Bir aktör de piyanodaki notaların doğru sesi vermesi gerektiği gibi rolünü düzgün bir şekilde oynamalıdır.

İster akustik bir piyanonuz, ister kuyruklu piyanonuz olsun, piyanoyu akort etmek, uygun araçlara sahip değilseniz veya bunları kullanırken gerekli önlemleri almazsanız, imkansız bir görev gibi görünebilir.

Yeni veya kullanılmış bir piyano satın alırken, nem, sıcaklık, hareketler ve zaman gibi faktörlerin onun akordunu hızla bozabileceğini bilmiyor olabilirsiniz. İşte tam da bu nedenle yılda en azından bir kez piyanonun akordu yapılmalıdır.

Yaygın olarak bir piyanoyu akort etmek için profesyonel bir akortçunun, piyano teknisyeni denen bir zanaatkârın yardımına ihtiyacınız olduğu söylenir.

Yine de, yeni başlayan biri olarak ne yaptığınıza çok dikkat ederseniz, bu görevi kendi kendinize de başarabilirsiniz ancak yeni başlayan birinin müzikal eğitim geçmişinin olmadığı düşünülürse işlerin sarpa sarması çok olası.

İster Steinway, Kawai, Yamaha Clavinova, ister dikey Disklavier, Bechstein, baby grand, spinet veya başka herhangi bir şey olsun, kullanılmış, yeni veya restore edilmiş olsun, yeni piyanonuzu akort etmek zaman, sabır, çeviklik, pratik  aletler ve her şeyden önce mükemmel bir kulak gerektirir.

Yani işin özeti bir piyano akordörü olmanız gerekli.

Bu makalede, Superprof ekibi sizin gibi yeni başlayan piyanistlere bir piyanoyu kendiniz akort etmek için ihtiyaç duyacağınız bilgileri sunuyor.

En iyi Piyano öğretmenleri müsait
Timur
5
5 (47 yorum)
Timur
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Aydan
5
5 (34 yorum)
Aydan
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mehmet serdar garan
5
5 (70 yorum)
Mehmet serdar garan
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ekaterina
5
5 (14 yorum)
Ekaterina
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gizem
5
5 (20 yorum)
Gizem
₺130
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Moni̇
5
5 (11 yorum)
Moni̇
₺125
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Eren
5
5 (30 yorum)
Eren
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gizem
5
5 (27 yorum)
Gizem
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Timur
5
5 (47 yorum)
Timur
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Aydan
5
5 (34 yorum)
Aydan
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mehmet serdar garan
5
5 (70 yorum)
Mehmet serdar garan
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ekaterina
5
5 (14 yorum)
Ekaterina
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gizem
5
5 (20 yorum)
Gizem
₺130
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Moni̇
5
5 (11 yorum)
Moni̇
₺125
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Eren
5
5 (30 yorum)
Eren
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gizem
5
5 (27 yorum)
Gizem
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Bir Piyano Akordörünün Yardımına İhtiyacınız Var mı?

İnternetin altın çağında, böyle bir şey için bir profesyonelden yardım gittikçe daha az gerekli hale geliyor.

Çünkü İnternette, piyano dersleri, videolar ve özel web siteleri sayesinde her şeyi kendiniz yapabilirsiniz. Ücretsiz olarak Fransızca öğrenebilir, Çince, Arapça, nasıl yemek pişirilir, örgü örülür, yoga yapılır, su tesisatı yapılır, araba tamiri yapılır vb. her şeyi keşfedebilirsiniz.

Web'de örneğin, Scott Detwiler'ın piyanoyu kendiniz akort etmek için yardımcı kaynaklarını bulabilirsiniz.

Bu yüzden profesyonel bir piyano teknisyeni çağırmak kesinlikle gerekli değildir.

Aynı zamanda, bunu kendiniz yapmak mükemmel bir kulak, derin bir armoni anlayışı, oktavlar ve akustik bir piyanonun akorlarını ve bazı pratik bilgi birikimini gerektirir.

Aslında, kendi piyanonuzu akort etmek, bir maliyetten çok kişisel bir zorluk meselesidir, çünkü kişisel yatırım, bir piyano teknisyeninin hizmetlerinin finansal maliyetlerinden daha önemli olacaktır.

 

Yakından bakıldığında piyano çekiç mekanizması
Piyanoda en kalın sesler tek tele bağlıyken sonra çift ve üç telli seslere geçersiniz. | Unsplash

İlk olarak, pahalı olabilecek gerekli araçları satın almanız gerekir.

Sonra hayalet giderler artmaya başlayacak: 220 teli ve 88 notayı piyano üzerinde akort etmek için harcanan zaman bunların en önemlisi!

Akortlu bir piyanoya sahip olmak, saatte 250 ila 400 lira arasında bir fiyata mal olacaktır ve birkaç saatlik bir çalışma gerektirebilir.

Bu nedenle, uzman bir akordörün bir Steinway veya antika için saatte 500 liraya kadar ücret isteyebileceğini bildiğinizde çok pahalı değil!

