Bugün çalışacağım ve ömrümün sonuna kadar bir şampiyon olarak yaşayacağım. - Muhammed Ali

Türkiye Boks Federasyonu son zamanlarda olimpiyatlar için hedeflenen kota sayısının yakalandığını söylüyor. Bununla beraber, boks dersleri almak için harekete geçen insan sayısı gün geçtikçe artıyor.

Dövüş sporları arasında oldukça popüler olan boks için ringlere çıkmadan önce, dünya şampiyonu olma potansiyeline sahip herkesin önce beslenmesine önem vermesi gerekiyor.

Kas kütlesini artırmak, kilo almak ya da boks kategorisine bağlı olarak kilo vermek amatör boks için dahi olsa günlük alınan kalori miktarına dikkat etmeyi gerektirir.

Yeni başlayanlar için boks ilk etapta zor gelebilir..Neyse ki Superprof bu konuda size bilgi vermek için yanınızda!

En iyi Boks öğretmenleri müsait
Levent
5
5 (3 yorum)
Levent
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Faruk
5
5 (20 yorum)
Faruk
₺60
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sibel
5
5 (6 yorum)
Sibel
₺70
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Spartan
5
5 (6 yorum)
Spartan
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kaan
5
5 (6 yorum)
Kaan
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mertcan
5
5 (5 yorum)
Mertcan
₺70
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ugur
5
5 (5 yorum)
Ugur
₺120
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Hamza
5
5 (3 yorum)
Hamza
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Levent
5
5 (3 yorum)
Levent
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Faruk
5
5 (20 yorum)
Faruk
₺60
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sibel
5
5 (6 yorum)
Sibel
₺70
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Spartan
5
5 (6 yorum)
Spartan
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kaan
5
5 (6 yorum)
Kaan
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mertcan
5
5 (5 yorum)
Mertcan
₺70
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ugur
5
5 (5 yorum)
Ugur
₺120
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Hamza
5
5 (3 yorum)
Hamza
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Boks Antrenmanı Öncesi Ne Yemelisiniz?

İngiliz boksu, Tay boksu ya da Kickboks boş bir mideyle yapılacak sporlar değildir!

Profesyonel boksör olmak için erkek olmanıza gerek yok kadınlar da boks eldivenlerini takıp boksör olabilir!
Olimpiyat oyunları sayesinde kadın boksörler de yükselişe geçmiş durumda! Kaynak: Pixabay

Boks antrenmanları ya da maç öncesinde yeteri kadar beslenmemek enerji kaybına sebep olarak söz konusu boksörün performansını kısıtladığı gibi sakatlanma riskini de artırır. Aynı zamanda olası bir sakatlanmada iyileşme süresini de uzatır.

Diğer dövüş sporlarında da olduğu gibi boks da düzenli olarak yapıldığında özel bir diyet gerektirir. Tabii ki kilo verip kas yapmak için herhangi bir diyet bulup da yapmayı kastetmiyoruz. Bu daha çok, sağlıklı ve dengeli beslenmek için yenilecek besinlerin içerdiklerine göre ayrılmasıdır. Boksörlerin antrenman boyunca enerji kaybetmemeleri, kas yapmaları ve daha hızlı iyileşebilmeleri için besleyici öğelere herkesten daha çok ihtiyaçları vardır.

İdeal bir boksör diyetinde:

 • Antrenman boyunca enerji sağlayacak şekilde beslenmeli
 • Kiloyu dengeli bir şekilde alıp vücudu geliştirmek için besin değeri yüksek gıdalar içermeli
 • Sindirim esnasında vücudu kasmamak için yağ oranı düşük besinler tüketilmeli

Bir boksörün beslenme düzeni antrenmanlarına uygun şekilde olmalıdır. Aşırıya kaçmadan herkesten biraz daha fazla yemek kilit noktadır. Her yemeği sonradan acıkmayacak ve antrenman sırasında ya da sonrasında midede ağırlık hissetmeyecek şekilde nasıl dengeleyeceğinizi anlamak zorlu olabilir. İşte size bazı ipuçları!

