Yapılan araştırmalardan elde edilen verilere göre, 2015 yılı itibariyle, dünyanın dört bir yanında bir buçuk milyardan fazla insan iş hayatında İngilizceyi kullanmaktadır.

Bu rakam son dört yılda şüphesiz daha da artmış olmalı. İngilizce başlangıç dersleri alarak sizde iş olanaklarınızı arttırın.

Eğer şu an İngilizce öğreniyorsanız bilin ki, öğrenme amacınız dili günlük hayatta kullanmak da olsa, dünya üzerinde nerdeyse iki milyar insanın iletişim kurabildiği bir dili konuşmayı öğrenmek de olsa, her türlü çabanıza değeceğine emin olabilirsiniz.

Gelin İngilizce öğrenmenin hayatınıza katacaklarına bir göz atalım.

Business English ile kariyer
Uluslararası firmaların toplantılarında çoğu zaman İngilizce kullanılır | Kaynak : Unsplash

 

En iyi İngilizce öğretmenleri müsait
Canay
5
5 (24 yorum)
Canay
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (47 yorum)
Kadir
₺125
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Charles
5
5 (27 yorum)
Charles
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sinem
5
5 (18 yorum)
Sinem
₺175
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Elif
5
5 (16 yorum)
Elif
₺65
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ni̇lüfer
5
5 (62 yorum)
Ni̇lüfer
₺175
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Seda
5
5 (20 yorum)
Seda
₺95
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Hammad
5
5 (50 yorum)
Hammad
₺90
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Canay
5
5 (24 yorum)
Canay
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (47 yorum)
Kadir
₺125
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Charles
5
5 (27 yorum)
Charles
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sinem
5
5 (18 yorum)
Sinem
₺175
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Elif
5
5 (16 yorum)
Elif
₺65
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ni̇lüfer
5
5 (62 yorum)
Ni̇lüfer
₺175
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Seda
5
5 (20 yorum)
Seda
₺95
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Hammad
5
5 (50 yorum)
Hammad
₺90
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

İngilizce İş Hayatının Dilidir

Siyasi ve ekonomik güç bir dilin globallik düzeyini belirleyen en önemli unsurlardandır.

Amerika dünya lideri sıfatını devralmadan önce dünyayı Britanya İmparatorluğu yönetiyordu.

Amerika’nın resmiyette tanımlı bir dili olmasa bile, vatandaşların çoğunluğu ve hükümeti İngilizce konuşuyor.

Amerika’nın İngilizceyi anadil olarak kullanmasıyla İngilizce dünya çapında ortak dil haline gelmiş, uluslararası firmalar işlemlerini gerçekleştirirken anadili farklı olan kişiler tarafından benimsenen bu ortak dil kullanılmaya başlanmıştır.

Business English/İş İngilizcesi Nasıl Öğrenilir

Business English yani iş İngilizcesi öğrenmeye başlamadan önce İngilizce konuşmanızı geliştirmenizde yarar var.

İngilizceyi öğrenme sürecinde, gramer kullanımı ve kelime dağarcığınızla ilgili endişeleriniz İngilizce konuşmaya çekinmenize sebep olabilir. Böyle bir durumda bireysel İngilizce online eğitim alarak, ya da  sizin gibi yeni İngilizce öğrenen kişilerin olduğu bir gruba dahil olup konuşma pratiği yaparak kendinize güveninizi artırabilirsiniz.

Anadili İngilizce olan kişilerle iletişime geçerek de konuşmanızın akıcılığını  ve telaffuzunuzu iyileştirme imkanı bulabilirsiniz.

Dil becerilerinizi kendi kendinize test etmeyi tercih ediyorsanız online testlerden yararlanabilirsiniz.

İş İngilizcesinin kendine has bir sözcük hazinesi vardır

Çalışmayı düşündüğünüz alanla ilişkili kelimeleri ve kalıpları öğrenmeden önce iyi bir İngilizce temeliniz olması önemlidir.

Temeliniz olması demek, düzensiz filler ve onların fiil çekimleriyle birlikte zamanlar; sıfat ve zarfların kullanımı, cümle yapısı ve kalıp sözcüklerin yerinde kullanımı, deyim ve argonun doğru kullanımını iyi bilmek anlamına gelir.

