İngilizce gramer çalışmaktan, present perfect tense'in kurallarını öğrenmekten veya düzensiz fiilleri ezberlemekten yoruldunuz mu?

İngilizce anadilli kişilerin kullandığı İngilizce argoyu öğrenerek dil becerilerinizi geliştirebileceğinizi biliyor muydunuz?

Yazının başlangıcında küçük bir not düşelim ki anlatılmak istenen yanlış bir yere gitmesin. Argo ifadesi Türkçede genellikle küfür- hakaret gibi anlaşılabiliyor fakat aslında argo bundan çok daha geniş kapsamlı bir terimdir. Bu yazı içeriğinde argo kelimesi daha çok günlük dildeki konuşma kalıplarını, esprileri veya yerleşmiş ögeleri kapsayan anlamıyla kullanılmıştır.

Aklınıza gelebilecek her dilin bir de konuşma dilindeki versiyonu vardır. Using English'e göre 2016 yılında Amerikalıların %38'i argo ifadeler kullanan birini "dili iyi kulanıyor" şeklinde nitelemiştir. 

Yabancı dillerdeki bilginizi geliştirmek için yakın kelimeler ve ifadeler de dahil olmak üzere tüm dilsel ögeleri hesaba katarak çalışmaya başlamalısınız.

Argo ifadeleri bilmek İngiliz biriyle çok rahat bir şekilde iletişim kurabilmenizi sağlar.

İngilizce konuşulan ülkelere seyahat ederseniz turist olduğunuza inanmazlar bile!

Günlük konuşma dilini edinmek için, İngilizcenizi geliştirip yazma ve konuşma becerilerinizi ilerletmek adına özel İngilizce dersleri almayı hiç düşündünüz mü?

Argo sözlüğü yardımıyla dil becerilerinizi geliştirmek veya varolan bilgilerinizi tazelemek için yazıyı sonuna kadar okuyun!

İngilizce Argo Sözlük Hakkında Her şey

İngiliz veya Amerikan argosunu daha iyi anlayabilmek için bolca kitap okumak ve hatta çağının en önemli dilbilimcileri tarafından tavsiye edilen argo söküklerine göz atmalısınız.

Her seviyeden İngilizce öğrenen kişlere uygun argo sözlükler bulunuyor. İngilizce dilinde uzmanlaşmış bir kişi İngilizce kelime - İngilizce açıklama içeren klasik bir sözlükten yararlanabilirken başlangıç seviyesindeki öğrencinin iki dilli (İngilizce-Türkçe) bir sözlük kullanması çok daha uygun olacaktır.

Bu tür sözlükler İngilizce öğrenen kişilere yardımcı olur, herhangi bir yurtdışı seyahatinde İngilizce konuşmada özgüven kazanır ve kendilerini çok rahat ifade etmeye başlarlar.

İngilizce argo kalıplar öğren ve İngiltere'ye git
Londoner gibi konuşmak istemez misin? | Kaynak: Unsplash

Argo sözlüklerinde genellikle açıklamalar da İngilizce olduğu için sözlükle çalışan kişinin az da olsa bir İngilizce geçmişi olması gerekiyor. Günlük dilde eş anlamlı kelimelere yer vermek için sözlükten çalışmak harika bir yol!

Argo sözlükleri rahatça online ortamdan satın alabilirsiniz. Fakat bazı sözlükler yalnızca yabancı ülkelerin kütüphanelerinde mevcuttur ve bulması diğerlerine göre daha zor olabilir.

Dilbilimciler tarafından tavsiye edilen argo sözlükler:

 • Knickers in a Twist: a Dictionary of British Slang, Jonathan Bernstein,
 • Modern English: a trendy slang dictionary, Jennifer Blowdryer,
 • Green's dictionary of slang , Jonathon Green,
 • A Classical Dictionary of the Vulgar Tongue, Francis Grose,
 • The new Partridge dictionary of slang and unconventional English, Eric Partridge,
 • Urban Dictionary: freshest street slang defined, Aaron Peckham.

Eski yüzyıllarda kullanılan İngilizce argo deyimler ile bile karşılaşabilirsiniz bu sözlüklerde!

