Kimya temelde atomların, elementlerin, bileşiklerin ve moleküllerin incelenmesidir. Dünyadaki her şey bu dört kelimeden oluşur. 

Kimya, karmaşık kelimelerle ve terimlerle dolu. Bu başta biraz sıkıcı veya yorucu gelebilir ancak zaman geçtikçe bu terimlere alıştığınızı fark edeceksiniz. Bu kadar terimin altından tek başınıza kalkamıyorsanız Ankara'daki bir kimya etüt merkezinden veya kimya özel ders öğretmeninden dersler alabilirsiniz.

Lisede kimya dersine çalışıyorsanız temel kavramları hemen birlikte tekrar edelim.

Elementler başka bir maddeye indirgenemezler. Bu elementlerde aynı türde atomlar bulunur.

Molekül ise aynı cins atomların oluşturduğu yapılardır. Bileşikler ise farklı cins atomlardan oluşur. Mesela H2O2 yani hidrojen peroksit bir bileşiktir. H2 ve O2 birer molekül; H ve O ise birer elementtir.

Atom sembol element
Atomlar etrafımızdaki her şeyi oluşturan küçük parçacıklardır. | Kaynak: Pixabay

Şimdi gelelim bu atomların birbirine nasıl bağlandığına. Atomlar bildiğiniz gibi atomun çekirdeğindeki parçacıklardan oluşuyor. Bu parçacıkların yükü pozitif, nötr veya negatif olabiliyor.

Çekirdek ise atomun merkezidir. Pozitif yüklü proton ve nötr yüklü nötronlar burada yer alır. Negatif yüklü elektronlar ise çekirdeğin yörüngesindedir.

Bu temel bilgileri edindikten sonra molekül ve bileşiklerin nasıl meydana geldiğini daha iyi anlayabilirsiniz. Atomlar bu elektronlarla birbirlerine bağlanıyor. Kovalent bağlarda iki atom bir veya birden fazla çift elektron paylaşıyor. İyonik bağlarda ise bir atom diğerine elektron veriyor. Burada elektron veren atoma iyon deniyor.

Daha sonra moleküller üç hâldeki maddeleri oluşturuyor: Gaz, sıvı ve katı.

Bildiğiniz gibi gazlar sabit şekli ve tanımlanabilir hacmi olmayan maddeler. Sıvılar sabit şekli olmayan ancak hacmi tanımlanabilen akışkan maddelere deniyor. Katılarda ise moleküller birbirine sıkıca kenetlenmiş oluyor. Sabit bir şekli ve belli bir hacmi oluyor.

Tüm bunları düşündüğünüzde etrafınızdaki her şeyde kimyadan bir iz olduğunu fark ediyorsunuz değil mi?

Lisede kimya notunuzu yükseltmek istiyor veya üniversitede kimya okumaya devam etmek istiyorsanız; hatta bir yüksek lisans öğrencisiyseniz bile Ankara'daki kimya dersleriyle ek akademik destek almak isteyebilirsiniz.

En iyi Kimya öğretmenleri müsait
İlk ders ücretsiz!
Zeynep
5
5 (12 yorum)
Zeynep
₺50
/saat
İlk ders ücretsiz!
Berk
5
5 (19 yorum)
Berk
₺150
/saat
İlk ders ücretsiz!
Hakan
5
5 (8 yorum)
Hakan
₺125
/saat
İlk ders ücretsiz!
Cankat
5
5 (11 yorum)
Cankat
₺70
/saat
İlk ders ücretsiz!
Yağmur
5
5 (8 yorum)
Yağmur
₺60
/saat
İlk ders ücretsiz!
Süheyla
5
5 (1 yorum)
Süheyla
₺50
/saat
İlk ders ücretsiz!
Naim
5
5 (10 yorum)
Naim
₺115
/saat
İlk ders ücretsiz!
Habip
5
5 (7 yorum)
Habip
₺50
/saat
İlk ders ücretsiz!
Zeynep
5
5 (12 yorum)
Zeynep
₺50
/saat
İlk ders ücretsiz!
Berk
5
5 (19 yorum)
Berk
₺150
/saat
İlk ders ücretsiz!
Hakan
5
5 (8 yorum)
Hakan
₺125
/saat
İlk ders ücretsiz!
Cankat
5
5 (11 yorum)
Cankat
₺70
/saat
İlk ders ücretsiz!
Yağmur
5
5 (8 yorum)
Yağmur
₺60
/saat
İlk ders ücretsiz!
Süheyla
5
5 (1 yorum)
Süheyla
₺50
/saat
İlk ders ücretsiz!
Naim
5
5 (10 yorum)
Naim
₺115
/saat
İlk ders ücretsiz!
Habip
5
5 (7 yorum)
Habip
₺50
/saat
İlk ders ücretsiz>

Ankara'daki Kurs Merkezleri ile Kimya Sınavına Hazırlık

Ankara'da üniversite sınavlarına hazırlanırken kimyanızı geliştirmenizi sağlayacak binlerce özel eğitim kursu var. Şimdi size rehberlik etmek adına birkaçından bahsedeceğiz.

