Ayaklarınızı bir şarkının ritmine göre yere vurduğunuz oldu mu? Peki çalan bir müziğin ritminde kaybolduğunuz ve eşlik ettiğiniz oldu mu? Cevabınız evetse ve bir müzik aleti çalmayı öğrenmeyi düşünüyorsanız, vurmalı çalgılardan bir tanesini tercih edebilirsiniz.

Bazı insanlar davulların gürültüden başka bir şey olmadığını ve çıkan sesin kendilerini rahatsız ettiğini söylerler. Ancak davul çalmak deri bir yüzeye bagetlerle vurmaktan çok daha fazlasıdır. Öyleyse neden baterinin büyüleyici dünyasını keşfetmiyor ve bateri çalmayı öğrenmiyorsunuz? Bateriye yeni başlayanlardansanız eğlenceli bir sürece hazır olun!

En iyi Bateri öğretmenleri müsait
Hasan doğukan
5
5 (7 yorum)
Hasan doğukan
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Emirhan
5
5 (11 yorum)
Emirhan
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Arda
5
5 (9 yorum)
Arda
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Fatih
5
5 (9 yorum)
Fatih
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Alp
5
5 (6 yorum)
Alp
₺175
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Batuhan ve pınar hoca
5
5 (9 yorum)
Batuhan ve pınar hoca
₺125
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sercan
5
5 (12 yorum)
Sercan
₺90
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Burak
5
5 (9 yorum)
Burak
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Hasan doğukan
5
5 (7 yorum)
Hasan doğukan
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Emirhan
5
5 (11 yorum)
Emirhan
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Arda
5
5 (9 yorum)
Arda
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Fatih
5
5 (9 yorum)
Fatih
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Alp
5
5 (6 yorum)
Alp
₺175
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Batuhan ve pınar hoca
5
5 (9 yorum)
Batuhan ve pınar hoca
₺125
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sercan
5
5 (12 yorum)
Sercan
₺90
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Burak
5
5 (9 yorum)
Burak
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Bateri Öğrenmek İçin Bateri Seti Almalı Mısınız?

Her şeyden önce, kendi beterinize sahip olmak isteyip istemediğinizi düşünmelisiniz. Kimileri emanet bir müzik aletiyle rahat edemeyebilir. Müzik aletinin fiyatı da önemli bir etkendir. Bazı bateri türleri oldukça pahalıya patlayabilir.
Peki ya tam bir bateri seti almak? Kendi bateri setinizi satın almanın en güzel yanı, her zaman evde pratik yapabilecek olmanızdır. Üzerinde düşünmeniz gereken noktalar ise, fiyatı ve evinizde kaplayacağı yerdir. Özellikle daha önce hiç müzik aleti çalmadıysanız bateriye başlamak için küçük bir bateri seti alabilirsiniz:

 • Bas davul
 • Trampet
 • Tom-tom
 • Hi-hat zil
 • Başka bir asılı zil - ya bir ride zili ya da bir crash zili

Bir bateri seti size 800 TL ile 4000 TL arasında bir fiyata mal olabilir. Basit davul ritimleri, backbeat ve diğer bateri kurallarını öğrenmek için en uygun fiyata sahip olan bateri setinden başlayabilirsiniz.

Ancak bateri çalmaya devam edeceğinizden eminseniz, bunun yerine bir başlangıç seti deneyin. Çoğu bateri seti kolayca genişletilebilir. Ancak, profesyonel bir baterist için bile yeterli düzeyde ekipmana sahip olan bir sete sahip olmak, bateri çalmayı öğrenmekte ısrarcı ve hırslı öğrenciler için çok daha uygun olacaktır. Aynı zamanda, ikinci el bateri seti almayı da düşünebilirsiniz. Hemen hemen her yerde, ikinci el müzik enstrümanı satan bir müzik dükkanı olduğu gibi internette de ikinci el müzik enstrümanı bulmanız mümkündür. İlk bateri setinizi satın almadan önce kapsamlı bir fiyat araştırması yapmanızı öneririz.

