Türkiye'de ve hatta bütün dünyada, genellikle İngilizce'den sonra Fransızca, İspanyolca, Almanca ve İtalyanca gibi dillerin ikinci veya üçüncü yabancı dil olarak öğrenmek için daha popüler diller olduğunu düşünmeniz normaldir. Bunun nedeni ise, söz konusu dillerin ülke genelindeki ilk ve orta okullarda yaygın olarak öğretilen diller olmasıdır.

Bununla birlikte, öğrenilmesi oldukça faydalı olabilecek başka bir dil Rusça'dır. Hobi olarak öğrenmek için yabancı dil araştırırken akla gelen ilk dil olmasa da, Rusça öğrenmenin bu kadar faydalı olmasının aslında pek çok nedeni vardır. Neyse ki Türkiye'de Rusça öğrenebileceğiniz pek çok yer var.

Örneğin, Rusça:

  • 260 milyon civarında konuşmacıyla dünyanın en çok konuşulan dillerinden biridir;
  • Birleşmiş Milletler'in resmi dillerinden biridir; ve
  • Doğu Avrupa'da ikinci dil olarak yaygın olarak konuşulmaktadır.

Dolayısıyla, ister eğlence ister iş amaçlı olsun, Doğu Avrupa veya Rusya'ya seyahat etmeyi veya orada yaşamayı planlıyorsanız, ikinci veya üçüncü yabancı dil olarak Rusça'yı konuşabilmeniz sizin için epey faydalı olacaktır.

En iyi Rusça öğretmenleri müsait
İlk ders ücretsiz!
Rahym
5
5 (18 yorum)
Rahym
₺30
/saat
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (12 yorum)
Kadir
₺100
/saat
İlk ders ücretsiz!
Şeyma
5
5 (10 yorum)
Şeyma
₺70
/saat
İlk ders ücretsiz!
Vatansever
5
5 (17 yorum)
Vatansever
₺50
/saat
İlk ders ücretsiz!
Muradova
5
5 (20 yorum)
Muradova
₺65
/saat
İlk ders ücretsiz!
Onur
5
5 (30 yorum)
Onur
₺180
/saat
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (8 yorum)
Kadir
₺100
/saat
İlk ders ücretsiz!
Hilal
5
5 (3 yorum)
Hilal
₺51
/saat
İlk ders ücretsiz!
Rahym
5
5 (18 yorum)
Rahym
₺30
/saat
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (12 yorum)
Kadir
₺100
/saat
İlk ders ücretsiz!
Şeyma
5
5 (10 yorum)
Şeyma
₺70
/saat
İlk ders ücretsiz!
Vatansever
5
5 (17 yorum)
Vatansever
₺50
/saat
İlk ders ücretsiz!
Muradova
5
5 (20 yorum)
Muradova
₺65
/saat
İlk ders ücretsiz!
Onur
5
5 (30 yorum)
Onur
₺180
/saat
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (8 yorum)
Kadir
₺100
/saat
İlk ders ücretsiz!
Hilal
5
5 (3 yorum)
Hilal
₺51
/saat
İlk ders ücretsiz>

Neden Rusça Öğrenmek İstiyorsunuz?

Bir Rusça dil kursunda yerinizi almadan önce, Rusça'yı neden ikinci (veya üçüncü ya da dördüncü) bir dil olarak öğrenmek istediğinizi ve bunu hedeflerken ne düşündüğünüzü bilmeniz önemlidir. Rusça'yı neden öğrenmek istediğinizde dair en azından kabaca bir fikriniz varsa, o zaman sizin için en doğru Rusça kursunu da bulmanız daha kolay olacaktır. Bunun nedeni, öğrenirken neye ihtiyacınız olduğunu ve öğrenme hedefinizin ne olduğunu da belirleyecek olmanızdır. İstanbul için Rusça dil kursu seçeneklerinize de yakından bakabilirsiniz.

