Öğrenilen yabancı dil ne olursa olsun, öğrenen kişinin o dili sevmesi ve ilgi çekici bulması son derece önemlidir. Güzellik bakan kimsenin gözündedir sözünü daha önce duymuşsunuzdur. Bu şekilde düşünüldüğünde bir kişi için güzel olan bir başkası için öyle olmayabilir. Bu durum Arapça için de geçerli.

Bazıları Arapça’nın oldukça sert bir dil olduğunu iddia ederken, diğerleri Arap dili ve kültüründen kelimenin tam anlamıyla büyülenmiş durumdadır. Başka bir yabancı dili konuşan biri, ünsüz ağırlıklı ve güçlü bir şekilde gırtlaktan gelen Arapça’ya ilgi duyabilir ancak konu sözlü becerilerini geliştirmeye geldiğinde bu sebeple zorlanabilirler.

Ek olarak, Arap dili ve uygarlığı, Doğu'nun renklerini ve tatlarını hatırlatan bir semboldür ve çoğu insan için otantiktir. Bunları tam olarak anlayabilmek için de Arapça’yı öğrenmek şarttır.

Çince veya Japoncada olduğu gibi, Arapça yazı dili de o kadar zengin bir sözcük dağarcığına sahiptir ki en bilgili üniversite profesörleri ve din alimleri bile bütün Arapça kelimelere hakim olduklarını iddia edemezler.

Bununla birlikte, Latin alfabesine alışmış insanlar için Arapça pek çok farklı özelliğe sahiptir. Örneğin, sağdan sola yazılıp okunması bizler için Arapça öğrenmeyi çok zorlu bir hale getirebilir.

Kökleri eski Sami dillerine dayanan klasik Arapça, Arapça’nın en az 1500 yıl öncesine dayanan  edebi bir biçimidir. Arap yazısının ilk kanıtı olan 512 yılına ait Zabad yazıtı Suriye'de bulundu.

Laboratuvar şişe ilaç
Tıp tarihinde Arap biliminin büyük bir katkısı vardır. | Kaynak: Pexels

Yüzyıllar boyunca, Arap-Müslüman uygarlığı, sanat, bilim ve bilgi zenginliğini paylaşarak Avrupa, Afrika, Asya ve hatta Amerika’da bile kalıcı etkiler bıraktı.

Güncel durumda Arapça, 300'ü anadili olarak konuşan yaklaşık 420 milyon konuşmacıya sahiptir. Suudi Arabistan'dan Lübnan'a, Katar'dan Çad'a Ortadoğu ve Kuzey Afrika'da 26 ülkede resmi dildir. Dolayısıyla Arapça öğrenmek sadece dil eğitimi almak değil, dünyadaki en güzel yabancı dillerden birini de öğrenmek anlamına gelir.

Müslüman dünyasında Arapça'nın önemine bakalım!

Arapça birçok sebepten dolayı büyüleyici bir dildir ve bu dille ilgili keşfetmekten keyif alacağınız pek çok şey var. Superprof olarak bu yazımızda, dünyanın en güzel dillerinden birisi olan Arapça’dan daha detaylı şekilde bahsedeceğiz.

En iyi Arapça öğretmenleri müsait
Zeynep
5
5 (23 yorum)
Zeynep
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Muhamed zuhair
5
5 (25 yorum)
Muhamed zuhair
₺75
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Bahattin orhan
5
5 (9 yorum)
Bahattin orhan
₺95
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (46 yorum)
Kadir
₺175
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ahmad
5
5 (17 yorum)
Ahmad
₺120
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Yusuf
5
5 (19 yorum)
Yusuf
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Meryem
5
5 (8 yorum)
Meryem
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Emine gülsüm
5
5 (27 yorum)
Emine gülsüm
₺70
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Zeynep
5
5 (23 yorum)
Zeynep
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Muhamed zuhair
5
5 (25 yorum)
Muhamed zuhair
₺75
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Bahattin orhan
5
5 (9 yorum)
Bahattin orhan
₺95
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (46 yorum)
Kadir
₺175
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ahmad
5
5 (17 yorum)
Ahmad
₺120
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Yusuf
5
5 (19 yorum)
Yusuf
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Meryem
5
5 (8 yorum)
Meryem
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Emine gülsüm
5
5 (27 yorum)
Emine gülsüm
₺70
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Arapça Şiir Dilidir

Arapça öğrenmek ve İslam dini her zaman iç içe olmuştur. İslam'ın yükselişinden önce bile Arap halkı şiir sanatına çok büyük ilgi duyuyordu. Aramice, Arapça ve İbranice gibi Semitik dil filologları, İslam medeniyetinin edebiyata katkılarını sık sık vurgularlar.

