Rusça öğrenmek için birçok sebebiniz vardır...

Sadece dünyanın en çok konuşulan dillerinden biri değil, aynı zamanda Kiril alfabesi ve gramerindeki farklılıkları nedeniyle Türkçe konuşanlar için zorlu bir dil olarak da biliniyor. Bu nedenle, yeni bir yabancı dil öğrenirken farklı bir alfabeden zevk alacağınızı düşünüyorsanız, Rusça öğrenmeniz gereken dillerin başında geliyor...Öğrenmesi zor bir dil olarak tanınmasına rağmen Rusça öğrenmek kesinlikle imkansız değildir ve bu dili konuşmanın size pek çok faydası olabilir. Online Rusça dersleri de alabilirsiniz.
Örneğin, yakın gelecekte Rusya'ya seyahat etmeyi planlıyorsanız, İngilizce yerel halk tarafından düşündüğünüz kadar yaygın olarak konuşulmadığından, biraz Rusça öğrenmek bile sizin için çok büyük bir avantaj olacaktır. Şanslısınız ki Türkiye'de birçok Rusça kursu seçeneğiniz var.

Rusça öğrenme nedeniniz:

  • İş için;
  • Eğlence için;
  • CV'nizi geliştirmek için; veya
  • Rusya'da yaklaşan bir iş veya seyahat planı

olabilir...

Sankt Petersburg mimari heykel
Sankt Petersburg Rusya'nın en büyük ikinci şehridir. Kaynak: Pixabay

Bu yazımızda da Ankara'da yaşayanlar için Rusça öğrenebilecekleri yerleden bahsedeceğiz...

En iyi Rusça öğretmenleri müsait
Rahym
5
5 (42 yorum)
Rahym
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Şeyma
5
5 (16 yorum)
Şeyma
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (47 yorum)
Kadir
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Vugar
5
5 (23 yorum)
Vugar
₺120
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sabina
5
5 (20 yorum)
Sabina
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Nivedita
5
5 (7 yorum)
Nivedita
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Madiya
5
5 (8 yorum)
Madiya
₺90
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Muradova
5
5 (20 yorum)
Muradova
₺120
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Rahym
5
5 (42 yorum)
Rahym
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Şeyma
5
5 (16 yorum)
Şeyma
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (47 yorum)
Kadir
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Vugar
5
5 (23 yorum)
Vugar
₺120
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sabina
5
5 (20 yorum)
Sabina
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Nivedita
5
5 (7 yorum)
Nivedita
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Madiya
5
5 (8 yorum)
Madiya
₺90
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Muradova
5
5 (20 yorum)
Muradova
₺120
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Ankara Rusça Kursları Araştırmanıza Yardımcı Olacak Bilgiler

Ankara'da yaşıyor ve yabancı dil olarak Rusça öğrenmek istiyorsanız hangi Rusça derslerinin sizin için en iyisi olduğuna karar verirken göz önünde bulundurmanız gereken çeşitli şeyler vardır. İstanbul için Rusça kursu seçeneklerinize bakalım...

Şimdi, sizin için biraz bunları inceleyelim!

  1. Maliyet - derslere ne kadar harcamak istediğinize dair aklınızda bir bütçe olmalıdır;
  2. Yer - dersler için ne kadar uzağa gidebilirsiniz? ve
  3. Kursun türü - yoğun bir Rusça dil kursu mu arıyorsunuz, yoksa birkaç hafta veya birkaç ay süren bir kurs mu arıyorsunuz?

Düşünmeye zaman ayırmaya değer bir diğer faktör de Rusça'daki beceri seviyeniz ve kendinizi yeni başlayan biri mi yoksa orta veya ileri düzey bir öğrenci ve konuşmacı olarak mı değerlendirdiğinizdir. Rusça öğrenmeye yeni başlıyorsanız, bu dilin eğitimini daha önce hiç almadınız demektir. Bazı Rusça kursları, katılımcılarının önceden hiçbir dil eğitimi almadan başlayabileceği kurlar sunar. Bu tür derslerde, Rus alfabesi, temel dilbilgisi, telaffuz ve temel sözcükler ve deyimler gibi konular, ders ilerledikçe işlenecektir. Rus öğretmen bularak tarhini ve coğrafyasını daha detaylı öğrenebilirsiniz.

Bununla birlikte, daha önce Rusça öğrendiyseniz - belki okulda ya da kendi kendine çalışmanın bir sonucu olarak ya da kendinizi yeni başlayanlardan daha fazlası olarak görüyorsanız, daha ileri bir seviyeye katılmadan önce Rusça'nın bazı yönlerini zaten bilmeniz beklenebilir. Örneğin, bazı orta veya ileri düzey Rusça kursları, katılımcılarının aşağıdakiler de dahil olmak üzere çok çeşitli konularda rahat olmasını bekleyebilir:

  • Geçmiş, şimdi, gelecek zaman; ve
  • Bitmiş ve bitmemiş fiiller.