Kendinize Ait Bir Bateri Seti Satın Almalı Mısınız?

Bu soruyu cevaplayabilmek için ilk bateri dersinizin bir müzik okulunda mı yoksa özel öğretmen eşliğinde mi olacağına karar vermeniz gerekir. Müzik okullarında genellikle yeni başlayan öğrenciler için bir tür bateri seti bulunur; evden ders veren bazı özel öğretmenlerin öğrencileri için bir dizi bateri seti de olacaktır. Ancak bateri dersini evinize gelecek bir özel öğretmenden alacaksanız evinizde kendinize ait bir bateri seti olması gerekir. Kendinize ait bateri setinizin olması bol bol pratik yapabilmeniz için de oldukça avantajlı bir durumdur. Yeni bir dil öğrenirken olduğu gibi yeni bir müzik enstrümanı öğrenirken de derslerin dışında kendi başınıza çalışmanız sizi daha da ileri bir seviyeye götürür. Bu nedenle, bir bateri seti almanızı öneririz.
İster caz çalmayı öğreniyor olun, ister rock sololar yapmayı hedefleyin, vuruşlarınızı geliştirmek için kaliteli bir ekipmana sahip olmanız gerekir.

Ve bu da düzgün bir bateri setine yatırım yapmanız demektir!

Başlangıçta derslere bir bateri seti ödünç alarak başlayabilirsiniz, ancak sonrasında kendinize ait bir bateri seti almanız sizin için daha iyi olacaktır. Kaynak: Unsplash

Etnik müzik denilince akla gelen Afrika davulu (Djembe vs, konga, samba davulları gibi taşınabilir el tamburları çalmayı öğreniyorsanız bu tarz davulları müzik öğretmeninizden alıştırma yapmak için temin etmeniz daha olasıdır.
Ancak bu tarz davullarda bile orta seviyeye ulaştığınızda yine kendi davulunuza ihtiyacınız olacaktır.

Bateri seti olmadan evde pratik yapmak

Peki evinizde bateri seti olmadan pratik yapabilir misiniz? Bir noktaya kadar evet. Davul çalmayı öğrenirken, doğru boyutta bir dizi kova ve teneke kutu alabilir ve bunları bir davul seti gibi kurabilirsiniz. Nirvana'nın eski bateristi Dave Grohl, yastıklar üzerinde pratik yapmak için baget kullanmakla ünlüdür. Bu, yeni başlayan bir davulcunun gerekli hareketler üzerinde çalışması ve bir davuldan diğerine geçerken ritim alıştırması yapması için güzel bir yoldur.

Ancak, bu pratiğin de size kazandıramayacağı bir takım beceriler vardır. Davulların ve zillerin sesi nereye vurduğunuza (jant veya deri), ne kadar sert vurduğunuza ve ne tür bir baget kullandığınıza bağlı olarak değişen vuruşları elinizde bir bateri seti olmadan öğrenemezsiniz.

Her şeyden önce, bas, trampet ve tomlarınız arasındaki ses farkını öğrenmeniz gerekir. Ve bu sadece gerçek bir bateri setiyle mümkündür.Ayrıca, bir pedalı simüle etmek oldukça zordur. Zamanlama alıştırması yapmak için bir bateri pedalına ihtiyacınız vardır. Aksi takdirde ihtiyaç duyduğunuz fiziksel ve işitsel becerileri kazanmanız pek de mümkün değildir.

