Yabancı dil olarak Rusça öğrenmeye karar vermenizin altında yatan birçok mantıklı neden olabilir. Örneğin, bazılarından bahsetmemiz gerekirse:

  • Rusya'ya iş için uzun süreliğine taşınmayı planlıyorsunuzdur;
  • Rus kültürü ve tarihi hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsunuzdur; veya
  • Rusya'ya seyahat etmeyi planlıyor ve günlük hayatınızda size yardımcı olacak bazı temel ifadeler ve deyimler bilmek istiyorsunuzdur

Eğer dil banyosu / daldırma yöntemiyle Rusça öğrenmeye karar verirseniz, o zaman bol bol Rusça konuşan arkadaşlar edinmenizi öneririz. Bu da Rusça'nın dünyada yaklaşık 260 milyon insan tarafından konuşulan bir dil olduğu düşünüldüğünde çok da zor değildir!

Ancak bu konuda ilk düşündüğünüz noktalardan bir tanesi Rusça'yı tam olarak nasıl öğreneceğiniz olabilir. Rusça okullarda yaygın şekilde öğretilen bir dil değildir, bu nedenle okulda geçirdiğiniz süre boyunca hiç öğrenmemiş olmanız normaldir. Buna rağmen, Türkiye'de Rusça konuşmayı, yazmayı, okumayı ve dinlemeyi öğrenmenin birçok yolu vardır.

Rusça dünya haritası
Rusça öğrenmek için Rusya'ya gitmek gibi bir imkanınız yoksa anadili Rusça olan kişilerle online olarak konuşabilirsiniz! Kaynak: Unsplash

Bu yazımızda, İstanbul'da Rusça'yı nasıl öğrenebileceğinize ve Rusça öğrenme motivasyonunuzun ne olduğuna değineceğiz.

En iyi Rusça öğretmenleri müsait
Rahym
5
5 (34 yorum)
Rahym
₺30
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (39 yorum)
Kadir
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Şeyma
5
5 (14 yorum)
Şeyma
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sabina
5
5 (20 yorum)
Sabina
₺75
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Vugar
5
5 (22 yorum)
Vugar
₺60
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Muradova
5
5 (20 yorum)
Muradova
₺90
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Onur
5
5 (30 yorum)
Onur
₺160
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Aziz
5
5 (12 yorum)
Aziz
₺30
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Rahym
5
5 (34 yorum)
Rahym
₺30
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (39 yorum)
Kadir
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Şeyma
5
5 (14 yorum)
Şeyma
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sabina
5
5 (20 yorum)
Sabina
₺75
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Vugar
5
5 (22 yorum)
Vugar
₺60
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Muradova
5
5 (20 yorum)
Muradova
₺90
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Onur
5
5 (30 yorum)
Onur
₺160
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Aziz
5
5 (12 yorum)
Aziz
₺30
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Rusça Dersleri için Motivasyonunuzu Belirleyin

Rusça gibi yeni bir dil öğrenmek istiyorsanız, bilmeniz gereken ilk şeylerden biri, yeni bir dil öğrenmenin birçok farklı yolu olduğudur.

Örneğin, Rusça öğrenmeyi,

  • Az sayıda ve sizinle aynı seviyede öğrencilerin olduğu bir grup ortamında;
  • Yoğun bir kursun parçası olarak; veya
  • Bire bir özel dersler alarak öğrenebilirsiniz.

Genelde, sınıflar öğrencilerin dildeki yeterliliğine göre ayrılmıştır. Bu nedenle, Rusça'ya tamamen yeni başlayanlar, A1 kuru için en uygun olanlardır, orta veya ileri düzeyde Rusça konuşup anlayanlar ise daha ileri bir kurun sınıfında eğitim görecektir.

