Emprovizasyon, tüm müzisyenler üzerinde baştan çıkarıcı bir etkiye sahiptir. Yaratıcılığı özgürce deneyimlemek için kendinizi notaların "zincirlerinden" kurtarabilme ve kişisel duyguları piyano aracılığıyla ifade edebilme sanatı emprovizasyon... Hangi sanatçı bunun hayalini kurmaz ki? Aslında piyanoya başlamak da bir tür emprovizasyon! Piyano emprovizasyonu açısından en büyük soru "nasıl" dır. Piyanoda emprovizasyonu nasıl öğrenirsiniz? Piyano çalmayı öğrenmek ve emprovizasyon yapmayı öğrenmek eğitim gerektirir! Piyano çalmayı hızlı bir şekilde öğrenmek için en iyi ipuçlarımızı keşfedin!

En iyi Piyano öğretmenleri müsait
Aydan
5
5 (34 yorum)
Aydan
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Timur
5
5 (47 yorum)
Timur
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mehmet serdar garan
5
5 (70 yorum)
Mehmet serdar garan
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gizem
5
5 (20 yorum)
Gizem
₺130
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ekaterina
5
5 (15 yorum)
Ekaterina
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Moni̇
5
5 (11 yorum)
Moni̇
₺125
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Eren
5
5 (30 yorum)
Eren
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gizem
5
5 (27 yorum)
Gizem
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Aydan
5
5 (34 yorum)
Aydan
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Timur
5
5 (47 yorum)
Timur
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mehmet serdar garan
5
5 (70 yorum)
Mehmet serdar garan
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gizem
5
5 (20 yorum)
Gizem
₺130
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ekaterina
5
5 (15 yorum)
Ekaterina
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Moni̇
5
5 (11 yorum)
Moni̇
₺125
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Eren
5
5 (30 yorum)
Eren
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gizem
5
5 (27 yorum)
Gizem
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Müziğin Kalbi: Piyanoda Emprovizasyon

Emprovizasyon, "mantıksal" ve "tarihsel" düzeyde kompozisyondan daha önemlidir. Piyano parçalarının ve genel olarak müziğin tüm bestecileri, her şeyden çok, doğaçlamacıdır. Yüzyılı aşkın süredir caz müziğinin gelişimi, müziğin özünün emprovizasyon parçaların bir sonucu olduğunu göstermektedir. Ancak emprovizasyon, hep notayla ilişkilendirdiğimiz "klasik" müzikte de önemlidir. Müzik notasyonu sisteminin nispeten yakın zamanda oluşturulduğunu unutmayın; bu sistem yalnızca orta çağın sonlarına uzanmaktadır. Müzik notasyonu henüz geliştirilmediği ve şimdiki gibi rafine edilmediği zamanlarda; emprovizasyon, müzik yaratma ve çalma sürecinde çok önemli bir gereklilikti.

Ancak klasik müzik notasyon sisteminin standartlaştırılmasından sonra bile emprovizasyon hala bizimle. Bach, tanınmış bir besteci olmadan önce emprovizasyoncuydu. O dönemin bazı bestelerinde, basso continuo, oktav ve daha sonra akor teknikleriyle yorumlama konusunda büyük özgürlükler alındı. Piyanoda doğaçlamayı anlamak istiyorsanız, bu önemli müzik kaynaklarına aşina olmanız gerekir.

Nota kitabı
Müzikte emprovizasyon (doğaçlama) kuralların ve kuralsızlıkların sınırında bir noktadır. | Unsplash

Piyanoda Nasıl Emprovizasyon Yapılacağını Öğrenmek İçin Uygun Zihin Durumu

Emprovizasyon , tek bir tekniğin, müziğe ve onun diline yakın bir aşinalığın sonucudur. Müzikal armoninin temellerini gözden geçirirken bu konuya da değineceğiz. Uyumun temellerini bilmeden Emprovizasyon yapmak imkansızdır. Ancak her şeyden önce, emprovizasyonun öncelikle bir ruh hali olduğunun farkında olmalısınız. Emprovizasyon yapabilmek için, piyanonun nasıl çalınacağını hızlı bir şekilde öğrenmek için, önce bu noktayı ele almalısınız, kendinizde doğaçlamaya elverişli bir zihin durumu "oluşturmalısınız". Doğaçlama, kendinize belirli bir güven anlamına gelir. Doğaçlama, alışılagelmiş yoldan, piyano dersi ve basılı notalardan uzaklaşarak başlangıç piyano kurslarında görülenden çok daha samimi şekilde duyguları ifade etme eylemidir.

