Açıkça görünse de, şunu vurgulanmaya değer olduğunu düşünüyoruz: piyano çalmayı öğrenmek için ideal bir yaş yok! Bazı çok yetenekli piyanistler  yetişkin olarak hatta emeklilik yaşlarında çalmaya başladı! Diğerleri çocukken piyano çalmayı öğrendi. O halde piyano çalmaya kaç yaşında başlanır? Size küçük bir sır vereceğiz: piyanoya 5 veya 50 yaşında başlasanız da, başarının anahtarı motivasyondur.

En iyi Piyano öğretmenleri müsait
Aydan
5
5 (32 yorum)
Aydan
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Timur
5
5 (41 yorum)
Timur
₺180
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mehmet serdar garan
5
5 (58 yorum)
Mehmet serdar garan
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Moni̇
5
5 (11 yorum)
Moni̇
₺125
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gizem
5
5 (19 yorum)
Gizem
₺130
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Eren
5
5 (30 yorum)
Eren
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gizem
5
5 (24 yorum)
Gizem
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Su
5
5 (11 yorum)
Su
₺175
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Aydan
5
5 (32 yorum)
Aydan
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Timur
5
5 (41 yorum)
Timur
₺180
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mehmet serdar garan
5
5 (58 yorum)
Mehmet serdar garan
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Moni̇
5
5 (11 yorum)
Moni̇
₺125
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gizem
5
5 (19 yorum)
Gizem
₺130
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Eren
5
5 (30 yorum)
Eren
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gizem
5
5 (24 yorum)
Gizem
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Su
5
5 (11 yorum)
Su
₺175
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Çocukları Piyanoya Nasıl Başlatmalıyız?

Piyano dersi kaç yaşında başlar; bunun için minimum yaş var mı? Piyano kaç yaşında öğrenilir sorusunun resmi bir cevabı yok. Bazı çocuklar 3 veya 4 yaşlarından itibaren piyano çalmaya başlar. Ve büyük müzik bestecilerinin çoğunun piyano çalmaya çok genç yaşta başladığını biliyoruz. Çocuk yaşta piyano çalmanın önemli bir getirisi de daha ileri yaşta başlamaya göre ustalaşmanın daha olası olması.

Ancak fikir birliğine göre, 3 buçuk yaşından önce piyano çalmayı öğrenmek çok olası değil: bu noktada çocuk, piyanonun karmaşık eğitimi için hala çok küçüktür.

Çok küçük çocuklara verilen piyano dersleri, ergenlere veya yetişkinlere verilenlerden farklıdır. Çocuğunuzun müzik dünyasını keşfetmesini sağlamak amacıyla bu ders, müziğe giriş kapsamında, onu ritimler ve melodilerle tanıştırır. Bu tür derslerin verdiği ana mesaj, piyano eğitiminin eğlenceli olduğudur. Her şeyden önce, çok küçükler için piyano dersleri tamamen "başlangıç" düzeyinde ve eğlenceli bir aktivite olarak görülmelidir. Piyano başlangıç dersleri, her yaştan yeni başlayanlara göre tasarlanmıştır diyebiliriz.

Belirli parçaları ve müzik teorisini öğrenmesi için zorlarsanız ya da çok hırslıysanız, çocuğunuz piyanoya sempati duyamayacaktır. Yakın zamanda da algılarını kapatacaklar ve piyano derslerine devam etmeyi reddedecekler. Bir çocuğu reddettiğinde piyano çalmaya zorlamak, ilerlemeye teşvik etmenin kesinlikle iyi bir yolu değildir! Piyano öğrenmenin ya da genel anlamda bir enstrüman öğrenmenin çocuk beynine ve yeteneklerine katkılarını düşünürsek bu seçeneği iyi kullanmak ve ziyan etmemek önemli.

Çocuklar piyano çalmaktan keyif almıyorlarsa ve bunu sinir bozucu bir görev olarak görüyorlarsa, piyano üzerinde çalışma motivasyonu veya dürtüsü olmayacaktır. Tüm bireyler gibi bir çocuk da motivasyon yoluyla “çalışır”. Motivasyon olmadan ilerleme imkansızdır. Ve bir çocuk için bu eğlence demektir.