Bir piyano akort etmeyi öğrenmeye başlamayı uman acemi bir piyanist, bunu yapmak için kesinlikle üç saatten fazla zaman harcayacaktır, çünkü notaların aralıklarında ve müzik teorisinde ustalaşmanız gerekir.

İşte sizin için küçük bir tavsiye: daha hızlı öğrenmek için, neden piyano akordöründen, özel bir piyano dersi gibi, bir ücret karşılığında bilgisini paylaşmasını istemiyorsunuz?

Bir Piyanoyu Akort Etmek İçin Hangi Araçlara İhtiyacınız Var?

Bir piyanoyu gitarı akort ettiğiniz gibi akort edemezsiniz: piyanonun 88 tuş için 220 teli varken, bir gitarda altı tel bulunur...
Zorlukla yüzleşmek için, özel akort malzemelerini almak için en yakın müzik mağazasına gidin. Lütfen başka işler için tasarlanmış, hırdavatçı ya da evde kendinizin yaptığı araçları kullanmayın. Piyano pahalı bir enstrüman ve 100 lira tasarruf için elinizdeki 40-50 bin edebilecek enstrümanı tehlikeye atmak mantıklı bir hamle olmaz.

Profesyonel bir akordör, profesyonel araçların kullanımı da dahil olmak üzere piyanoların ayarlanması için birkaç yıl eğitim alabilir.
Hırdavat amaçlı olarak yapılmış anahtar veya tornavidaların kullanılması, makineye ve aletin ayar mandallarına zarar verebilir.
Hâlâ başlangıç ​​seviyesindeyken piyanonuzu akort etmek için bir müzik mağazasından satın almanız gereken araçlar şunlardır:

 • Somut olmayan ve çok önemli bir araç: zaman! Ayar mandallarını ayarlamak özel bir dokunuş ve sabır gerektirir.
 • Bir kromatik akort aleti: bir akort çatalından daha iyi olan bir elektrikli akort aleti size mükemmel bir La 440 frekansı verir.
 • Akort çatalı.
 • Bir ayar tablosu.
 • Piyanodaki ayar mandalları için (kare, dikdörtgen veya yıldız uçlu) karşılık gelen çapta yuvalara sahip bir akort anahtarı. Değiştirilebilir soketli olanını seçin.
 • Akort takozları veya keçe şeritleri: Aynı notadaki üçüncüyü akort ederken bir notanın iki telini bloke etmek için kullanılan kauçuk parçaları.
 • İki teli aynı anda tutmak için mekaniğe kaydırmak için plastik kelepçeler.
 • Piyanonun içindeki birçok karanlık yeri aydınlatmak için iyi bir ışık kaynağı.

Tüm bu aksesuarları edindiğinizde, piyanonuzu akort etmek için hazırlık çalışması yapmaya başlayabilirsiniz.

Piyanoyu Akort Ederken Hangi Önlemler Alınmalıdır?

Ayarlama sürecinden geçmek için, belirli sayıda önlem titizlikle uygulanmalıdır, böylece kendinize, ayar mandallarına, mekaniklere veya tellere zarar vermezsiniz.

 • Yeni piyanonuzu güneş ışığından, nemden veya radyatörler gibi herhangi bir ısı kaynağından koruyun. (Piyano taşıyıcıları herkesin bildiği gibi pahalıdır, bu yüzden piyano şirketinden ilk teslim aldığınızda doğru yere koyun.)
 • Odayı boşaltın, pencereleri ve kapıları kapatın: Etrafta kimseye ihtiyacınız yok, olabildiğince az gürültü olmalı ve konsantrasyonunuzda rahatsızlık veya dikkat dağınıklığı olmamalıdır.
 • Yaralanmaları önlemek için eldiven giyin: Piyano çerçevesinin ve yapısının bazı metal parçaları keskin olabilir ve sizi kesebilir.
 • Akort etmeye başlamadan önce alıştırma yapın: Teller arasına takozları veya keçe bloklarını yerleştirin, ses tablasına ve armatürlere bakın.
 • Tellere çok fazla dokunmayın: Bir telin kırılması nadir olsa bile, daha eski, kullanılmış piyanolarda olabilir ve bir ipte çok fazla gerilim, kopmasına ve sizi yaralamasına neden olabilir.
 • Çekiçlere, ayar mandallarına, amortisöre ve mekaniklere zarar vermemeye dikkat edin.
 • Zeki olun ve konsantre olun: Hızlı hareketler, bir teli yanlış tonda yanlış ayarlamanıza neden olabileceğinden (örneğin, La diyez yerine La nötr) hızlı hareketler ters etki yaratabilir.
 • Akort pimlerini hangi yöne çevireceğinizi bilin: sağa doğru çevirmek tonu artırır, sol ise onu azaltır.
 • Hangi dize üzerinde çalıştığınızı bilin.