Cesaret, piyanoda nasıl emprovizasyon yapılacağını öğrenmek isteyenler için ilk adımdır. Alay edilmekten ya da başkalarının bakışlarından korkmadan özellikle ilk başta eğlenmek, içgüdülerinizi takip etmek, rahatlamak ve potansiyelinizi dışarı çıkararak onu salıvermektir. Superprof ile piyano dersi almak birkaç tık ile çok kolay.

Müzik dinlemek

Doğaçlama yapmak için gelişmiş bir müzik duyarlılığına sahip olmalısınız. Bunun daha kesin başka bir yolu yoktur. Piyanoda emprovizasyon öğrenmeyi umuyorsanız, bunun sebebi zaten müziği seviyor olmanız, çünkü onun için tutku duyuyorsunuz. Ancak şunu hatırlamak önemlidir: ne kadar çok müzik dinlerseniz, doğaçlama açısından o kadar çok ilerleme kaydedersiniz. Çünkü İlham yalnızca içten, duygulardan, iç duygulardan gelmez, aynı zamanda duyduklarınızın ürünüdür.

Müzikal Armoninin Temellerini Öğrenin

Düşündüğünüzün aksine, rastgele doğaçlama yapmazsınız. Emprovizasyon, özgürlük ve kısıtlamalar arasında bir dengedir. Tüm sanat eserleri için aynı şeyi söyleyebiliriz. Yokluktan bir şey yaratmazsınız. Güzel bir yağlı boya tablosu yapabilmek için gelişigüzel fırça darbeleri yeterli değildir. Nasıl resim yapacağınızı bilmiyorsanız, büyük hayalinizi asla gerçekleştiremezsiniz. Özgün bir ressam, her şeyden önce resim yapmayı bilen bir ressamdır ve belli teknikleri kendi üslubuna ve duygu durumuna uyarlayarak fark yaratan eserler oluşturabilir. Piyanoda emprovizasyon yaparken de aynı kurallar geçerlidir.

Harflerin nota karşılıkları: A(la), B(si), C(do), D(re), E(mi), F(fa), G(sol)

Hiç piyano çalmadıysanız veya armoninin temelleri hakkında temel bilgiye sahip değilseniz, doğaçlamanızın sonucu genellikle hüsrandır. Emprovizasyon yapabilmek için tam bir kursu bitirip bütün piyano inceliklerine sahip olmanız da gerekmez yanlış anlaşılmasın: sadece temelleri bilmek emprovizasyon yapmanıza yardımcı olacaktır. Piyano öğretmeninizden bile yardım isteyebilirsiniz! Piyano üzerinde emprovizasyona başlıyorsanız, ilk denemelerinizde amacınız sağ elinizle bir melodi ve solunuzla akorlar çalarak doğaçlama yapmak olacaktır. Sağ el / melodi ve sol el / akor bölümü müzikteki en katı bölümler arasındadır. Ne kadar çok ilerleme kaydederseniz, kendinizi bu katı roller bölümünden o kadar çabuk kurtarabileceksiniz. Aşağıdaki iki noktayı ele alacağız:

  • Sağ elinizle Nasıl bir melodi oluşturursunuz?
  • Melodi ile "iyi giden" akorları sol elinizle nasıl üretirsiniz?
Müziği dinlemek ve fark etmek.
Hiç şüphesiz ki müzik yeteneklerinizi geliştirmenizin en temel yolu bol bol müzik dinlemektir. Ancak müziğe konsantre olmalı içindeki elementlere dikkat etmeli ve ritmini fark edebilmelisiniz. | Unsplash

Piyanoda Melodi Yaratmak: Temel Prensipler

Piyanoda bir melodi yaratmanın sihirli bir tarifi yok. Melodi, müzikteki en özgür öğedir, kısıtlamalarla en az sınırlanmış olanıdır. Akorlarla uğraşırken (sol elle) kısıtlamaların daha önemli olduğunu yakında göreceksiniz. Melodiler oluşturulurken yapıtaşı ilhamdır. Daha önce tartıştığımız gibi, melodilerin iki kaynağı vardır:

  • İç varlığınız, ruh haliniz, duygularınız, o andaki hisleriniz. Melodi, diğer müzikal unsurlardan çok, sanatçının ruhunun bir ifadesidir.
  • Besteciler tarafından icat edilen ve dinlediğiniz melodiler. Eser hiçbir zaman yoktan var edilmez. Dikkatli bir dinleyicinin geliştirdiği ve müziğinizde tekrar eden müzikal duyarlılığın bir ürünüdür.

