayı öğrenme yöntemini tanıttığı videoları görmüşsünüzdür.

Bu videolar, yalnızca evden çalışarak size her ay binlerce dolar vaat eden oldukça şüpheli videolara benziyor. Abartılı pazarlama vaatleriyle kaplanmış bu “mucizevi” yöntemlere (özellikle “ücretsiz piyano kursları” olarak adlandırılanlara karşı dikkatli olun) şüphe duymakta haklısınız.

Bununla birlikte, bu mucize piyano öğretim yöntemlerinde bazı gerçekler olabilir: solfej öğrenmeden, sezgisel yollarla piyano ezgilerini çalmayı oldukça hızlı bir şekilde öğrenmek mümkün olabilir. Temel ilke, çalan başka bir kişiyi taklit etmekten ibarettir. Karmaşık piyano parçalarını bu şekilde öğrenmek imkansız olsa da, örneğin vuruşlu akorlarla veya bir notanın basitleştirilmiş versiyonlarıyla piyano müziği çalabileceksiniz (örneğin, Mary Had a Little Lamb ve Ode to Joy). Bu yöntem etkilidir ancak yüksek düzeyde konsantrasyon ve güçlü bir hafıza gerektirir.

Piyanoda doğaçlamayı öğrenin

Birkaç gün içinde piyano çalmayı öğrenmek için başka “mucize” yöntemler de var. Açıkça abartılı olsa da, mümkün mü? Müzik, akorlardan ve akor dizilimlerinden oluşur: çoğu insanın öğrenebileceği belirli bir mantığa göre birbirlerini takip ederler. Bu doğaçlama için bile geçerlidir!

Belirli bir piyano gamında (örneğin Re majör gamı), bu nota üzerinde oluşturulan her nota ve her akorun kesin bir işlevi vardır. Örneğin, Do majörde, Do akorunun bir tonik işlevi vardır (bir diyatonik gamın ilk gam derecesi). Sol notası, Do majörünün baskın derecesidir (baskın bir yedinci akor).

Sonra, Do majörde, diyatonik gamın dördüncü ton derecesi olan alt baskın akor vardır bu Fa majör akorudur. Bu üç akor: tonik, baskın ve alt baskın, müzik parçalarını çok az zorlukla doğaçlamanıza izin verecektir!

Buradaki fikir, dizinin tüm notalarını kullanarak sol elle üç akor dizisi çalmak ve sağ elle melodileri doğaçlama yapmaktır. Yavaş yavaş, piyano akorlarınızı çeşitlendirmek ve modülasyonlar elde etmek için yeni gamlar öğreneceksiniz.

Doğru ya da yanlış yöntem yoktur, her şey sizin hedefinize bağlıdır!

Ciddi bir şekilde piyano çalmayı öğrenmek, müziği derinlemesine anlamak, karmaşık parçalar çalmak ve belki de profesyonel bir müzisyen olmak istiyorsanız, bu basitleştirilmiş yöntemi çok sınırlayıcı bulacaksınız.

Bu yöntem, yalnızca hedefleriniz mütevazıysa avantajlıdır. Ancak, yöntemler her zaman çelişkili değildir. Bir yandan örneğin Superprof'tan bir piyano eğitmeni ile solfej öğrenirken basitleştirilmiş ve sezgisel yöntemlerle de çalışabilirsiniz.

özel yöntemler

Hepimizin bildiği gibi, birçok müzik türü var! Piyanoda, klasik müzikten caz, blues, varyete ve daha fazlasına kadar hepsini çalmayı öğrenebilirsiniz.

İster klasik müzik, varyete veya caz doğaçlama çalışın, aynı notaları, aynı akorları ve aynı kuralların çoğunu kullanacaksınız. Yani bir tarzdan diğerine geçmek ve piyano ezgilerini öğrenmek birkaç farklı müzik türünde nispeten mümkün. Minik ipuçları sayesinde düşündüğünüzden daha kısa sürede yetkinlik kazanmaya başlayabilirsiniz.

Buna rağmen, piyano için müzikal isteklerinize uygun bir eğitim yöntemi seçmenizi öneririz. Örneğin cazda, akor deşifre sistemi bir Amerikan sistemini kullanır. Ama daha da önemlisi, caz bir doğaçlama sanatıdır. Ve klasik müzik okurken doğaçlama yapmayı öğrenmek zorunda da değilsiniz. Caz piyano eğitimi, belirli bir pedagojik eğitim, doğaçlamaya dayalı bir eğitim yöntemi ve armoni odaklı bir müzik anlayışı gerektirir. Bazı klasik müzisyenler çok az tonalite bilgisine sahipken, armoni üzerinde çalışmadan caz öğrenmek neredeyse imkansız. Klasik müziğin elbette kendine özgü öğrenme teknikleri vardır.

Piyano çalmayı öğrenmek için seçeceğiniz yöntem, amaçlarınıza ve çalmayı öğrenmek istediğiniz müzik türüne bağlı olacaktır. Seçtiğiniz müzik tarzı aynı zamanda eğitimin zorluk seviyesini de belirleyecektir.

Varyete müzik melodilerini çalmayı öğrenmek Shubert veya Brahms'ın klasik müzik notalarını öğrenmekten daha basittir, çünkü örneğin sol elle çalınan akor dizilerine odaklanılır. Ancak yine de bazı klasik müzik parçalarını çalmak kolaydır ve bazı varyete şarkıları oldukça karmaşıktır.

Her tarza uygun yöntem vardır. Klasik müzik için geleneksel yöntemler, caz yöntemleri ve varyete müzik yöntemleri gibi farklı yöntemlerden bahsedilebilir. Arzu ettiğiniz tüm müzik stilini evde çalışarak, kendi kendinize öğrenebilirsiniz. Ancak hepsinin bir ortak noktası vardır: piyano çalmayı öğrenmek için her yöntem motivasyon gerektirir.

Motivasyon ile dilediğinizi çalabilirsiniz! Ancak motivasyonunuzu korumak ve yol boyunca k

Plastik kutularla ritim
Ritim her müzik enstrümanında olduğu gibi piyanoda da en önemli unsurlardan. | Unsplash

arşılaşacağınız zorlukların üstesinden gelmek için piyano dersinde özel bir müzik eğitmeni ile çalışmak en iyi seçeneğinizdir.

Ve pişman olmayacaksınız! Piyano çalmanın avantajları sayısızdır; konsantrasyon, hafıza, rahatlama gibi getiriler bunlardan birkaçı. O halde neden piyano çalmak için daha fazla bekleyesiniz?

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Beste

Jack of all trades master of none. Her an her şey ilgi alanına girmiş olabilir. Bir bakmışsınız ilgi alanından çıkmış. 1 hafta önce toplama bilgisayar kurarken şimdi mantı açmanın inceliklerini öğreniyor olabilir. Bilgi çöplüğü, ilgi alanı tüketicisi.