Antrenman Sırasında Tam Performans İçin Ne Zaman Yemelisiniz?

Sporcu diyeti kişisel olmalıdır. Diyetten sonra elinize mezura alıp ölçmeye ne dersiniz?
Hızlıca kilo vermek ya da tam tersi kilo alıp kas yapmak mı istiyorsunuz? Amacınız ne olursa olsun önce beslenmelisiniz! Kaynak: Unsplash

Ne zaman yiyeceğinizi bilmek bir boksör için muazzam bir yetenektir.

Herkes sporcu diyeti dendiğinde fast food gibi doymuş yağ içeren gıdalardan kaçınılan, bol bol sebze yenen düşük kalorili bir diyeti aklına getirir.

Bununla beraber, genellikle günün hangi zamanında yenileceği konusunu pas geçeriz.

Günde 3 öğün planını unutun

Kick boks beslenme gerektirir. sandviç yerken bile kalori hesaplamalısınız
Boks yaparken günde üç öğün yemek uygun değildir! Kaynak: Pixabay

Vücudumuz gün boyunca enerji harcar, ama bunun en tepe noktası antrenman yaparken gerçekleşir.

Kum torbasını yumruklarken ya da ip atlayarak kardiyo yaparken vücudumuz almış olduğu tüm kalorileri yakar.

Bu nedenle de özellikle profesyonel boksör olmak gibi bir niyetiniz varsa günlük enerji tüketiminizi çok ciddi şekilde takip etmeniz gerekmektedir. Standart bir beslenme düzeni için önerilen "günde 3 öğün" kuralını unutup makul şekilde daha büyük miktarlarda "günde 5-6 öğün" alışlanlığı edinmeniz gerekir.

Bir boksör için konuşmak gerekirse, çok yediğimiz zaman vücudumuz bu fazlalığı yağa dönüştürür. Kalorili gıdaları kesip günde 3 öğün yersek de aç hissedebiliriz ve daha çok yiyerek daha fazla yağ birikmesine neden olabiliriz. Yaygın olarak yapılan hatalardan bir tanesi de öğün aralarının çok uzun tutulmasıdır. Ne kadar fazla beklersek o kadar aç hissederiz, bu nedenle de esas öğünü tüketirken aşırıya kaçarak metabolizmamızın yavaşlamasına ve yağ deposunun artmasına neden oluruz.

Günde 6 öğüne geçin

Sporcu diyeti günde 6 öğün içerebilir. makarna, domates, ve sebze de yenmelidir.
Günde 6 öğüne geçerek de kilo verme ya da alma gibi hedeflerinize erişebilirsiniz. Kaynak: Pixabay

Günde 6 öğün yemek tüketmek gün boyunca enerji seviyenizi iyi bir oranda tutar. Bir boksörün günde yalnızca iki ana öğüne ihtiyacı vardır. Bunlardan ilkini kalktığında, ikincisini ise antrenmandan 1.5-2 saat önce yiyebilir.

Çok fazla acıkmadan önce yemek yemek ve aşırı doymadan da sofradan kalkmak gereklidir.

İki ana yemek arasında atıştırmalıklarla beslenerek enerjinizi kaybetmeden açlığınızı yatıştırabilirsiniz. Akşam yemeğinin vücudun toparlanabilmesi için hafif olması gerekir. Bu planı uygulayabilirseniz, gün boyunca fazla kalorileri yakmazsın ve yalnızca ihtiyacınız olan ideal miktara sahip olursunuz.

İki-üç saatte bir yemeye çalışın

Sabahları koşmayı seviyorsanız kahvaltıyı ilk etapta atlayıp koşunuz bittikten sonra yapabilirsiniz. Bunun en önemli nedeni dolu bir mideyle koşmanın sizi rahatsız hissettirme olasılığıdır. Mideniz daha az dolu olduğunda ise koşunuz daha verimli geçecektir. Bununla birlikte, kilo vermeniz ve kaslarınız üzerinde çalışmanız da kolaylaşacaktır.

