Dünyada enstrüman denildiğinde hemen hemen herkesin aklına ilk olarak piyano ve gitar gelecektir. Doğal olarak insanlar herhangi bir enstrüman çalmaya niyetlendiklerinde çoğunlukla bu iki enstrümandan birini tercih ediyor. Elbette piyano çalmak için belli düzeyde disiplinli bir çalışma, yeterli zaman ayırmak ve piyano çalmayı gerçekten istemek gerekmektedir.

En iyi Piyano öğretmenleri müsait
Aydan
5
5 (27 yorum)
Aydan
₺130
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Timur
5
5 (22 yorum)
Timur
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gizem
5
5 (18 yorum)
Gizem
₺180
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Eren
5
5 (26 yorum)
Eren
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gizem
5
5 (22 yorum)
Gizem
₺180
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mehmet serdar garan
5
5 (49 yorum)
Mehmet serdar garan
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Moni̇
5
5 (8 yorum)
Moni̇
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Buse
5
5 (16 yorum)
Buse
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Aydan
5
5 (27 yorum)
Aydan
₺130
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Timur
5
5 (22 yorum)
Timur
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gizem
5
5 (18 yorum)
Gizem
₺180
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Eren
5
5 (26 yorum)
Eren
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gizem
5
5 (22 yorum)
Gizem
₺180
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mehmet serdar garan
5
5 (49 yorum)
Mehmet serdar garan
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Moni̇
5
5 (8 yorum)
Moni̇
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Buse
5
5 (16 yorum)
Buse
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Gerçekten Doğru Bir Şekilde Piyano Çalmayı Nasıl Öğrenirsiniz?

Okuyacağınız bu makalede sizlere en doğru şekilde piyano nasıl çalınır, başlangıçta neler yapmanız gerekir, çalmaya başlamadan önce veya çalma sürecinde önemli ayrıntılar nelerdir gibi soruları cevaplandırmaya çalışacağız ve piyano dersi süreci ile ilgili önemli ipuçlarını aktaracağız. Örneğin piyano çalmaya başladığınız süreçte ilk karşılaşacağınız zorluklardan birisi iki elinizi kullanmaya eşzamanlı bir şekilde kullanmayı öğrenmek zorunda olmanız olacaktır. Bu tür zorlu süreçleri olan bu aktivite için gerçekten öğrenmeye ve pratik yapmaya zaman ayırmalı ve tüm süreçte sabırlı olmanız gerekmektedir.

Ek seçenek olarak piyano dersi alabilirsiniz. Mesela piyano dersi Ankara ve çevresinde de oldukça popülerdir.

İki Elinizi Bağımsız Bir Şekilde Kullanmak

Genel olarak söylenen şey piyano çalarken, sağ eliniz melodiyi çalma eğilimindeyken, sol el söz konusu melodi ile uyumlu bir şekilde akor yapar. Basit bir şekilde aktarmak gerekirse sağ elinizle melodiyi, sol elinizle akorları yönetirsiniz. Ancak bunun her zaman bu şekilde olmadığı durumlar da vardır. Örneğin Kontrapuan tür denilen sanat tekniğini kullanırsanız bu metodu kullanamazsınız. Eğer sağlak iseniz piyano çalarken sağ elinizi yönetme konusunda sol elinizden çok daha başarılı olduğunuzu fark edeceksinizdir. Aynı durum tam tersi için de geçerlidir. Bir elinizi diğerine göre çok daha verimli kullanabilmek piyano öğrenme sürecinizin başında size pek fazla sorun yaratmayacaktır çünkü sağ elinizle melodiyi yönetiyor olacaksınız ve melodi zaten ilk öğreneceğiniz kısımdır. Ancak süreç ilerledikçe sol elinizi de sağ elinizle aynı derecede etkili kullanabiliyor olmanız gerekecek. Melodiyi tam anlamıyla öğrendikten sonra akor kısmı geliyor. Akor kısmını öğrenme sürecinde tek bir doğru yöntem yok diyebiliriz. Bu süreçte her birey kendine özgü bir öğrenme yöntemini takip edebilir. Yani bu kısım sizin doğuştan gelen yeteneklerinize bağlı diyebiliriz.