Piyanoda melodiler oluşturmak için tek "ön koşul", bilmeniz gereken tek şey gamlardır. Bir melodiyi doğaçlama yapmak için, doğaçlama yaptığınız ölçeklerin yapısını anlamanız ve piyano çalmayı bilmeniz gerekir. Ölçek, yarım tonlarla (örneğin E-F) veya tam tonlarla (örneğin C-D) ayrılmış bir dizi ardışık yedinci notadır. C majördeyseniz, ölçek şöyle olacaktır: C-D-E-F-G-A-B- (C). E majördeyseniz, ölçek şöyle olacaktır: E-F # -G # -A-B-C # -D # - (E).

Toplamda on iki majör gam ve on iki minör gam vardır. Bir melodi bir gamın notalarından oluşur. Do majörde bir melodiyi doğaçlama yaparsanız, do majör skalasının notalarını kullanabilirsiniz: yarı notaların tümü, ancak çeyrek notaların hiçbiri. Başlangıç olarak, emprovizasyon üzerinde yalnızca Do majör gamıyla çalışabilirsiniz. Kurallar şu şekildedir: bir melodi her zaman yedi notadan oluşan bir koleksiyon olan gamdan meydana gelir. Tabii ki, Do majörde, notaları Do majör gamının dışında kullanmak mümkündür, ancak başlangıç için gamdaki notlardan başka notları kullanmamak daha iyidir. Bir tavsiye vermek gerekirse de genel olarak bir melodi çok büyük sapmalardan oluşmaz. C-G-B-F-B çaldığınız zaman ortaya çıkan melodi çok "güzel" değil, tutarlılıktan yoksun ve kopuk sesler olacaktır.

Akor tablosu
Akorlar, genel olarak müziğin en teorik ve kurala bağlı kısmıdır. Melodi ise gam aralıkları içinde kendinizi canlandırabileceğiniz çok sayıda nota kombinasyonudur. | Unsplash

Sol Elinizle Akorlar: Temeller Sol elinizle bir melodiye (varsayımsal olarak sağ elle çalınır) nasıl eşlik edersiniz? Elbette akorları kullanarak. Akorlar, kendi başına biraz eksik olan melodiyi geliştirmenize izin verir. Ama hangi akorları seçmelisiniz? Veya daha doğrusu: Sol elinizle çaldığınız akoru, sağ elinizdeki melodi ile nasıl "iyi" yaparsınız? Akorların birbirleriyle uyumlu olmasını nasıl sağlarsınız)? Müzikal uyum bu soruların cevabıdır. Müzikal armoni, akorların bilimini ve sıralamalarını düzenler. Müzikal uyum oldukça yenidir. Orta Çağ'da müzisyenler ağırlıklı olarak melodik bir müzik anlayışına sahiptiler. Müziklerinin ya tek bir sesi (Gregoryen ilahileri) ya da birden çok sesi vardı, ancak her zaman melodikti. Herhangi bir şarkıda melodik dizelerin bir arada varoluşunu inceleyen "bilim" kontrpuan olarak adlandırıldı.

Bu makaledeki sınırlı alan nedeniyle, uyumla ilgili temel fikirlere bağlı kalacağız. Bir ölçekte, "derece" olarak da adlandırılan yedi farklı notanız vardır. Do majör gamını alırsanız, C-D-E-F-G-A-B- (C) olur. Bu notaların her birini kullanarak bir akor oluşturabilirsiniz. Akor, iki aralığın birleşimidir: üçüncü ve beşinci. Örneğin Do majör akoru: C-E-G. C-D aralığı üçüncü aralıktır ve C-G aralığı beşinci aralıktır. Sol majör akoru: G-B-D. Herhangi bir gamda yedi farklı akor vardır, ancak tüm akorlar aynı önemi taşımaz. En önemli akorlar, birinci, dördüncü ve beşinci derecede yapılanlardır. Yani, Do majör gamında:

Birinci derecenin Do majör akoru: C-E-G ("tonal" akor olarak adlandırılır).

Beşinci derecenin Sol majör akoru: G-B-D ("dominant" akor olarak adlandırılır).

Dördüncü derecenin Fa majör akoru: F-A-C ("subdominant" akor olarak adlandırılır).

Başlangıç piyano notları, yetişkinler için ipuçları, piyano kitap seçeneklerinizi ve kolay piyano tavsiyelerini öğrenmek için bu yazılarımıza da göz atabilirsiniz. Ayrıca piyano enstrümanını da diğer tüm enstrümanlar gibi akordunu öğrenmeli siniz.

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Beste

Jack of all trades master of none. Her an her şey ilgi alanına girmiş olabilir. Bir bakmışsınız ilgi alanından çıkmış. 1 hafta önce toplama bilgisayar kurarken şimdi mantı açmanın inceliklerini öğreniyor olabilir. Bilgi çöplüğü, ilgi alanı tüketicisi.