Bateri Çalanların Korkulu Rüyası: Komşular

İnce duvarları olan bir apartman dairesinde mi yaşıyorsunuz? Öksürdüğünüzde bile şikayet eden komşularınız mı var? Bu komşuların size bateri öğren diye yalvaracaklarını sanmayız! Bu sebeple, muhtemelen bateri öğretmeniniz bir bateri çalışma pedi almanızı tavsiye edecektir.
Bu ped trampet şekline yakındır ve vuruş yapıldığında akustik geri bildirim veren lastik bir yüzeye sahiptir.
Kısacası bu rezonans gövdesi olmayan bir davuldur. Dolayısıyla hassas bir yüzeye sahip olduğundan kadar gürültülü değildir. Bununla birlikte, bazı dezavantajlar vardır.

Avantajları: 

 • Portatiftir.
 • Gerçek bir davulu andırır.
 • Yüzeyi bir trampeti andıracak şekilde oluşturulmuştur.
 • Basit bir bateri ritmi çıkarmak için gayet uygundur. Bu sayede alıştırma da yapabilirsiniz.
 • Çok hassas olduğundan dikkatli çalmanızı sağlar.

Dezavantajları:

 • Yalnızca tek bir ped olduğundan bateri solonuz için komplike vuruşlar yapamazsınız.
 • Jantları bulunmamaktadır.
 • Trampetleri taklit etse de tomların verdiği hissi vermez.
 • Gerçek bir bateride yapabileceğiniz gibi zor ritimler tutturamazsınız.

Bateri öğrenirken evde akustik bateri seti alamıyorsanız, başka bir seçenek de elektronik bateri setine sahip olmaktır. Elektronik bateri seti de klasik akustik bir bateri setine benzer bir settir.
Pedler, vurduğunuzda klasik bir davul derisi gibi hissettirmek için tasarlanmıştır. Bunları kulaklıkla çalabilir ve gerçek davullara daha yakın bir ses elde edebilirsiniz.Ancak ses yakın olsa da tam olarak aynı değildir.

Bateri Dersleriniz için Hazırlık

Bateri çalmayı öğrenirken, bunun sadece o her zaman yapmak istediğiniz bateri solosunda ibaret olmadığını göreceksiniz. Enstrümanınızın bakımını nasıl yapacağınızı ve notaları nasıl okuyacağınızı bilmeniz gerekecektir. Eminiz ki aklınızda "Bateri ne kadar sürede öğrenilir" ya da "Bateri kaç ayda öğrenilir" gibi sorular vardır, bu sorunun belirli bir cevabı olmasa da bu enstrümanın temel gereklilikleri öğrenmeniz süreyi epey kısaltacaktır.

Bateri Akordu

Daha önce bateri çalmayı denediniz mi? Peki çaldığınız trampetinizin ve tomlarınızın neden Carmine Appice, John Blackwell veya Buddy Rich tarafından kullanılanlardan farklı bir ses çıkardığını merak ettiniz mi? Bu, balerinizin nasıl akord edildiğiyle alakalı olabilir.
Bazı bateriler belirli bir perdeye ayarlıdır ve orada bırakılır. Darbuka gibi diğer vurmalı çalgılar çalındıkları sırada ayarlanabilir. Dümbelek gibi vurmalı çalgı türleri öğrenmeniz durumunda, eğitmeniniz size çalarken perdeyi nasıl değiştireceğinizi kesinlikle öğretecektir.

Konga, darbuka, bongo ve kirişli davul gibi birçok farklı davul türü vardır. Kaynak: Pixabay

Bateride ise iyi bir öğretmeni akordu ayarlamanın baterinizin sesini nasıl etkileyeceğini gösterecektir. Onları tam olarak hangi perdeye akort edeceğiniz ve hangi davul derisini seçeceğiniz çaldığınız müzik tarzına - (rock, caz, afro-küba, Latin vs.) ve elbette kendi kişisel tercihlerinize bağlı olacaktır.
Peki size en uygun bateri öğretmenini nasıl bulacağınızı biliyor musunuz?