Piyano iki elin farklı hareketleriyle çalınır.
Piyanoda sağ ve sol eli birbirinden bağımsız iki ayrı melodi unsuru olarak hareket ettirmek başta büyük çaba ister. Sol el tipik olarak akorları çalarken sağ el solo notalara basmaktadır. | Unsplash

Yukarıda melodiyi öğrenme sürecinin sonunda her iki elinizi de etkin bir şekilde kullanmanız gerektiğinden bahsetmiştik. Sağlak bir kişi için sol elini sağ eli gibi etkin bir şekilde kullanabilmesinin birkaç yolu vardır. Bu yolların en başında yalnızca sol elinizi kullanarak pratik yapmak geliyor. Bu yolla sadece zayıf olan elinize odaklanarak onun gelişmesini sağlayabilirsiniz. Pratik süresi tamamen size bağlı. Ne kadar çok pratik yaparsanız o kadar kısa zamanda sol elinizi etkin bir şekilde kullanabilirsiniz. Buradaki kilit nokta her iki elinizi de usta bir şekilde kullanmaya programlamak ve daha sonra her ikisinin aktivitesini bir araya getirmek olacaktır.

Piyano çalmaya başladığınızda aynı notaları tek elinizle tek seferde çalmaya çalışın. Daha sonra aynı işlemi iki elinizle tekrar yapın. Sonra her elin farklı bir rol oynadığı çok basit bir parçayı çalmayı öğrenin. Her bölümü bağımsız olarak öğrenin ve asla aynı anda iki elinizi de kullanmaya çalışarak başlamayın. En önemlisi de çalacağınız besteyi bölümlere ayırın ve seslere odaklanın. Bölümlere ayırmanız daha çabuk öğrenmenizi sağlayacaktır. Her bölümü öğrendikten sonra tüm bölümleri birleştirme işleminde bol bol pratik yaparak geçişleri mükemmelleştirmeniz de daha kolay olacaktır. Zamanla beyniniz bunu otomatik olarak yapacaktır.

Ritim müziğin temel unsuru ritim
Müzik yaparken yalnızca iyi bir kulak ve armoni bilgisine sahip olmak yetmez. Ritim duygusu da müziğin temel unsurlarındandır ve aslında pek çok ileri düzey müzisyenin bile en çok zorluk yaşadığı konulardandır. | Unsplash

İşte geldik zor kısma. Ancak burayı da aşarsak piyano çalma sürecinde çok büyük aşama kaydetmiş olacağız. Bu kısım elbette ellerimizi bağımsız bir şekilde kullanırken ellerimizin farklı roller oynamaları olacaktır. Bu kısmı öğrenmek biraz zaman alabilir, bunun için sabırlı olmanız gerektiğini bilmelisiniz. Ancak yine bol pratik yaparak her elinizin kendi rolünü layıkıyla yerine getirdiğini göreceksiniz. Bu kısmı zor yapan elbette beynimizin ellerimize farklı komutlar göndererek yönetmesi durumudur. İnsan beyni aynı anda bir çok şeyi yapmak üzerine uzmanlaşmamıştır. Ancak beynimizin yapabileceklerinin sınırı olmadığını bilmelisiniz. Farklı komutları aynı anda uygulamaya çalışmak bir süre sonra sizi çok daha zeki bir insan yapacaktır. Zaten herhangi bir enstrüman çalmayı öğrenmenin zekayı geliştirdiğine dair çok fazla bilimsel yayın bulunmaktadır. Anne babaların çocuklarını küçük yaşta piyano, keman, gitar kursuna göndermesinin altında da bu düşüncenin yattığını söyleyebiliriz.

Piyano Çalmayı Öğrenmenin Püf Noktaları : İşin Teorisini Anlamak!