Aramalarınıza başlamadan önce ne tarz bir eğitimin sizin için en uygun olacağına karar vermeniz de mühimdir. Örneğin, neden Rusça öğrenmek istediğinizin, dersleri ne yolla almak istediğinizin ve şu anda hangi seviyede Rusça bildiğinizin cevabını biliyorsanız, ihtiyaçlarınıza uygun bir kurs bulmanız çok daha kolay olacaktır.

Örnek vermek gerekirse, birkaç ay içinde iş nedeniyle Rusya'ya gitmeyi planlıyorsunuz ve daha önce hiç Rusça eğitimi almadınız diyelim...Böyle bir senaryoda, size mesleki Rusça eğitimi sağlayabilecek ve sektörel terminolojiler sunacak bir kursa yazılmanız sizin için doğru olacaktır. Ankara için Rusça kursu seçeneklerinizden bahsederken de bu konuyu irdelemiştik...

Yoğun dersler

Yoğun derslerin verildiği sınıflarda başlamanın uygun olacağı bazı durumlar vardır. Örneğin, yakın zamanda Rusya'ya seyahat etmeniz gerekiyorsa veya Rusya'da bir üniversitede sıfırdan eğitim görmeyi planlıyorsanız yoğun eğitimi tercih edebilirsiniz.

Haftalık veya aylık dersler

Rusça öğrenmenin tek yolu yoğun dersler değil. Aylara yayılan düzenli dersler de dili öğrenmenin yaygın bir yoludur ve yavaş yavaş öğrenmeyi tercih edip acelesi olmayan öğrenciler için son derece uygundur.

Sınıfın Nüfusu da Önemlidir

Aynı şekilde, sınıfta ne kadar fazla öğrenci olacağını da hesaba katmaya çalışın. Daha küçük bir grupla Rusça öğrenmenizi tavsiye edebiliriz, çünkü bu şekilde Rusça konuşma, dinleme ve genel olarak iletişim kurma pratiği yapmak için daha fazla fırsatınız olacaktır. Alternatif olarak, Rusça öğretmeninden özel dersler alarak evde Rusça öğrenmeyi seçebilirsiniz. Ana dili Rusça olan Rus öğretmen tercih edebilirsiniz. Ankara Rusça özel ders iyi bir seçenek olacaktır.

Gördüğünüz gibi Rusça öğrenmenin tek bir doğru yolu yok. Bütün olay sizin kendiniz için en doğru eğitim formatını belirlemenizden ibarettir.

İstanbul'da Rusça Kursları

İstanbul'da yaşayanlar her konuda olduğu gibi dil öğrenme konusunda da oldukça fazla seçeneğe sahiptirler. Türkiyenin en fazla nüfusa sahip şehri olan İstanbul, Rusça eğitiminde de birçok alternatifi bünyesinde bulundurur...Rusça kursları İstanbul için her zaman hizmete hazır! Bununla birlikte, Rusça dil kursları İstanbul ve ve İstanbul gibi büyük şehirlerde de görece daha fazla seviyeye hitap eder. İzmir için Rusça kursu seçenekleriniz de epey fazladır.

İstanbul'daki Üniversitelerin Rusça Dil Programlarına Göz Atın

Rusça öğrenmenin veya mevcut dil seviyenizi geliştirmenin bir başka yolu da üniversitelerin sunduğu dil kurslarına katılmaktır.
İstanbul Üniversitesi ya da Marmara Üniversitesi gibi kaliteli üniversiteler tarafından düzenlenen dil kursları, neredeyse her seviyede öğrenci için gerekli eğitimi sağlar.
Dahası, bu sınıflar genellikle lisans ve lisansüstü öğrencilerden profesyonellere kadar farklı geçmişlere sahip insanların bir karışımına sahiptir. Ancak bu tarz kurslara ön kayıt yaptırmak büyük bir önem taşır. Ayrıca, hangi materyallerin kullanılacağını öğrenmeniz sizin için avantajlı olacaktır.

