Neden İngilizce öğrenmek istiyorsunuz? İş hayatına atılmak için mi, mevcut işinizden kazancınızı  artırmak için mi, yoksa yepyeni bir pozisyon hedefi için mi? Bunlardan biri veya bambaşka bir amaçla İngilizce öğrenme yoluna girdiyseniz, hiç merak etmeyin; İngilizceye dair çabalarınız sonuçsuz kalmayacak.

British Council'in açıklamasına göre İngilizce dil öğrenimiyle ilişkili ülkeye giren sermaye milyonlarca liradan fazla ve eğitim olanakları için gelen öğrencilerin sayısı arttıkça da bu miktar artmaya devam ediyor.

Ayrıca İngilizce öğretmeni açığını kapatmak için dünyanın dört bir yanına çalışmaya gidenlerle global ekonominin büyümesine ve kültürel farklılığın ve anlayışın sürdürülmesine katkıda bulunuluyor.

Bunlar yalnızca eğitimle ilgili olan istatikler.

Gelin bir de İngilizcenin hayatınıza sosyal , ekonomik ve profesyonel anlamda ne denli katkısı olacağını ayrıntılarıyla anlatalım.

online İngilizce dersi almak için başvurulacak siteler
Farklı bir şehir veya ülkeye alışmak zorlayıcı olabilir | Source: Pixabay
En iyi İngilizce öğretmenleri müsait
Canay
5
5 (20 yorum)
Canay
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (45 yorum)
Kadir
₺125
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Charles
5
5 (26 yorum)
Charles
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Seda
5
5 (20 yorum)
Seda
₺85
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ni̇lüfer
5
5 (56 yorum)
Ni̇lüfer
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Elif
5
5 (15 yorum)
Elif
₺60
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Hammad
5
5 (49 yorum)
Hammad
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Elif
5
5 (33 yorum)
Elif
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Canay
5
5 (20 yorum)
Canay
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (45 yorum)
Kadir
₺125
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Charles
5
5 (26 yorum)
Charles
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Seda
5
5 (20 yorum)
Seda
₺85
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ni̇lüfer
5
5 (56 yorum)
Ni̇lüfer
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Elif
5
5 (15 yorum)
Elif
₺60
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Hammad
5
5 (49 yorum)
Hammad
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Elif
5
5 (33 yorum)
Elif
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

İngilizce ile Adımlarınızı Sağlamlaştırın

Eğer dil eğitimi için İngilizce konuşulan bir yere taşınacaksanız bilin ki başka bir ülkeye taşınmayı göze almak hiç de kolay değil. Her şey alıştığınızdan farklıdır; yemekler farklı, kültür farklı, dil farklı... Tüm bunlar bir süre sonra çok bunaltıcı gelebilir.

Ev özlemi ve yalnızlık gibi hüzün dolu duyguları yok etmenin en iyi yolu devamlı aktif kalmaktır.

Sınıf ortamında ve öğretmen karşısında ders almadan da İngilecenizi geliştirmenin mümkün olduğunu biliyor muydunuz?

Online Kaynaklar

Kelime ve gramer dersleri, sıfat ve zarflar, fiil çekimleri gibi aklınıza gelebilecek her konu için İnternet üzerinde dolaşan sayısız İngilizce ders anlatım videosu bulunuyor ve bunların çoğuna ulaşım ücretsiz. İngilizce dersleri bu şekilde desteklenebilir.

Yabancı dil olarak İngilizce öğrenenler için hazırlanan belirli radyo yayınlarını dinleyerek, İngilizce becerilerinizi geliştirmenin yanısıra günlük konuşma dilinde yaygın kullanılan ifadeleri ve deyimleri de öğrenme imkanı bulabilirsiniz.

İnternet dil öğrenme fırsatlarıyla dolup taşıyor.

İngilizce Speaking Nasıl Geliştirilir?

Yeni öğrendiğiniz kelimeler arttıkça, HelloTalk, HiNative, TripLingo gibi online İngilizce konuşabileceğiniz ve yazışabileceğiniz uygulamalar indirerek İngilizce anadilli kişilerle pratik yapabilirsiniz. Böylece,

 • özellikle birden fazla sessiz harfi yan yana barındıran zor kelimelerin düzgün yazımına alışacak
 • konuşmada akıcılığınızı artıracak
 • kelime telaffuzunuzu geliştirecek
 • dinleme becerilerinizi ilerletecek
 • sosyal çevrenizi geliştirme imkanı bulacaksınız.

Çevrenizdeki Kütüphaneleri Keşfedin

Kütüphane üyeliği yaptırmanın İngilizce çalıştığınız süreçte size çok önemli getirileri olacaktır.