İş hayatında dinleme becerisi de en az okuma, konuşma ve yazma becerileri kadar büyük önem taşır. Bu nedenle İngilizceye ayırdığınız çalışma süresininin önemli bir kısmında işitsel materyallerle meşgul olmalısınız. 

Hangi İş alanı İlginizi çekiyor?

İş İngilizcesinde kelime kullanımları her alana özel şekillenir.  Örneğin maliyeye ilginiz varsa öğrenebileceğiniz birkaç kelime şunlardır; currency (döviz)accounting (muhasebe), ve liability (yükümlülük).

Daha çok turizm ve konaklama alanına yönelmeyi planlıyorsanız, öğrenmeniz gereken  kelimeler arasında mutlaka accommodation (konaklama)destination (istikamet) ve fare (yol ücreti) olmalıdır.

İngilizce öğretmeni olmaya ne dersiniz?

Gelişmiş İngilizce becerilerinizle anadili İngilizce olmayan birçok kişiye kendi alanınızda ders vermeye başlayabilirsiniz.

Üniversite kampüslerine veya marketlere ilanlar asarak IELTS, TOEFL veya YDS’ye hazırlanan öğrencilere özel İngilizce dersi verdiğinizi duyurabilirsiniz.

Sizi ön plana çıkaran şey, ana dili İngilizce olmayan biri olarak dili öğrenme deneyimine sahip olmanızdır.

Hangi gramer kuralının kafa karıştırdığını çok iyi biliyorsunuz. Bu da demek oluyor ki, fiil çekimlerini ve kelimeleri öğretmek için çok daha kolay yollar bulabilirsiniz.

Bunun yanısıra İngilizce konuşanlara kendi anadilinizi öğretme imkanı da bulabilirsiniz.

kolay İngilizce öğrenmek
İngilizce becerilerinizle birçok yeni alana adım atabilirsiniz | Kaynak: Pixabay

İngilizceyle Size Yepyeni Kapılar Açılır

İngilizce öğrenmenizin sebebi hayata yeni bir başlangıç yapmaksa, mevcut işinizden daha iyi bir maaş beklentisi içindeyseniz veya daha yüksek bir pozisyonun hayalini kuruyorsanız içiniz rahat olsun; İngilizce öğrenirken döktüğünüz terler asla boşa gitmeyecek.

Bilimsel çalışmalar, birden fazla dil konuşabilen bireylerin dikkat sürelerinin uzun olması sebebiyle tek dil bilenlere oranla daha iyi birer çalışan olduklarını gösteriyor.

Ayrıca, birden fazla dil konuşanların projeleri teslim tarihinden önce bitirmeye ve birçok işi aynı anda yürütmeye genelde daha yatkın oldukları kanıtlanmıştır. 

Özellikle çok uluslu şirketlerde, işe alım müdürlerinin birden fazla dil konuşan adayları tercih ettiği su götürmez bir gerçektir.

Yabancı dil bilen adayların büyük şirketler tarafından rahatça işe alınmasının diğer bir sebebi de, bu kişilerin günümüz global iş sahasında hayati önem taşımasıdır.

Maaşınızı sırf İngilizce iletişim kurabildiğiniz için %5’ten %20’ye kadar artırabilirsiniz!

Satış, pazarlama veya taşıma gibi sıradan bir işe razı olmaktansa, başvurduğunuz herhangi bir global kuruluşta, İngilizce konuşan çalışanlara ana dilinizi öğretme teklifinde bulunarak kendinize yeni bir pozisyon oluşturabilirsiniz.

Global İş İstatistikleri

 • Etiyopya’nın kahve endüstrisi global sıralamada ilk onda yer alıyor.
 • Hindistan dünyanın en güçlü on haberleşme firmasını barındırıyor.
 • Çin her sene yüz binden fazla İngilizce bilen kişiyi, İngilizce öğretmeni veya çeşitli global firmalarda danışman olarak işe alıyor.
 • Petrol ve benzin şirketlerinde en kazançlı işler Arapça konuşulan ülkelerde bulunuyor.

