İçerik Başlıkları

  1. 01. Skandal Olanlar
  2. 02. Flaş...Flaş...Flaş
  3. 03. Peki ya Aktörler?

Flaş Haber: 2018'in en iyi on yabancı filminden dördü Fransız!

Amerikan süper kahramanları gişede kötülükle savaşırken, sosyal yorumların ve gerçek insanların hayatlarının düşündürücü filmleri o sırada beyaz perdelerde gösteriliyor.

Doğru, Fransızca filmler altyazılı; akıcı bir Fransızca konuşmadıkça, hızlı diyalogları ve alaycı ifadeleri takip etmek zor olurdu.

Yine de, Fransızca filmlerde ne özel bir efekt ne de çok fazla bilgisayar tarafından oluşturulmuş görüntüler anlamına gelen CGI bulacaksınız. Belki de Fransız filmlerinin bu gelenekselci ve sanatsal yaklaşımı onun popüler olmasını sağlıyor.

Yukarıda bahsedilen dört Fransız filmi arasında sıra dışı bir kostümü olan bir film var, ancak yarış arabası sürücüleri çok fazla koruyucu giysi giyiyor.

Fransızca özel ders alarak filmleri daha rahat araştırabilirsiniz.

Bu bir spoilerdı!

Arkasına saklanacak maskeleri ve pelerinleri ve gergin kaslarını sergileyecek likralı taytları olmayan Fransız aktörlerin gerçekten tek bir seçeneği var: oyunculuk yapmak.

Amerikan sinemasını tartışıyor olsaydık, sanırım gönderme yaptığımız Batman'i tahmin edebilirdiniz.

Ancak şu an Fransız sinemasını tartışıyoruz ve merak ettiğimiz soru: Beyaz perdede Fransız oyunculardan favorileriniz kimler?

Simone Signoret'ten Vincent Cassel'e; Jacques Audiard'dan Jean Pierre Jeunet'e; size bizimkinden bahsedelim!

Fransızca öğretmeni yardımı ile kendinizi Fransızcada geliştirerek çok daha fazlasını öğrenebilirsiniz.

En iyi Fransızca öğretmenleri müsait
Ignace
5
5 (26 yorum)
Ignace
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (49 yorum)
Kadir
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Bahadır
5
5 (23 yorum)
Bahadır
₺125
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gizem
5
5 (14 yorum)
Gizem
₺130
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Canan keziban
5
5 (7 yorum)
Canan keziban
₺180
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Nivedita
5
5 (8 yorum)
Nivedita
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ibtissem
5
5 (8 yorum)
Ibtissem
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Muhammad
5
5 (18 yorum)
Muhammad
₺90
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ignace
5
5 (26 yorum)
Ignace
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (49 yorum)
Kadir
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Bahadır
5
5 (23 yorum)
Bahadır
₺125
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gizem
5
5 (14 yorum)
Gizem
₺130
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Canan keziban
5
5 (7 yorum)
Canan keziban
₺180
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Nivedita
5
5 (8 yorum)
Nivedita
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ibtissem
5
5 (8 yorum)
Ibtissem
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Muhammad
5
5 (18 yorum)
Muhammad
₺90
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Skandal Olanlar

Nedense kadınların skandala erkeklerden daha çok bulaştığı görülüyor. Belki de cinsiyet rolleriyle ve kadınların skandala karışmadan yapabilecekleri şeylerin sayısının erkeklerinkine göre daha az olmasıyla da ilintili olabilir. Kim bilebilir?

Siyasi görüşler, aktivizm veya aşk yüzünden bu üç kadın, oyunculuklarıyla hiçbir ilgisi olmayan manşetlere çıkmak için nüfuzlarını kullandılar.

Catherine Deneuve

Sahne ve seslendirme sanatçısı Renée-Jeanne Simonot'un kızı olan Deneuve, sinemadaki birçok rolü ve liberal siyasi görüşleri ile tanınmaktadır.

İlk filmini 14 yaşında yaptı, ancak 1964'te Cherbourg Şemsiyeleri'nde başrolü aldığı çıkış rolüne kadar tanınmadı.

Oyunculuk kariyerinde üretken olmasına rağmen, bu çalışkan aktris gözlük, ayakkabı ve mücevher tasarlayan kendi moda çizgisine de sahiptir.

Herhangi bir skandalı çıkaramayacak kadar meşgul olacağını düşünürdünüz, değil mi?

Deneuve en son imzaladığı bir açık mektupla, erkeklerin kovuşturma korkusu olmadan öpücük çalma veya dizine dokunma hakkına sahip olması gerektiğini belirten bir açık mektupla manşetlere çıktı.

Mesaj, Hollywood #MeToo hareketinin zirvesinde geldi ve iyi karşılanmadı.

Birkaç gün sonra pozisyonunu netleştirmek için geri çekildi.

Brigitte Bardot

Kariyerinin zirvesinde, Jean Luc Godard filmi Nefret'in afiş reklamında kışkırtıcı bir şekilde poz verirken seks kedisi ikonunun en akla gelen ismiydi.