James Redding'in hazırladığı Ware's Victorian isimli deyim ve argo sözlüğü sizi adeta Victoria dönemine götürüyor. Yani bu sözlükteki kelime dağarcığı tatile gittiğinizde pek işe yaramaz fakat İngiliz edebiyatına ilgiliyseniz mutlaka edinmeniz gerekenlerden biri.

İngiliz ve Amerikan İngilizcesi arasındaki farkları da unutmayın...

İki dilli Sözlükler

İngilizce öğrenmeye yeni başlayanlar sözlüklerden yardım alarak kelime haznelerinin gelişmesine yardımcı olabilirler.

İngilizceyi çabucak öğrenebilmek ve günlük dil konuşma becerilerinizi geliştirebilmek için bazı argo sözlükleri iki dilli formattadır. Böylece öğrenciler dilediği kelimeyi veya kelime kalıplarını kendi dillerinde arattıklarında İngilizce karşılığını kolayca bulabilsinler.

Kelimesi kelimesine çeviri yapmaktan ziyade bu tür sözlükler genelde verilen kelimenin tarihi veya kültürel açıklamalarını yaparak İngilizce öğrenen kişilerin kursa gitmeden veya özel ders almadan İngiliz kültürüne ait bilgiler edinmesini de sağlar.

İngilizce argo sözlük arıyorsanız kütüphanelerden yardım alabilirsiniz.
Üniversitenizdeki kütüphaneden bedavaya argo sözlüğü edinebilirsiniz! |Kaynak: Visualhunt

Yaşadığınız yere yakın kütüphaneleri gezebilir veya üniversitenizin kütüphanesinden belli bir süreliğine kiralamak üzere iki dilli argo sözlükleri bulabilirsiniz.

Erdem Öndoğan'ın hazırladığı İngilizce Türkçe Argo Sözlüğü'nü kütüphanelerde bulamazsanız Türkiye'nin güvenilir sitelerinden kolayca online sipariş verebilirsiniz. Hem belki bir tane de üniversitenizin kütüphanesine hediye edersiniz !

İngilizce anadilli kişilerle akıcı bir şekilde İngilizce konuşmak isteyen öğrenciler için argo sözlükleri normal İngilizce dersi esnasında asla ve kat'a karşılaşmayacağınız birçok kelime ve İngilizce argo kalıplar sunar.

Online Argo Sözlükleri

21.yüzyılda her şey online!

Yeni bir bilgi öğrenmek söz konusu olduğunda özellikle gençler klasik ve geleneksel öğrenme metodu  olan kitaplardan yardım almak yerine çoğunlukla hızlı bilgi akışı sağlayan internete yöneliyor.

Online argo sözlükleri içeriklerine ücretsiz erişim imkanı sunuyor ve yerinizden kımıldamaya bile gerek kalmadan aradığınız herhangi bir kelimeyi; anlamı, açıklaması ve kullanım alanlarıyla birlikte karşınıza çıkarıyor. Yalnızca ' British slang' , 'American slang' veya 'slang words' şeklinde arama yaparak yüzlerce farklı kaynağa ulaşabilirsiniz.

İngilizce websitelerinde zaman geçirerek veya telefon, bilgisayar, tablet gibi elektronik araçlarınızın kullanım dilini İngilizceye çevirerek de birçok yeni İngilizce argo kelimeler öğrenebilirsiniz!

İngilizce argo deyimler kullanarak genç topluluk arasında yer edin!
TTYL, LMAO, OMG... Günlük dilde kullanılan bu kısaltmalar ne anlama geliyor acaba? |Kaynak: Pixabay

Avantajları

Online sözlükler kullanıcıları tarafından devamlı güncellenir ve böylece yeni kullanımlara ayak uydurmuş olur.

En popüler online argo sözlükleri:

 • Urbandictionary,
 • Onlineslangdictionary,
 • Urbandictionary,
 • Noslang,
 • Greensdictofslang.