Rusça kursları araştırırken kendinize sormak isteyebileceğiniz bazı önemli soruları sizin için listeledik:

Mesleki Gereklilikten Dolayı Rusça öğrenmek mi istiyorsunuz?

Öyleyse, size sektörünüze göre kullanabileceğiniz terminoloji kazandıracak ve Rusça'yı mesleki hedeflerinize uygun şekilde öğretecek özel amaçlı bir kurs seçmenizi tavsiye ederiz.

Moskova gece ışıkları manzara
Rusya'ya iş seyahatine mi gideceksiniz? Uçağa binmeden önce Rusça dersleri almak işinize oldukça yarayacaktır. Kaynak: Pixabay

Hobi Olarak Rusça Mı Öğrenmek istiyorsunuz?

O zaman daha az yapılandırılmış bir kurs aradığınız şey olabilir. Bu tür kurslar, dönem sonunda size akreditasyon vermeyebilir, ancak büyük olasılıkla alfabe, fiil çekimi, telaffuz ipuçları, genel selamlar ve yaygın ifadeler dahil olmak üzere Rusça'daki popüler konuları ve gramer temalarını işleyeceksiniz.

Zaten iyi düzeyde Rusça bilginiz mi var?

Başlangıç ​​seviyesindeyseniz, orta veya ileri düzeyde bir Rusça kursu sizin için uygun olabilir. Aynı şekilde, resmi bir dil kursuna katılmak istemiyorsanız, haftalık veya aylık bir konuşma kulüpleri size konuşma ve dinleme becerilerinizi diğer Rusça konuşanlarla pratik yaparak geliştirme fırsatı vereceği için daha uygun olacaktır.

Tek başınıza mı yoksa grup halinde mi öğrenmeyi tercih edersiniz?

Bazı insanlar fikirlerini paylaşabildiklerinde ve başkalarıyla birlikte çalışabildiklerinde daha iyi öğrenirken, diğerleri kendi hızlarında ve kendi alanlarında, sorularına yardımcı olacak bir öğretmenin yanında öğrenmeyi tercih ederler. Bununla birlikte, yabancı dil olarak Rusça öğrenmek için ne kadar zaman ayırmak istediğinize de karar vermeniz önemlidir. Rusça'yı olabildiğince çabuk öğrenmek ve belirli bir yeterlilik seviyesine ulaşmak mı istiyorsunuz? Öyleyse, yoğun bir kurs tam da aradığınız şey olabilir.

Alternatif olarak, devam eden bir hobinin parçası olarak Rusça'yı aşamalı olarak öğrenmek istiyorsanız, haftalarca veya aylarca süren bir kurs ihtiyaçlarınıza daha uygun olabilir. Başkentte Rusça kurslarından da bahsettik.

İzmir'de Rusça Kursu Ararken Dikkat Etmeniz Gerekenler

İzmir'de yaşayanların Rusça öğrenmek için tercih edebileceği pek çok seçenek vardır.

Örneğin, Rusça dersleri sunan birkaç farklı dil okulunun yanı sıra hem yüz yüze hem de çevrimiçi kurslar sunan merkezler vardır. Dolayısıyla, İzmir'de yer alan dil okullarından da özellikle eğitimin online olarak sürdürüldüğü şu zamanlarda online dersler alabilirsiniz. Online Rusça dersleri günümüzde daha ön plandadır.

Rusça kursları ve dil merkezlerinin yanı sıra, İzmir'in avantajlı olduğu bir başka konu da Dokuz Eylül Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi tarafından sunulan Rusça kurslarıdır. Yani, dil öğreniminizi akademik bir kuruluş bağlantısıyla gerçekleştirmek istemeniz durumunda da bunu rahatlıkla başarabilirsiniz. İzmir'de tercih edebileceğiniz diğer Rusça kursları veren yerlere geçmeden önce bir kurs ararken dikkat etmeniz gereken noktalardan bahsetmek isteriz.