Odtülüler Dershanesi

Matematik, fizik, kimya ders kampları ile sayısal derslerinizde başarıyı yakalayabilirsiniz. Ders çalışma alışkanlığı kazanmak veya nasıl etkili ders çalışabileceğinizi öğrenmek isterseniz yaz kampı programlarına katılabilirsiniz. Bu kamplar toplam 210 saat sürüyor.
Öncelikle öğrencilerin eksik olduğu konular tespit ediliyor. Eksik oldukları konular 3-5 kişilik gruplarda anlatılarak öğrencinin ilerlemeye devam emesi sağlanıyor. Eğer öğrencinin temelinde eksiklik var ise temele yönelik konu anlatımı da yapılıyor.
Bu kampların şöyle güzel bir yanı var: Konu anlatımından sonra öğrenci eve gitmeden evde yapacağı tüm çalışmaları öğretmenler gözetiminde yapıyor. Tüm çalışmaları burada tamamlandığı için evde çalışmasına gerek kalmıyor!

9, 10, 11,12. sınıf öğrencilerine ve mezunlara özel olarak açılan sınıflarda normal eğitim döneminde de dersler alabilirsiniz.

Deney kimya kimyager
Ankara'da kimya dersleri alarak geleceğin kimyacısı olma yolunda ilerleyin! | Kaynak: Pixabay

Ortadoğulular Eğitim Kurumları

Kızılay Bulvar, Kızılay Karanfil, Kızılay Konur, Mamak, Keçiören Sanatoryum, Keçiören Bağlarbaşı, Yenimahalle, Sincan, Eryaman, Aydınlıkevler, Etimesgut, Batıkent, Ahi Mesut ve Çayyolu'nda şubeleri bulunan Ortadoğulular Eğitim Kurumları ile kimya bilginizi geliştirebilir, sınava daha iyi hazırlanabilirsiniz.

Burada kimya konusundaki tüm eksiklerinizi giderebilir, etkili çalışmayı öğrenebilir ve başarılı olma şansınızı artırabilirsiniz!

Tunafen Eğitim Kurumları

Tunafen'de deneyimli kadro, yeni nesil yayın desteği, bire bir etütler, çalışma kütüphaneleri ve online soru çözüm programlarıyla kimya derslerinizde daha başarılı olabilirsiniz.

Uzman ders öğretmenlerinden bire bir etüt dersler alabilir, aklınıza takılan tüm soruların cevaplarını bulabilirsiniz. Üstelik burada her öğrenciye bir eğitim koçu atanıyor. Böylece tüm çalışmalarınız takip ediliyor ve her derste ilerleme kaydetmeniz hedefleniyor.

9. sınıf, 10. sınıf, 11. sınıf, 12. sınıf, mezunlar sınıfı ve TYT yaz kampları ile kimya dâhil olmak üzere sınavda sorumlu olacağınız tüm dersleri Tunafen'de iyice öğrenebilir, okuldaki notlarınızı yükseltebilirsiniz.

Ankara Prestij Dershanesi

Prestij Eğitim Kurumu'nda 7 kişilik özel sınıflarda kaliteli bir eğitim alarak kimya gibi birçok derste daha başarılı olabilirsiniz. Üstelik rehberlik servisiyle sınavdaki başarılarınızı detaylı bir şekilde inceleyebilir, eksiklerinizi öğretmeninizle birlikte belirleyebilir, eğitim hayatınızda daha emin adımlarla ilerleyebilirsiniz!

Burada sınıflar herkesin seviyesine göre belirlendiğinden sınıfın önünde olma veya gerisinde kalma gibi bir derdiniz olmayacak. Sizinle aynı ölçüde bilgisi olan ve kendini geliştirmeye hevesli öğrencilerle aynı sınıfta ders işleyeceksiniz.

Şimdi biraz da lisede kimyada neler öğreneceğinizden bahsedelim.

9. sınıfta kimya dersinde bileşik, bilim insanı, element, formül, kimya, laboratuvarda güvenlik, madde, sembol, simya gibi kavramlarla kimyaya giriş yapılır.

Öğreneceğiniz konular şöyle: Kimya Bilimi - Simyadan Kimyaya, Atom ve Periyodik Sistem - Atom Modelleri ve Atomun Yapısı - Periyodik Sistem, Kimyasal Türler Arası Etkileşimler - Güçlü ve Zayıf Etkileşimler - Fiziksel ve Kimyasal Değişimler, Maddenin Hâlleri - Maddenin Fiziksel Hâlleri, Çevre Kimyası - Çevre Kirliliği.

