Rusça'nın ikinci bir yabancı dil olarak okullarda öğretilmese de bu, Rusça bilmenin öneminden hiçbir şey eksiltmez. Genelde, İngilizce, Fransızca ve Almanca gibi dillerin öğrenimi daha popüler olabilir ve Rusça'ya oranla daha kolay olduklarını da söyleyebiliriz! Buna rağmen, Rus dilini öğrenmeye karar vermenizin veya zaten sahip olduğunuz akıcılığı sürdürmek ve geliştirmek için bir kurs almak istemenizin birçok nedeni vardır. Türkiye'de de Rusça öğrenmenin pek çok yolu vardır.

Örneğin, Doğu Avrupa'daki birkaç ülkeye uzun bir seyahat planlıyor olabilirsiniz. Rusça bu tür ülkelerde yaygın olarak konuşulan ikinci bir dil olduğundan, Rusça öğrenmek seyahatlerinizde size gerçekten yardımcı olabilir. Aynı zamanda, Rusya'ya iş seyahati yapmak ya da Rusya'da eğitim görmek gibi planlarınız da olabilir.

Rusya'da bazı insanlar İngilizce konuşsa da, tanıştığınız herkesin İngilizce konuşabileceğinin garantisi yoktur, bu nedenle Rusya'ya gitmeden önce en azından temel düzeyde bir yetkinlik kazanmanız size ülkeye vardığınızda çok büyük fayda sağlar.

Alternatif olarak, kendinize biraz meydan okumak için de Rusça öğrenmek isteyebilirsiniz. Bazı diller öğrenmesi kolay olarak nitelendirilirken Rusça için böyle bir gerçeklik olduğunu söyleyemeyiz! Aslında, Rusça'da ana dili Türkçe olanların ustalaşması için zor kabul edilebilecek bazı nüanslar vardır. Örneğin, Rusça öğrenirken karşılaşılan en yaygın engellerden biri, Türkçe'de kullandığımızdan farklı bir alfabe olan Kiril alfabesidir.

Sonuç olarak, yeni başlayanların Rus alfabesine alışmaları biraz zaman alabilir. Antalya'da yaşayanlar içinse Rusça öğrenme motivasyonu Rusya'ya gitmekten çok daha fazlasıdır! Antalya'ya her yaz gelen turist sayısının büyük bir çoğunluğunu Rus vatandaşları oluşturur. Bu nedenle, Antalya'da özellikle turizm ve otelcilikle ilgilenen kişilerin İngilizce'den çok Rusça'ya yoğunlaşmaları çok normal bir durum!

Antalya antik kent fotoğrafçı turist
Antalya'ya her yaz çok sayıda Rus turisti ağırlar. | Kaynak: Pixabay

Bu yazımızda size, Antalya'da Rusça eğitimi alabileceğiniz yerlerden bahsedeceğiz.

En iyi Rusça öğretmenleri müsait
Rahym
5
5 (34 yorum)
Rahym
₺90
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (39 yorum)
Kadir
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Şeyma
5
5 (14 yorum)
Şeyma
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sabina
5
5 (20 yorum)
Sabina
₺75
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Nivedita
5
5 (7 yorum)
Nivedita
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Vugar
5
5 (22 yorum)
Vugar
₺60
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Muradova
5
5 (20 yorum)
Muradova
₺90
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Onur
5
5 (30 yorum)
Onur
₺160
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Rahym
5
5 (34 yorum)
Rahym
₺90
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (39 yorum)
Kadir
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Şeyma
5
5 (14 yorum)
Şeyma
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sabina
5
5 (20 yorum)
Sabina
₺75
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Nivedita
5
5 (7 yorum)
Nivedita
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Vugar
5
5 (22 yorum)
Vugar
₺60
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Muradova
5
5 (20 yorum)
Muradova
₺90
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Onur
5
5 (30 yorum)
Onur
₺160
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Rusça Dil Dersleri Sırasında Ne Öğrenirsiniz?

