"Cebir, aritmetiğin metafiziğidir." - John Ray

Cebir konusunun düşüncesi bile canınızı sıkıyor olabilir ama matematiğin dikkate alınması gereken önemli bir disiplinidir.

Peki, ya cebri anlamakta zorlanıyorsanız? 

Üzülmeye gerek yok, bir cebir veya matematik öğretmeni bularak eksiklerinizi kolayca giderebilirsiniz. En kısa sürede cebirde ustalaşmaya başlamak için bu makalemizdeki tavsiyeleri mutlaka dikkate alın!

En iyi Matematik öğretmenleri müsait
Mustafa
5
5 (21 yorum)
Mustafa
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mahmut
5
5 (16 yorum)
Mahmut
₺180
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Zeynep
5
5 (22 yorum)
Zeynep
₺120
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Eren
5
5 (37 yorum)
Eren
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Yağmur
5
5 (25 yorum)
Yağmur
₺350
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Hd
5
5 (14 yorum)
Hd
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Dogan
5
5 (30 yorum)
Dogan
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Doruk
5
5 (22 yorum)
Doruk
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mustafa
5
5 (21 yorum)
Mustafa
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mahmut
5
5 (16 yorum)
Mahmut
₺180
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Zeynep
5
5 (22 yorum)
Zeynep
₺120
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Eren
5
5 (37 yorum)
Eren
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Yağmur
5
5 (25 yorum)
Yağmur
₺350
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Hd
5
5 (14 yorum)
Hd
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Dogan
5
5 (30 yorum)
Dogan
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Doruk
5
5 (22 yorum)
Doruk
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Neden Özel Bir Cebir Öğretmeniyle Çalışmalısınız?

Nihayet günü geldi; dersler bittiğinde dönemin sonunda üniversite sınavınıza gireceksiniz. Son birkaç gün, hafta ve aylarca sadece anne ve babanızı gururlandırmak için değil, aynı zamanda Türkiye'nin en iyi üniversitelerinden birine kabul edilmek için çok sıkı çalıştınız. Her şey gayet iyi görünüyor ama bir konuda içiniz rahat etmiyor: Matematik!

Dışarıda masada önlerinde ders kitabıyla oturan iki kız
Özel ders öğretmeniyle cebir öğrenmenin yanı sıra yeni matematiksel beceriler de edinebilirsiniz. | Kaynak: Pexels

Matematik birçok öğrencinin zorlandığı bir konu. Örneğin yakın zamanda yayınlanan okuldaki en zor on ders listesi, on akademik disiplinden beşinin çok fazla matematik bilgisi gerektirdiğini gösteriyor.

Trigonometri, geometri ve cebir gibi matematiğin belirli alt konuları, hırslı öğrencilerin akademik yeteneklerini körükler ve bu öğrencileri sık sık zorlar.

Bu konularda zorlanan bir öğrencinin cebirsel ifadeler ve denklemler konusundaki genel bilgisini geliştirmek için ne yapılabilir? 

Özel bir öğretmenle anlaşmak, herhangi bir matematik sorununu çözmek için mükemmel bir çözümdür. Tahmin edebileceğiniz gibi matematik cebir konuları için bir özel matematik dersi öğretmeniyle çalışmanız için birçok neden var:

 • Güven Kazanmak: Cebirsel ifadeler arasında hızla ilerleyen bir öğretmenle bu konularda zorlananların pek de üstüne düşülmeyen bir sınıf ortamında olmak güven kırıcı olabilir. Ancak matematik problemlerini açıklamak için öğrenciye özel zaman ayıracak bir özel ders öğretmeni, herhangi bir öğrencinin cebre olan ilgisini ve kendine olan güvenini yeniden canlandırmasına yardımcı olacaktır. Özel bir öğretmenin rehberliğinde cebir konusuna çalışan öğrenciler sınıf ortamında soru sorma konusunda kendilerini rahat hissetmeye başlarlar.
 • Kişiselleştirilmiş Yardım Alınabilir: Öğretmenler öğrencilerinin başarılı olduğunu gerçekten görmek ister ama yine de sınıflar genellikle çok dolu olduğundan, eğitimcilerin herkese kişiselleştirilmiş yardım sağlamaya ve dolayısıyla hepsiyle tek tek ilgilenmeye zamanları olmaz. Özel bir öğretmenle çalışan bir öğrenci rahat rahat aklındaki soruları sorabilir, anlamadığı yerleri tekrar tekrar dinleyebilir ve ipuçları öğrenebilir.