Yeterli İngilizce bilginizle bu ülkelerin global kuruluşlarında bol kazançlı bir işi garantilemiş olursunuz.

İngilizce dersleri alıp İngilizceyi akıcı konuşmaya başladığınızda, çalışma alanında yükselmek isteyen veya sık sık iş amaçlı seyahat etmesi gereken çalışanlara özel veya grup dersleri verebilirsiniz.

Özel ders vermek için, el ilanı bastırmayı veya internet üzerinden reklam vermeyi deneyebilirsiniz. Ancak İngilizce öğrenmek isteyen kişileri kendinize çekmenin en iyi yolu online bir profil oluşturmaktır.

Superprof, kendinize bir profil oluşturup dil becerilerinizi kaydettikten sonra, internet üzerinden veya evde özel ders seçenekleriyle ders verme imkanı sunan bir sitedir.

Türkiye’de İngilizce özel ders veren öğretmenler saatte ortalama 100TL kazanıyor, ki bu halihazırda sahip olduğunuz bir beceriden gelir elde etmenin en kolay yolu!

Aynı zamanda bu alanda adınızı duyurmak için de iyi bir fırsat olacaktır.

üniversitede İngilizce öğretmeni olmak
İngilizcenizi geliştirerek hayalinizdeki üniversitelerin yabancı dil bölümlerini rahatlıkla kazanabilirsiniz | Kaynak: Unsplash

İngilizce Bilgisi Yüksek Eğitime Götüren Bir Yoldur

Dil öğreniminin aşağıdaki temel boyutları yaş aralığına bakılmaksızın her öğrenci için  geçerlidir:

 • Fiillerin zamanlara uygun çekimleri
 • Sıfatların ve zarfların doğru kullanımı
 • Düzgün telaffuz
 • Kelime dizilişi ve cümle yapısı
 • Uygun noktalama işareti kullanımı
 • Dili doğru bir tonlama ve vurguyla konuşma

Siz de İngiltere’deki prestijli bir üniversiteden mezun olmak istemez misiniz?

İngiltere’ye İngilizce öğrenmeye giden veya yüksek öğrenim için başvuran öğrenciler, herhangi bir üniversiteye giriş hakkı kazanmak için, argo ve deyimler de dahil,  dilin her unsuruna hakim olabilmek adına sıkı bir çalışma ortaya koyuyorlar.

Uluslararası Öğrenci İşleri Kurulu’na göre, İngiltere’de yüksek öğrenim kaydı yaptıran öğrencilerin neredeyse yüzde yirmisi yurtdışından gelmektedir.

Okulda Başarılı Olmak İçin İngilizce Öğrenmek

Siz de İngiltere’de üniversite okumanın hayaliyle yaşayan uluslararası öğrencilerden biriyseniz, yahut Türkiye’deki Boğaziçi Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Ege Üniversitesi gibi iyi bir üniversitenin yabancı dil bölümlerinde okumak istiyorsanız, İngilizceyi derinlemesine öğrenmek, hedefinize tırmanırken ilk adımınız olmalı.

Yabancı dil olarak İngilizce öğreniminin çetrefilli olduğunu kabul edebiliriz, hele bir de girmek istediğiniz bölüm bilim veya teknolojiyle ilgiliyse ise işler biraz daha zorlaşacaktır.

İngilizcenin hakim olduğu bu alandaki bölümlerden mezun olmak için ilgilendiğiniz dalın kendine has kelime kullanımlarına hakim olmalı, okuduğunu anlama ve seri bir şekilde yazma becerilerine sahip olmalısınız.

Diyelim ki sosyoloji ve antropoloji alanları ilginizi çekiyor.

Bu alanlarda kullanılan ifadeler günlük konuşma dilinde genellikle yer almıyor. Üniversite eğitiminizde bu bölümleri tercih etmeden önce neyle karşılaşacağınızı bilmek adına alana özel kelimeleri öğrenmeye başlamanızda fayda var.

İleri Seviye İngilizce Öğrenmek İsteyenler İçin Online Kaynaklar

İnternet ortamında gramer ve kelime öğrenmek isteyenler için sayısız kaynak bulunuyor. Ancak, özel alanlara dair düzgün bir site bulmak neredeyse imkansız.