Bir yabancı dil öğrenmenin birçok farklı yolu vardır ve bir kişi için işe yarayan yöntem diğerine uymayabilir. Bu nedenle, sizin için en iyi olanı görmek adına farklı dil öğrenme yöntemlerini denemekten korkmayın. İstanbul için Rusça dil kursu seçeneklerinizden bahsederken de bu konunun altını çizmiştik.

Örneğin, bazı insanlar bir yabancı dilin ardındaki gramer kurallarını öğrenmekten gerçekten keyif alabilir ve aşağıda listelediğimiz konulara odaklamayı tercih edebilir:

  • Fiil çekimi ve zamanlar;
  • Farklı durumlar;
  • Zamirler; ve
  • Yaygın ön ekler ve son ekler.

Rusça öğrenmek istiyor ve özellikle dilbilgisi öğrenmekten keyif alıyorsanız, Rus alfabesine (Kiril alfabesi olarak da bilinir) derinlemesine bir bakış dahil olmak üzere Rus dilinin teknik yönlerini ele alan bir kursa katılmayı da tercih edebilirsiniz.

Öte yandan, bazı insanlar dilbilgisine odaklanmaktansa, ilk odaklarını bir dilde yaygın olarak kullanılan kelimeleri ve cümleleri öğrenmeye veya genel kelime dağarcığını geliştirmeye yönlendirmeyi tercih eder.

Nihayetinde, amacınız bir yabancı dilde akıcı olmaksa, o zaman hem gramer hem de kelime bilgisi konusunda son derece güçlü bir anlayışa sahip olmalısınız. Bununla birlikte, dil öğrenme yolculuğunuzun başlangıcında, dili konuşma, dinleme, okuma ve yazma becerilerinizi geliştirirken aynı zamanda sizi meşgul edecek ve eğlendirecek bir şekilde öğrenmek önemlidir. Düzenli olarak Rusça pratik yapmaya devam ettiğiniz sürece, genel dil seviyeniz zamanla gelişecektir.

Sonuç olarak, dili size hitap edecek şekilde öğrenmenize yardımcı olacak bir dil kursu bulmayı deneyebilirsiniz. Bu nedenle, yaygın kelimeleri ve cümleleri öğrenmeyi tercih ediyorsanız, birden fazla gramer noktasını derinlemesine kapsayan katı bir müfredatı izleyen bir dil kursunun aksine, daha fazla konuşma dersi size daha çekici gelebilir.

Rusça Öğrenme Yöntemleri

Dili öğrenmenin birçok yolu vardır:

  • Bir dil okulunda veya merkezinde bir sınıfa katılmak;
  • Bir uygulama veya çevrimiçi kurs yoluyla öğrenmek; veya
  • Size kişiselleştirilmiş Rusça dersler vermesi için bir öğretmenle çalışmak.

En nihayetinde, Rusça öğrenmek için seçeceğiniz yöntem bütçeniz, Rusça derslerine ne sıklıkla gidebileceğiniz, Rusça derslerinden ne öğrenmek istediğiniz ve mevcut yeterlilik seviyeniz dahil olmak üzere bir dizi farklı faktöre bağlı olacaktır.

Örneğin, yeni başlayan biriyseniz, kendi kendinize Rusça öğrenmenin, dili tanımak için en iyi yol olduğunu düşünebilirsiniz. Kendi hızınızda Rusça öğrenmenize yardımcı olacak, çevrimiçi olarak alabileceğiniz hem ücretsiz hem de ücretli çok sayıda kurs vardır.

Başlangıçta Duolingo gibi bir uygulamanın yardımıyla Rusça öğrenmeyi seçmek, Rusça'nın öğrenmekten zevk alacağınız bir dil olup olmadığı konusunda bir fikir vermenize yardımcı olabilir ve ayrıca yeni başlayan veya acemi bir öğrenci olarak yeterliliğinizi geliştirmenize yardımcı olacak alıştırmalar yapmanızı sağlar. Ankara için Rusça dil kurslarına bakalım mı?