Superprof'taki cebir öğretmenleri, derslerinde başarılı olmak isteyen öğrencilere büyük ölçüde yardımcı olur. Peki, bir cebir öğretmeniyle anlaşırken nelere dikkat etmelisiniz? Öğrenmek için okumaya devam edin!

Bir Cebir Öğretmeninde Nelere Dikkat Etmeli?

Matematikte zorluk çektiğinizi kabul etmek biraz zor olabilir ancak gelişmenin anahtarı da bu olacaktır. Bu dönem cebirde başarılı olmak için bir öğretmene ihtiyacınız olduğunu kabul ettikten sonraki adım, tüm akademik sıkıntılarınızda size yardımcı olabilecek birini bulmaktır.

Peki, bu kolay bir şey mi?

Hiç de değil! Kendi ihtiyaçlarınıza uygun bir öğretmen bulmak oldukça zor. Öğretmen aramayı daha keyifli hâle getiren şey ise önceden hazırlanmaktır. Bir öğretmende aradığınız şeylerin listesini önceden yaptığınızda işiniz çok daha kolay olacak.

Çocuğa bilgisayarda bir şey anlatan kadın
Özel ders öğretmeniyle öğrenci arasındaki iletişim çok önemlidir. | Kaynak: Pexels

Her öğrencinin bir öğretmenden bekledikleri farklı olabilir ama genel olarak şu özelliklere dikkat etmelisiniz:

 • Sabır: Cebir öğrenmek zor olabileceğinden ve temel kavramları her zaman anında anlayamayacağınızdan öğretmeniniz sabırlı olmalıdır. Bir öğrenci, öğretmeninin hayal kırıklığına uğradığını hissederse tüm ders felakete dönüşür ve hiçbir şeyi etkili bir şekilde öğrenemez. Sabırlı bir öğretmenin olduğu ders ortamı huzurlu olur ve öğrenci ile eğitmen arasında bir bağ oluşur.
 • İletişim Becerileri: Karmaşık cebir kavramlarının tam açıklamaları olmadan tam olarak öğrenilmesi zordur. Öğrencinin akademik sıkıntılarını ifade ederken kendini rahat hissetmesi gerekir. Bu nedenle özel dersler sırasında ve sonrasında da iyi bir iletişim gerekir. Kısa mesaj, e-mail veya telefon yoluyla matematik sınavlarından önce öğrenciye olabildiğince yardımcı olmaya çalışan ve aklınızdaki soruları yanıtlamaya hazır bir öğretmen bulmaya çalışmalısınız. Ancak beklentilerinizin makul olduğundan emin olun ve öğretmeni gereksiz yere rahatsız etmeyin. Öğrenme stilinize uyan ve ders materyallerini ilginç bir şekilde sunabilen bir öğretmen bulduysanız çok şanslısınız demektir!
 • Öğretme Yeteneği: Herkesin öğretme yeteneği olmadığını söyleyerek başlayalım söze; bazıları diğerlerinden çok daha iyidir. İyi bir öğretmeni harika yapan nedir? Mükemmel bir öğretmen, bilgiyi başarılı bir şekilde iletme becerisine ve yeteneğine sahip olmalıdır. Öğretme yeteneğine de sahip bir matematikçi bulmanın oldukça zor olduğu doğru olsa da imkânsız değil. Bulduğunuz an kaybetmeyin!

Öğrencilerin öğretmenlerde görmeyi sevdiği diğer beceri ve nitelikler ise şöyle: Matematik konusuna ilgi, deneyim ve empati.

Bütçesi kısıtlı olan ancak mükemmel matematik öğretmenini bulmak isteyenler için Superprof gibi web siteleri bir özel ders öğretmeniyle yapacağınız ilk dersi ücretsiz sunuyor!

Ayrıca mükemmel cebir öğretmenini bulduğunuzda cebir kurallarını anlama beceriniz gibi genel matematik becerilerinizin de büyük ölçüde gelişeceğini unutmayın!

Yakınlardaki Bir Cebir Öğretmeni Nasıl Bulunur?

Özel ders gittikçe popülerleşiyor ve her gün daha çok öğrenci bir özel ders öğretmeniyle anlaşıyor.

Peki neden?