Piyano dersi kaç yaşında başlar da çocuklar gerçekten bazı edinimler sağlar?
Çocuklar için en büyük motivasyon eğlencedir. | VisualHunt

Ancak, öğrenmek hakkında düşündüğümüzün aksine, eğlence faydalı bir araç olabilir! Çocuk bir müzik kulağı ve duyarlılığı kazanacak ve piyano ile bir ilişki kuracaktır. Başlangıçta ilerleme yavaş olacağı için ilk başta küçük bir Mozart beklemeyin!

Ama asıl mesele bu.

Küçük yaşta çocuğunuzu piyano çalmaya motive etmek için bir parça tavsiye: ödül olarak piyano eğitimi verin. Yani örneğin uslu bir çocuk olduğunda veya öğle uykusunu uyuduğunda ona ödül olarak piyano çalma deneyimi yaşatın. Çocuk, ebeveynlerinin yardımıyla piyanoya değer vermelidir. Piyano çalmayı öğrenebildiği için kendini şanslı hissetmelidir.

Çocuğunuzu piyanist olmaya motive etmeye yardımcı olacak diğer bazı yararlı tavsiyeler şunlardır:

Çok büyük görünmese bile, ilerlemelerinden dolayı onları düzenli olarak cesaretlendirin ve tebrik edin!
Sabırlı, mizah anlayışı olan ve öğretimini çocuğunuzun yaşına göre uyarlayabilecek özel bir piyano öğretmeni seçin. Piyano dersi ne kadar eğlenceli olursa, çocuk piyano eğitiminin daha zahmetli yönlerini o kadar çok görmezden gelir.
Çok küçük çocuklara uyarlanmış bir yöntem seçin, yani kolay, eğlenceli, renkli, çizimlerle, hikayelerle ve müzikli oyunlarla dolu Yöntemi seçin. Çocuklarınızı bir müzik mağazasına götürerek yönteminizi birlikte bile seçebilirsiniz.
Bütün bunlar bir angarya gibi görünüyorsa, piyano öğrenmenin çocuklar için harika olduğunu kendinize hatırlatın! Ve kim bilir: Bir gün ünlü bir piyanist olan çocuğunuzu MEB Şura salonunda konser verirken göreceksiniz!

Ergenlikte Piyano Öğrenimi

Daha önce tartıştığımız gibi, piyano kaç yaşında başlanır sorusuna biçilmiş ideal bir yaş yoktur. 3 yaşından itibaren çok genç yaşta başlamak mümkün olsa da, ergen olarak (12-18 yaş arası) piyano çalmayı da öğrenebilirsiniz. Piyano tekniği açısından, ergenlik çağında küçük çocuklara göre daha hızlı öğrenim sağlanır.Bu aşamada parmakların kas tonusu zaten iyi şekillenmiştir ve entelektüel kapasiteler daha gelişmiştir.

Piyano öğrenmek isteyen (veya ebeveynleri tarafından zorlanan!) bir ergen için doğru öğretmeni bulmak çok önemlidir. Bazı ergenler, kötü bir eğitmen (ya da sadece uygun olmayan biri) yüzünden piyanodan nefret etmeye başladılar. Aksine, bir ergen ile bir piyano öğretmeni arasındaki iyi bağlantılar, öğrenci için öğrenme zevkini tatlandıracaktır. Öğretmen ve öğrenci arasında kurulan kişisel ilişki, öğrencinin ilerlemesinde belirleyici bir faktör olacaktır.