Baktığınız kelimenin nasıl telaffuz edileceğini çözemediyseniz hiç merak etmeyin, bazı platformlarda karşınıza çıkan kelimelerin nasıl okunduğunu dinleyebilmeniz için ses kayıtları da bulunuyor.

Bölgesel Argo Farkları

Günlük konuşma dilini öğrenmek istiyorsunuz tamam da hangi ülkenin hangi şehrinin hangi lehçesine ait konuşma dilini?

Tüm dillerde olduğu gibi İngilizce kullanımı, telaffuzu, kelime seçimi ve hatta vurgular bile bir yöreden diğerine değişiklik gösteriyor.

Yeni bir yabancı dil öğrenmeye başlamadan önce beklentilerinizi açık ve mantıklı bir çerçevede belirlemenizde yarar var. Hangi kültüre daha ilgiliyseniz ona göre bir eğitim metodu ve yine ona göre bir sözlük seçmeniz gerekiyor.

Sizler için İngilizce konuşan ülkelerde kullanılan argo sözlüklerini bir araya topladık!

İngiliz İngilizcesinde Kullanılan Deyim ve Argo

Birleşik Krallık bünyesinde Galler, İngiltere, İskoçya ve İrlanda'yı barındırır. Bu ülkelerin her birinde İngilizcenin farklı bir aksanını duyabilirsiniz. Hatta şehirden şehire kullanılan argolar bile değişebilir!

Bu nedenle farklı sözlüklerde aynı argo terimlerini bulamayabilirsiniz. İşte tam da bu sebeple sizin öğrenme ihtiyaçlarınıza uygun belirli bir sözlük seçmeniz gerekir.

Örneğin geleneksel İngilizcede “a ride” yolculuk veya gezinti anlamlarına gelirken, İrlanda argosunda çekici bir insandan bahsederken bu kelime kullanılır.

Britanya'nın bulunduğunuz bölgesine göre bazı cins isimlerin argo anlamında kullanıldığını duyabilirsiniz. Yani bir yerde sıradan bir kelime sokak dilinde bambaşka bir anlam taşıyorken diğer yerde o kelime yalnızca gerçek anlamıyla kullanılıyor olabilir.

Bazı argo sözlükleri belli ülkelerin konuşma dillerine odaklanır. Örneğin:

 • Kiss my ...: Dictionary of English-Irish slang, Garry Bannister,
 • A Glossary of Irish Slang: And Unconventional Language, Diarmaid O'Muirithe,
 • Dictionary of North East Dialect, Bill Griffiths,
 • Favourite Scots Words, Betty Kirkpatrick,
 • A Concise Dictionary of English Slangs, B.A. Phytian,
 • The Language of London: Cockney Rhyming Slang, Daniel Smith,
 • Welsh-English Dialect 2016, Benjamin Jones.

Geleneksel İngilizce bana kafi diyorsanız “BBC Learning English” İngilizce argoları içeren oldukça kapsamlı bir online sözlüğe sahip.

Amerikan İngilizcesinde Kullanılan Argo

Gelenekselci dilbilimciler tarafından sıkça eleştirilen sokak dili aslında günlük hayatta en çok karşımıza çıkan konuşma şeklidir.

American slang Amerikada en çok kullanılan sokak dilidir
New York her türlü kültürün ve dilin bir arada bulunduğu bir buluşma noktasıdır adeta! |Kaynak: Pixabay

Toplam nüfusu 300 milyondan fazla olan Amerika Birleşik Devletleri'ndeki insanlar oldukça çeşitli kökenlere ve geleneklere sahiptir. Adeta doğu ve batının, kuzey ve güneyin karması bir hayat yaşanır.

Bunun sonucu olarak da kullanılan dilde zamanla farklılaşmalar söz konusu olmuştur.

Farklı eyaletlerde konuşulan Amerikan argosu için aşağıdaki kaynaklara göz atabilirsiniz:

 • McGraw-Hill's Dictionary of American Slang and Colloquial Expressions, Richard Spears,
 • Dictionary of American slang, Robert Chapman,
 • American slang dictionary and thesaurus, Mary Elizabeth,
 • Juba to Jive: a dictionary of African-American slang, Clarence Major,
 • Slang!: The topic by topic American lingoes , Paul Dickson,
 • The Language of the American South, Cleanth Brooks,
 • An American dictionary of slang and colloquial speech, Joseph Weingarten.