Yediğiniz yemeğin miktarını yapacağınız antrenmanın süresine göre ayarlamanız önemlidir. Örneğin 30 dakikalık bir antrenman yapmayı planlıyorsanız yiyeceğiniz yemeğin porsiyonunu kısıtlanmanız beslenmeniz için en doğrusu olacaktır. 3-4 saatlik uzun bir antrenman yapmayı düşünüyorsanız da bütün antrenman süresi boyunca sizi tok tutacak bir yemek yemeniz gerekir.

Antrenmanınızdan sonra gereksiz yağı biriktirmemek ve vücudunuzun gelişimini desteklemek için 30 dakika içerisinde yemek yemeniz oldukça idealdir.

Eğitmeniniz beslenmeniz ile ilgili size gerekli bilgileri mutlaka verecektir, boks eğitimi yalnızca antrenman düzeninizi değil beslenme düzeninizi de içeren bir programa sahip olmalıdır.

Daha önce de belirttiğimiz gibi atıştırmalık şeyler yemek bir boksör için yalnızca serbest değil, aynı zamanda öneriliyor da! Ana öğünler arasında atıştırmalıklar yemek her

Peki antrenman günlerinizde ne yemelisiniz?

Beslenmenizde önemli gıdalar

Profesyonel boksör nasıl olunur sorusunun cevabı yalnızca yapılacak antrenman süreleriyle ilgili olamaz. Beslenme de aynı şekilde önemlidir, ve bir boksör diyeti besin değeri yüksek birçok şey içerir. Bunlardan bazılarını aşağıda sizin için listeledik.

 • Bol miktarda su : Gün içinde bol bol su içmek vücudunuzu ve kaslarınızı kramplardan ve ağrılardan korur. Su içmek için susuz kalmayı beklememelisiniz çünkü kendinizi susuz hissettiğiniz zamanlar çoktan dehidre olup su kaybetmişsiniz demektir.
 • Karbonhidrat size gerekli enerjiyi sağlayacaktır
 • Protein vücut gelişiminize katkı sağlar ve kaslarınızı güçlendirir
 • Yağ, fakat öyle her yağ değil! Sağlıklı olanlar enerji verme konusunda sizin ikinci kaynağınızdır.
Sporcu diyeti oldukça önemlidir ve boks yaparken uyulması gereken kurallara sahiptir.
Boks yapmadan önce mutlaka düzgün beslendiğinize emin olun! Kaynak: VisualHunt

Bir Boksörün diyet listesinde olması gereken diğer besin maddeleri :

 • Vitamin ve mineraller bağışıklık sisteminizi güçlendirir ve kaslarınızı sağlamlaştırır
 • Lif sindirim sisteminize yardımcı olur ve bununla birlikte kendinizi daha tok hissedip daha az yemenizi sağlar. Lif aynı zamanda bazı sebzelerde de bulunmaktadır

Aşağıda size antrenman yaparken neler tüketmeniz gerektiğiyle alakalı daha detaylı bilgiler sunuyoruz.

Su

Su en gerekli besinlerden bir tanesidir. Su derken, saf sudan bahsediyoruz. Enerji içecekleri ya da diğer sıvılar asla saf suyun yerini alamaz. Antrenman gününüzde bol bol su tüketmeniz sağlığınız açısından oldukça önemlidir.

Antrenmandan önce başlamak kaydıyla günde en az 3 litre su içmelisiniz. Gereğinden fazla su tüketmek de vücudunuzun işleyişi için iyi olmayacağından 6 litreyi aşmamanız önemlidir.

Karbonhidrat

Boksörler doğal karbonhidrat tüketmelidirler. Tatlı patateslerde, bezelye, patates, beyaz ekmek, mercimek, yulaf ve pirinç gibi gıdalar karbonhidrat değeri yüksek gıdalardır.

Toplamda 4000 kaloriye tekabül eden günlük beslenmenizin 1800-2000 kalorisi karbonhidrattan oluşabilir.

Tabii ki öncelikle boks eğitimi alırken boks eğitmeninize danışmanız bu konuda da çok önemlidir. Size yeterli derecede enerji sağlarken kan şekerinizi de kötü etkilemeyecek oranda karbonhidrat tüketmeniz gereklidir.