Okuma kitabı edebiyat
Rus edebiyatı dünyaca ünlü eserlere sahiptir. Bu eserleri yazıldığı dilde okumaya ne dersiniz? Kaynak: Pixabay

Her şeyden önemlisi, farklı yetenek seviyelerine hitap eden çok sayıda kurs olduğunun farkında olmanızdır. Ayrıca,

  • Daha önce Rusça dersleri alıp almadığınızı veya bir dönem kendiniz öğrenmeye başladıysanız şu anki yeterliliğinizi;
  • Kendinizi orta veya ileri düzey bir konuşmacı olarak görüp görmediğinizi; veya
  • Dilde hali hazırda akıcı olup olmadığınızı

değerlendirebilmeniz kurs seçiminizde sizin için faydalı olacaktır. Her şekilde sizin için bir kurs var! Bir kurs ararken, daha önce katılımcılarının yapmış olduğu yorumları da okuyabilirsiniz.

Örneğin, kursun ne kadar iyi olduğuna dair internette çok sayıda olumlu eleştiriler var mı veya alacağınız öğretimin kalitesine güvenmenize neden olacak başka referanslar var mı? Sürekli olarak kötü geribildirimler alan bir yerdense, iyi bir üne sahip bir dil merkezine gitmek sizin için en iyisi olacaktır.

Ancak yine de, son karar sizin olacağı için referansları da göz ardı etmeden kursun yetkilileriyle bizzat görüşmenizi tavsiye ederiz. Bursa Rusça kurslarına da detaylı olarak ulaşabilirsiniz.

İzmir'de Rusça Kursları

İzmir'de Rusça dersleri almak isteyenlerin epey şanslı olduklarını söyleyebiliriz. İzmir, Türkiye'nin en fazla nüfusa sahip üçüncü şehri olarak her konuda olduğu gibi dil öğrenimi konusunda da çok fazla alternatif sunuyor. Ancak İzmir en iyi Rusça kursu şeklinde değil, "sizin için" en uygun Rusça kursu arayışında olmanız önemlidir. Bunlardan bazılarına her birlikte bakalım!

İzmir Soljenitsin Rus Dil ve Kültür Derneği:

Dil öğrenimine küçük yaşta başlamanın ne kadar önemli olduğunun farkındasınızdır! İzmir Rus Dil ve Kültür Derneği, özellikle çocukların yabancı dil olarak Rusça eğitimine büyük katkı sağlayan yerlerin başında geliyor! Bünyesinde bulunan nitelikli Rusça öğretmenlerinin iyi seviyede Türkçe konuşabilmeleri de büyük bir avantajdır! Rus Dil ve Kültür Derneği'nde Rusça öğrenmenin bir başka avantajıysa; yalnızca Rus dili hakkında değil, Rus kültürü hakkında da fikir sahibi olabilmenizdir. Dil öğrenirken o dilin konuşulduğu ülkenin ve o dili konuşan insanların sahip olduğu kültürü inceleme şansı elde etmek oldukça motive edicidir! Rus öğretmen ile birlikte çalışmak daha hızlı kavramanızı sağlayacaktır.

Çocuklar dünya küresi renkli kalemler
Dil öğrenmeye ne kadar erken yaşta başlanırsa o kadar fazla verim alınır. Çocuğunuza Rusça dersleri aldırmayı düşündünüz mü? Kaynak: Pixabay

Peki Soljenitsin ismi nereden geliyor biliyor musunuz? Rusya'nın Nobel Edebiyat Ödülü sahibi yazarı Aleksandr Soljenitsin'den! Sonuç itibariyle Rusya, hem kültürü hem de edebiyatıyla dünyada epey büyük bir üne sahip olan ülkelerin arasındadır...

Son olarak, İzmir Rus Dil ve Kültür Derneği'nin sosyal aktivitelere de çok önem verdiğini de söyleyelim, bu da büyük bir motivasyon kaynağı olacaktır!

