AYT ve TYT sınavları yaklaştığında çoğu öğrencilerin üstündeki baskı artar ve hatta belki de biraz panik devreye girmeye başlar.

Sınav dönemi, eğitim-öğretim yılının en zorlu dönemlerinden biridir.

Bazı öğrenciler ellerinden geleni yaptıklarını düşünüp kendilerini sınavlara hazır hissederek çok fazla endişelenmeseler de bazıları kendilerini daha sınava girmeden hayal kırıklığı yaşarken ve panikle tırnaklarını yerken bulabilirler.

Son dakikaya çok fazla şey bırakmış ve şimdi asla yetişemeyecekmişsiniz gibi hissediyor ya da nereden başlayacağınızı bile bilmiyormuş gibi hissediyor olabilirsiniz!

Ama yalnız değilsiniz – TYT ve AYT sınavlarına hazırlık dönemi çok zor bir dönemdir ve iyi bi puan almak için her yerden çok fazla baskı hissedersiniz. Bu baskıyı daha önceki sınavlarda çıkmış AYT TYT matematik soruları ve çözümleri ile azaltabilirsiniz!

Bu çıkmış sorularla kendinizi denerken beklemediğiniz engellerle veya nasıl çözeceğinizi bilmediğiniz problemlerle karşılaşabilirsiniz.

En iyi Matematik öğretmenleri müsait
Mustafa
5
5 (21 yorum)
Mustafa
₺180
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mahmut
5
5 (16 yorum)
Mahmut
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Eren
5
5 (37 yorum)
Eren
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Yağmur
5
5 (24 yorum)
Yağmur
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Hd
5
5 (14 yorum)
Hd
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mehmet sami
5
5 (15 yorum)
Mehmet sami
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Dogan
5
5 (28 yorum)
Dogan
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mehmet
5
5 (12 yorum)
Mehmet
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mustafa
5
5 (21 yorum)
Mustafa
₺180
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mahmut
5
5 (16 yorum)
Mahmut
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Eren
5
5 (37 yorum)
Eren
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Yağmur
5
5 (24 yorum)
Yağmur
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Hd
5
5 (14 yorum)
Hd
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mehmet sami
5
5 (15 yorum)
Mehmet sami
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Dogan
5
5 (28 yorum)
Dogan
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mehmet
5
5 (12 yorum)
Mehmet
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Matematik Çalışmalarınızı Evde Geliştirin

Yine de çok fazla endişelenmeyin çünkü yardım elinizin hemen altında! Biraz rahatlamaya çalışın ve sınavlarınız için bilmeniz gerekenler konusunda gerçekten net bir plan yapın. Bunu yapmanın en iyi yolu, her konu ve başlık için ne kadar zaman harcayacağınızı bilmeniz için bir çalışma takvimi yapmaktır.

Yatağın üstünde turuncu hesap makinesi matematik defteri kalemler laptop
Evde kendi kendinize matematik çalışırken iyi bir çalışma planı yapıp elinizdeki tüm kaynaklardan faydalanın! | Kaynak: Pexels

Önemli şeylere öncelik vermeyi ve zamanınızı iyi yönetmeyi öğrenmek, sadece matematik sınavında değil; herhangi bir sınavda size avantaj sağlayacaktır. Kendi kendinize veya online sitelerle gerçekten kolayca bir çalışma planı yapabilir, en zorlu konulara daha fazla ve kendinize daha çok güvendiğiniz şeylere biraz daha az zaman ayırabilirsiniz.

Matematikte belli noktaları tekrar tekrar yanlış anladığınızı veya her zaman aynı tür sorunla karşılaştığınızı fark ediyorsanız bu noktalar için daha fazla zaman ayırmanız gerekir. Gerçek sınavdan önce sorunun üstesinden gelebilmeniz için sıklıkla uğraştığınız konulara veya sorunlara öncelik vermelisiniz.

Gerçek sınavda kötü sürprizlerle karşılaşmamak için bu karşılaştığınız zorluklarla bir an önce yüzleşmelisiniz. En zor bulduğunuz problemlerle başlayın ve sınava kadar bunu yapmaya devam edin. Sınav yaklaştığında daha önce karşılaştığınız sorunlarla çok daha iyi başa çıkabildiğinizi göreceksiniz.