 • Bilim insanları ve dilbilimcilerin ortak fikri: yeni bir dil öğrenmenin en iyi yolu okumaktır.
 • İngilizce seviyeniz ne olursa olsun kütüphanede kendinize uygun bir kitap bulabilirsiniz.
 • Seviyenizin üstünde kitaplar okumak daha fazla kelime öğrenmenize yardımcı olur.
 • Genelde kütüphanelerde sesli kitap ve film kiralamanıza izin verilir, bu gibi çalışmalarla anlama ve dinleme becerilerinizi geliştirebilirsiniz.

Okuduğunu anlama konusunda kendinizi geliştirmeniz size işe alım sürecinde büyük fayda sağlayacaktır. Dilinizi filmler ve kitaplar yoluyla nasıl geliştirebileceğinizi öğrenmek istiyorsanız bu konudaki ayrıntılı makalemize göz atabilirsiniz.

İngilizce bilen eleman iş dünyasında çok tutuluyor
İngilizce öğretmeliği yaparak iyi bir kazanç sağlayabilirsiniz | Kaynak: forbes.com

İngilizce Becerilerinizden Kazanç Sağlayın

İngilizcenin kelime dizilimi, fiil çekimleri, doğru telaffuz ve bağlama uygun kelime kullanımı gibi temel kurallarını kavradınız mı iş piyasasında karşınıza çıkan imkanların da arttığına şahit olacaksınız.

İşte şimdi tüm o sıkı çalışmaların meyve verdiği noktaya geldiniz demektir!

İş yerinde iki dilli olmak

Yapılan çalışmalara göre birden fazla dil konuşan kişilerin dikkat süresi daha uzundur ve bu özellikleri iki dilli kişilerin diğerlerinden daha iyi bir çalışan olmalarını sağlar.

İki dilli çalışanların aynı zamanda, birden fazla işi aynı anda yönetebilmede daha başarılı oldukları, böylece verilen görevleri teslim tarihinden önce bitirebildikleri gözlemlenmiştir.

Farklı diller konuşabilen kişiler günümüz global iş sahasında, iletişimin sağlanabilmesi ve uluslararası işlemlerin gerçekleşebilmesi açısından hayati önem taşımaktadır. Bu nedenle iş verenler İngilizce bilen eleman almak için adeta yarışır ve işe alım sürecinde birden fazla dil konuşabilen adaylara öncelik verirler.

İkinci bir dile hakim olduğunuzda aylık gelirinizi %5'ten %20'ye kadar artırabileceğinizi biliyor muydunuz?

Çalıştığınız şirkette kendi alanınızın yanısıra, iş arkadaşlarınıza, gramer, kelime bilgisi, cümle kurma gibi temel İngilizce eğitimi vermeyi teklif ederek kendinize tamamen yeni bir pozisyon yaratabilirsiniz.

Dünyanın Dört Bir Yanında İngilizce

İngilizcenin global ortak dil olması sebebiyle, İngilizce konuşmak günümüzde büyük önem taşımaktadır.

 • Çin Halk Cumhuriyeti her sene okullarına veya çeşitli global kurumlarına yüz binden fazla İngilizce öğretmeni veya danışman almaktadır.
 • Hindistan menşeli telekomünikasyon firmaları dünya listelerinde ilk onda yer alır.
 • En kazançlı petrol ve gaz şirketleri Arap ülkelerindedir.
 • Etiyopya'nın kahve endüstrisi dünya üzerinde ilk ondadır.
 • Avrupa'da ciddi sayıda yazılımcı ve mühendis ihtiyacı olduğu bilinmektedir.

Sahip olduğunuz gelişmiş dil becerilerinizle bu ülkelerdeki İngilizce konuşulan çok uluslu firmalarda bir pozisyona başvurmayı düşünebilirsiniz. Hatta İngilizce konuşan çalışanlara kendi anadilinizi öğretme fikri de hiç fena değil!

Eğer dil öğretme fikri size çekici geliyorsa internet üzerinde çeşitli sitelerden ilan vererek veya kariyer sitelerinde İngilizce bilen iş ilanları aramaları yaptıktan sonra kendinize uygun gördüklerinize başvurarak piyasaya atılma imkanı bulabilirsiniz.

Bunların yanısıra yabancı dil öğrenmek isteyen birinin dikkatini çekmenin en iyi yolu online bir profil oluşturmaktır. Superprof, hangi dilde eğitim verdiğinizi, dil becerilerinizi ve eğitim vermek istediğiniz alanları belirleyerek  kendi profilinizi oluşturduktan sonra İngilizce dersi almak isteyen kişilere internet üzerinden veya evde özel ders verme imkanı sunan bir sitedir.

Türkiye’de İngilizce özel ders veren öğretmenler saatte ortalama 100TL kazanıyor, ki bu miktar İngilizce öğrenmek için verdiğiniz emeklerin boşa gitmeyeceğinin küçük bir kanıtı!