Karşılaşacağınız ilk zorluğun iki elinizi de etkin bir şekilde kullanmayı öğrenmek olduğundan bahsetmiştik. Şimdi İkinci problemden bahsedeceğiz. İkinci sorun müzik teorisidir! Bu enstrümanı öğrenmenin yolu müziğin teorisini iyi özümsemekten geçer. Bu elbette enstrümanı çalmayı öğrenmenin en eğlenceli kısmı değildir, ancak hangi enstrümanı çalıyor olsanız da bu kısmı bilmeden hiçbirini doğru bir şekilde çalmanız mümkün olmayacaktır. Elbette işin teorisini öğrenmeden de bazı parçaları çalabilirsiniz ancak özellikle klasik parçalar çalmak veya kendi parçanızı yaratmak söz konusu olduğunda, yeteneklerinizin çok kısıtlı olduğunu fark edeceksiniz. Özellikle Youtube’da neredeyse her düzeyde sizi bilgilendirecek pek çok kanal mevcut. Ancak yine de işin teorisini veremedikleri için çalma becerileriniz çok temel düzeyde kalacaktır. Neyse ki müzik teorisiyle ilgili yazılmış onlarca kitap var. Bu kitapları temin edip işin teorisini öğrenmeye başlayabilirsiniz. Müzik teorisi, ilk başladığınızda zorlayıcı gelebilir, ancak zaman geçtikçe parçaları çok daha hızlı öğrenmenize yardımcı olacaktır. Müzik teorisini kitapların dışında bir sanat okulunda ya da özel öğretmen vasıtasıyla öğrenebilirsiniz. Müzik teorisini anlamak, enstrümanınıza hakim olmanın en hızlı yoludur. Bununla birlikte müzik terminolojisine de aşina olmanız gerektiğini unutmamalısınız.

Piyanonun hem bas hem de tiz nota anahtarı kullanan bir enstrüman olduğunu unutmamalıyız. Bu, ikisine de aşina olmanız gerektiği anlamına gelir. Bir nota anahtarı üzerindeki notlar diğerindeki notalardan farklıdır. Bu, bas nota anahtarı üzerindeki bir C’nin, tiz nota anahtarındaki “C” ile aynı konumda olmayacağı anlamına gelir.

Müzik hakkında bilmemiz gereken temelde iki şey vardır bunlar notalar ve ritimdir. İkisini de eksiksiz olarak öğrenmemiz gerekiyor.

Ritim

Notaları hakkıyla anladıktan sonra ikinci adım olan ritme geçiyoruz. Müzik temelde belirli bir ritimdeki notalardır. Bu ikisini birbirinden ayıramazsınız. Ritim aynı zamanda müzik teorisinin de önemli bir parçasıdır. Notaları hakkıyla anladıktan sonra onların ne kadar süreyle çalınmaları gerektiğini de okuyabilmemiz gerekir (bir bütün, yarım, çeyrek, sekizinci vb.). Bu konuda size yardımcı olması için metronom kullanabilirsiniz.

Hangi notayı temsil ettiğini düşünmeden notanın değeri üzerinde çalışmanızı faydalı olacaktır. Devam etmeden önce farklı değerleri anlamanız gerekir. Sadece notaların değerlerini öğrenmeniz yetmez, birbirleriyle nasıl etkileşim kurduklarını da öğrenmelisiniz. Tam bir notanın dört çeyrek nota kadar sürdüğünü bilmeniz gerekir. Özellikle pratik yaparken bu çok önemlidir. Ölçülere aşina olduğunuzdan da emin olmalısınız. Bir müzik parçası ölçü olarak bilinen birimlere bölünmüştür. Genel olarak, bir ölçü dörtte birdir. Ancak bu durum her zaman böyle olmayabilir. Bu, şu anda size tamamen absürt gelebilir, ancak bir kez sürece başladığınızda zamanla normal gelmeye başlayacaktır. Zaman işareti ise size her ölçüyü tam olarak nasıl okumanız gerektiğini söyleyecektir.