Sınavın birçok şeyi kapsadığını unutmayın. Kendinizi daha hazır hissetmek için geçmiş sınavları inceleyin.

Bu aynı zamanda çalışmalarınıza mümkün olduğunca erken başlamanız gerektiği anlamına gelir. Sınavdan bir hafta önce iyi çalışmanız büyük bir fark yaratmayacaktır. Özel derslerinizde, dershanede veya sınıfta ele aldığınız her konuya zaman ayırdığınızdan emin olmanız gerekir.

Matematik hakkında hatırlanması gereken en önemli şeylerden biri de başarılı olmanızın tamamen öğrendiklerinizi ne kadar anladığınıza bağlı olmasıdır. Bir şeyleri hatırlamaya çalışmak yeterli değildir, başarılı olmak için matematiği gerçekten anlamanız gerekir.

Farklı teknikler ve yöntemler uygulayabilmek için işlemlerin mantığını iyi kavramış olmanız gerek. Çalışmalarınız sırasında mantık yürütme becerilerinizi de geliştirmeye yoğunlaşmalısınız.

Bu nedenle TYT ve AYT'deki bazı derslerin aksine matematik, sınavdan önce ezberleyip daha sonra tüm soruları ezbere işaretleyebileceğiniz bir ders değildir. Matematik hakkında kapsamlı bir bilgi edinebilmeniz için bu işe zaman ayırmanız gerekir.

Ve matematikte kötü bir net yapmaktan endişeleniyorsanız kendinizi geliştirmenize yardımcı olacak birkaç uygulamaya ve kaynağa ihtiyacınız olabilir.

Matematik Dersleri için Ek Destek

Matematik çalışmalarınız sırasında problemlerin üstesinden gelmenin en iyi yollarından biri elbette yardım istemektir. Bazı öğrenciler, zor buldukları konuları kendi kendilerine öğrenmeye çalışırken kendilerini o kadar kaptırırlar ki bir türlü işin içinden çıkamazlar. Aslında ihtiyaçları olan tek şey dışarıdan bir göz, bir profesyonelin yardımıdır.

Tripod ile telefonuyla online ders veren öğretmen
Online dersler veren öğretmenlerle TYT ve AYT konularını evinizin konforunda öğrenebilirsiniz! | Kaynak: Pexels

Bir Matematik Öğretmeninden Özel Dersler Alın

Özel matematik öğretmenleri, aklınızdaki tüm sorularınızı sormak ve sınav hazırlığı sırasında yaşadığınız sorunları çözmek için harika bir fırsattır. Superprof gibi platformlar veya sosyal medya siteleri aracılığıyla internette kolayca bir matematik öğretmeni bulabilirsiniz. Ayrıca matematik özel ders ilanları için okulunuzdaki veya kütüphanenizdeki ilan panolarına da bir göz atabilirsiniz.

Deneyimli bir matematik öğretmeni, matematiğinizi geliştirmenize yardımcı olabilir ve en zor bulduğunuz şeylere odaklanarak size uygun bir hızda zorlukların üstesinden gelmenizi sağlayabilir. Cebir, trigonometri, olasılık veya geometri gibi belirli konularda özel dersler alabilir veya sadece matematik ödevi yardımı için bir öğretmen bulabilirsiniz.

Superprof gibi online ders sitelerinde görüntülü görüşme yoluyla ders verebilecek online öğretmenler de bulabilirsiniz. Bu, size özel hazırlanmış matematik eğitiminizi alırken kendi evinizin rahatlığında ders çalışabileceğiniz anlamına geliyor!

Online Matematik Öğrenme

Matematik çalışmalarınız sırasında internetin harika bir kaynak olduğunu fark edeceksiniz. Birkaç basit aramayla zor matematik konularını anlamanıza yardımcı olacak oyunlar, testler ve konu anlatımları bulacaksınız.

Khan Academy, Şenol Hoca, Matematikciler, BBC Bitesize, MyMaths gibi matematik web siteleri, işinizi biraz basitleştirmeye ve matematiği daha eğlenceli ve daha kolay anlaşılır hâle getirmeye yardımcı olabilir.

