"Hayat bir piyano gibidir. Beyaz tuşlar mutluluğu siyah tuşlarsa hüznü temsil eder. Bu Hayat yolculuğunda ilerledikçe aslında siyah tuşların da hayatınıza yön verdiğini keşfedersiniz."

Kanada’da yapılan bir araştırmaya göre müzik, seven veya sevmeyen herkes için stresi azaltıcı bir rol oynar. Bir müzik aleti çalmak hayat kalitenizi yükseltmek için yapabileceğiniz en yararlı aktivitelerden biridir. Fakat piyano çalmayı öğrenmek istiyorsanız ve nereden başlayacağınızı bilemiyorsanız piyano çalmaya başlamak biraz zorlayıcı olabilir. 

Özel piyano öğretmeninden ders almaya ne dersiniz?

Bu makalede birebir ders alarak piyano öğrenmenin farklı yollarını anlatırken özel piyano derslerinden beklentinizin ne olması gerektiğine de değineceğiz. 

En iyi Piyano öğretmenleri müsait
Timur
5
5 (47 yorum)
Timur
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Aydan
5
5 (34 yorum)
Aydan
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mehmet serdar garan
5
5 (70 yorum)
Mehmet serdar garan
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ekaterina
5
5 (14 yorum)
Ekaterina
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gizem
5
5 (20 yorum)
Gizem
₺130
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Moni̇
5
5 (11 yorum)
Moni̇
₺125
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Eren
5
5 (30 yorum)
Eren
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gizem
5
5 (27 yorum)
Gizem
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Timur
5
5 (47 yorum)
Timur
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Aydan
5
5 (34 yorum)
Aydan
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mehmet serdar garan
5
5 (70 yorum)
Mehmet serdar garan
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ekaterina
5
5 (14 yorum)
Ekaterina
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gizem
5
5 (20 yorum)
Gizem
₺130
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Moni̇
5
5 (11 yorum)
Moni̇
₺125
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Eren
5
5 (30 yorum)
Eren
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gizem
5
5 (27 yorum)
Gizem
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Özel Piyano Eğitmeni Gerekli mi?

Bu günlerde çok fazla insan piyano çalmayı öğrenmek istiyor. Piyano çalmak, koordinasyonu geliştirirken doğaçlama ve yaratıcılığa yön veren bir aktivitedir. Ayrıca çok da eğlenceli!

piyano metodu listeleyerek öğrenin
Özel ders alacağınız öğretmeni seçerken kendi hedef ve beklentilerinize uygun olmasına özen gösterin. |Kaynak: Pixabay

Piyano, gitar, bateri, yan flüt veya saksafon gibi herhangi bir enstrüman çalmayı öğrenmek ücretsiz değil hatta biraz da maliyetlidir. Tabi Youtube gibi sitelerde çok sayıda ücretsiz piyano ders videoları bulabilirsiniz fakat bu şekilde öğrenmek çok da sağlıklı değildir. 

Neyseki yeni başlayan piyanistler için her türlü bütçeye uygun çeşitli piyano tipleri (kuyruklu piyano, duvar piyanosu, synthesiser, org, elektronik piyano vb.) mevcuttur. Orglar ortalama 1500TL'den başlarken en pahalı kuyruklu piyanolar 10binlerce TL'ye kadar çıkıyor!

Enstrümanınızı aldınız diyelim, peki özel piyano dersi için eğitmen nereden bulacaksınız?

Özel piyano dersi almanın, yalnızca sizin ihtiyaç ve beklentilerinize odaklanmış bir eğitmenle çalışmak gibi, birçok avantajı vardır. Ders içerikleri ve tavsiyeler özel ders alan öğrenciye göre şekillendirilir. Piyano eğitmeni de öğrencisini yakından tanıyarak hangi metodlarla daha rahat kavradığını veya hangilerinin işe yaramadığını rahatça gözlemleyebilir. Dersler yalnızca tek bir öğrencinin ilerlemesine yardım etmeye yönelik olduğu için eğitmenin ilgisini birden fazla kişiye bölmesi gerekmiyor.

Bu nedenle ilk ders oldukça önemlidir. Eğitmeninizle hangi alana (müzik teorisi, arpej, nota okuma, sağ ve sol eli birlikte kullanma, vb.) yoğunlaşmak istediğinizi mutlaka konuşmalısınız.

İlk derste öğretmen ve öğrenci birbirini daha iyi tanımaya çalışır ve aynı zamanda öğretmen, öğrencinin seviyesini değerlendirir. Hayatınızda daha önce hiç piyanoya dokunmadıysanız büyük ihtimalle öncelikle el becerinizi, koordinasyonunuzu ve kulağınızı geliştirecek bazı egzersizlere odaklanmanız gerekir.