Protein

Yumurta, yağsız tavuk ve biftek, balık, süt, peynir gibi gıdalarda protein seviyesi yüksektir. Bu konuda sizi uyarmamız gereken nokta ise özellikle et yemeyi seven biriyseniz kolestrol açısından problem yaratmaması için çok doğru oranlarda ve yağsız et tüketmeniz gerektiğidir. Mesela, kızartma yapmak yerine ızgara ya da haşlanmış şekilde et tüketmek sağlığınız açısından çok daha yararlıdır. Boks eğitimi alırken eğitmeniniz, eti nasıl pişirmeniz ve ne oranda yemeniz gerektiğiyle ilgili size gerekli bilgileri verecektir.

Bir gün içerisinde tükettiğiniz besinlerin %30 kadarı proteinden oluşabilir. Fazlası dehidrasyon ya da toksin birikmesi gibi sorunlara yol açabilir. Aynı şekilde daha azı da baş dönmesine yol açabilir.

Yağ konusu çok hassas olduğundan, etin olabildiğince yağsız olması çok önemlidir. Balığı da aynı şartlar altında tüketebilirsiniz.

Yağ

İyi yağlar vücudun hücre oluşumu, enerji temini, vitamin ve mineral emilimi ve daha fazlası gibi önemli iç vücut fonksiyonlarını sürdürmesine yardımcı olur. Bu iyi yağlar genellikle çoklu doymamış ve tekli doymamış olarak da bilinen doymamış yağlardır.Esansiyel yağlar beslenme yoluyla elde edilmelidir ve omega-3 ve omega-6 yağ asitleri olarak adlandırılırlar. Kemik ve eklemleri korumak ve beyin sağlığını artırmak için önemlidirler.

Mükemmel omega yağ asitleri kaynakları şunlardır: zeytin ve zeytinyağı, deniz ürünleri, fındık (ceviz, kaju fıstığı, badem gibi), hindistan cevizi, avokado ve tohumlar (özellikle en iyi omega yağ kaynağından biri olarak kabul edilen keten tohumu). Bunların yanısıra macadamia yağı, kanola yağı veya hindistancevizi yağı gibi organik yağlar olarak kullanılabilir. Omega-3 ve omega-6 alımınızı artırmak için keten yağı veya balık yağı takviyeleri de alınabilir, bunlar oldukça sağlıklı ve doğal olduklarından kimyasal takviyelerle karıştırılmamalıdır

Kötü yağlar ise kesinlikle kaçınmanız gerekenler listesinde başı çekerler. Doymuş yağlar, yağlı kırmızı ya da beyaz et, margarin tereyağı, krema gibi ürünlerden olabildiğince kaçınmalısınız.

Doymuş yağlar fast food ve abur cuburlarda da bulunur, bu nedenle bu tarz ürünler satan yerlerden de uzak durmalısınız.

Lif

Lif genelde tam tahıllı ekmeklerde, fındıkta bazı sebze ve meyvelerde bulunmaktadır. Sindirime yardımcı olduğu gibi vücudu da sağlıklı tutar. Kilonuzun seviyesini ayarlamak için önemlidir, sizi uzun süre tok tutacağından beslenme düzeninizin bir parçası olması avantajınızdır.

Kaçınmanız gereken Yemekler

Tabii ki, istediğiniz fitliğe ulaşmanız için kesinlikle tüketmemeniz gereken besinler de vardır.

 • İçinde kötü yağlar bulunduran önceden paketlenmiş gıda ürünleri ve fast food
 • Çikolata, şeker, kola, kek ya da ambalajlı meyve sularında bulunan şeker
 • Asitli gıdalar
 • Baharatlı yemekler
 • Dehidrasyona neden olan alkol
 • Kavun, ananas, kestane gibi yüksek glisemik endeksli gıdalar

Bol miktarda kimyasal içeren gıda takviyesi almaktan da kaçınmalısınız. İhtiyacınız olan her şeyi sağlıklı gıdalardan da bulabilirsiniz. Boks dersleri alırken beslenmeniz de düzelir.

