"Matematik sayılar, denklemler, hesaplamalar veya algoritmalarla ilgili değildir: Anlamakla ilgilidir." - William Paul Thurston

Beğensek de beğenmesek de hayatımızın bir noktasında hepimiz matematikle yüzleşmek zorunda kalıyoruz. Cebir, trigonometri veya denklem gibi daha karmaşık matematik konuları ile karşılaştığımızda başarılı olmak ve en iyisi olmak istiyoruz.

Peki, sınıfın zirvesine nasıl yükselebiliriz?

Her cebir öğrencisi online kolayca bulunabilen ek akademik kaynaklardan yardım alarak sıfırdan başlayarak kendini geliştirebilir!

İnternette lineer cebir ve çözümlü problemleri bulabilir, x'i yalnız bırakmaya dair ipuçları öğrenebilir ve çıkmış soruları çözerek kendinizi geliştirebilirsiniz.

Lafı daha fazla dolandırmadan bu makalemizde genel cebir konuları ve oyunları bulmak için en iyi web sitelerine faydalı ipuçlarına yer vereceğiz.

En iyi Matematik öğretmenleri müsait
Mustafa
5
5 (20 yorum)
Mustafa
₺120
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Eren
5
5 (33 yorum)
Eren
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Yagmur
5
5 (20 yorum)
Yagmur
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Can
5
5 (23 yorum)
Can
₺270
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Hd
5
5 (14 yorum)
Hd
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Zeynep
5
5 (17 yorum)
Zeynep
₺65
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Abdurrahman
5
5 (16 yorum)
Abdurrahman
₺75
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Salih firat
5
5 (12 yorum)
Salih firat
₺120
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mustafa
5
5 (20 yorum)
Mustafa
₺120
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Eren
5
5 (33 yorum)
Eren
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Yagmur
5
5 (20 yorum)
Yagmur
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Can
5
5 (23 yorum)
Can
₺270
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Hd
5
5 (14 yorum)
Hd
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Zeynep
5
5 (17 yorum)
Zeynep
₺65
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Abdurrahman
5
5 (16 yorum)
Abdurrahman
₺75
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Salih firat
5
5 (12 yorum)
Salih firat
₺120
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

En İyi Cebir Web Siteleri

Matematik, öğrencilerin zorlandığı ve rehberlik aradığı en yaygın akademik disiplin olduğundan çok sayıda online kaynağın olması hiç de şaşırtıcı değil.

Laptop ekranında bir yeri işaret eden eller
Gençler interneti kullanarak cebrin temellerini iyice oturtabilirler. | Kaynak: Unsplash

Geometri, trigonometri, kalkülüs veya cebir konusunda yardıma veya ek kaynaklara ihtiyacınız olup olmadığı önemli değil: Kendinizi geliştirmek için okul saatlerinden sonra gezinerek bilgilerinizi tazeleyebileceğiniz birçok web sitesi var.

Daha fazla gecikmeden günümüzdeki en iyi cebir web sitelerinden bazılarını ele alalım.

Khan Academy

Herkese ve her yerde hiçbir ücret talep etmeden birinci sınıf bir eğitim sağlama misyonuyla ilerleyen Khan Academy, son yıllarda büyük bir üne kavuştu. Web sitelerini kendilerini sürekli geliştirmek isteyen deneyimli öğretmenler ve matematik becerilerini geliştirmek isteyen meraklı öğrenciler ziyaret ediyor.

Khan Academy sitesindeki Cebir I bölümü, akıllıca düzenlenmiş ve dikkate değer birçok başlık içeriyor. Khan Academy'nin cebir bölümünde şu bölümler inceleniyor:

 • Cebir temelleri
 • Denklemleri ve eşitsizlikleri çözme
 • Birimlerle çalışma
 • Doğrusal denklemler ve grafikler
 • Doğrusal fonksiyon ve denklemlerle ilgili problemler
 • Denklem sistemleri
 • Eşitsizlikler (sistemler ve grafikler)
 • Fonksiyonlar
 • Diziler
 • Mutlak değer ve parçalı fonksiyonlar
 • Rasyonel üs ve köklü ifadeler
 • Üstel büyüme ve küçülme
 • Çarpanlara ayırma
 • Polinomlar
 • İkinci dereceden ifadeler
 • İrrasyonel sayılar

Şimdiden elinizde cebirle ilgili birçok konu oldu! Her bir başlığın alt kategorileri de olduğunu belirtelim. Bu nedenle bir öğrencinin aklındaki cebir sorusu ne olursa olsun cevabını Khan Academy ile bulabilir.