Son olarak, orta veya ileri düzey konuşmacılar için Rusça kursu almayı düşünüyorsanız, kurstaki yerinizi garantiye almadan önce mevcut Rusça seviyenizin değerlendirilmesi gerekebileceğini unutmayın. Bu değerlendirme, sözlü mülakat veya yazılı test gibi birçok biçimde olabilir.

İstanbul Üniversitesi Dil Merkezi Rusça Kursları

Bildiğiniz gibi, İstanbul Üniversitesi ülkemizin en köklü üniversitelerinden bir tanesidir. İstanbul Üniversitesi aynı zamanda yabancı dil öğrenimine verdiği değerle de bilinmektedir.Yabancı dillere duyulan ilginin artmasıyla birlikte, 2000 yılında İstanbul Üniversitesi öğrencisi olmayan kişilere de eğitim vermek amacıyla İstanbul Dil Merkezi kurulmuştur. Bu merkeze olan ilgi o kadar artmıştır ki 2010 yılında Tophane'de, 2014 yılında da Avcılar merkez kampüsünde yeni şubeleriyle faaliyet göstermeye başlamıştır.

İstanbul Üniversitesi Dil Merkezi, online Rusça grup kursları sunmaktadır ve A1.1 seviyesinden C1.2 seviyesine kadar Rusça'nız ne düzeyde olursa olsun size uygun eğitimi alabilirsiniz. Düzenlenen bu kurs modeli sayesinde, kısa sürede amaçladığınız seviyeye gelmeniz mümkündür.

Türkiye İstanbul Üniversitesi
İstanbul Üniversitesi Türkiye'nin en eski üniversitelerinden bir tanesidir ve Yabancı Dil Merkezi aracılığıyla Rusça kursları sunar. |Kaynak: Pixabay

Merkezin nitelikli öğretmenleri, kurs süresince sizi gözlemler, gelişiminizi takip eder ve düzenli olarak geribildirim verir. Kursun sonunda da, İstanbul Üniversitesi Dil Merkezi tarafından size bir katılım sertifikası verilir. Ancak bunun için, görevlerinizin % 70'ini tamamlamış ve sanal oturumların % 80'ine katılmış olmanız beklenir. Kurs süresi ise 7 haftadır. Kursun gün ve saatlerini de verelim! Güncel bilgiler doğrultusunda, hafta içi Pazartesi ve Çarşamba 18:3-21-45; Salı ve Perşembe 18:30-21-45; hafta sonu Cumartesi ve Pazar ise 10:00-13:15 arasındadır.

Marmara Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu Rusça Kursları

Marmara Üniversitesi de Yabancı Diller Yüksekokulu bünyesinde genel yabancı dil kursları sunmaktadır. Yabancılar için Türkçe'nin yanı sıra, Almanca, Fransızca, İngilizce ve Rusça kursları da vardır. Programın amacından bahsetmemiz gerekirse, kursiyerlere Rusçada dört temel dil becerisini (konuşma, yazma, okuma ve dinlediğini anlama) geliştirmelerini sağlayacak bir eğitim verilmektedir.

Her dönem için A1, A2, B1 ve B2 kurlarında sınıflar açılır ve kursiyerlerin dil seviyelerini yükseltmeleri hedeflenir. Buna göre, A1 seviyesi 3 kur, A2 seviyesi 3 kur, B1 seviyesi 3 kur ve B2 seviyesi 3 kurdan oluşur. Her kur 52 ders saatine tekabül eder ve her ders 50 dakikadır. Her kur için 2 vize sınavı ve bir de final sınavı yapılır. Başarı notu ise vize ortalamasının %40'ı, final sınavının ise %60'ının toplam puanına göre hesaplanır. Kurdan geçmeniz için en az 50 puan elde etmeniz beklenir.

Superprof Aracılığıyla İstanbul'da Rusça Özel Ders Alın

Yabancı dil olarak Rusça'daki yeterliliğinizi nasıl geliştirmek istediğinizden hala emin değilseniz, bir Rusça öğretmenin yardımıyla Rusça öğrenmeyi de deneyebilirsiniz! Bursa için Rusça özel ders seçeneklerinizden de bahsettik...