Mağrip milletlerinden, Mısır'dan ve Arap yarımadasından bir halk olan Berberiler tarafından yazılan Arap şiiri, çok ileri seviyede bir sözlü edebiyat kültürü geliştirdi. "Mu'allaqāt" olarak adlandırılan şiir, bilinen en eski şiir örneğidir.

Her yıl şairlerin eserlerini okuyacakları panayırlar düzenlenirdi. En güzel şiirler daha sonra İslam'ın Mekke'deki en kutsal mescidi olan Kabe'ye asıldı. O andan itibaren, bu seçilmiş eserler, dini ibadetin kutsal nesneleri olarak kabul edilecektir. Bir Arapça öğretmeninden özel dersler alarak Arapça öğrenmek, öğrencilerin Orta Çağ'dan günümüze çeşitli Arap şiiri türlerini ve Arap edebiyatının dallarını keşfetmelerine yardımcı olacaktır. Online Arapça kursu alarak da kendinizi geliştirebilirsiniz.

İşinde uzman bir öğretmen yeni kelimeler ve deyimlerle kelime dağarcığınızı geliştirmenin yanı sıra Arap dünyasının zengin kültür ve tarihini de tanıtacaktır. Orta Çağ'dan bu yana tarihe damga vurmuş bütün Alman şairlerinden ve şiirlerden bahsedecek olursak bu yazı epey uzar, bu nedenle betimleyici ve lirik tarzların düzenli olarak birbirleriyle bütünleştiği Arap şiirindeki dört ana yaklaşıma bakalım.

Şiir yazmak gözlüklü şair
Arap kültüründe şiir çok önemlidir. | Kaynak: Pexels
  • El-fakhar: Kişinin kabilesi ve kendisi için övgü
  • El-madih: başkaları için övgü
  • El-hidja: hiciv
  • En-nasib: erotizm

Arapça şiir, Arapça kelimelerle oynama sanatıdır. Aşk, cinsellik, doğa, tıp, kutsallık, aile, dostluk, nostalji, ölüm, mitoloji, savaş ve medeniyet, zamanında pek çok Arap şairi tarafından ele alınan konulardan yalnızca bazılarıdır.

Edebi Arapçayı Keşfedin

Bugün İbni Sina (980-1037) ve İbn Rüşd'ü (1126-1198) isimlerini duymayan var mı? Arap felsefesinin ve edebi türlerin gelişimi 8. ve 13. yüzyıllar arasında gerçekleşti. Şövalyelik edebiyatı, zayıfın korunması, birinin sözüne saygı, suça tahammülsüzlük, kutsalın ve dini bağlılığın yüceltilmesi Arap feodal edebiyatının ana temaları arasındadır.

Popüler edebiyat, edeb'in aksine, dini veya felsefi olmaktan ziyade tekdüze ilerler. Bu doğrultuda da masalları, atasözlerini, ansiklopedileri, risaleleri, tarihi ve coğrafi eserleri ve makamları kapsar. O zamanların seçkin entelektüelleri, güzel konuşma sanatı konusundaki hünerlerini sergilemek için bir araya gelmekten keyif alıyorlardı.

Aynı şekilde bu dönemin yazarları da matematik, fizik, tıp, tarih, coğrafya, felsefe ve Arap mimarisi üzerine pek çok eser yayınlamışlardır. Bu çok gelişmiş toplumun etkileyici bilgi birikimi, daha sonra Avrupa'nın entelektüellerine de ilham verdi.

Yazılı Arapça Gerçek Bir Sanat Biçimidir

Bazı insanlar Arapça’yı dünyanın en güzel dillerinden birisi olarak görür. Bununla birlikte, Arap dilinin yazımına hakim olan insanlar yazım konusunda Arapça’nın dünyanın en estetik dili olduğunu bile iddia edebilir. Aslına bakarsanız, Arap hat sanatı için tamamen ayrı bir sanat dalı bile diyebiliriz. Bu nedenle, Arapça konuşamayan bir öğrenci için Arapça yazmayı öğrenmek, başlı başına vakit alan bir meziyettir.

