Kimya hem okul hayatımızda hem de günlük yaşantımızda her yerde karşımıza çıkabilir.

Bazılarımız liseden itibaren kimyayı zorunlu bir ders olarak alırken bazıları bu ilginç dünyanın büyüsüne kapılıp kariyerine kimya ile devam eder.

Kimya bölümünden mezun olduktan sonra birçok farklı alanda iş bulma imkânınız olacak:

 • İlaç sanayii
 • Temizlik
 • Kozmetik
 • Fabrikalar
 • Eğitim
 • Zirai Tarım
 • Hastaneler
 • AR-GE Merkezleri
 • MKE (Makine Kimya Endüstrisi)
 • MTA (Maden Tetkik Arama)
 • TSE (Türk Standartları Enstitüsü)

Kimya bölümünden mezun olduktan sonra veya yüksek lisans yaptıktan sonra yurt dışında da bir işe girebilir, bir şirkette danışmanlık yapabilir, kendi çalışmalarınıza odaklanabilir veya bir üniversitede akademik kariyer yapmayı düşünebilirsiniz.

İlaç haplar
Kimya bölümünden mezun olduktan sonra bir ilaç şirketinde çalışma fırsatı yakalayabilirsiniz. | Kaynak: Pixabay

Kimyager deyince akla direkt beyaz önlükleriyle deneyler yapan bilim insanları geliyor. Ancak aslında kimyacılar temizlik malzemelerinden ilaçlara kadar birçok alanda çeşitli çalışmalar gerçekleştiriyor. Hasta olduğunuzda içtiğiniz ilaç, yemek yapmak için yaktığınız ocak, temizlik yapmak için kullandığınız malzemeler... Her yerde kimyadan bir iz bulabilirsiniz.

İstanbul'da kimya okumaya devam etmek için üniversite sınavında iyi bir başarı elde etmek istiyor veya genel olarak lisedeki kimya derslerinizde başarılı olmak istiyorsanız İstanbul'daki kursları tercih edebilirsiniz.

En iyi Kimya öğretmenleri müsait
Berk
5
5 (26 yorum)
Berk
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Zeynep
5
5 (17 yorum)
Zeynep
₺65
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Naim
5
5 (11 yorum)
Naim
₺95
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Hakan
5
5 (8 yorum)
Hakan
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
R . Mert
5
5 (7 yorum)
R . Mert
₺60
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Cankat
5
5 (11 yorum)
Cankat
₺75
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sena
5
5 (11 yorum)
Sena
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Muhammed rıza
5
5 (8 yorum)
Muhammed rıza
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Berk
5
5 (26 yorum)
Berk
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Zeynep
5
5 (17 yorum)
Zeynep
₺65
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Naim
5
5 (11 yorum)
Naim
₺95
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Hakan
5
5 (8 yorum)
Hakan
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
R . Mert
5
5 (7 yorum)
R . Mert
₺60
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Cankat
5
5 (11 yorum)
Cankat
₺75
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sena
5
5 (11 yorum)
Sena
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Muhammed rıza
5
5 (8 yorum)
Muhammed rıza
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

İstanbul'da Kimya Kursları

İstanbul'daki eğitim kurumları ve etüt merkezlerinden kimya dersleri alabilirsiniz. VIP Fen Bilimleri Kursu, Nazmi Arıkan Fen Bilimleri Özel Eğitim Kursu, Boğaziçililer Özel Öğretim Kursu gibi kurumlarda kimya da dâhil olmak üzere birçok alanda dersler alabilirsiniz.

Şimdi biraz da lise kimya derslerinde öğreneceklerinizden bahsedelim.

9. Sınıf Kimya Dersleri

9. sınıfta kimya dersinde bileşik, bilim insanı, element, formül, kimya, laboratuvarda güvenlik, madde, sembol, simya gibi kavramlarla kimyaya giriş yapılır.

Konular şöyledir:

 • Kimya Bilimi
  • Simyadan Kimyaya
 • Atom ve Periyodik Sistem
  • Atom Modelleri ve Atomun Yapısı
  • Periyodik Sistem
 • Kimyasal Türler Arası Etkileşimler
  • Güçlü ve Zayıf Etkileşimler
  • Fiziksel ve Kimyasal Değişimler
 • Maddenin Halleri
  • Maddenin Fiziksel Halleri
 • Çevre Kimyası
  • Çevre Kirliliği

10. Sınıf Kimya Dersleri

10. sınıf kimya derslerinde ise  analiz (ayrışma) tepkimesi, asit-baz tepkimesi, çözünme-çökelme tepkimesi, kanun, kimyasal tepkime, mol, sentez (oluşum) tepkimesi, sınırlayıcı bileşen, tepkime denklemleri, yanma tepkimesi, yüzde verim kavramlarını öğrenirsiniz.