Aynı Anda Okumak ve Çalmak

Müzik teorisinde ve müziği okumada ustalaştıktan sonra yapmanız gereken tek bir şey kalıyor. Tüm süreci aynı anda yönetebiliyor olmanız gerekecek. Bu başlangıçta gerçekten zor olabilir çünkü aynı anda birçok şey yapmanız gerekecek. Aynı anda okuyup çalabilmek için çok çalışmanız ,çok fazla pratik yapmanız ve bunların sonucunda çok fazla piyano dersi almanız gerektirecektir. Bu kısım için göründüğünden daha zor diyebiliriz. İşte tam burada size altın tavsiyeler hazırladık. İlk olarak yalnızca notaları okuyun ve piyanoya dokunmayın. Sonra her iki elinizle ayrı ayrı olarak ve yavaşça çalışın. Elleriniz ve beyninizin kağıt üzerindeki notaları tanımaya alışması gerekiyor. Bir diğer altın tavsiye ise bunu daha yavaş müzik parçalarıyla yapmaya başlayın daha hızlı parçalarla yapmayı asla düşünmeyin. Bir süre sonra adeta bir refleks haline dönüşecek ve otomatik olarak yapmaya başlayacaksınız. Bunu bilgisayar klavyesinde çok vakit geçiren insanların bir süre sonra tuşlara bakmadan ve otomatik olarak düşündüklerini yazmasına benzetebiliriz. Başka da altın tavsiye yok. Geri kalanı tamamen çok çalışmak pratik yapmak ve piyano çalmayı gerçekten istemek. Bunun için motivasyonunuzu her zaman güçlü tutmanız gerekecektir.

En iyi Piyano öğretmenleri müsait
Aydan
5
5 (27 yorum)
Aydan
₺130
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Timur
5
5 (22 yorum)
Timur
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gizem
5
5 (18 yorum)
Gizem
₺180
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Eren
5
5 (26 yorum)
Eren
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gizem
5
5 (22 yorum)
Gizem
₺180
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mehmet serdar garan
5
5 (49 yorum)
Mehmet serdar garan
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Moni̇
5
5 (8 yorum)
Moni̇
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Buse
5
5 (16 yorum)
Buse
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Aydan
5
5 (27 yorum)
Aydan
₺130
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Timur
5
5 (22 yorum)
Timur
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gizem
5
5 (18 yorum)
Gizem
₺180
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Eren
5
5 (26 yorum)
Eren
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gizem
5
5 (22 yorum)
Gizem
₺180
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mehmet serdar garan
5
5 (49 yorum)
Mehmet serdar garan
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Moni̇
5
5 (8 yorum)
Moni̇
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Buse
5
5 (16 yorum)
Buse
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Piyano Çalarken Postürünüz Nasıl Olmalı ?

Piyano çalarken yalnızca ellerimizi ve zihnimizi kullanmıyoruz. Piyano çalmak tüm vücudunuzu kullanmanızı gerektiren bir eylem aynı zamanda. Bu yüzden ilerde sağlık sorunlarına ve duruş bozukluklarına yol açacak bir sakatlığa meydan vermemek adına, daha işin başında piyano çalarken nasıl durmamız gerektiğini bilmemiz çok faydalı olacaktır. Aynı zamanda iyi bir duruş daha iyi bir piyano çalma performansı da demektir aynı zamanda.

Doğrudan klavyedeki Orta C2nin önüne oturun ve Orta C’yi hizalayın. Kollarınızın tuşlara neredeyse dik konumlanması gerekir. Dirseklerinizin tuşlarla aynı yükseklikte veya bu seviyenin biraz üzerinde olması gerekir. Elbette, bu ne kadar uzun olduğunuza bağlı olarak değişebilir. Özel bir öğretmen duruşunuz üzerinde çalışmanıza ve piyano çalarken duruşunuzu en optimum şekilde ayarlamanıza yardımcı olabilir.

Dirseklerinizi ve parmaklarınızı yanlış konumlandırmak sadece kötü çalmanıza değil, aynı zamanda sağlığınızın bozulmasına da neden olabilir. Dirsekleriniz çok düşükse bilekleriniz doğru yerde olmayacak ve tuşlara istediğiniz kadar basamayacaksınız. Doğru yerde oturduğunuzdan emin olmak için doğru bir piyano taburesi aldığınızdan emin olmanız gerekmektedir. Sırtınız kesinlikle düz bir pozisyonda olmalı, aksi takdirde omurganıza fazla yük bineceğinden omurga problemleri yaşamanız çok muhtemel olacaktır. Özellikle yeni başlayanlar taburede otururken piyanoya doğru eğilmeye çalışırlar. Bu durum sırt ağrısına neden olabileceği gibi ellerinizin koordinasyonunu sağlamada da önemli dezavantajlar yaratacaktır. Pedallara daha kolay ulaşabilmeniz için vücudunuzun da piyanonun merkezinde olması gerekir. Pedallar, piyanonun tam ortasında bulunur. Merkezde olmak aynı zamanda tüm tuşlara daha kolay ulaşabileceğiniz anlamına da geliyor. Bu aynı zamanda dört elle çalabileceğiniz anlamına gelir (elbette iki piyanist kullanarak). Bu durumda piyano ikiye ayrılır. İlk piyanist akorları piyanonun alt ucunda çalarken, ikincisi melodiyi üst ucunda çalar. Ve elbette, ellerinizin tuşların üzerinde olması gerekir. Parmaklarınızın hafifçe aşağı doğru kıvrılması çalarken size kolaylık sağlayacaktır.