Enerji veren atıştırmalıklar antrenman esnasında su kaybettiğiniz zamanlar ara ara alabileceğiniz gıdalardandır, bunu bir alışkanlık haline getirmemeniz yeter!

İşte size bir boksör için sporcu diyeti denildiğinde olumlu ve olumsuz taraflarıyla besinleri açıklayan bir tablo!


Faydalı

Zararlı
   
Proteinler ( yağsız et, yağsız balık)Baharatlı yiyecekler
Karbonhidrat (yoğurt, tahıl, meyve, sebze, baklagiller)Rafinoz ( fasülyede de bulunan ve gaz yapan bir karbonhidrat çeşidi)
Lif içeren gıdalar (yulaf ezmesi, ıspanak, meyve)Bazı peynir türlerinde bulunan yüksek oranda laktoz
İyi yağlar (avokado, peynir, yumurta, zeytinyağı, fındık)Kötü yağlar ( fast food restaurantlarında sıkça karşılaşılır)
Lif (tahıl, tam tahıllı ekmekAğır laktoz içeren gıdalar (Krem peynir gibi)

Antrenman Günlerinde Kaçamak Yemekler Serbest Midir?

Sevdiğiniz yemekleri hayatınızdan tamamen çıkartmak neredeyse imkansızdır.Sevdiğiniz yemek aynı zamanda sağlıklı bir yemekse, ne mutlu size! Fakat herkes de bir hamburgeri, bol malzemeli pizzayı ya da patates kızartmasını öyle hemen hayatından çıkartamaz, e bu yemekleri sevmemek de çok mümkün değil! Üstelik, bu tarz yemeklerin yasaklı olduğunu bilmek gözünüzde cazibelerini artırdığından bu yasağa dayanmak daha zorlu bir hal alır. Belirli bir süre devam ettirip vücudunuzu alıştırdığınız beslenme programınızın dışında yenilen sağlıksız yemeklere kaçamak yemekler denilir. Ancak aslında sadık kaldığınız sağlıklı bir beslenme düzenininiz olduğu düşünülürse bunlara 'ödül yemekleri' de denilebilir. Boks eğitmeninizle konuşup bu yiyecekleri belirli aralıklarla tüketmeniz için özel bir diyet listesi talep edebilirsiniz.

Bazı kişiler haftada bir sağlıksız ama sevdikleri yiyecekleri tüketebilirken kimilerinin bu aralığı daha uzun tutması gerekebilir.Bu noktada en önemli olan şey iradeli olmanız, ve bazı günler kendinize eğitmeninizin kontrolünde ödül verdiğiniz halde bunu günlük bir rutine çevirmekten sakınmanızdır. Uğruna bu kadar emek verdiğiniz antrenmanları ve beslenme düzeninizi riske atmak hiçbir şey için alınacak bir risk değildir. Tabii ki, belirli aralıklarla fast food tüketimi motivasyonunuzu da artırabilir. Zaten eğitmeniniz de bunun bilincinde olacağından size ona göre bir "serbest gün" verecektir, siz de diyetinizi tamamen bozmuyor olmanızın bilincinde bu günü oldukça eğlenceli şekilde sevdiğiniz yemekleri tüketerek geçirebilirsiniz.

Antrenman Öncesi Atıştırmalık Fikirleri

Mike Tyson ve Floyd Mayweather gibi dünya çapında ünlü boksörler de damaklıklarını takıp ringe çıkmadan önce çok esaslı bir diyet programına sadık kalmışlardır.