Peki hiç mi güvenilir bir site yok?

British Council sitesinde İngilizce öğreniminize yardımcı olmak adına çeşitli formlarda okuma materyalleri ve kelime listeleri paylaşılıyor, aynı zamanda radyo yayınları da yapılıyor.

İlgilendiğiniz branşa özel kelimeler sunulmayabilir, ancak web sitesinde genel İngilizce bilginizi artırmak için yararlanabileceğiniz gramer ve kelime dersleri bulunuyor.

Radyo yayınları ise İngilizce anadilli kişiler tarafından yapılıyor ve her gün güncel konulardan konuşuyorlar.

Buna ek olarak, kaydolmayı düşündüğünüz üniversitenin sitesinde de İngilizce videolar veya yazılar olabilir.

FluentU üyelerine çeşitli filmler, çizgifilmler veya dizilerden alınan kesitlerle Youtube’dan ücretsiz online videolar sunuyor.

Web sitelerinde ise ilgi alanınıza yönelik altyazılı video seçenekleri eğlenirken öğrenebileceğiniz ve öğrendiğiniz kelimeleri biriktirebileceğiniz vocab (kelime) sayfası gibi daha bir çok farklı sekme yer alıyor.

Bu sitenin güzel yanlarından biri de otobüste sıkıldığınızda veya birini beklerken her anınızda telefondan ulaşabileceğiniz bir uygulamasının olması.

İngilizce konuşulan farklı ülkelerde kelime ve cümle kurulumu hemen hemen aynı da olsa vurgu, aksan ve konuşma stili İngiliz İngilizcesinden farklıdır.

Hatta kelime yazımının farklı olduğu bazı durumlar da mevcuttur, örneğin: color(Amerikan İngilizcesi) – colour(İngiliz İngilizcesi) gibi.

Her iki taraftan da olabildiğine yarar sağlamak adına, örneğin British Council’de radyo yayını dinliyorsanız, çalışma rutininizde Amerikan İngilizcesi konuşulan eğitimsel videolara da yer vermeyi ihmal etmeyin.

İngilizce öğrenmek için sunulan kaynakların bolluğunun farkına vardığınızda,  dili öğrenmek için stres yapmanıza hiç gerek olmadığını anlayacaksınız.

Dil öğrenimi sırasında İngilizce sözcükler en başta gelir
İngilizce öğrenmek kolay, online öğrenmek daha da kolaydır | Kaynak: Pixabay
En iyi İngilizce öğretmenleri müsait
Canay
5
5 (24 yorum)
Canay
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (47 yorum)
Kadir
₺125
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Charles
5
5 (27 yorum)
Charles
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sinem
5
5 (18 yorum)
Sinem
₺175
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Elif
5
5 (16 yorum)
Elif
₺65
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ni̇lüfer
5
5 (62 yorum)
Ni̇lüfer
₺175
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Seda
5
5 (20 yorum)
Seda
₺95
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Hammad
5
5 (50 yorum)
Hammad
₺90
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Canay
5
5 (24 yorum)
Canay
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (47 yorum)
Kadir
₺125
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Charles
5
5 (27 yorum)
Charles
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sinem
5
5 (18 yorum)
Sinem
₺175
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Elif
5
5 (16 yorum)
Elif
₺65
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ni̇lüfer
5
5 (62 yorum)
Ni̇lüfer
₺175
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Seda
5
5 (20 yorum)
Seda
₺95
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Hammad
5
5 (50 yorum)
Hammad
₺90
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Kolay İngilizce Öğrenmek İçin İpuçları!

Tüm o düzensiz fiilleriyle ve tuhaf telaffuz kurallarıyla İngilizce zor öğrenilen bir dil gibi görünebilir.

Gelin İngilizceye dair endişelerinizi giderecek birkaç şeyden bahsedelim.

İngilizce Kelime Bilgisini Artırmak

İkinci dil olarak İngilizce öğrenen kişiler devamlı kelime ezberlemek yerine bildikleri kelimeleri başka kelimelerle ilişkilendirmeye ve cümle içinde kullanmaya odaklanmalıdırlar.