Öğrencilerin bir özel ders öğretmeninden yardım alma sebepleri çeşitlilik gösterse de başlıca sebepler arasında okuldaki derslerin kusurlarını telafi etme ihtiyacı, ülkenin en iyi eğitim kurumlarına kabul edilmek için artan rekabet ve öğrencinin öğrenme güçlükleri var.

Bununla birlikte cebirsel ifadeler ve denklemlerde zorlanan öğrenciler hiç endişelenmesin, Superprof yüzlerce öğretmeniyle burada! Türkiye'de yüz yüze eğitim sunan en iyi matematik öğretmenlerini, Superprof'ta sadece birkaç tıkla bulabilirsiniz!

Superprof'ta hangi şehirde kaç matematik öğretmeni olduğuna da kısaca değinelim:

 • İstanbul: 11916 öğretmen
 • Ankara: 5981
 • Antalya: 1345
 • İzmir: 3870
 • Eskişehir: 1014
 • Adana: 1321
 • Bursa: 1795

İyi bir matematik öğretmeni değişkenler, doğrusal denklemler ve x'i yalnız bırakma gibi karmaşık cebir konularında ustalaşmanıza yardımcı olur.

Online Özel Cebir Dersleri

Robert Zemeckis'in Geleceğe Dönüş II adlı filminden 2015 yılında gerçekleşmesi beklenen bazı icatlar hâlâ gerçekleşmemiş olabilir (susuz yiyecekleri ve uçan arabaları görmek isterdik) ama görüntülü sohbet ve video gözlük gibi tahminler gerçek oldu.

Marty Mcfly'ı da sevgiyle analım!

Görüntülü sohbet gibi bir icadı öngörmek aslında son derece mantıklıdır çünkü birçok insan onlarca yıldır kilometrelerce uzaktaki ve farklı zaman dilimlerindeki insanlarla konuşmanın rahatlığını aramıştır. 

Bilgisayardan öğretmenini dinleyerek not alan çocuk
Online derslerle cebir bilginizi geliştirebilirsiniz! | Kaynak: Pexels

İlginç bir bilgi: En çok kullanılan görüntülü sohbet portalı Skype'a, her gün 4,9 milyondan fazla kullanıcı giriyor ve bu uygulamanın indirilme sayısı bir milyardan çok daha fazla. Peki, insanlar görüntülü aramayı çoğunlukla ne için kullanıyor? 

Son yıllarda Zoom ve Skype gibi görüntülü konuşma platformlarını insanlar iş toplantıları, aile buluşmaları için ve eğitim amaçlı kullanmaya başladı. 

Biyoloji, kimya ve yabancı dil gibi birçok akademik disiplinde kamerayla online dersler veren birçok öğretmen vari. Çeşitli web sitelerinde online dersler veren matematik öğretmenlerinin de bulunması pek de şaşırtıcı değil.

Matematik öğretmeni bulmak için en iyi web sitesi nedir?

Tabii ki nitelikli bir matematik öğretmeni bulmak için tavsiye edeceğimiz en iyi site Superprof olacak! Biraz kullanmaya başladığınızda bunun nedenini siz de anlayacaksınız.

İhtiyaçlarınıza en uygun Superprof öğretmenini bulmak için şu adımları izlemenizi öneriyoruz:

 1. Arama çubuğuna Türkiye'deki konumunuzu yazın,
 2. Online eğitim seçeneğini işaretleyin,
 3. Seviyenizi girin,
 4. Saat başına ödemek istediğiniz maksimum ücreti seçin,
 5. Son olarak bir ders rezervasyonu yapmadan önce ilginizi çeken profilleri dikkatlice okuyun.

Ayrıca herhangi bir öğretmenle ilk dersiniz tamamen ücretsiz olacağı için Superprof'un dünyanın en iyi ders sitelerinden biri olduğunu da belirtelim. Yani ilk seçtiğiniz öğretmene bağlı kalmanıza gerek kalmaz ve doğru öğretmeni bulduğunuzu düşünene kadar farklı öğretmenlerle deneme dersleri yapabilirsiniz.

Sonuç olarak cebir, çoğu öğrenciye göre sinir bozucu ve yoran bir akademik disiplin olsa da özel bir öğretmen sunacağı destekle bu zor yolu daha kolay hâle getirebilir! İster lineer cebir özel ders almak isteyin ister cebirsel denklemler konusunda, bir öğretmenle daha başarılı olma şansınız çok yüksek.

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Seda

Spor yapmayı, film izlemeyi seven; farklı bir kültürü keşfederken ilk yemeklerini deneyen bir çevirmenim.