Uygulamalar özellikle zaman yoğun olmadığından, sınırlı zamanı olan veya daha uzun süreli bir kursa katılmak isteyip istemediklerinden emin olmayanlar için de yararlıdır. Bir uygulama veya çevrimiçi kurs aracılığıyla Rusça öğrenmek bazı insanlar için iyi sonucu verebilirken, diğerleri başka bir kişiyle bağlantı kurarak Rusça öğrenmeyi tercih edebilir, şahsen bir Rusça dil kursuna katılmayı ya da bir Rusça öğretmeniyle çevrimiçi olarak konuşmayı düşünebilir. Peki Rusça dil kursu seçenler için değerlendirebilecekleri opsiyonlar nelerdir? Her birlikte bakalım...

Antalya'da Rusça Dil Kursları

Rusça dil kursu Antalya için oldukça fazla sayıda ve çeşitli! Önemli olan, içlerinden size en uygun olanını bulmanız! İşte Antalya Rusça dil kursu için size önerebileceğimiz yerler!

Antalya denizde gemi palmiye ağacı
Türkiye'de turizm denince akla gelen ilk şehirlerden bir tanesi Antalya'dır!| Kaynak: Pixabay

24 YD Yabancı Dil Kursu:

Muratpaşa'da faaliyet göstermekte olan 24 YD Yabancı Dil Kursu, İngilizce, Almanca, Fransızca ve İspanyolca'nın yanı sıra Rusça dersleri de vermektedir. Bünyesinde altı seviyeden oluşan bir eğitim programı sunulur ve Avrupa Konseyinin belirlemiş olduğu CEFR kriterleri baz alınır. Bu bağlamda, 24 YD Yabancı Dil Kursu, öncelikli olarak kursiyerlerine Rusça konuşma becerilerini kazandırmayı hedefler. Bu kazanımları kursiyerlerin de takip edebilmesi adına her kursiyere Avrupa Dil Portfolyosu (European Language Portfolio) tanımlanmaktadır. Ayrıca, eğitim süresi boyunca her kursiyerin her seviye için sahip olduğu gelişimi takip değerlendirmesi de mümkündür.

Rusça seviyeniz her ne olursa olsun ihtiyaçlarınıza hitap edecek kurda ders alabilirsiniz. Aynı zamanda Rusça'da yalnızca dilbilgisi kurallarını değil aynı zamanda 4 temel dil becerisine de (okuma, yazma, konuşma, dinleme) sahip olmanız sizi dilde olabildiğince akıcı kılar.

Akdeniz Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu Rusça Kursları:

Akdeniz Üniversitesi ülkemizin en nitelikli ve köklü üniversitelerinden bir tanesidir. Yabancı Diller Yüksekokulu bünyesinde İngilizce, Almanca ve Fransızca kurslarının yanı sıra Rusça kursları da vardır. Kurs listesinde Genel Rusça Kursları, Rusça Konuşma Kursu, Kişiye / Gruba Özel Kurs ve Çocuklara Yönelik (8-14 Yaş) kurslar bulunmaktadır. Kursa başlayacak kursiyerlerin dil seviyesi bir seviye tespit sınavıyla belirlenir. Genel Rusça Kursları'na bakacak olursak: 50 saatlik A ( A1, A2.1, A2.2) ve 60 saatlik B (B1, B2.1, B2.2)  kurları sunulur. Dersler en az 10, en fazla 20 kişilik gruplar halinde verilir. Hafta içi olan günler Pazartesi, Çarşamba ve Cumadır. Kurs saatleri 18.00 ile 20.50 arasındadır ve haftada 9 saattir. Hafta sonu için iki ayrı kurs saati vardır. Bir tanesi 10:00-13:50 , diğeriyse 18:00-21:50 arasındadır.

Rusça konuşma kurslarına biraz göz gezdirelim!