İdeal bir yemeğin kasları güçlendirip vücudu gereksiz yağdan arındırması için:

 • %45-65 oranında karbonhidrat
 • %10-35 oranında protein
 • %20-35 oranında (sağlıklı) yağ değerlerine sahip olması gerekmektedir.
Profesyonel boksör olmak düzenli antrenman gerektirir
Bütün boks şampiyonları her gün antrenman yapmayı alışkanlık haline getirmiştir! Kaynak: Pixabay

Fakat tabii ki, boks eldivenlerinizi giyip bol bol efor harcayacağınız ve fiziksel kondisyon gerektiren hareketleri yapmadan önce atıştırmalıklar yemek de önerilen bir eylemdir. Bunun sebebi, antrenman ya da dövüş öncesi midede bir ana yemeğin yaratacağı ağırlığı yaratmadan ama kendinizi de çok aç hissetmeyeceğiniz şekilde o hareketleri gerçekleştirmenin oldukça verimli olmasıdır.

İşte dövüşten ya da antrenmanlardan önce yiyebileceğiniz bazı atıştırmalar:

 • Bir muz
 • Kurutulmuş meyveler
 • İki dilim reçelli ekmek
 • Yoğurt
 • Yağsız sütlü bir kase mısır gevreği
 • Yulaf ezmesi meyve

Antrenman ya da dövüşten 2 saat önce yiyebileceğiniz ana öğün için ise fikir verecek olursak,

 • 100 gr makarna veya esmer pirinç
 • 1 haşlanmış yumurta veya bir dilim yağsız jambon
 • 33 cL su
 • 1 taze meyve: elma, üzüm, armut, kayısı, muz

Son öğünden önce bir meyve yemek glikojen depolarını yeniler ve dehidrasyon sonrası tekrar su kazanmaya yardımcı olur!:

Kahvaltıda neyi ne kadar yiyeceğiniz günde kaç kez antrenman yapacağınızla direkt bağlantılıdır. Günde iki kere profesyonel antrenmanlar yapmayı planlıyorsanız doğru gıdaları doğru zamanda almaya özen göstermeniz gerekir.

Şeker içeren mısır gevreği yemek yerine yulaf lapası veya buğday bazlı tahıllar tüketebilirsiniz. Yüksek lifli bir kahvaltı için yulafınıza meyve, fındık ve ek protein için biraz chia tohumu eklemek yemeğin besin değerlerini oldukça yükseltecektir. Kepekli ekmek üzerine haşlanmış, veya çırpılmış yumurta da size enerji verecek bir kahvaltı için olmazsa olmazdır.

Bir Boksör Öğle Yemeği İçin Nasıl Beslenmelidir?

Günün öğlen saatlerinde tüketeceğiniz besinlerle ilgili küçük bir ipucu vermek gerekirse, en sağlıklı atıştırmalıklardan biri olan elma, bir şişe sebze suyu, bir avuç badem, ardından da öğle yemeği için yanında bolca sebze olmak kaydıyla tam buğday ekmeği ve hindi.

Mesela Floyd Mayweather öğle yemeği için neler tercih ediyordu?

İlginçtir ki, Mayweather bir boksörün nasıl beslenmesi gerektiğiyle ilgili çok da parlak bir örnek değildir. Mayweather'ın eski yemek şefi Quaina Jeffries, New York Magazine ile yaptığı bir röportajda boksörün kızarmış sosisli sandviç aşkının, vücudunu dövüş için hazırlarken nasıl bir zorluk yarattığını anlatmıştır. Kendisi yemeği besleyici hale getirmek için elinden geleni yaparak, portakal, portakal kabuğu gibi bazı sağlıklı dokunuşlar yaparmış.Jeffries aynı zamanda boksörün meyve suyuna duyduğu sevgiden de bahsederek o zamanlar Mayweather'ın sürekli olarak ananas, portakal, çilek, kırmızı biber, kırmızı armuttan oluşan meyve suları içtiğini söylemiş ve "bir havuç da katıp kendisine söylemiyordum!" şeklinde yorum yapmıştır. Tabii ki ünlü boksör uluslararası yankı uyandıran daha büyük dövüşlere hazırlanırken çok daha sağlıklı besleniyordur. Fakat boks ve kick boks yaparken de sağlıklı bir beslenme alışkanlığı edinmek sağlığınız için her zaman en iyisidir.

Tutarlılık önemlidir, boks ileri seviyede disiplin gerektiren bir spor dalıdır.