11. Sınıf Kimya Dersleri

11. sınıfta kimyada atom, atom modeli, Aufbau Prensibi, değerlik elektronu, değerlik orbital, elektron dizilimi, elektron ilgisi, elektronegatiflik, enerji düzeyi (katman), Hund Kuralı, iyonlaşma enerjisi, kuantum sayıları, küresel simetri, orbital (dalga fonksiyonu), Pauli İlkesi, periyodik sistem, teori, yörünge, yükseltgenme basamağı konularına geçiş yapılır.

Konuları şöyle özetleyebiliriz:

 • Modern Atom Teorisi
  • Atomun Kuantum Modeli, Periyodik Sistem ve Elektron Dizilimleri, Periyodik Özellikler, Elementler, Yükseltgenme
 • Gazlar
  • Gazların Özellikleri ve Gaz Yasaları, İdeal Gaz Yasası, Gazlarda Kinetik Teori, Gaz Karışımları, Gerçek Gazlar,
 • Sıvı Çözeltiler ve Çözünürlük
  • Çözücü Çözünen Etkileşimleri, Derişim Birimleri, Koligatif Özellikler, Çözünürlük, Çözünürlüğe Etki Eden Faktörler
 • Kimyasal Tepkimelerde Enerji
  • Tepkimelerde Isı Değişimi, Oluşum Entalpisi, Bağ Enerjileri, Tepkime Isılarının Toplanabilirliği
 • Kimyasal Tepkimelerde Hız
  • Tepkime Hızları, Tepkime Hızını Etkileyen Faktörler
 • Kimyasal Tepkimelerde Denge
  • Kimyasal Denge, Dengeyi Etkileyen Faktörler, Sulu Çözelti Dengeleri
H20 su molekül
Lisede kimya derslerinde elementleri ve molekülleri öğrenmekte zorlanıyorsanız bir özel ders öğretmeninden yardım alabilirsiniz. | Kaynak: Pixabay

12. Sınıf Kimya Dersleri

12 sınıf kimya derslerinde ise anot, elektrik yükü, elektrolit, elektrolitik hücre, elektroliz, elektrot, Faraday sabiti, galvanik hücre, indirgenme, katodik koruma, katot, korozyon, metal kaplamacılık, metallerin aktiflik sırası, redoks, standart elektrot potansiyeli, tuz köprüsü, yarı hücre, yükseltgenme kavramlarıyla birlikte kimyayı daha detaylı bir şekilde öğrenirsiniz.

Tüm bu kavramları tek başınıza öğrenmekte zorlanabilirsiniz. Veya zorlanmasanız bile birinin yardımcı olmasını isteyebilirsiniz. Eğer kalabalık sınıflarda dersler pek de size göre değilse özel kimya derslerini tercih edebilirsiniz.

Superprof ile Kimya Dersleri

Bir kimya özel ders öğretmeni bulmak için çok uzaklara bakmanıza gerek yok!

Superprof'ta 1680 kimya öğretmeni İstanbul'da sizi bekliyor!

İstanbul'daki kimya özel ders öğretmenlerinin saatlik ders ücreti ortalama 67 TL.

Tabii ki bu ücreti etkileyen birçok faktör var. Kimya öğretmenleri hakkında aldığı eğitimler, mezun olduğu okul, ders verdiği seviye, sizin seviyeniz ve hatta yaşadığınız semt bile ücreti etkileyebiliyor.

Superprof'taki öğretmenlerin profillerine girerek tüm bu bilgileri edinebilirsiniz. Nerede hangi bölümü okuduğunu, kimyanın hangi alanlarında ve hangi seviyede dersler verdiğini öğrenebilirsiniz. Ayrıca önceden ders verdiği öğrencilerin yorumlarını da okuyabilirsiniz. Böylece öğretmen hakkında bir fikir sahibi olursunuz.

Superprof'tan ders almanın en güzel yanlarından biri de ilk derslerin ücretsiz olması. Öğretmenle önce bir deneme dersi yapabilir, derslerin size fayda sağlayıp sağlamayacağına karar verebilirsiniz. Özel kimya öğretmeniniz ne kadar iyi olursa olsun yöntemleri size uymayabilir, ders işleme tarzını sevmeyebilirsiniz, dersleri işleyiş şekli size göre olmayabilir. Ücretsiz deneme dersiyle bir öğretmenle anlaşmadan önce tüm bu riskleri ortadan kaldırabilirsiniz.

İstanbul'daki yoğun trafiği ve semtler arasındaki mesafeyi düşünürsek online dersler veren öğretmenleri de göz önünde bulundurmanızı öneriyoruz. Webcam üzerinden alacağınız derslerle asitler ve bazları, bileşikleri, periyodik tabloyu, tepkimeleri vs. öğrenebilirsiniz!

Üstelik online derslerin şöyle bir artısı da var: Seçenekleriniz sadece İstanbul ile kısıtlı değil! Ankara, Bursa, İzmir ve Adana gibi başka şehirlerdeki kimya öğretmenlerinden de online dersler alabilirsiniz.