Yukarıda da altını çizdiğimiz gibi, Rusça'da zaten belirli bir temeliniz varsa ve daha çok akıcılık hedefliyorsanız tamamen konuşma becerilene odaklanmış kursları tercih edebilirsiniz. Rusça konuşma kurslarına katılmak için en az A2 düzeyinde yeterliliğe ihtiyacınız vardır ve bu, yapılacak mülakata göre belirlenir. En az 8 en fazla 10 kişilik gruplardan oluşur ve kurs süresi 32 saattir.

Mikrofon konuşmak
Rusça konuşma becerilerinizi geliştirmeniz önemlidir.| Kaynak: Pixabay

Kişiye / gruba özel kurslardaysa kursiyerler dersleri talep ettikleri günde ve saatte planlayabilirler. En az 1 ve en fazla 4 kişiyle ders yapılır. Kurs süresi 8 saattir.

8-14 yaş çocuklara yönelik dil kursunda ise gruplar yaş ve dil seviyesi göz önüne alınarak oluşturulur. En az 8, en fazla 10 kişilik gruplarla ders yapılır ve kurs süresi 24 saattir.

İzmir için de Rusça dil kurslarına yakından bakalım mı?

Superprof Aracılığıyla Antalya'da Rusça Özel Dersleri Alın

Antalya Rusça kursları hem sayı olarak fazla hem de oldukça talep görüyor. Peki siz Rusça'yı özel bir öğretmenle bire bir dersler alarak öğrenmek mi istiyorsunuz? Bunun için pek çok haklı nedeniniz vardır. Öncelikle, bu sayede ders içeriği tamamen sizin ihtiyaçlarınıza ve eksiklerinize göre uyarlanabilir. Öğretmeninizle ders gününü ve saatini esnek bir şekilde planlayabilirsiniz ve bu sayede dersleri kaçırma ihtimaliniz ortadan kalkar.

Aynı zamanda, bir özel öğretmen gözetiminde bire bir ders almanın birçok faydası vardır. Örneğin öğretmeniniz:

  • Rusça konuşma ve dinleme becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olur;
  • İster bir iş toplantısında yararlı olan deyimler, ifadeler veya Rusça sözler olsun ister odaklanmak isteyeceğiniz belirli bir alan olsun, Rusça öğretmeniniz tamamen size göre uyarlanmış dersler verir;
  • Size Rusça'yı kendi şartlarınıza göre öğretir ve mevcut yeterliliğinize göre dersleri planlar.

Antalya'da yaşayanlara bir güzel haberi de biz verelim! Superprof aracılığıyla Antalya'da özel dersler vermekte olan birçok nitelikli Rusça öğretmeni vardır. Bu öğretmenler arasında ana dili Rusça olan, uzun seneler Rusça konuşulan bir ülkede yaşamış olan ve Rus dilinde eğitim almış olanlar da vardır. Öğretmenlerin profillerini inceleyip size en uygun olan öğretmenle hemen çalışmaya başlayabilirsiniz! Üstelik, Antalya için ortalama Rusça ders saati ücreti yalnızca 61 TL'dir. Bursa için Rusça dil kursu seçeneklerinizden bahsettiğimiz yazıda da bu konunun altını çizmiştik.

Bununla birlikte, Superprof'un Rusça öğretmenlerinin çoğu dersleri online olarak da verdikleri için Türkiye'nin neresinde olursanız olun online rusça dersler alabilirsiniz. Öğretmenlerin çoğu ilk dersi ücretsiz olarak verirler ve siz de ders programınızı yapmadan önce bu fırsatı dili ve öğretmeninizi daha yakından tanımak, metodolojisine hakim olmak ve sormak istediğiniz soruları sorarak kullanabilirsiniz.

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Nazlı Ece

Merhaba! Ben Nazlı. Farklı kültürlere ve dillere ilgi duyan bir çevirmenim. Bununla birlikte Avrupa Çalışmaları alanında da aktif bir sekilde makale yazıyorum ve çeşitli bloglarda içerik üretiyorum. Kısacası yazmak ve çevirmek benim en büyük hobilerimden!