İlk olarak, küçük ama düzenli yemekler tercih edin, günde beş-altı öğün idealdir. İkinci olarak, besin değeri yüksek gıdaları seçin, tatlılardan ve cipslerden elde ettiğiniz "boş" kalorileri kesin. Bu diyet Paleo veya düşük glisemik diyete benziyor. Her öğünde kaliteli protein yemeye bakın. Bu kırmızı et, yumurta, kümes hayvanları veya balık olabilir. Sağlıklı yağlar avokado ve fındık gibi besinlerin içerisinde de bulunabilir.

Mayweather’ın eski şefinin açıkladığı gibi, lifli meyve ve sebzelerin her öğünün büyük bir kısmını oluşturması gerekir. Taze meyve ve sebzeler, onarım ve iyileşmeye yardımcı olan vitaminler, mineraller ve antioksidanlar içerir. Özellikle kök sebzeler, boksörün beynini uyanık tutacak ve performansına yardımcı olacak yavaş salınan enerji sağlar.

Bir Boksör Akşam Yemeği İçin Nasıl Beslenmelidir?

Öğleden sonra antrenmanınızdan önce, egzersiz öncesi yakıtı daha sonra tekrar egzersiz sonrası takip edin Yüzde 70 ila 80 karbonhidrat içeren toparlanma takviyesi. Akşam yemeği için ızgara tavuk göğsü, sebze ve salata ile tam buğdaylı makarna tüketebilirsiniz. Tabii ki size en uygun beslenme listesini boks eğitimi sırasında boks eğitmeniniz kilonuza ve antrenman düzeninize göre çıkaracaktır. Fakat size kesinlikle önerebileceğimiz şeylerden bir tanesi ana yemeğiniz her ne olursa olsun mutlaka yanında bolca yeşillik tüketmeniz.

Sağlıklı yemekler tüketmek herkesin çok da isteyerek yapabileceği bir şey değildir. Bu konuda gerekli motivasyonu bulabilmek için kendinize sağlıklı beslenmenin vücudunuza ne kadar büyük faydalar sağladığını sık sık hatırlatırsanız bu süreci oldukça kolaylaştırırsınız.

"Boksör Diyeti" İçin Önemli Noktalar

Kalori hesabınızı yapmak, ne yediğinize dikkat etmek, kilonuzu belirli aralıklarla ölçmek ve kas egzersizleri yapmak bir boksör için alışlanlık haline gelmelidir. Yaptığınız boks çeşidi ne olursa olsun sağlıklı alışkanlıklar edinmek her zaman her zaman performansınızı tamamlayıcı bir rol oynar.

Vücut Kitle İndeksi veya VKİ/BKİ nedir?

Vücut Kitle İndeksi (VKİ) vücut ağırlığının boya göre uygun olup olmadığının anlaşılmasını sağlayan bir tür parametredir. Birkaç kilo vermek ya da almak gibi kişisel hedefleriniz ne olursa olsun önerilen beden kitlenize sadık kalın çünkü bu oran boyunuza ve yaşınıza göre sizin için en ideal ve sağlıklı kilo aralığını verecektir.

Bir Boksör Dövüşten Önce Nasıl Beslenmelidir?

Bir dövüşe hazırlanırken, antrenman zamanlaranızdakiyle aynı günlük beslenmeyi sürdürmek zor olabilir. Bu bağlamda aklınıza bazı sorular gelebilir ve kafa karışıklığı yaşayabilirsiniz. Örneğin, dövüşten hemen önce yemek doğru mudur yoksa bu sizi şişkin ve yorgun mu hissettirir?

Peki yemek yerseniz ne tür yiyecekler yemelisiniz ?

Uzmanlar ringe çıkmadan önce bir muz yemenizi tavsiye ediyor, çünkü bu meyve sinir ve kas fonksiyonunun korunmasında yararlı olan sindirilebilir karbonhidratlar ve potasyum ile yüklüdür (fiziksel bir efor harcayacak herkes için büyük bir avantaj!).