Dahası, katılımcıların Rus alfabesiyle okuma ve yazma becerisine sahip olmalarını ve yeni başlayanlardan daha gelişmiş dinleme, okuma, konuşma ve yazma becerilerine sahip olmalarını da bekleyebilirler.
Bazı durumlarda, özellikle orta veya ileri düzey konuşmacılar için tasarlanmış bir kursa başvuruyorsanız, sizi bir kursa kabul etmeden önce Rusça seviyenizi değerlendirebilirler. Bu değerlendirme birkaç şekilde yapılabilir: kısa bir yüz yüze mülakatla veya yetenek seviyenizi değerlendirmek için kısa bir Rusça dil sınavıyla!

Kapı ve kitaplık
Rusça okuma becerilerinizi geliştirmeniz Kiril alfabesine de alışmanızı sağlar. Kaynak: Pixabay

Ders Materyalleri

Bazı kurslar sizden sözlük veya ders kitapları gibi bazı öğrenme materyallerini yanınızda getirmenizi isteyebilir.
Bu tür materyalleri size ait olmak üzere getirmeniz gerekip gerekmeyeceği, kursunuzun niteliğine, içeriğine ve dil okulunun materyallerle ilgili politikalarına bağlı olacaktır. Bazı kurslar, tüm öğrenme materyallerinizi ek ücret olmadan size sağlayacaktır.
Kursunuz başlamadan önce herhangi bir kitap, not defteri veya sözlük satın almanız gerekiyorsa, kurs merkezi dersler başlamadan önce ne almanız gerektiğini size muhtemelen bildirecektir.

Ankara'daki Akademik Kuruluşlar Aracılığıyla Rusça Öğrenmek

Ankara Rusça kursları size talep ettiğiniz eğitimi sağlayabilir. Bununla birlikte, Rusça kurs bulmanızın muhtemel olduğu en kaliteli yerlerden bir tanesi de üniversitelerin yabancı dil merkezleridir. Bazı Rusça dersleri yalnızca lisans veya lisansüstü Rusça programına dahil olanlar için ayrılmış olsa da, üniversitede öğrenci olmayanlar için de Rusça dil kursları sunan dil merkezleri de vardır.

Bir üniversite dil okulu aracılığıyla Rusça öğrenmek istiyorsanız, o üniversitenin dil merkezini arayın veya onlara sundukları herhangi bir Rusça dil kursuyla ilgili daha fazla bilgi verip veremeyeceklerini ve hangi yetenek seviyelerini karşıladıklarını soran bir e-posta gönderin.

Ankara'da üniversitelerle bağlantılı olarak Rusça kursu veren yeterli sayıda kuruluş vardır...Bunlardan bir tanesi de TÖMER! İzmir için Rusça kursu seçeneklerinizden de bahsettik...

Türkçe ve Yabancı Dil Uygulama ve Araştırma Merkezi (TÖMER):

TÖMER, Ankara Üniversitesi gibi köklü ve yabancı dil öğrenimine önem gösteren bir üniversitenin yabancı dil merkezidir. TÖMER'in nitelikli Rusça öğretmenleriyle Rusça kursları alabilirsiniz. Bu kurslardan biraz bahsedelim! Öncelikle, TÖMER genel amaçlı kurslar adı altında aylık 36 saatlik, aylık 24 saatlik ve 2 aylık 44 saatlik kurslar sunar. 36 saatlik olan kurs haftada 9 saat yoğun, 24 saatlik olan kurs haftada 6 saat ve 2 aylık 44 saatlik olan kurs ise haftada 5-6 saat olmak üzere sunulur. Katılımcılardan alınacak geribildirime ve taleplere göre, kurslar farklı yoğunlukta olcak şekilde de düzenlenebilir.

Kurlara gelecek olursak, TÖMER'in sunduğu Rusça kursları toplam 12 kuru kapsar. Bu kurlar, 6 temel, 3 orta ve 3 yüksek olarak ayrılmıştır. Avrupa Dil Portfolyosu kapsamında sunulan Rusça kurslarında diploma almış bir katılımcı, B1 düzeyine ulaşır. Aynı zamanda, katılımcıların talebi doğrultusunda B2 ve C1 gibi ileri seviyelerde de Rusça kursu verilir.