Ve YouTube'u da unutmayın! YouTube'da TYT matematik problemler konu anlatımı bulabilir, çıkmış soruların çözümlerini inceleyebilir, takıldığınız bir konuyla ilgili videolar izleyebilirsiniz. Yani hemen hemen aradığınız her şeyi bulabilirsiniz! Farklı uzunluklarda videolar ile aklınızdaki soru işaretlerine cevaplar bulabileceksiniz.

Kendi YouTube kanalları olan ve özellikle TYT-AYT matematik öğrencilerini hedefleyen video dersler yükleyen çok sayıda öğretmen ve öğrenci olduğunu göreceksiniz. Bu, kendi kendinize matematik çalışırken karşılaştığınız sorunlar için harika bir çözüm olabilir.

Çıkmış TYT AYT Soruları ile Çalışma

Şimdi tüm bu öğrendiklerinizi uygulamaya dökmeye başlayabilirsiniz! MEB'in kendi sitesinde çıkmış sınav sorularını bulabilir, başka sitelerdeyse bu soruları çözümleriyle birlikte inceleyebilirsiniz.

Geçmiş sınavları çözmek, matematik sınavlarınıza hazırlanmanın ve sınav içeriğini öğrenirken yaşadığınız sorunları çözmenin en iyi yollarından biridir. Sınav formatı, soruların uzunluğu ve tarzı ve konu dağılımı hakkında da net bir fikir edinirsiniz.

Çıkmış sorular, çalışırken neler öğrendiğinizin ve gerçekte ne kadar bilgiyi aklında tuttuğunuzun harika bir göstergesidir. Hangi konularda eksiğiniz olduğunu anlarsınız ve nerelere daha çok çalışmanız gerektiğini hemen öğrenirsiniz. Az önce bahsettiğimiz TYT konu anlatımı matematik videolarından hangilerini daha çok izlemeniz gerektiğini de anlarsınız!

Geçmiş sınavlarla kendinizi denemek istiyorsanız aynı şartlarda testinizi çözün. Telefonunuz yanınızda olmasın, müzik açmayın, kitaba bakmayın. Testi çözerken bir cevap anahtarına aynı gerçek sınavdaki gibi işaretleme yapın. Bu şekilde kendinizi denerken gerçek sınavda ne yapıp ne yapmamanız gerektiğini daha iyi bilirsiniz.

Bir artıbir eşittir üç yazısı tebeşir
Doğru bildiğiniz yanlışları bir öğretmenin yardımıyla en baştan düzeltirseniz ileride daha az sıkıntı çekersiniz. | Kaynak: Pexels

Sınavda hiç beklemediğiniz bir yerden bir soru gelirse kesinlikle panik yapmayın ve bu soruya odaklanıp sürenizi boşa harcamayın. Tanıdık gelmeyen bir şey gördüğünüzde sinirlerinizin altüst olması çok daha kolay olacaktır. Sakin olun ve yapabildiğinizi yapın.

Eğer bu soru aklınızı karıştırıyorsa diğer soruları çözdükten sonra bu soruya tekrar dönün ve dikkatinizi vermeye çalışın. Hiçbir fikriniz yoksa boş bırakın ama kesinlikle bu sorunun tüm sınav boyunca dikkatinizi dağıtmasına izin vermeyin!

Birden fazla çıkmış matematik testine çalışmanız bu açıdan çok önemlidir. Çünkü her sene her konudan aynı sayıda soru çıkmıyor. Veya bir sene çıkmayan bir konu diğer sene çıkabiliyor. Böylece bir sürprizle karşılaşma riskinizi azaltırsınız. Böylece istediğiniz üniversiteye gitme şansınızı yükseltirsiniz!

Unutmayın, matematik konu anlatımı TYT veya AYT matematik öğretmeninizle çok daha anlaşılır olabilir. İyi bir öğretmenle hem kendinizi sınava hazırlayabilir hem de matematik konularını mantığıyla kavrayabilirsiniz. Hangi konuya ne kadar çalışacağınızı, ne kadar test çözmeniz gerektiğini, internette hangi videoları izleyebileceğinizi, nerelerde yanlış yaptığınızı o size söyleyecektir.

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (2 puanlama)
Loading...

Seda

Spor yapmayı, film izlemeyi seven; farklı bir kültürü keşfederken ilk yemeklerini deneyen bir çevirmenim.