Davul Notasyonunu Okumayı Öğrenmek

Bateri öğretmeniniz tarafından belirlenecek başlangıç alıştırmalarının ötesine geçmek istiyorsanız, bateri notasyonunu nasıl okuyacağınızı öğrenmeniz gerekecektir. Ancak zaten müzik alanında bilgiliyseniz ve müzik notalarını okuyabiliyorsanız bu sizin için hem avantaj hem de dezavantaj olabilir. Normal müzik notasyonunda, notaların yerleştirilmesi size çalınan notayı verir ve notanın türü (sekizinci nota, çeyrek nota…) size ritmi verir.

Bateri notasyonu söz konusu olduğundaysa durum biraz farklıdır. Bateri (davul) notalarını okumayı öğrenmek için online birçok yardımcı kaynak bulabilirsiniz. Bunun için YouTube videolarını da izleyebilirsiniz. Çeşitli kanallarda bateriye yeni başlayanlar için bateri notasınının nasıl okunacağı konusunda verdiği dersi video kaydı alarak YouTube'da sunan birçok öğretmen bulunmaktadır.

Bateri notası diğer enstrümanların notalarına göre biraz farklı ve kimilerine göre daha zorlu olabilir. Ancak üzerinde biraz vakit harcayarak aslında ne kadar basit olduğunu kendi gözlerinizle görebilirsiniz. Bateri çalmak konusunda ciddiyseniz notasyonu öğrenmeniz size ileride bu işi profesyonel olarak icra etmek gibi bir niyetiniz varsa da oldukça avantaj sağlayacaktır.

Bateri notasyonunda bulunan her nota yukarıda da bahsetmiş olduğumuz bateri seti üzerinde bulunan çeşitli türdeki davulu ve zili ifade etmektedir. En alt sıradaki “fa” notası en büyük davulu işaret ederken “do” notası ise trampeti ifade eder. Nota sembolleri ve karşılıklarına ulaşabileceğiniz birçok sayfa da vardır.

Bateri çaldığınız esnada hangi notalara bastığınızı bilmeniz sizi bu alanda oldukça geliştiren en önemli etkenlerden bir tanesidir. Bateri öğretmeniniz size bateri notalarını en doğru şekilde öğretecektir. Fakat sizin de öncesinde nota sembolleri ve karşılıklarına göz gezdirmeniz sizin için sürecin daha hızlanmasına yol açar.

Her müzik enstrümanında olduğu gibi bateri için de notasyonunu öğrenmek oldukça önemlidir. Kaynak: Unsplash

Ritim, geleneksel müzik notasyonunda olduğu gibi nota türleri (tam, çeyrek, sekizinci vb.) İle gösterilir. Aksi belirtilmedikçe her davul notasyonunun dört vuruş olduğuna dikkat etmeniz gerekir.

Bateri ritimlerini yazmanın başka bir yolu da bir bateri nota kağıdı kullanmaktır. Metronom da ritim konusunda size yardımcı olacak kullanışlı bir araçtır.Davul çalmayı öğrenmek ilk başta ürkütücü görünebilir, ancak derslerinizde ilerledikçe kısa süre sonra ritme girecek ve doğaçlama performanslar bile sergileyebileceksiniz. Peki, bateri öğrenmek zor mu? Hayır, değil!

Superprof her konuda olduğu gibi bateri eğitimi konusunda da size yardım etmek için burada! Üstelik oldukça da uygun fiyatlarla verilecek derslerden bahsediyoruz!

Bateri nasıl öğrenilir sorusunu biraz da olsa yanıtlayabildiysek, siz de hemen sitemizi ziyaret edebilir ve size en yakın bateri öğretmenlerini bulup içlerinden en uygun öğretmeni seçerek derslerinize başlayabilirsiniz.

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Nazlı Ece

Merhaba! Ben Nazlı. Farklı kültürlere ve dillere ilgi duyan bir çevirmenim. Bununla birlikte Avrupa Çalışmaları alanında da aktif bir sekilde makale yazıyorum ve çeşitli bloglarda içerik üretiyorum. Kısacası yazmak ve çevirmek benim en büyük hobilerimden!