Dokuz Eylül Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi:

Daha önce hiç Rusça ders almadıysanız, A1.1 kurundan başlamanız sizin için en ideali olacaktır. Dokuz Eylül Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi tarafından da Avrupa Ortak Çerçevesi A1.1 düzeyini kapsayan bir kurs düzenlenmiştir. Kurs kontenjanı 1520 kişiyle sınırlıdır. Kursun hedefleri ise kursiyerlerin, günlük ifadeleri ve temel ihtiyaçları basit bir şekilde ifade edebilmeleri, kendilerini basit cümlelerle tanıtabilmeleri, kişisel ayrıntılarla ilgili kolay sorular sorup cevaplayabilmeleridir. Aynı zamanda, kursun önemli taraflarından bir tanesi de kursiyerlere Rusya ve Rus halkı ile ilgili bilgiler sağlamasıdır.

İzmir Hacettepe Akademi Rusça Kursu:

Hacettepe Akdemi, İzmir'de bulunan ve geniş dil yelpazesine sahip bir dil kursudur. Birçok yabancı dilin yanı sıra Rusça kursları da düzenler. Bunlar, Yetişkin Rusça Kursları, Üniversite Düzeyi Rusça Kursları, Lise Düzeyi Rusça Kursları ve İlköğretim Düzeyi Rusça Kursları olarak ayrılır. Örneğin, 18 yaş üzeriyseniz ve daha önceden Rusça dersleri aldıysanız ve en az B2 seviyesinin sonundaysanız Yetişkin Rusça Kursu için kayıt yaptırabilirsiniz.

Superprof Aracılığıyla İzmir'de Rusça Özel Dersleri Alın

Daha önce de altını çizdiğimiz gibi, İzmir Rusça kursları çok çeşitlidir ve neredeyse her yaş grubuna ve seviyeye hitap edecek bir Rusça dil kursu İzmir için hayal değil! Bununla birlikte, bire bir özel dersler almak istiyorsanız da çok fazla seçeneğiniz olduğunu söylemek isteriz. An itibariyle, Superprof aracılığıyla İzmir'de Rusça özel dersleri vermekte olan birçok nitelikli öğretmenimiz var...Hepsi de sizinle çalışmaya hazır durumda! Hemen sitemizi ziyaret edebilir ve size en yakın Rusça öğretmeniyle iletişime geçebilirsiniz. Bununla birlikte, İzmir için ortalama ders saati ücreti ise yalnızca 64 TL'dir. Öğretmenlerimizin profillerinde aldıkları eğitimler, sahip olduğu sertifikalar ve çalışmayı tercih ettiği seviye veya yaş grubu gibi bilgileri de bulabilmeniz mümkündür. Bir diğer iyi haberse, neredeyse bütün öğretmenlerimizin ilk dersi ücretsiz olarak gerçekleştirmeleridir! Bu sayede, bu zamanı öğretmeninizin metodolojisi hakkında daha çok fikir sahibi olmak için kullanabilirsiniz. Antalya için Rusça kursu seçeneklerinizden bahsederken de bu konuya değinmiştik.

Online ders almak isterseniz de endişelenmeyin! Türkiye genelinde Superprof Rusça öğretmenlerinin çoğu dersleri online olarak da vermektedir. Skype veya Zoom gibi video konferans programları aracılığıyla sanki öğretmeniniz hemen yanınızdaymış gibi Rusça eğitimi alabilirsiniz. Yani Rusça özel ders İzmir için de Türkiye geneli için de bir tık uzağınızda!

Kolay gelsin!

Rusça öğretmenine mi ihtiyacınız var?

Makaleyi beğendiniz mi?

5,00/5 - 1 puan
Loading...

Nazlı Ece

Merhaba! Ben Nazlı. Farklı kültürlere ve dillere ilgi duyan bir çevirmenim. Bununla birlikte Avrupa Çalışmaları alanında da aktif bir sekilde makale yazıyorum ve çeşitli bloglarda içerik üretiyorum. Kısacası yazmak ve çevirmek benim en büyük hobilerimden!