Kelimeleri gruplandırmak veya benzer kelimeleri bir arada çalışmak kelime dağarcığınızı geliştirmek için etkili bir yoldur.

Ayrıca çok da eğlenceli!

Yürürken attığınız her adımda bir kelime söylemeyi deneyin. Varacağınız yere ulaştığınızda epeyce bir kelimenin üstünden geçmiş olacaksınız.

İngilizcede Fiil Çekimleri

Dünyanın her yanında İngilizce öğrenmeye yeni başlayanların korktuğunun aksine, filler ve fiil formlarının kullanımları İngilizcede gayet basittir.

İngilizcede, diğerleriyle aynı düzeni takip etmeyen fiiller de var elbette. Ancak, bu fiiller, düzensiz fiil listesi ve fiil çekimleri on altı sayfayı doldurabilen İspanyolcadaki düzensizlerden çok daha az sayıdadır.

‘To be’ ve ‘to have’ hariç tüm İngilizce düzensiz fiiller aynı şekilde düzensizdir.

Düzenli fiil çekimleri de İngilizcede daha kolaydır; her birinin yalnızca dört farklı çekim eki var. Bir de bunu elliden fazla çekim eki alabilen herhangi bir Fransızca kelimeyle karşılaştırmayı deneyin bakalım.

İngilizce Gramer Nispeten Daha Kolay

Kurallardansa gramerin istisnalarını öğrenmek İngilizce öğrenmeyi de kolaylaştırır.

İngilizcede istisnai durum olan yalnızca beş dil bilgisi kuralı vardır:

 • -ing ile biten isimler ( my breathing, housing, a closing)
 • fiil gibi kullanılan isimler (texting, medalling, stumping)
 • sıfat gibi işlev gören isimler ( race horse, math teacher, ticket office)
 • isim gibi işlev gören sıfatlar (the unemployed, the deceased, our elders)
 • -ly ile biten sıfatlar (friendly, slowly, happily)

İstisnalar kaideyi bozmaz

İngilizce öğrencileri için bu istisnaları ezberlemek kuralların hatırlanmasına yardımcı olacaktır.

İngilizce Yazmak Çok Kolay

Diğer dillerin aksine, İngilizcede hiçbir harfin üstünde veya altında harfin sesini değiştirecek özel çizgiler bulunmaz.

Cümle kurmanın yanısıra, sesli ve sessiz harfler arasındaki ilişki, bir kelimedeki her bir hecenin nasıl okunacağını anlamak için yeterlidir.

Birçok Avrupa dilinde sesli harflerin okunuşunu ve vurgusunu değiştirmek için harflerin üzerine çizgi konulur. Hatta Çince'yi , Latin harfleriyle yazmak istediğinizde kelimelerin hangi vurguyla okunması gerektiğini belirleyen dört farklı aksan kullanmanız gerekiyor.

Yanlış yerde kullanılan bir vurgu kelimenin anlamını tamamıyla değiştirebilir!

Fransızca’daki ‘c’ veya İspanyolca’daki ‘ n’ gibi bazı sessiz harfler, vurgulu okunan harf olarak kabul edilir.

Ortalama bir İngilizce konuşmada kullanılan sözcüklerin yarısından fazlası, böyle bir işaret olmadan duyulduğu gibi telaffuz edilebilir.

Heceleme şeklini anlamak ve bilmek yazı yazma becerinizi geliştirmek açısından da faydalıdır.

Biz de bu tekniği ’socially’ kelimesini inceleyerek kullanalım. Bu kelimede her biri açık bir şekilde telaffuz edilmesi gereken dört adet hece var: so+ci+al+ly

'Socially' kelimesi İngilizce öğrencileri tarafından genellikle yanlış söylenmektedir. Çoğu öğrenci bunu ‘so-şo-li’ ya da ‘so-şi-li’ şeklinde, gerçeğiyle ilgisi olmayan bir biçimde telaffuz ediyor.

Kelimeleri sesli okuma tekniği, İngilizce öğretenlerin doğru kelime telaffuzunun anlaşılması için sık başvurduğu yöntemlerden biridir ve bu yolla yeni öğrenenler okuma, yazma ve konuşma becerilerini geliştirme imkanı bulurlar.