Piyano çalmaya kaç yaşında başlanır ise tek ve en önemli faktör azim ve kararlılıktır.
Piyano, tüm müzik enstrümanları gibi adanmışlık ve disiplin ister. | VisualHunt

Bir ergen için iyi bir piyano eğitmeni ile piyano dersleri, bir öğretim yöntemini her öğrencinin müzik zevkine uyarlayabilen kişidir. Gençler, popüler kültürle ilişkilendirilen ve daha havalı ve daha modern görünen gitarın aksine, genellikle inek öğrenci enstrümanı olarak kabul edilen piyano hakkında olumsuz bir vizyona sahip olabilirler. Ergenlik çağındaki çocuğunuzu piyano çalmayı öğrenmek istemeye motive etmek için bu önyargıları kırmak gerçekten önemlidir.

Neden piyanoda film veya video oyunlarının müziklerini çalabileceğini bilmesine izin vermiyorsunuz? Ayrıca, piyano herhangi bir müzik tarzını çalmak için en iyi ve en kolay enstrümandır. Daha sınırlayıcı olan diğer enstrümanların (keman ve hatta bir dereceye kadar gitar gibi) aksine piyanoda her şey mümkündür. Piyano müziği caz, rock, doğaçlama veya herhangi bir şey olabilir. (Bu, müzik okumayı öğrenmeyi ve doğru piyano duruşunu öğrenmeyi daha cazip hale getirecek!)

Sonuç olarak, piyano öğretmeni faydalı olamıyorsa onu değiştirmekte tereddüt etmeyin.

Motivasyon, daha önce gördüğümüz gibi, küçük yaşlardan itibaren piyano ilerlemesinin arkasındaki ana motordur. Ancak ergenler için başarılı piyano eğitimi için harekete geçirilmesi gereken iki motivasyon kaynağı vardır:

*Piyanonun hakkında iyi bir izlenim edinmesini sağlayın
*Gerçekten iyi bir özel piyano eğitmeni bulun

Yetişkinlikte Piyano Öğrenimi

Kendilerinin yetersiz olduğuna inandıkları için piyano çalmaya başlamayı reddeden birçok yetişkin var. Yetişkinlerin piyano öğrenmesinin imkansız olduğu görüşü yaygındır. Bu fikir çok zarar verici.

Herhangi önyargılı fikir gibi, bunun da doğruluk payı var. Evet, ne kadar gençken öğrenilirse daha rahat ve etkili öğrenilir. Küçük çocuklar dilleri yetişkinlerden daha kolay öğrenirler. Aynı şey deşifre veya piyano akoru çalmayı öğrenmek için de geçerlidir.

Ancak bu, piyano çalmayı öğrenmek için kendinizi hayalinizden caydırmanız için bir neden değil! Superprof, bir yetişkin olarak piyano öğrenmenin ve hatta çalmanın mümkün olduğunu size garanti etmek istiyor. Yetişkin yaşta tüm projeleri terk etmeye zorlanırsak dünya üzücü bir yer olurdu. Yani hiçbir şey sizin 30, 40 ve hatta 60 yaşında piyano çalmaya başlamanıza engel olamaz.

Daha önce tartıştığımız gibi, birçok yetenekli piyanist piyanoya hayatlarının ilerleyen dönemlerinde başladı.

Yaş aldıkça parmaklarımızın zamanla sertleşmesi ve piyano tuşlarına uyum sağlayamaması ikna edici bir argüman değildir. Sadece bu konu için bizzat tasarlanmış alıştırmalar var. Bir yetişkinin aksine bir çocuğun parmakları, özellikle kasları açısından tamamen gelişmiş değildir. Egzersizle, parmaklar gelişir ve daha önce olmayan bir kas tonusu ve gücü kazanır. Bunun olması için hem çocukların hem de yetişkinlerin çalışması gerekiyor. Parmak sertliği mutlak bir şey değildir ve herhangi bir müzisyenin piyano çalmasını engellememelidir! O halde sol elini uzatmaya ve pratik yapmaya başla…

Gerçekte, bazı yetişkinler için piyano eğitimini zorlaştıran iki ana faktör vardır: birincisi motivasyon ikincisi ise zaman eksikliğidir.

Hem çocuklar hem de ergen piyanistler için öğrenmek ve daha gelişmiş piyanistler olmak için motivasyonun ne kadar önemli olduğunu daha önce tartışmıştık.