İstanbul'da Kimya Okumak

Ek derslerle azimle çalışarak sınavdan iyi bir puan aldınız ve eğitiminize kimya ile devam etmeye karar verdiniz diyelim. İstanbul'da kendinizi geliştirmenizi sağlayacak birçok prestijli üniversite var.

Kimya mühendisleri
İstanbul'da kimya dersleriyle geleceğin kimyacısı olmaya bir adım daha yaklaşın! | Kaynak: Unsplash

Koç Üniversitesi (İngilizce Burslu)

Koç Üniversitesi'nde zorunlu dersler ve laboratuvarlarla temel kimya altyapınızı oluştururken katı hâl kimyası, polimer kimyası, yüzey kimyası, hesaplamalı kimya, anorganik kimya, elektrokimya, spektroskopi, nanoteknoloji ve biyoteknoloji alanlarındaki araştırma projelerinde görev alarak pratik deneyimlerinizi artırabilirsiniz. Bu çok önemli çünkü kimya pratik bir bilim.

Koç Üniversitesi'nden mezun olduğunuzda en az iki yıllık pratik tecrübeniz oluyor. Çalışmalarınızı uluslararası bilimsel dergilerde de yayınlama fırsatı yakalayabiliyorsunuz.

Kimya bölümü mezunlarının büyük kısmı tam burslu olarak ABD ve Avrupa’daki lider üniversitelerin yüksek lisans ile doktora programlarına kabul ediliyor. İlaç, plastik ve çevre başta olmak üzere değişik sektörlerin araştırma geliştirme ve kalite kontrol laboratuvarlarından; üretim, satış ve pazarlama bölümlerinden iş teklifleri alabiliyorsunuz.

Boğaziçi Üniversitesi (İngilizce)

Boğaziçi Kimya Bölümü 54 yıldır lisans, 40 yıldır da yüksek lisans ve doktora programlarıyla eğitimini sürdürüyor. Buradan mezun olduktan sonra kimya sanayinin her alanında aranan bir kimyager oluyorsunuz!

Çeşitli eğitim ve araştırma laboratuvarlarıyla öğrencilerin pratik kazanmasını sağlayan Boğaziçi Üniversitesi'nde kimya okurken farmasotik kimya, polimer kimyası, arkeometri, nano kompozitler gibi konulara hâkim oluyorsunuz.

Dilerseniz Moleküler Biyoloji ve Genetik, Fizik, Kimya Mühendisliği ve Endüstri Mühendisliği bölümleri ile çift anadal programlarına katılabilirsiniz!

Kimya bölümünden mezun olduktan sonra İşletme ve Ekonomi dallarında yüksek lisans yaparak iş olanaklarınızı arttırabilirsiniz.

İstanbul Teknik Üniversitesi

1982 yılında kurulan İTÜ Kimya Bölümü, ülkemizin önde gelen kimya bölümlerinden birisi. Bu programın amacı tabii ki öğrencileri kimya alanında en iyi şekilde yetiştirmek.

Kimya bölümüne girmek ve bu alanda çalışmak istiyorsanız fen bilimlerine ilgi duymalı, bilimsel çalışmalara meraklı olmalısınız. Çünkü tüm eğitim hayatınız bunlarla geçecek. Lisans programında ilk yıl fizik ve matematik gibi temel fen bilimleri dersleri gösterilir. Daha sonraki yıllarda ise analitik kimya, organik kimya, fiziko kimya, anorganik kimya gibi dersler verilir.

İTÜ'de kimya mühendisliği de okuyabilirsiniz. Kimya mühendisliği, kimya bilimi ile matematik, fizik, biyoloji ve ekonomi bilimlerini kullanarak önemli endüstriyel, teknolojik ve çevresel problemleri çözümleyen bir mühendislik dalı.

Mühendislik eğitimi almak istiyorsanız iyi bir matematik altyapısına sahip olmanız gerekiyor. Çünkü kimya mühendisliği disiplinler arası çalışmayı gerektiren bir yapıya sahip. Kimya öğrenirken fizik ve matematik ile de iç içe olacaksınız.

Peki, kimya mühendisi ile kimyager arasındaki fark ne? Siz hangisini tercih edeceksiniz?

Kimyagerler maddelerin kimyasal nitelikleri, molekül yapıları ve bu yapıların nasıl değiştirilebileceğini inceler. Kimyasal örneklerin analizi konusunda çalışmalar yapar.

Kimya mühendisi ise kimyagerlerin bu gibi çalışmalarını ürünlere dönüştürmek için üretim süreçleri ve fabrikalar tasarlar. Bu süreçte kimya, fizik ve matematik bilgisini kullanır.

Siz de İstanbul'da kimya dersleri alarak bu süreçlerden birinde yer alabilirsiniz!

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Seda

Spor yapmayı, film izlemeyi seven; farklı bir kültürü keşfederken ilk yemeklerini deneyen bir çevirmenim.