Ayrıca iş alanında adınızı duyurmak ve çevre oluşturmak için de harika bir yöntem.

Business English ill İngilizce öğrenme yolları
İş dünyasına çevre edinmek için İngilizce bilmek çok önemlidir | Kaynak: Pixabay

Business English / İş İngilizcesi Öğrenin

Business English yani İş İngilizcesi,  iş dünyasında kullanılan kelimeleri, kalıpları, jargonu ve mesleki konuları içine alan sahaya verilen isimdir.

İş İngilizcesi özellikle maliye, turizm, uluslararası ilişkiler ve ticaret gibi özel alanlara yönelik kelime bilgisine ilişkin kapsayıcı bir terimdir.

Kelime dağarcığınız, ilgilendiğiniz veya çalıştığınız alana özel kelimelerden oluşmalıdır.

İş İngilizcesine adım atmadan önce genel İngilizce bilginizin yanısıra konuşma becerinizin de belli bir seviyeye ulaşmış olması önemlidir.

Konuşmanızın akıcı olmasını ve telaffuzunuzun gelişmesini istiyorsanız online uygulamalardan yararlanabilir, çevrenizdeki kafelerin 'speaking club' veya 'English day' tarzı etkinliklerine katılarak İngilizce konuşma pratiği yapabileceğiniz ortamları çoğaltabilirsiniz.

E o kadar çalışıyorum bir de seviyemi göreyim diyorsanız online quiz ve testlerle kendinizi sınayabilirsiniz.

Gramer ve kelime bilginizin yeterli olmadığını düşünüyorsanız bireysel veya grup halinde İngilizce online eğitim alabilirsiniz.

İş dünyasında her alanın kendine has kelime bilgisi olduğundan, ilerlemek istediğiniz alana ilişkin dersler almaya başlamadan önce genel İngilizce bilgilerinizin yeterli olduğundan emin olmalısınız.

İngilizcenin temelinde; fiil çekimleri, sıfat ve zarfların kullanımı, cümle kurma, deyimlerin doğru yerde kullanımı yer alır.

Bu aşamada IELTS , TOEFL veya YDS hazırlık dersi almanız ve sınavda başarılı omanız iş İngilizcesine girişiniz için büyük önem taşımaktadır.

İş verenler, profesyonel kuruluşlar ve devlet kurumlarının bir çoğu işe alım prosedürlerinin bir parçası olarak İngilizce dil becerilerinin kanıtını görmek ister.

İş hayatında dinleme becerisi de en az okuma, konuşma ve yazma becerileri kadar önemlidir. Bu nedenle İngilizce çalışmaya ayırdığınız zamanın büyük bir kısmını, radyo yayınları, sesli kitaplar, açık ve anlaşılır şarkılar dinleme gibi işitsel materyallerle geçirmelisiniz.  

İş İngilizcesi öğrenirken, günlük konuşma diline ait ifadeleri öğrenmek, ilgilendiğiniz alana dair mesleki argoyu öğrenmek kadar büyük bir önem taşımaz. Yine de iş verenle veya müşteriyle aranızı sağlamlaştırmak için bir kaç deyim ve fıkra bilmenizde fayda var.

Kolay İngilizce öğrenmenin yollarını anlattığımız yazıda daha ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz.

 İngilizce ile Öne Çıkın

İngilizce öğrenmeye yeni başladıysanız yahut uzun zamandır dilinizi geliştirmeye çalışıyorsanız, sonunda elde edeceğiniz becerilerin size iyi bir aylık gelir ve sosyal statü olarak geri dönceğini düşünerek motivasyonunuzu katlayabilirisiniz.

İngilizce becerilerinizi ne kadar ilerletirseniz, uluslararası bir firmanın süper kazançlı bir pozisyonunda işe alınma şansınızı o kadar artırmış olursunuz.

Dil öğrenme sürecinde çevrenizdeki kütüphanelerden faydalanabilir, British Council ve BBC gibi çeşitli ücretsiz İngilizce videolar ve radyo yayınları sunan sitelerden, veya online İngilizce dersi alabileceğiniz sitelerden yararlanabilirsiniz.

Bunca çeşitli dil öğrenme yollarından birini seçerek İngilizcenizi ilerlettiğinizde, profesyonel, maddi ve sosyal imkanlarınızın arttığını göreceksiniz. Peki İngilizce öğrenmek nasıl keyifli bir hale gelir?

İngilizce öğrenmenin yüksek öğrenim hayatına attığınız adımda nasıl bir rol oynayacağını keşfedin.

 

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Şule

Selam ben Şule! Seyahat etmeyi, keşfetmeyi ve yeni insanlar tanımayı seven, dillerin yapı ve kurallarına büyük ilgi duyan biriyim.