Öğrenci, eğitmeninin ona daha fazla odaklanabilmesi için zorlandığı noktalardan mutlaka bahsetmelidir.

Özel piyano dersinizin ilk dakikalarında eğitmeninizin derse yaklaşımını anlayabilir ve ilerde birlikte geçireceğiniz ders saatlerine yönelik fikir edinebilirsiniz.

Unutmayın ki piyano dersi tüm şehirlerde, hatta piyano dersi Kadıköy veya Çankaya gibi ilçe ilçe de bulunabilir.

Piyano Tekniklerini Gözden Geçirme ve Ev Ödevleri

Piyano dersi sonrası yapılması gereken en önemli şey çalıştığınız teknikleri veya parçaları her vakit bulduğunuzda bolca tekrar etmektir. Birçok piyano eğitmeninin de dediği gibi 'piyano nankördür'. Tekrar etmediğiniz sürece, özellikle yeni öğrenenler için, nota okuma, parmakların doğru duruşu veya kısa parçalar kolayca unutulabilir.

Piyano notaları ile öğrenmek
İki elinizi birden koordine etmeye çalışmadan önce tek elle notalara alışmalısınız. |Kaynak: Unsplash

Her derste öğrendiklerinizi bir sonraki seansa kadar olabildiğince çok tekrar etmeniz çok önemlidir. Devamlı ve düzenli bir şekilde derste öğrendiklerinizi tekrar ettiğinizde hedefinize yaklaştığınızı hissedebilirsiniz.

Temel piyano teknikleri şunlardır:

 • Piyano müziği okuma
 • Piyano notalarını tanıma
 • İki eli birden kullanabilme
 • Akorları öğrenme
 • Gamları çalma vb.

Başlıca birkaç piyano tekniğinde ustalaştığınızda neredeyse tüm parçaları kolaylıkla çalabileceksiniz. Son dersinizde öğrendiklerinizi iyice tekrar ettikten sonra yeni egzersizler de deneyebilirsiniz. Hazır başınızda bir öğretmen varken ondan olabildiğince faydalanmaya çalışın.

Çünkü kendi başınıza çalışırken artık sizi düzeltecek biri olmayacak ve bu yüzden ders sırasında bir hata yaptığınızda öğretmenin sizi düzeltmesine izin vermelisiniz. Sonuçta hepimiz hatalarımızdan ders çıkarmalıyız, öyle değil mi?

Piyano eğitmeniniz ellerinizin piyano üstünde nasıl durması gerektiğini, piyano oturağında doğru oturma ve sırt pozisyonunuzu size gösterecek, notaların uzunluğunu ve doğru zamanda doğru notaya basmayı öğretecektir. Bunun gibi ayrıntıları öğrendikten sonra kendi kendinize bolca tekrar etmelisiniz.

Piyano derslerinde zamanınızın büyük bir kısmı yeni teknikler öğrenerek ve beceriler kazanarak geçecektir. Bu becerileri kazandığınız zaman aslında farketmeden işin çoğunu halletmiş olacaksınız.

Piyanoda Şarkı Çalmayı Öğrenmek

Sevilen şarkıların piyano notaları
Sevdiğiniz şarkıları çalarak öğrenmek oldukça keyiflidir. |Kaynak: Pixabay

Piyanoda bir şarkı üzerine çalışırken o güne dek öğrendiğiniz tüm teknikleri kullanma imkanı da bulursunuz. Sevdiğiniz bir şarkı seçerseniz daha çok motive olacak ve devamlı pratik yapmak isteyeceksiniz.

Müzik okullarında veya konservatuarda öğretmenlerin seçtiği bazı şarkılar öğrencileri ciddi anlamda bunaltabiliyor ve sonunda pes ediyorlar. Sevdiğiniz bir şarkıyı seçtiğinizde böyle şeyler yaşanmaz!

Başlangıç için uygun olan birkaç şarkı önerisi:

 • Imagine - John Lennon
 • Beethoven'ın Fur Elise'i
 • Comptine d’un autre été l’après midi - Yann Tiersen
 • Someone Like You - Adele
 • Hallelujah - Leonard Cohen
 • Je te promets - Johnny Hallyday
 • Life on Mars - David Bowie
 • La groupie du pianiste - Michel Berger
 • Mistral gagnant - Renaud
 • Lucie - Pascal Obispo
 • Qui à le droit - Patrick Bruel
 • Ne me quitte pas - Jacques Brel
 • Là-bas - Jean Jacques Goldman

Neticede asıl amaç piyano çalarken keyif almaktır.

Piyano eğitmeniniz nota kağıdının zorluğunu da sizin seviyenize göre ayarlayacaktır.