Kaligrafi aslında yazıdan çok tenvir gibidir. Geçmişte hat sanatı, dini Arapça metinleri süslemek için kullanılıyordu.

Arapça’yı iyi yazabilmek, Arapça karakterlerin yerleşimini ve boyutunu hesaplamayı da gerektirir. Bu konuda uzmanlaşmak için mutlaka Arapça dersleri almanız gerekir. Ancak korkmayın, düşündüğünüz gibi onlarca ders almanıza gerek yok. Birkaç dersten sonra bile Arapça yazım becerisi kazanmanız mümkündür.

Her karakteri yazmanın dört farklı yolu vardır ve Arapça öğrencilerinin ezberlemesi gereken toplamda 112 Arapça karakteri var.

Arapça pratik yapmak, harfleri hızlı bir şekilde öğrenmenize yardımcı olacaktır. Maalesef bunun dışında sihirli bir çözüm yok!

Arapça öğrenmiş birçok insanla konuştuğunuzda bir noktada onların da son derece zorlandığını görürsünüz. Harfleri tam olarak bilmemek, yanlış yönde yazmalarına ve yazarken doğru açıyı tutturamamalarına neden olmuştur.

Yine de birkaç dersten sonra kolay içeriklere sahip metinleri okuyabilen öğrenci sayısı fazladır. Her harfin şeklini kelimelerdeki konumuna göre tanıyabilmek ve harfleri birbirine bağlayarak basit cümleler yazabilmek hayal değil.

Daha önceki yazılarımızda da belirttiğimiz gibi, sözlü Arapça konuşulduğu ülkeye göre farklılık gösterir.

Kuran kutsal kitap ve tespih
Moden Standart Arapça ve Kuran Arapçası arasında çok büyük bir fark yoktur. | Kaynak: Pexels

Örneğin, Fas Arapçası Filistin Arapçasından; Lübnan Arapçası Katar Arapçasından farklıdır. Ancak, Arapça yazılışı çok daha kolaydır. Yazılı Arapça'nın ana biçimi, tüm Arapça konuşan dünyada yaygın olan ve tüm Arapça yazının temeli olan Modern standart Arapça'dır (Msa). Bu nedenle yazılı Arapça’dan başlamak iyi bir fikirdir.

Diğer form ise Kuran'da bulunan Klasik Arapça'dır. Neyse ki, ikisi arasındaki fark yok denecek kadar azdır ve anadili Arapça olan insanlar bu iki form arasında diledikleri zaman geçiş yapabildiklerini söylerler. Arapça kaligrafi için hızlı bir Google görsel araması, size bazı yazı biçimlerinin gerçekten grafik sanatı olduğunu hemen gösterecektir. Bu aramayla birlikte figüratif desenler, Arap harfleriyle hayvan çizimleri ve çok renkli süslemeler olduğunu göreceksiniz.

Bu tür kreasyonları çoğaltmak, bir grafik sanatçısı veya illüstratör yeteneği de ister!

Ancak, daha basit hedeflerle başlamak en iyisi olabilir. Bu kapsamda öğrenciler, Arap alfabesini ve Arapça yazmayı öğrenerek başlayabilirler. Arapça öğrenmeye başladığınızda, her zaman sağdan sola yazıldığını fark edeceksiniz. Temel bir Arapça dersindeyse öğrenciler, ezberlemek için Arap alfabesinin harflerini kopyalamaya başlayabilir.

Arap alfabesi, yirmi yedi harften oluşur. İlk bakışta, bu çok fazla görünmeyebilir, ancak her harfin kelime içindeki yerine göre şekil değiştirdiğini anladığınızda işler biraz daha karmaşık bir hal alabilir!

Superprof ile Arapça'yı etkili bir şekilde öğrenebilir ve yaşanabilecek kafa karışıklıklarını işinin ehli bir öğretmen yardımıyla giderebilirsiniz!

Kolay gelsin...

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Nazlı Ece

Merhaba! Ben Nazlı. Farklı kültürlere ve dillere ilgi duyan bir çevirmenim. Bununla birlikte Avrupa Çalışmaları alanında da aktif bir sekilde makale yazıyorum ve çeşitli bloglarda içerik üretiyorum. Kısacası yazmak ve çevirmek benim en büyük hobilerimden!