Amerikalı birinden online Ingilizce dersleri alarak konuşma becerilerinizi geliştirebilirsiniz!

Kelime dağarcığını genişletmek isteyenler için Amerikan argosunu enine boyuna öğrenmek oldukça iyi bir fikirdir. Ticaret sektörüyle ilgili bir bölümde öğrenciyseniz ve bu alanda çalışmak istiyorsanız Amerikalı müşterilerle devamlı irtibatta olmanız gerekecek ve bu sırada profesyonel argo birikiminizi gönül rahatlığıyla sergileyebilirsiniz.

Eğer İngilizcenizi belli bir alanda ilerletmek istiyorsanız o alanın jargonunu ve argo sözcüklerini anlatan sözlüklerden mutlaka yararlanın. Örneğin John Berenyi'nin hazırladığı Modern American Business Dictionary bu alanda eğitim gören öğrencilerin en büyük yardımcılarından biridir.

Bazı Ingilizce eğitim sitelerinde yazma ve okuma becerilerini geliştirmek adına bolca alıştırma ve testler de bulunur.

İngiliz Milletler Topluluğu Argosu

İnanılmaz sömürgeci geçmişi ile İngiltere, İngiliz Milletler Topluluğu ülkelerinin kültüründe dilden başlayarak silinmez bir iz bıraktı.

Dünyanın her yanında İngiliz olmamasına rağmen anadili İngilizce olan insanlara rastlamanız mümkündür. Elbette her birinin aksanı ve lehçesi birbirinden farklı!

İngilizceyi öğrenmek için bir yardımcı görevi üstlenen argo sözlüklerine ulaşmak günümüzün gelişen teknolojisiyle birlikte oldukça kolaylaştı. Farklı aksanlara dair daha fazla bilgi için yazımıza göz atın.

İngilizce argo kelimeler öğren arkadaşlarınla barbekü partisinde eğlen.
Avustralya argosunda "Barbecue" yerine "Barbie" deniliyor (evet, bebek olan) |Kaynak: Visualhhunt

İngiliz Milletler Topluluğu ülkelerinden birine ilgi duyuyor, orada çalışmayı veya okumayı düşünüyorsanız aşağıdaki sözlükleden size uygun olandan yararlanabilir ve kendinizi geliştirebilirsiniz.

 • A Popular Dictionary of Australian Slang, Sidney Baker,
 • Jamaican Swearing: A Quick and Dirty Guide to Jamaican Slang and Swearing, Malik Reid,
 • Western Canadian Dictionary and Phrase Book, John Sandilands,
 • A Dictionary of slang, jargon and cant embracing English, American and Anglo-Indian slang , Albert Barrère,
 • A Dictionary of South African Indian English, Rajend Mesthrie.

Hiçbir zorlukla karşılaşmadan İngilizce konuşulan herhangi bir ülkeye rahatça seyahat edebilmek, İngiliz kültürünü daha iyi tanımak veya bambaşka bir sebeple İngilizce bilgilerinizi artırmak ve konuşma dilini daha rahat anlayabilmek istiyorsanız İngilizce - Türkçe veya İngilizce - İngilizce hazırlanan argo sözlüklerine önem vermenizi tavsiye ederim.

Gramerin yanı sıra İngilizce kelime kalıpları ve ifadelerin telaffuzunu öğrenmek için İngilizce argo cümleler ve çok daha fazlası yer alan sözlüklere göz atın!

Telaffuzla ilgili yazımızı inceleyerek İngiliz aksanınızı mükemmelleştirin.

İngilizce öğretmenine mi ihtiyacınız var?

Makaleyi beğendiniz mi?

5,00/5 - 1 vote(s)
Loading...

Şule

Selam ben Şule! Seyahat etmeyi, keşfetmeyi ve yeni insanlar tanımayı seven, dillerin yapı ve kurallarına büyük ilgi duyan biriyim.