Aslında kabarık saçları ve dolgun dudakları her fırsatta her yere işlemişti; görünüşü, performanslarının hepsinden daha fazla övgü aldı.

On yıl sonra, kısa kariyeri boyunca 60'ın üzerinde şarkı kaydetti ve 47 film çekerek ekrandan, sahneden ve stüdyodan gizemli bir şekilde emekli oldu.

Brigitte Bardot'ya benzeyen kadın.
Hiç şüphesiz ki Brigitte Bardot zamanında tüm dünyaya damgasını vurmuş kadınlardandı. Ancak oyunculuğundan ziyade dolgun belirgin dudaklar ve hacimli saçlarıyla kazanılan bir ündü bu daha çok. | Pixabay

Bugün tamamen aktivizme odaklanmış durumda. Ve öyle görünüyor ki, nefret ve küçümsemeye...

Irksal ve dini nefreti kışkırtmaktan en az beş kez yargılandı ve bir zamanlar bu suç için Fransa'da şimdiye kadar verilen en yüksek para cezasıyla suçlandı.

1987'de Legion of Honor ödülünü reddettiğinde öfkeli mizacına dair bir ipucu verdi.

Görünüşe göre, o zamandan beri de yumuşak değil!

Marion Cotillard

Cotillard, Fransa'nın en yüksek sivil ödülünü kabul etmekte hiçbir sorun yaşamamış bir aktris. 2016 yılında,  Cotillard, Bardot'un reddettiği onurla ödüllendirildi.

Bu ayrımın yanı sıra, bu Fransız aktris bir Bafta, bir Altın Küre, iki César ve bir Lumière Ödülü'nün gururlu sahibidir.

Onları kazanmak için yaptığı şey ise olağanüstü: "Bugüne kadar filmleri gişede üç milyar dolardan fazla hasılat elde etti."

Açıkçası, apaçık belli ki Cotillard'da bir şeytan tüyü, karşı konulamaz bir çekiş ve büyü var.

Ne de olsa, Kaldırım Serçesi filminde Cotillard'ın en ünlü Fransız şarkıcı Edith Piaf'ı canlandırırken yaptığı kadar gerçekçi bir performans sergileyen kaç kadın var?

Brad Pitt'in evliliği için ölüm çanını çalan, magazin dergilerinin spekülasyon yaptığı, işte bu çekicilikti. Müttefik'i birlikte çektiklerinde bir romantizm dedikodusu çıktı...

Ancak skandal listemizde olmasının tek nedeni bu değil.

Aktivizm cephesindeki daha dramatik hareketlerinden biri, 30 GreenPeace çalışanının serbest bırakılmasını talep etmek için Louvre'un önünde kendini kafese koymasıydı ve bu sayede kendisini kararlı bir şekilde bir iklim savunucusu ilan etti.

Bu üç olağanüstü Fransız aktris, sadece göz kamaştırıcı olmaktan ve ödül kazanmaktan çok sosyal konumlarını kullanıyor gibi görünüyor.

Bunu acımasızca yapsalar bile!

Flaş...Flaş...Flaş

Devam etmeden önce, önemsiz bir soru: Roger Vadim'in radarımıza takılan iki skandal aşk ilişkisi vardı. Hangileri?

Az önce tartışılan Fransız filminin üç hanımı şüphesiz magazinin flaş haberleri olarak nitelendiriliyor; onları skandallar listesine sokan şey ise yalnızca kabahatlerinin aşırılığıdır.

Şimdi, kendilerini rollerine o kadar kaptırmada akıldan çıkmayan güzelliğe ve şaşırtıcı beceriye sahip üç kadını sunuyoruz ki, çekimler sırasında aslında onların karakterleri haline geliyorlar.

Audrey Tautou

Amelie, belki de dünya çapında en iyi bilinen Fransız filmlerinden biri, Audrey Tautou'nun karşı konulmaz meraklı, eğlenceli, iyimser baş karakteri olarak uluslararası beğenisini kazandı.

Bu projede başrol oynamadan önce sadece bir kaç rolü ile de , filmde olduğu gibi doğal olarak sayısız ödül aldı.

O zamandan beri stoğunu çeşitlendirdi: komediler, dramalar, entrika, Da Vinci Şifresi...

Geçmişte İngilizce filmler yapmış olmasına rağmen, Fransız bir aktris olduğu konusunda ısrar ediyor ve Fransa'da çalışmaya devam etmeyi düşünüyor.

Juliette Binoche

Beyaz perdede "İngiliz Hasta"ya baktı, Johny Depp'e "Çikolata"yı götürdü ve üstüne bir de Sınır Tanımayan Gazeteciler gibi sivil örgütlere katılmak için zaman buluyor.

Basında genellikle La Binoche olarak anılır, 35 yıllık kariyeri boyunca hem İngiliz hem de Fransız yapım filmlerinde başrol oynama konusunda hiçbir sorunu olmamıştır.

Ve onu durduracak bir şey yok gibi görünüyor!

Isabelle Huppert

Piyanist (2001) başrol oyuncusu bugün dünyanın en başarılılarından biri olarak lanse edildi.