Piyano taburesi ve ayarı
Piyanonun taburesi ve pedalları vücudunuza göre ayarlanmış olmalıdır. | Unsplash

Size yardımcı olması için nefes alma ve gevşeme egzersizleri de yapmalısınız. Vücudunuzu (özellikle bileklerinizi ve omuzlarınızı) gevşetmeyi ihmal etmemelisiniz. Herhangi bir sertliğin olmadığından emin olmalısınız. Gevşemek ve ısınmak için yeterli zaman ayırırsanız, stresli ve gergin olduğunuzda dahi çok daha iyi performans sergilemeniz olasıdır. Aslında piyano çalmak biraz dans etmeye benziyor desek hata etmiş olmayız. Tüm vücudunuz müzikal olarak işin içine giriyor, parmaklarınız tuşlara dokunurken ayaklarınız pedalları kullanıyor. Dans etmekte olduğu gibi tüm vücudun koordinasyonu söz konusu. Rahatlamak piyano çalanlar için çok önemlidir çünkü piyano çalmak bazen çok yorucu olabilir. Bazıları içinse piyano çalmak adeta bir egzersiz gibidir. Piyano çaldıktan sonra (ve derslerinizden sonra) kaslarınızı gevşettiğinizden de emin olmalısınız.

Piyano Çalmayı Öğrenmek Ne Kadar Zamanımı Alır ?

Daha önce de söylediğimiz gibi, piyano çalmayı öğrenmek gerçekten uzun zaman alabilir. Haftada kaç saat piyano çalmak gerekir diye bir soru aslında temelde yanlıştır. Bu sorunun herkese uyan tek bir cevabı bulunmamaktadır. Bir dizi faktöre ve çalmayı öğrenmek için hangi yöntemlerin kullanıldığına bağlıdır. Ancak herkese uyan bir cevap vermek gerekirse günde birkaç saat ayırabilirsiniz. Bazı insanlar da haftada piyano başında sadece birkaç saat geçirerek piyanoda daha iyi olabilirler .İster haftada on saat ister haftada iki saat pratik yapın, düzenli olarak pratik yapmanız gerekir.

Ve Son Olarak..

Piyano öğrenmenin en iyi yolu bizce, kalifiye bir piyano öğretmeninin yardımı, desteği ve yönlendirmesidir. Eğitmenler, size herhangi bir kitap veya YouTube videosundan çok daha iyi rehberlik edeceklerdir çünkü piyano çalmak detaylarda gizlidir ve bir çok videoda ya da kitapta detayları değil genel geçer bilgileri bulacaksınız. Ancak yine de şu soruyu soruyor olabileceğinizi anlıyorum: Kendi başıma nasıl öğrenebilirim? Kararınızı verdiyseniz, işte size tavsiye edebileceğimiz bir Youtube Kanalı: Andrew Furmanczyk'i YouTube'da takip edebilirsiniz.

Başlangıç piyano notları, yetişkinler için piyano kursları ve piyano kitapları hakkında öğrenmek için bu yazılarımıza da göz atabilirsiniz. Ayrıca piyano enstrümanının da diğer tüm enstrümanlar gibi akordunu ve doğaçlamasını öğrenmelisiniz.

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Beste

Jack of all trades master of none. Her an her şey ilgi alanına girmiş olabilir. Bir bakmışsınız ilgi alanından çıkmış. 1 hafta önce toplama bilgisayar kurarken şimdi mantı açmanın inceliklerini öğreniyor olabilir. Bilgi çöplüğü, ilgi alanı tüketicisi.