Çoğu müzik eğitmeni belli parçaları yeniden, daha kolay anlaşılacak biçimde notalandırarak yeni başlayan öğrencilerin düzeyine uygun hale getirmektedir. Böylece karmaşık görünen parçalar bile öğrenciler tarafından rahatça benimsenebilir.

Tarzınız her ne ise, rock, jazz veya blues, her şarkı basitleştirilerek öğrencilerin çalmasına uygun hale getirilebilir ve böylece motivasyonunuz düşmeden piyano çalmaktan keyif almaya devam edebilirsiniz.

Her Eğitmenin Kendine Has Metodları Vardır

Piyano derslerinin temel basamakları genellikle aynı olsa da, her eğitmenin kendi beceri ve deneyimleri çerçevesinde özelleşmiş özgün eğitim metodları vardır. Bu da, piyano eğitiminin tam olarak neyi içereceğini kesin olarak söylemenin imkansız olduğu anlamına gelir.

Piyano başlangıç dersi
Her öğrenci farklı olduğu gibi her piyano eğitmeni de farklıdır. |Kaynak: Pixabay

Eğitmen aradığınız süreçte eğitim stillerinin size uygun olup olmadığını görmek için ya bir deneme dersi almak istediğinizi söyleyin ya da kendisine direk sorun.

Bazı eğitmenler, öğrencileri piyanist olma yolunda adım adım ilerlerken dersleri her bir öğrencinin ihtiyaç ve becerilerine göre şekillendirdikleri için bu soruya direkt cevap veremeyebilirler.

Karşılıklı anlaşabileceğiniz ve birlikte piyano çalmaktan keyif alacağınız bir eğitmen tercih etmelisiniz. Her ikinizin de karakteri öğrenme hızını ve dersin havasını inanılmaz etkileyecektir.

Bazı öğrencilerin motivasyonunu yüksek tutmak için çeşitli egzersizler sunmak gerekirken diğerleri tek bir parçaya veya tekniğe odaklanmayı tercih edebilir.

Piyano dersleri her yaştan kişiye uygundur, yani sadece çocuklara, gençlere veya yetişkinlere özel olarak algılanmamalıdır. Müzik zevkleri de kişiden kişiye oldukça değişebilmektedir. Kimisi oda müziğinden ilham alırken kimisi de jazz veya rock dinlemeyi ve çalmayı sever.

Müzik eğitimi veren bir eğitmen, yaklaşımını karşısındaki öğrenciye göre belirler. Hatta özel piyano eğitmeninizle ilk derslerde oturup kendi eğitiminizi birlikte tasarlayabilirsiniz. Piyano notalarını okuma, kulak eğitimi, doğaçlama, klasik veya jazz piyano tekniklerinden ve alanlarından hangisine odaklanmak istiyorsanız, derslere başlamadan önce özel müzik eğitmeninizle bu konuda konuşmalısınız.

Özel piyano dersleriyle piyano çalmayı öğrenirken prestijli bir müzik okulundaki piyano eğitimiyle aynı hızda ilerlemeyeceğini baştan kabullenmeniz gerekir.

Piyano dersleri müzik teorisi, müzik eğitimi, nota kağıdı okuma gibi çok farklı alanlarda eğitimi de kapsar. Müzik teorisi öğrenme ve piyano çalarken öğrendiklerini uygulama herkes için farklı bir süreçtir. Bu nedenle en önemli şey piyano eğitimine yaklaşımları size uyan, anlaşabileceğiniz bir piyano öğretmeni seçmektir.

Dersler ilerledikçe ihtiyaçlarınız da değişebilir. Sadece eğlence için çalmaya başlayabilir ama ilerleme kaydettikçe niyetiniz daha da ciddileşebilir ve hedefiniz yükseklere çıkabilir. Özel ders alıyorsanız eğitmeninizle değişen istekleriniz ve hedefleriniz hakkında konuşarak derslerin gidişatını size daha uygun hale gelecek şekilde değiştirebilirsiniz.

Her öğretmenin kendi deneyim ve becerileriyle şekillenen belirli piyano metodu olduğunu biliyorsunuz. Eğer eğitmeniniz bu isteğinizi gerçekleştiremeyeceğini söylerse, yeni bir öğretmen aramanın vakti geldi demektir. Fakat yeni bir eğitmen armaya başlamadan önce mevcut eğitmeninize bu konuyu mutlaka danışın.

Piyano eğitimi alırken bütçenizi neye göre belirleyeceğinizi biliyor musunuz? Bu konuda daha fazla bilgi almak için ilgili yazımıza göz atın!

 

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Şule

Selam ben Şule! Seyahat etmeyi, keşfetmeyi ve yeni insanlar tanımayı seven, dillerin yapı ve kurallarına büyük ilgi duyan biriyim.