Bunun iyi bir sebebi var!

Yaklaşık 50 yıllık bir kariyere sahip olan bu Parisli, insan deneyiminin en geniş yelpazesini ifade etme fırsatı buldu: trajedi ve umutsuzluk; komedi ve dikta; hepsi itina ve hassasiyetle beyaz perdede yerine getirildi.

Bütün bunlara rağmen, son zamanlarda, film eleştirmeninin görüşüne göre, bu eski yıldızdan çok, ıstırap ve tutkuya giden Isabelle Adjani ile karşılaştırıldı.

Gazete manşetleri
Farkındaysanız genellikle skandal olaylara imza atanlar hep kadın oyuncular olmuştur. Erkeklerde de var elbet ancak bir kadın ünlünün isminin skandalda geçmesi çok daha olası. Bunun nedenleri ne olabilir? | Pixabay

Şeref Ödülü: Danielle Darrieux

Rakamları dengede tutmaya çalışıp, 3 skandal, 3 flaş ve 3 en iyi erkek oyuncu için oyumuzu kullanmamıza rağmen, bu liste olağanüstü Danielle'den bahsetmeden tamamlanmış sayılmaz.

Kariyeri 80 yıllık bir rekoru kapsıyordu; 2010'un sonlarına doğru,  97 yaşında ikinci baharının gençliğinde hâlâ sulu rolleri kabul ediyordu.

Ah, keşke hepimiz bu kadar yetenekli olabilsek!

Peki ya Aktörler?

Aktrisleri eleştirmek daha kolay görünüyor çünkü açıkçası onlar hakkında daha fazla bilgi var.

Buna karşılık, kötü davranan aktörler genellikle, en azından kadın meslektaşları kadar rapor edilmez.

İlk oyuncumuz biraz asi olsa da...

Gerard Depardieu

Mösyö Depardieu'nun 2012'de Fransız pasaportundan vazgeçeceğini söylediği ve şu anda Belçika'da ikamet ettiği için Fransız aktörler listesinde yer vermeli miyiz diye bir sorun var.

Bununla birlikte, Son Metro ve onu uluslararası bir yıldız yapan Jean de Florette'de rol alarak Fransız sinemasına önemli katkılarda bulunmuştur.

Aslında, 1966'dan beri 170'den fazla film çeken tüm zamanların en üretken karakter oyuncuları olarak kabul edilir.

Komedi yeteneği, ona dört Asterix filminin tümünde bir rol garanti etti, ancak ara sıra gerilim filmlerinde de rol aldığı biliniyor.

Ayrıca, Cannes Fransız film festivalinde En İyi Erkek Oyuncu ödülünü kazandığı Cyrano de Bergerac'ta görüldüğü gibi, ara sıra romantik komedide de görülmüştür.

Popülaritesi, alkollü araba kullanmak, seri çapkınlık ve hepsinden öte uçakta bir şişeye mesanesini boşaltmak gibi serseri adam kişiliğini neredeyse gölgede bıraktı.

Alain Delon

Bu kıdemli Fransız aktör, 1960'ların Fransız filmlerinin en büyük seks sembollerinden biri oldu.

Cannes'da Amerikalı bir yetenek avcısı tarafından keşfedildi ve İngilizce öğrenmesine bağlı olarak ilk sözleşmesi teklif edildi.

İlk filminde kendisine rol veren ünlü Fransız yönetmen Yves Allegret ile tanıştıktan sonra Hollywood'un cazibesine direndi.

Bir zamanlar bir film setinde tanışan Romy Schneider ile nişanlandıktan sonra, o da romantik ilişkilerden ve yasal sorunlardan payını almıştır.

Hayır, Markovic Olayı kurgusal bir entrika hesabı değildi...

Başlangıçta Yeni Dalga ile ilişkilendirilen bu film yıldızı, en eski rollerinden biri olan Serseri Aşıklar ile tanınır.

Sayısız reklam filminin yıldızı olarak, çıplaklığa aksiyonu tercih ederek entelektüel girişimleri küçümsedi.

İster "Kayıp Nişanlı"sı olsun, ister aldatılan eşi olsun ya da gelecek vaat eden bir yükseliş olsun, Fransa'daki aktörler ve aktrisler Fransız izleyicileri ve dünya çapındakileri heyecanlandırmış ve heyecanlandırmaya da devam ediyor.

Altyazıların okunması bir yana, mükemmel Fransız filmini tanımlayan tek bir tür yoktur, yalnızca yetenekli Fransızların beyaz perdede tasvir ettiği mükemmellik vardır.

En iyi Fransız filmlerinden oluşan kendi listeniz var mı? Sizinki nasıl? Bizim listemizi beğendiniz mi?

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Beste

Jack of all trades master of none. Her an her şey ilgi alanına girmiş olabilir. Bir bakmışsınız ilgi alanından çıkmış. 1 hafta önce toplama bilgisayar kurarken şimdi mantı açmanın inceliklerini öğreniyor olabilir. Bilgi çöplüğü, ilgi alanı tüketicisi.