Yoğurt da dövüş öncesi yenmesi faydalı olan bir diğer atıştırmalıktır. Çünkü yoğurt, sizi uzun bir antrenman veya dövüş esnasında zinde hissettirecek yüksek kaliteli protein ile doludur.Profesyonel boksörlerin diğer önerileri elma ve fıstık ezmesi, süzme peynir ve meyve yemektir Mesela ünlü İngiliz boksör Anthony Joshua'nın kahvaltıda ne tükettiğini merak ediyor musunuz?
Yaptığı açıklamalara göre, şampiyon boksör Anthony Joshua ya direkt olarak taze meyve yiyor ya da daha fazla karbonhidrat seviyesi elde etmek için meyveleri yulafla karıltırp bir smoothie şeklinde içiyor. Yoğurt ve süt ise vazgeçilmezleri. Sonrasında dört veya beş yumurta (haşlanmış tercih ediyor) somon füme ve bir simit veya tost ve son olarak ıspanak, biber ve soğan gibi bir sürü sebze de onun vazgeçilmezi!

Bir Boksör Dövüşten Sonra Nasıl Beslenmelidir?

Dövüş sonrası ne yediğiniz de öncesindeki beslenmeniz kadar önemlidir. Neden dövüşe kadar muazzam şekilde sağladığınız kondisyonu sonrasında tehlikeye atasınız ki?

Bir boks maçından sonra hedefiniz glikojen seviyelerini yenileyerek vücudun iyileşme sürecini hızlandırmak olmalıdır. Bu durum vücudun enerji üretimi için kendi kas kütlesini kullanmasını durdurur.Karbonhidrat ve protein bakımından zengin, ancak lif bakımından düşük gıdalar yemeye çalışmalısınız ve her 2 saatte bir yemeye devam etmek size oldukça fayda sağlayacaktır. Sindirime yardımcı olmak için, yemeğinizi su eşliğinde yiyin veya yemeğinizin sulu olmasına dikkat edin.Karbonhidratların ve proteinlerin kombinasyonu kas dokusunun iyileşmesini hızlandırır, bu da bir boksörün antrenmanlarını ve dövüşlerini sekteye uğratmadan tam performans göstererek bitirmesini sağlar. Daha önce de üzerinden geçtiğimiz gibi, nasıl boksör olunur sorusunun tek bir cevabı yoktur. Superprof aracılığıyla bulacağınız boks eğitmeni size yalnızca nasıl boksör olacağınızı değil, nasıl sağlıklı bir boksör olacağınızı da öğretecektir. Boks her ne kadar dövüş videolarında size eğlenceli de geliyor olsa da, aslında çok emek isteyen ve dövüşün hem öncesinde hem sonrasında belirli bir disiplin içerisinde hareket etmenizin şart olduğu birçok ek yükümlülüklere sahiptir.

Genelde günde 3 öğün kuralını sık sık duymuş biriyseniz bir boksörün günde üç öğünden fazla yemesi gerektiğini öğrenince şaşırmış olabilirsiniz. Biz bunun sebeplerini ve bir boksör için sporcu diyeti nasıl olmalı sorusunun cevabını elimizden geldiğince cevaplamaya çalıştık. Tekrar söylememiz gerek ki size en doğru bilgiyi verip en ideal diyet programına yönlendirecek kişi yine eğitmeninizdir. Her diyet programı kişiye özel olmalıdır ve dolayısıyla hepsi farklı değişkenlere sahiptir. Boksa başlama yaşı gibi beslenme programı da önemlidir...Umarız boks eğitmeninizle birlikte sizin için en ideal programı çıkartıp sağlıklı bir şekilde boks yapmaya bir an önce başlarsınız, iyi şanslar!

 

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (2 puanlama)
Loading...

Nazlı Ece

Merhaba! Ben Nazlı. Farklı kültürlere ve dillere ilgi duyan bir çevirmenim. Bununla birlikte Avrupa Çalışmaları alanında da aktif bir sekilde makale yazıyorum ve çeşitli bloglarda içerik üretiyorum. Kısacası yazmak ve çevirmek benim en büyük hobilerimden!