10 adımda piyanoyu akort etmek için maddeler:

 • Öncelikle sağda bulunan sustain pedalına basınız. Bu pedal sesi uzatmak için kullanılır. Tellerin arasına takoz geçirmeden önce bu aşamayı tekrarlayınız.
 • İki takozu çalıştğınız tellerin yanlarında tutunuz ki yandaki komşu teller ses çıkartmasın.
 • Piyanonun orta noktasında bulunan La notası ile akorda başlayınız. 440 frekansında la sesidir ve A440 olarak ifade edilir.
 • Piyanonun orta notaları üç telli sisteme sahiptir. Öncelikle bu üç telli notaları akort ediniz. Akort vidasını nazikçe fakat kendinizden emin şekilde saat yönünde bir saat miktarı kadar çeviriniz.
 • Tuşu sert şekilde sağ pedalı serbest bırakarak çalınız.
 • Kromatik akort cihazı ile söz konusu tuşun notasını gözlemleyiniz. Olması gereken notadan ne kadar sapmış, çok ince mi yoksa kalın mı?
 • Ortadaki notaların hepsini aynı şekilde aynı oktav içinde akort ediniz.
 • Daha sonra yüksek oktavlara ve ardından düşük oktavlara geçiniz.
 • Akort edilmiş bir notanın diğer oktavlarını birbiriyle kıyaslayınız. Kalın mi ve mi diyez, kalın mi ve fa ya da sol diyez sesi üretemez.
 • Devamındaki notaları kulağınızla akort ediniz.
Döner düğmeli enstrüman amplikatörü
Gitar akort ederken telefon ve tablet gibi cihazlardaki uygulamalardan faydalansak da piyano akordunda bu pek önerilmez. Çünkü piyanonun gerçekten düzgün akort edilmesi için çok hassas mikrofon sistemine sahip bir tuner gerekmektedir. | Unsplash

Akort ederken bazı ipuçları:

Bir teli akort ederken onu germeden önce birazcık gevşetmeniz tavsiye olunur. Bu adım, ilk başta notayı karıştırıp fazla germeniz durumunda tele zarar verme ihtimalinizi düşürür.

Akort ederken notaya sertçe basınız. Çok hafif basmanız durumunda sonraki bir zaman aynı notaya sert bastığınızda nota akordu bozulabilir.

Bazı uzmanlar piyanonuzu her 3 ayda bir akort etmenizi önermekte bazıları ise 6 ayda biri önermekte. Bu işin asgari miktarı ise yılda 1 olarak düşünülmektedir. Piyanoyu nasıl kullandığınıza ve çevresel faktörlere göre piyanonun akort ihtiyacı değişkenlik gösterebilir. Bir süre sonra kendi rutininiz ve faktörleriniz kapsamında ne kadar sürede ihtiyacınız olduğunu daha net anlayabileceksiniz.

Piyano Telini Koparmak Mümkün mü?

Piyano telini kırmak normal şartlarda çok nadir olsa da eğer piyano eskiyse ya da çok kullanılmışsa telin kopması mümkün olabilmektedir.

Gitar akort burgusu ve telleri
Gitar tellerinde akort ederken ya da hatta gitarı çalarken kopma olaylarına sıkça tanıklık edebiliriz. Bu tel kopmaları genellikle kişiye zarar vermez. Ancak piyano tellerinde meydana gelebilecek kopmalar ciddi yaralanmalara sebep olabilir. | Unsplash

Piyanonun akort pimi sağa doğru çok fazla çevrildiğinde de telin çok fazla gerilmesi sonucu kopmalar yaşanabilir. Bu durumda telin gerginliği o kadar fazladır ki akordörün yüzünü ya da elini kesebilecek kadar güçlüdür!

Bu durumlardan dolayı lütfen dikkatli olunuz!

Böyle bir durumla karşılaşırsanız enstrümanınızı profesyonel bir akordöre emanet etmeniz gerekir.

Bu zorlu sürece elinizden geldiğince kendi kendinize başlamak istiyorsanız internet üzerinde çeşitli videoları da izleyebilirsiniz. Görsel kaynak olayları daha iyi anlamanıza yardımcı olabilir.

Unutmayınız ki bu uzun ve çaba isteyen bir süreçtir.

Gitarı akort ederken teller saniyeler içinde akorttan çıkabilir. Piyanoda da durum aynıdır bunun için temel prensip sesleri tek tek sabırla çalıp dinlemektir.

Başlangıç piyano notları, kolay piyano öğrenimi için ipuçları, yetişkinler için piyano kursları ve piyano kitapları hakkında öğrenmek için bu yazılarımıza da göz atabilirsiniz. Ayrıca piyano enstrümanının da diğer tüm enstrümanlar gibi doğaçlamasını öğrenmelisiniz.

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (2 puanlama)
Loading...

Beste

Jack of all trades master of none. Her an her şey ilgi alanına girmiş olabilir. Bir bakmışsınız ilgi alanından çıkmış. 1 hafta önce toplama bilgisayar kurarken şimdi mantı açmanın inceliklerini öğreniyor olabilir. Bilgi çöplüğü, ilgi alanı tüketicisi.