Özel ders, sağladığı birçok farklı avantajdan dolayı birçok insan için yaygın bir öğrenme yoludur. Örneğin, özel dersler:

  • Esnektir - bire bir, çevrimiçi olarak mı yoksa grup içinde mi öğrenmek istediğinize karar verebilir ve derslerinizi ne zaman almak istediğinizi kendiniz seçebilirsiniz;
  • Resmi veya akredite bir dil kursuna katılmaktan daha ucuz olabilir; ve
  • İster acemi bir Rusça konuşmacı olun, ister ileri düzey bir öğrenci olun, dışarıda farklı yetenek seviyelerindeki öğrencilere ders vermek konusunda deneyim sahibi çok sayıda öğretmen var.
Salonda tablete bakan kadın
Size en uygun Rusça derslerini alabileceğiniz yerlere bakarken dil yeterliliğinizin farkında olmanız önemlidir. | Kaynak: Unsplash

İstanbul'da yaşıyorsanız şanslısınız! Çünkü Superprof'ta Rusça eğitimi veren çok sayıda Rusça öğretmeni vardır. Bu nedenle, Rusça özel ders İstanbul için çok çeşitlidir diyebiliriz. Bununla birlikte, yazılmayı düşündüğünüz Rusça kursu İstanbul Avrupa Yakası için faaliyet gösteriyorsa ve siz uzakta oturuyorsanız bu yorucu bir hale gelebilir. Bu nedenle, Rusça özel derslerini evinizin rahatlığında almak her zaman daha iyi bir seçenektir!

İçlerinden ana dili Rusça olan ya da uzun yıllar boyunca Rusya'da okumuş öğretmenlerimiz de vardır. Superprof'ta, Rusça dilbilginizi genişletmekten tutun da telaffuzunuzu, dinleme ve okuma becerilerinizi geliştirmek, alfabeyi veya yalnızca temel ifadeleri öğrenmeye karar ihtiyacınız olan her beceriyi elde edeceğinizden emin olun! Üstelik, İstanbul için ortalama ders saati ücreti yalnızca 70 TL'dir ve öğretmenlerin neredeyse hepsi ilk derslerini ücretsiz olarak verirler. Siz de bu fırsatı öğretmeninizi ve metodolojisini daha yakından tanımak için kullanabilirsiniz... Antalya Rusça kursu seçeneklerinize de göz atalım mı?

Çevrimiçi Rusça öğrenmeye karar verirseniz, Rusça konuşma becerilerinizi geliştirmenin daha zor olacağını düşünmeyin! Superprof öğretmenleri derslerin olabildiğince interaktif geçmesi için ellerinden geleni yapacaktır. Rusça kelimeleri nasıl telaffuz edeceğinizi öğrenmek ve dilde akıcı olmak gibi hedefleri gerçekleştirmek sizinle sık sık konuşan, konuşma ve dinleme becerileriniz hakkında size geri bildirim veren bir öğretmenle daha kolay...

İşte tam da bu sebeplerden dolayı, sizi en kısa zamanda Superprof'un Rusça öğretmenleriyle tanışmaya davet ediyoruz! Öğretmenlerin profillerinde detaylı bir şekilde eğitim geçmişlerini ve bu alanda ne kadar tecrübeli olduklarını da bulacaksınız. Umarız size en uygun Rusça öğretmenini bulup hemen bu harika dili öğrenmeye başlarsınız!

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Nazlı Ece

Merhaba! Ben Nazlı. Farklı kültürlere ve dillere ilgi duyan bir çevirmenim. Bununla birlikte Avrupa Çalışmaları alanında da aktif bir sekilde makale yazıyorum ve çeşitli bloglarda içerik üretiyorum. Kısacası yazmak ve çevirmek benim en büyük hobilerimden!