Bu basit kuralları anladığınız ve onlara bağlı kaldığınız sürece İngilizce’nin dünya üzerindeki en kolay dillerden biri olduğuna şahit olacaksınız!

kolay İngilizce öğrenmek
Arkadaşlarınızla karaoke partisi vererek İngilizce telafuzunuzu geliştirebilirsiniz | Kaynak: Unsplash

Edebiyat, Popüler Kültür & Film Yoluyla İngilizce Öğrenmek

Diğer dillere kıyasla İngilizce öğrenmenin çok daha basit olmasının bir diğer sebebi de ulaşılabilir İngilizce materyal sayısının oldukça fazla olmasıdır.

Dünyanın her yerinde isteyen hemen hemen herkes İngilizce kitap, müzik ve filmlere erişim sağlayabilir. İnternet ağı sayesinde bugün, İngilizce öğrencileri, Yüzüklerin Efendisi ve Uğultulu Tepeler gibi klasik eserleri bile okuyup hakkında yorum yapabiliyor!

Dizi izleyerek İngilizce öğrenmek

Anneler çocukları ilk konuşmaya başladığı zaman kelimeleri doğru bir şekilde çıkarabilsin diye abartılı ağız hareketleriyle kelimelerin doğru telaffuzunu öğretmeye çalışırlar. Aktörler de çoğu zaman benzer bir teknik kullanır.

Siz de aktörlerin ağız hareketlerini, vurgulama ve tonlamalarını taklit ederek izlediğiniz filmden dil öğrenme adına bir yarar sağlayabilirsiniz.

Çok sevdiğimiz, ne kadar büyüsek de tekrar tekrar izlemekten vazgeçmediğimiz, Harry Potter, Yüzüklerin Efendisi, Açlık Oyunları, James Bond veya Friends gibi birçok yapımı izlerken taklit etme tekniğini uygulayabilirsiniz.

Filmleri, özellikle de yeni çıkanları takip etmek, argo ve deyimlerden bir şeyler kapmak için harika bir yoldur. Filmi duraklatın ve daha sonra çalışmak üzere bir kenara not alın!

Kelimeyi iyice öğrendikten sonra, konuşmalarınıza olabildiğince dahil etmeye çalışın.

Radyodan İngilizce öğrenmek

British Council sitesinde birçok radyo kanalının yayınını yapılıyor. Birkaç tanesinde yalnızca müzik çalarken geri kalan kanallarda İngilizcenizi geliştirmeye yardımcı olacak programlar yayınlanıyor.

YDS’ye hazırlanıyorsanız veya iş için İngilizce becerilerinizi geliştirmek istiyorsanız, sayfayı ziyaret edip ihtiyacınıza yönelik yararlı ipuçları bulabilir, test çözebilir ve online İngilizce öğrenmek için siteye kaydolabilirsiniz.

Radyoda yayınlanan öğrenme materyallerinin zenginliğine rağmen, radyo denilince herkesin aklına ilk önce müzik geliyor.

Sevdiğiniz şarkılara eşlik ederek İngilizce kelime dağarcığınızı geliştirebilir ve konuşma becerinizi ilerletebilirsiniz.

İngilizce öğrenen sınıf arkadaşlarınızı bir karaoke gecesine davet etmek, diksiyonunuzu ve telaffuzunuzu geliştirmenize yardımcı olmanın yanısıra, şarkı söyleme yeteneğinizi ilerletmenizi de sağlayabilir.

Kitap Okuyarak İngilizce Öğrenmek

Dilinizi geliştirmek, kelime dağarcığınızı genişletmek ve kültürlenmek için İngiliz ve Amerikan yazarların klasik edebi eserlerini okumaktan daha iyi bir yöntem yoktur!

Bu gibi klasikleri okurken, metinde günümüzde pek fazla kullanılmayan İngilizce kelimeler ve ifadeler olduğunu fark edeceksiniz. Bu tür kitaplar İngilizcenizi geliştirmekte yardımcı olabilir, siz yine de yanınızda bir İngilizce - Türkçe sözlük bulundurmayı ihmal etmeyin. Bilmediğiniz kelimelerin altını çizin ve okurken sözlükten anlamlarına bakın.