Mathplanet

Mathplanet'teki cebir çalışma programı daha çok Amerikalılara yönelik hazırlanmış. Ancak cebir kuralları ülkeden ülkeye değişmeyeceğine göre siz de bu siteden yararlanabilirsiniz.

Mathplanet ile şu temel konuları detaylarıyla inceleyebilirsiniz:

 • İfadeleri, denklemleri ve fonksiyonları keşfetme
 • Gerçek sayıları keşfetme
 • Doğrusal denklemler nasıl çözülür
 • Doğrusal fonksiyonları görselleştirme
 • Doğrusal denklemlerin formüle edilmesi
 • Doğrusal eşitsizlikler
 • Doğrusal denklem ve eşitsizlik sistemleri
 • Üsler ve üstel fonksiyonlar
 • Çarpanlara ayırma ve polinomlar
 • İkinci dereceden denklemler
 • Köklü ifadeler
 • Rasyonel ifadeler

Cebir konusunda kendinizi geliştirmek için Mathplanet'i ziyaret ettiğinizde her derste teoriler, örnekler ve videolu konu anlatımlarının olduğunu göreceksiniz.

Bu bahsettiğimiz iki seçenek, cebir hakkında daha fazla bilgi edinmek için şiddetle tavsiye edilen online kaynaklardan sadece birkaç tanesi. Ancak diğer alternatifler için internette gezinmeden önce öğretmenlerinize veya sizin gibi matemaitk çalışan yaşıtlarınıza danışmanızı tavsiye ediyoruz.

Etkileşimli Web Sitelerinde Cebir Oyunları

Günümüz dünyasında en çok oynanan video oyunları arasında tabii ki matematik oyunları yok. Ancak akademik becerilerinizi geliştirmenizi sağlayacak birçok online site mevcut.

Gün doğumunda kulaklıkla bilgisayara bakan erkek
Bilgisayardaki oyunlarla ve çeşitli aktivitelerle cebir öğrenerek aynı zamanda eğlenirsiniz! | Kaynak: Unsplash

Mesela şu kaynaklara göz atarak eğlenceli cebir oyunları oynayabilirsiniz:

 • Sheppard Software: Sheppard Software sitesinin cebir menüsünde yer alan matematik oyunlarında x'i bulma, verilen bir sayıyı yerine koyma, denklemleri karşılaştırma veya sıralama gibi oyunlar var.
 • Online Math Learning: Cebir matematik becerilerinizi ve bilginizi eğlenerek geliştirmek için Online Math Learning sitesinde basit cebir oyunları ve çalışma sayfaları bulabilirsiniz. Sunulan ücretsiz oyunların çoğu bilgisayarlarda, tabletlerde, iPadlerde ve cep telefonlarında oynanabiliyor. Algebra Jeopardy, Algebra Four ve Planet Blaster bu oyunlardan sadece birkaçı.

Cebir becerilerini geliştirmek için etkileşimli oyunların oynanabileceği daha birçok web sitesi mevcut. Ayrıca oyunların sadece çocuklar için olduğuna dair yaygın düşüncenin tamamen yanlış olduğunu da hatırlatalım; yetişkinler de bu gibi cebir oyunlarının tadını çıkarabilirler!

Bilgilendirici Cebir Podcast Yayınları

Çalışacak o kadar çok konu varken sürekli ders kitaplarına bakmak, bir şeyler okumak, sorular çözmek vs. size de zaman zaman yorucu gelmiyor mu?

Evet diyorsanız yalnız değilsiniz. Birçok araştırma, lise ve üniversite öğrencilerinin okuldan sonra çalıştıkları işler, final sınavlarına hazırlıklar ve ek sorumluluklarla çok meşgul olduklarını gösteriyor.

Peki zaman olmadığında cebir gibi konularda notları yükseltmenin çaresi nedir? 