Sınav optik kayıt doldurmak
Rusça sınavlarına hazırlanıyorsanız özel amaçlı Rusça kursları alıp test tekniğinizi geliştirebilirsiniz. Kaynak: Unsplash

Dil öğrenirken dört temel dil becerisinin (dinleme, okuma, yazma, konuşma) öneminin farkında olan TÖMER, kursiyerlerin ders boyunca dili etkin bir şekilde kullanabilmelerine ve bunun için özel zaman ayrılmasına dikkat eder. Buna göre, dersler Rusça olarak işlenir ve dört temel dil becerisinin yanı sıra dilbilgisi eğitimine de önem verilir.

TÖMER, aynı zamanda özel amaçlı kurslar da düzenler. YDS , resmi kurumlar tarafından yapılan dil sınavları ya da mütercim tercümanlık sınavları için talebe bağlı olarak çeviri kursları da sunulabilir. Özel amaçlı olduğundan, test teknikleri üzerine yoğunlaşılır ve çeşitli sınav stratejileri geliştirilebilir. Bu tarz kurslar genel olarak hali hazırda bir Rusça temeline sahip olan kişilere daha çok hitap edebilir.

Ankara Rus Dili ve Kültür Merkezi ( RUSMER):

Rusça kurs Ankara için ne kadar çeşitliyse, Rus kültürünü beraberinde öğrenebileceğiniz yerler de öyle! RUSMER, Türkiye'nin önde gelen Rus kültür ve eğitim merkezlerinden bir tanesidir. Ankara'da faaliyet göstermesi de Rusça öğrenmek isteyen Ankaralılar için çok büyük bir şans diyebiliriz! Bursa için Rusça kurslarından da bahsettik.

Rus Dili ve Kültür Merkezi, Rusya ve Türkiye arasındaki kültürel iletişimi geliştirmeyi ve hem Rus hem dünya kültürünün çok önemli bir parçası olan Rus dilinin öğrenimini yaygınlaştırmayı hedefler. Bunun için de her dil seviyesi için hem standart hem yoğun programlar, YDS ve TORFL için hazırlık grupları ve konuşma kulübü sunmaktadır. Rus Dili ve Kültürü Merkezi'nin en büyük avantajlarından bir tanesi de bünyesinde TORFL Sınav Merkezi'ni bulundurmasıdır. Aynı zamanda RUSMER, dil öğreniminde konuşma becerilerinin ne kadar önemli bir yer tuttuğunun bilincindedir ve buna bağlı olarak kursiyerlere Rusça dil pratiği yapabilecekleri interaktif toplantılar sunar.

Rusça dersleri özel ve grup içinde verilmektedir. An itibariyle dersler online platformlarda yürütülse de, RUSMER'de Rusça öğrenmek isterseniz kayıt tarihleri için bilgi almanızı öneririz.

Superprof Aracılığıyla Ankara'da Rusça Özel Dersleri Alın

Rusça dil kursu Ankara için çok çeşitli ancak siz Rusça'yı bire bir şekilde işlenecek özel dersler aracılığıyla mı öğrenmeye karar verdiniz? Harika! Ankara'da yaşayanlar için kendilerine yakın bir Rusça öğretmeni bulmak oldukça kolaydır.Yani Rusça özel ders Ankara için oldukça erişilebilir. Ankara'da Rusça dersleri vermekte olan Superprof öğretmenleri size yardımcı olmaya hazırlar. Ancak, öğretmenlerimizin profillerini inceleyip eğitim geçmişlerini ve tecrübelerini gözden geçirmenizi öneririz. Bununla birlikte, hangi dil seviyeleri için ders verdikleri de önemli bir ölçüttür. Bazı öğretmenler, A1 başlangıç seviyesinden en ileri seviyeye kadar ders veriyorken, bazıları başlangıç ve orta düzeye daha çok hitap ediyor olabilir. Ankara'da yaşayan birisi olarak şanslısınız çünkü Ankara'da ders vermekte olan öğretmenlerimizin çoğu her dil seviyesine hitap eder. Bununla birlikte, Ankara için Rusça ders saati ücreti ortalama 64 TL'dir. Antalya için Rusça kursu seçeneklerinden de fiyat çeşitliliğine değindik.

Aynı zamanda, dersleri online olarak da alabilirsiniz. Öğretmeniniz çevrimiçi olarak da dilbilgisi, telaffuz, yaygın fiiller ve ifadeler, dört temel dil becerisi gibi alanlarda size destek olabilir.

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Nazlı Ece

Merhaba! Ben Nazlı. Farklı kültürlere ve dillere ilgi duyan bir çevirmenim. Bununla birlikte Avrupa Çalışmaları alanında da aktif bir sekilde makale yazıyorum ve çeşitli bloglarda içerik üretiyorum. Kısacası yazmak ve çevirmek benim en büyük hobilerimden!