10. sınıf kimya derslerinde ise  analiz (ayrışma) tepkimesi, asit-baz tepkimesi, çözünme-çökelme tepkimesi, kanun, kimyasal tepkime, mol, sentez (oluşum) tepkimesi, sınırlayıcı bileşen, tepkime denklemleri, yanma tepkimesi, yüzde verim kavramlarını öğrenirsiniz.

11. sınıfta kimyada atom, atom modeli, Aufbau Prensibi, değerlik elektronu, değerlik orbital, elektron dizilimi, elektron ilgisi, elektronegatiflik, enerji düzeyi (katman), Hund Kuralı, iyonlaşma enerjisi, kuantum sayıları, küresel simetri, orbital (dalga fonksiyonu), Pauli İlkesi, periyodik sistem, teori, yörünge, yükseltgenme basamağı konularına geçiş yapılır.

Superprof ile Ankara'da Kimya Dersleri

Bir kimya özel ders öğretmeni bulmak için çok uzaklara bakmanıza gerek yok!

Superprof'ta 677 kimya özel ders Ankara öğretmeni sizi bekliyor!

Ankara'daki kimya özel ders öğretmenlerinin saatlik ders ücreti ortalama 61 TL.

Tabii ki bu ücreti etkileyen birçok faktör var. Öğretmenin aldığı eğitimler, mezun olduğu okul, ders verdiği seviye, sizin seviyeniz ve hatta yaşadığınız semt bile ücreti etkileyebiliyor.

Superprof'taki öğretmenlerin profillerine girerek tüm bu bilgileri edinebilirsiniz. Nerede hangi bölümü okuduğunu, kimyanın hangi alanlarında ve hangi seviyede dersler verdiğini öğrenebilirsiniz. Ayrıca önceden ders verdiği öğrencilerin yorumlarını da okuyabilirsiniz. Böylece öğretmen hakkında bir fikir sahibi olursunuz.

Superprof'tan ders almanın en güzel yanlarından biri de ilk derslerin ücretsiz olması. Öğretmenle önce bir deneme dersi yapabilir, derslerin size fayda sağlayıp sağlamayacağına karar verebilirsiniz. Özel kimya öğretmeniniz ne kadar iyi olursa olsun yöntemleri size uymayabilir, ders işleme tarzını sevmeyebilirsiniz, dersleri işleyiş şekli size göre olmayabilir. Ücretsiz deneme dersiyle bir öğretmenle anlaşmadan önce tüm bu riskleri ortadan kaldırabilirsiniz.

Ankara'da online dersler veren öğretmenleri de göz önünde bulundurmanızı öneriyoruz. Webcam üzerinden alacağınız derslerle asitler ve bazları, bileşikleri, periyodik tabloyu, tepkimeleri vs. öğrenebilirsiniz!

Üstelik online derslerin şöyle bir artısı da var: Seçenekleriniz sadece Ankara kimya öğretmeni ile kısıtlı değil! İstanbul, Bursa, İzmir ve Adana gibi başka şehirlerdeki kimya öğretmenlerinden de online dersler alabilirsiniz.

Ankara'da Kimya Okumak

Akademik hayatınıza kimya ile devam etmeye karar verdiyseniz Ankara'daki üniversiteleri de listenize ekleyebilirsiniz.

İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi gibi prestijli üniversitelerde iyi bir kimya eğitimi aldıktan sonra çeşitli iş imkânları sizi bekliyor olacak.

Bir kimya bölümünden mezun olanlar şu sektörlerde iş bulabiliyor:

 • Enerji
 • İlaç
 • Bankacılık ve Finans
 • Otomotiv
 • Kozmetik
 • Sağlık
 • İnşaat
 • Holdingler
 • Danışmanlık
 • Hızlı Tüketim Ürünleri
 • Bilişim
 • Havacılık
 • Telekomünikasyon
 • Perakende
 • Biyokimya

Tabii dilerseniz kamu kurum ve kuruluşlarında veya özel sektörde öğretmen olarak işi hayatınıza başlayabilirsiniz.

Ateş odun şömine
Ateş yakarken, elimizi sabunlarken, yemek yaparken... Kimya aslında her yerde karşımıza çıkıyor. | Kaynak: Pixabay

Kimya öğrenmek biraz da hayatı öğrenmek gibidir. Bu nedenle ileride kimya ile ilgili bir kariyer planınız olmasa bile kimya derslerinizi görmezden gelmeyin. Kimya öğrenmek çevrenizde olup bitenleri, olayların nasıl meydana geldiğini anlamanıza yardımcı olur. Bu beceriler de gerek eğitim hayatında, gerek iş hayatında size avantaj sağlayacaktır!

Kimya öğretmenine mi ihtiyacınız var?

Makaleyi beğendiniz mi?

5,00/5 - 1 puan
Loading...

Seda

Spor yapmayı, film izlemeyi seven; farklı bir kültürü keşfederken ilk yemeklerini deneyen bir çevirmenim. Yeni bir dil öğrenmekse hobilerim arasında.