Nitelikli bir Superprof öğretmeninden online özel dersler almak müthiş bir seçenek olsa da tek seçenek bu değil. Örneğin birçok öğrencinin okula giderken ve okuldan dönerken boş zamanı oluyor. Bu süreçte neden kulaklıklarınızı takıp podcast aracılığıyla akademik bir disiplin hakkında daha fazla bilgi edinmeyesiniz?

Farklı cebir konularından bahseden, sık sık tavsiye edilen birkaç podcast yayınına yer verelim:

 • Eyüboğlu Schools: Cebirsel İfadeler
 • Mary Everest Boole - Philosophy and Fun of Algebra
 • Khan Academy Cebir Podcasti
Siyah ses kayıt mikrofonu
Cebrin temellerini öğrenmek için podcast yayınları dinleyerek vaktinizi verimli bir şekilde değerlendirebilirsiniz. | Kaynak: Unsplash

Cebir Öğrenmek için Faydalı İpuçları

Her yıl okulda yeni şeyler öğrenmekten zevk alan öğrenciler, cebir öğrenmeye başladıklarında zorlanmaya ve motivasyonlarını kaybetmeye başlayabiliyor.

Ama neden?

Uzun bölme işlemleri, kesirlerde çarpma, değişkenleri bulma ve doğrusal ifadeler; cebri matematiğin diğer alt disiplinlerine kıyasla benzersiz ve aynı zamanda daha ürkütücü kılar. 

Cebir kavramlarını kavramada zorluk çeken çok sayıda öğrenci olduğundan tüm cebirsel ifadelerde ustalaşmak isteyenler için farklı güvenilir kaynaklarda faydalı ipuçları mevcut. Aşağıdakilerse en iyi ipuçlarından bazıları:

 • Kısayolları Öğrenin: İnsanlar "kısayol" kelimesini genelde işleri daha çabuk halletmek için kestirmeden giden birini düşünürler. Ancak sizin işiniz verimli çalışarak işleri hızlandırmak olacak. Cebirle ilgili kısayollar/ipuçları/püf noktaları öğrenmek için internette kısa bir arama yaparak daha verimli ve düzenli çalışabilirsiniz. Kısayolları önceden deneyerek gerçekten işe yarayıp yaramadıklarını görebilirsiniz.
 • Bir Etüt/Çalışma Grubuna Katılın:  Aynı süreçten geçen diğer öğrencilerin desteği, tüm öğrencilerin ihtiyaç duyduğu bir şeydir. Bir çalışma grubuna katılan aynı yaşlardaki öğrenciler birbirlerine ev ödevlerinde yardımcı olabilir, pratik ipuçlarını paylaşabilir ve becerilerini geliştirmek için sınavda çıkacak sorularda birbirlerine yardımcı olabilirler. Cebirsel ifadelerin kurallarını etkili bir şekilde hatırlamak için benzersiz teknikler ve araçlar paylaşılan bir çalışma grubunda cebir konusunu farklı bakış açılarından bakarak öğrenebilirsiniz.
 • Bir Öğretmenle Çalışın: Bir çalışma grubuyla ders çalışmak ve bilginizi diğer motive öğrencilerle paylaşmak harika bir fikir olsa da özel bir öğretmenle çalışmanın faydaları daha çoktur diyebiliriz. Mesela özel matematik dersi öğretmenleri alanlarında uzman eğitimcilerdir, her öğrencinin ihtiyaçlarına uygun kişiselleştirilmiş dersler sunarlar, sabırlı ve motive olurlar, hemen kullanılabilecek pratik tavsiyeler sunarlar ve Skype üzerinden online veya yüz yüze dersler verirler. Profesyonel bir özel ders öğretmeni ile derslerinde zorlanan bir öğrenci arasındaki bağ sonsuza kadar unutulmayacak temeller atar.

Online kaynakların rehberliğiyle cebir öğrenmek; matematik öğrenme deneyimini geliştirmek ve matematiğin en karmaşık kavramlarını doğru bir şekilde kavramak için mükemmel bir yoldur. İnternette lineer cebir soruları çözebilir, lineer cebir konu anlatımı videoları bulabilir, soyut cebir ders notları ile sınavlarınıza hazırlanabilirsiniz.

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (2 puanlama)
Loading...

Seda

Spor yapmayı, film izlemeyi seven; farklı bir kültürü keşfederken ilk yemeklerini deneyen bir çevirmenim.