Kitap okumak, şarkı söylemek ve film izlemek İngilizce becerilerinizi geliştirmenin eğlenceli yollarıdır. İngilizce öğrenimini daha eğlenceli hale getiren diğer yöntemler nelermiş bir göz atalım.

İngilizce öğrenmek isteyenler için en iyi yol oyunlardır
Kelime oyunları oynayarak öğrenmeyi eğlenceli hale getirebilirsiniz | Kaynak: Pixabay

İngilizce Dersleri Çok Eğlenceli!

İngilizce oyunlar oynamak yeni öğrenenlerin dili daha hızlı benimsemesine yardımcı olur çünkü kelime ve gramer öğrenirken ne kadar rahat ve stresten uzak olursanız o kadar hızlı öğrenirsiniz.

Oyunların öğretirken rahatlatma gibi bir özelliği vardır. -Fred Rogers

Sıkı çalıştığınız öğrenme sürecinde ortaya çıkan stresi hafifletmek için oynayabileceğiniz oyun tavsiyeleri aşağıda verilmiştir.

Alfabedeki Harfler

Alfabedeki harfleri zaten biliyorsunuz, peki bu harfleri daha çok kelime öğrenmek için kullanmaya ne dersiniz? Hatta isterseniz coğrafya, hayvanlar veya iş terimleri gibi özel konular da belirleyebilirsiniz.

Tek yapmanız gereken alfabenin her harfinden belirlediğiniz alanla ilişkili bir kelime bulmak.

Diyelim ki daha çok hayvan adı öğrenmek istiyorsunuz ve bu eğlenceli yeni aktiviteyi denemek istediniz. Kelime listeniz şöyle olmalı:

Alpaca, Baboon, Cat, Dog, Elephant... 'tan başlayıp en son Zebra ile alfabeyi bitirene kadar devam etmelisiniz.

Sıradaki harfle başlayan bir hayvan adı bilmiyorsanız hemen sözlükten ya da internetten bakın!

Yeni bir kelime gördüğünüzde anlamını ve cümle içinde kullanımını araştırın ve öğrendiğiniz kelimeleri daha sonra da hatırlayabilmek ve kelime hazinenize katabilmek için o kelimeyle en az beş cümle kurun.

Tekerlemeler ve Aliterasyonlar

Aliterasyon, bir dizi kelimenin ilk hecesinin aynı ilk sessiz harften oluştuğu bir yazı biçimidir.

Aşağıda yer alan İngilizce aliterasyon örneklerine göz atabilirsiniz.

 • Come and clean the chaos in your closet.
 • Those lazy lizards are lying like lumps in the leaves.
 • Little Larry likes licking the sticky lollipop.

Tekerlemeler, İngilizce öğretmenlerinin, öğrencilerin İngilizce konuşma dersleri içinde pratik yapmasına yardımcı olmak adına sıkça kullandıkları bir aliterasyon şeklidir.

Bu saçma tekerlemelerin anlaşılması için kelimelerin dikkatlice okunması gerekir.

Arkadaşlarınla veya öğrencilerinle tekerlemeleri en hızlı ve en anlaşılır kimin söyleyeceğine dair bir yarışma düzenleyebilirsin!

Nasıl oyun oynayacağını bilmek en mutluluk verici yeteneklerdendir  -Ralp Waldo Emerson

İngilizce ders ile kendinizi geliştirin
İngilizce bilmek kişinin kendine global bir yer edinmesini sağlar | Kaynak: Pixabay

İngilizce Dünya Çapında Bir Dil

İngilizceyi öğrenme sebebiniz iyi bir şirkette işe girmek de olsa, bir bilim dergisi için makale yazmak da olsa; her halükarda İngilizce konuşan büyük ve global bir topluluğun üyesi olduğunuzu hiç aklınızdan çıkarmayın.

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Şule

Selam ben Şule! Seyahat etmeyi, keşfetmeyi ve yeni insanlar tanımayı seven, dillerin yapı ve kurallarına büyük ilgi duyan biriyim.