Yine de yetişkin piyanistler için genellikle eksik olan şey motivasyondur. Yetişkinler, çok küçük çocukların aksine, bir müzik aleti çalmanın anahtarı olan belirli hedeflere ulaşmak için çok çalışmaları gerekeceğini bilirler (notalar okumayı veya orta Do sesini belirlemeyi öğrenin). Piyanoyu öğrenmek için gerekli olan uzun, sıkı ve yorucu çalışma perspektifi çok cesaret kırıcı bir faktördür. Bu kısa blog makalesinde gerekli motivasyonu bulmak için tüm iyi nedenleri ve argümanları listelemek çok zor olurdu. Ama yine de en önemli nedeni söylemek gerekirse: Çok motive olmuş bir yetişkinin bir çocuktan çok daha yüksek bir öğrenme kapasitesi vardır. Motivasyon varsa, ilerleme muazzam olacaktır.

Piyano eğitimi kaç yaşında başlar sorusuna en azından minimum 3 yaş desek de ancak nasıl sonuçlanacağının sınırları yoktur.
Hiç kimse doğuştan bir Fazıl Say, bir Mozart olmuyor. Belki de siz sıradaki piyano ustasısınız! | Visual Hunt

Piyano çalmaya başlamak için asla geç değildir.

Sonraki sunulan en önemli bahane ise zaman yetersizliği. Çoğu yetişkinin bir iş hayatı ve hatta bazen çocukları, bir ilişkisi vb. vardır. Peki, ilerlemeyi görmek için düzenli çalışmanın gerekli olduğunu bildiğimiz halde, evde piyano çalmayı öğrenmek için gereken zamanı nasıl bulabiliriz? Piyano alıştırması yapmadan piyano ölçülerini, akorlarını, diyezleri bemolleri öğrenemezsiniz.

Herkesin biraz boş zamanı olmalı. Çoğu yetişkinin her gün yaklaşık üç saat TV izlediği tahmin edildiği için, zaman eksikliği çoğu zaman diğerleri kadar desteksiz bir bahanedir. Zamanınızı nasıl düzenlediğinizi düşünün ve her üç günde bir piyano çalmak ve yeni bir akor, oktav veya arpej öğrenmek için bir saatinizi ayırıp ayıramayacağınıza bakın. Muhtemelen yapabileceğinizi göreceksiniz.

Tıpkı ergenler için olduğu gibi, kendi özel müzik beğeninizi bulmanız da önemlidir: caz piyano, klasik piyano, çeşitlilik, rock, tango hayranı mısınız… farklı tarzlar piyano eğitiminizin içeriğini etkileyecektir. Konservatuardaki özel derslerden, çevrimiçi piyano kurslarından bir müzik okulunda piyano eğitimine kadar, eğitim seçenekleri çok geniştir. Bu özellikle ücretsiz piyano notaları, yazıları, öğretici videoları ve hatta bazen ücretsiz piyano veren kişileri bile bulabildiğiniz dijital çağ için geçerlidir. Ve bu engin denizde bakmaya başlamak için ilk yer, tabii ki Superprof! Çok yakında bildiğiniz ve sevdiğiniz piyano şarkılarını çalabileceksiniz.

Gördüğünüz gibi, her yaşın kendine özgü kısıtlamaları olduğu için piyano çalmayı öğrenmenin resmi bir yaşı yoktur. Müzik öğrenmek herkes içindir. Motive olursanız, piyano klavyesinde her şey mümkündür! Bir sonraki İdil Biret veya Fazıl Say siz misiniz? Bir piyano kursuna yazılın ve öğrenin.

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Beste

Jack of all trades master of none. Her an her şey ilgi alanına girmiş olabilir. Bir bakmışsınız ilgi alanından çıkmış. 1 hafta önce toplama bilgisayar kurarken şimdi mantı açmanın inceliklerini öğreniyor olabilir. Bilgi çöplüğü, ilgi alanı tüketicisi.